Alloszczur Strona Główna Alloszczur
Forum dyskusyjne Alloszczur - forum miłośników szczurów

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Jak szczury biegają po pokoju?
Autor Wiadomość
Emilia 



Dołączyła: 20 Gru 2012
Posty: 569
Skąd: Z kraju na mapie po lewej.
Wysłany: Sob Lut 21, 2015 13:13   
   Zwierzątka: 8 x M


Tak jak mówi limomanka, też bardzo polecam u nieoswojonych szczurów metodę wybiegów przed kolacją i przyzwyczajenia szczurów do takiej rutyny, poza tym możesz z nimi trenować przychodzenie na zawołanie smakołykami i klikaniem. Radzę jednak zabezpieczyć pokój tak, abyś miała w miarę dostęp do każdego kąta/ albo szczury nie miały dostępu do niektórych miejsc. Osobiście nie wyobrażam sobie pokoju bez biegających w nim szczurów i według mnie łóżko to nie do końca wybieg dla tak ciekawskiego, inteligentnego i ruchliwego zwierzaka.
_________________
Moje skarby: Marie Antoinette KR, Málaga HS, Mousse au Chocolat i Mazurka FR, Mafia, Marsupilami i Miramis IR, labik Mio
Opuścili nas: Marlo, Mokka SR, Mint SR, Mascarpone, Meringue, Malvo, Miu Miu KR
 
     
limomanka 



Dołączyła: 10 Wrz 2012
Posty: 6679
Skąd: Koty na Górnym Śląsku
Wysłany: Sob Lut 21, 2015 17:27   
   Zwierzątka: 2 kocury (Wolfgang i Nutek), ONkowa Masza


Cytat:
łóżko to nie do końca wybieg dla tak ciekawskiego, inteligentnego i ruchliwego zwierzaka.

Otóż to. Poza tym wybiegi bardzo zbliżają opiekuna ze szczurami.
_________________
Dbajmy o pisownię i polskie znaki. Jest różnica, czy ktoś robi "łaskę" czy "laske", czyż nie?

Za Śmiercią Szczurów odeszli: Czesio, Stefan, Cyryl, Pan Mysz, Tosiek, Fenek, Twix, Mars, Errol, Erwin, Anatol, Fiubździul i Ach, Edek, Harnaś, Franek, Viggo, Nam i Malina oraz Solo, Aria i Sopran
 
     
kasia2406 


Dołączyła: 05 Lut 2015
Posty: 100
Skąd: spod Wrocławia
Wysłany: Śro Mar 18, 2015 19:20   
   Zwierzątka: NIE MAM NO!


Jak widać dawno wątek nie ruszany . Ale ja z chęcią zadam pytanie :) Apropo wybiegu .
Jakie wy robicie wybiegi dla swojego stada ? I gdzie takie zrobić ? Chciałam na początku na korytarzu , ale to chyba ich nie zaciekawiło ... W pokoju chętnie bym zrobiła , ale się boje że schowają się w kąt . Od czego zacząć ? Jak to zabezpieczyć i czy w ogóle to robić?
Jeżeli nie tu przepraszam :oops:

[ Komentarz dodany przez: limomanka: Sob Kwi 04, 2015 14:13 ]
Posty przeniesione z tematu o budowie wybiegu.
_________________
IDŹCIE BO !
 
     
mmarcioszka 



Dołączyła: 24 Cze 2010
Posty: 11559
Skąd: Nieporęt/Warszawa
Wysłany: Śro Mar 18, 2015 19:26   
   Zwierzątka: królinka i szczury


kasia2406, przedpokój jest jak najbardziej ok, ale musisz zorganizować szczurom jakieś atrakcje - np.szmatki i kartony mogą się przydać ;) Jeśli ustawisz im kilka kryjówek i domków, jakieś wieże czy tunele i dodatkowo pobawisz się z nimi albo chociaż pochowasz smakołyki na pewno będą zaciekawione.
U mniejwybiegi są w całym pokoju, zabezpieczone mam jedynie kable, ale to bardziej przed bezklatkowym królikiem niż szczurami. Z tym, że dobrze znam swoje stado, paskudy reagują na wołanie i nie puszczam nowych ogonów od razu luzem, tylko pod bardzo ścisłą kontrolą i z ograniczeniami dopóki mie zacznę się z nimi dostatecznie dogadywać i nie zobaczę, że pilnują się alfy, która wie co wolno, a czego nie :P
_________________
:wavexxs:
Paskudy mmarciochy
Hand made by mmarcioszka
 
     
kasia2406 


Dołączyła: 05 Lut 2015
Posty: 100
Skąd: spod Wrocławia
Wysłany: Czw Mar 19, 2015 14:13   
   Zwierzątka: NIE MAM NO!


mmarcioszka napisał/a:
kasia2406, przedpokój jest jak najbardziej ok, ale musisz zorganizować szczurom jakieś atrakcje - np.szmatki i kartony mogą się przydać ;) Jeśli ustawisz im kilka kryjówek i domków, jakieś wieże czy tunele i dodatkowo pobawisz się z nimi albo chociaż pochowasz smakołyki na pewno będą zaciekawione.
U mniejwybiegi są w całym pokoju, zabezpieczone mam jedynie kable, ale to bardziej przed bezklatkowym królikiem niż szczurami. Z tym, że dobrze znam swoje stado, paskudy reagują na wołanie i nie puszczam nowych ogonów od razu luzem, tylko pod bardzo ścisłą kontrolą i z ograniczeniami dopóki mie zacznę się z nimi dostatecznie dogadywać i nie zobaczę, że pilnują się alfy, która wie co wolno, a czego nie :P


W takim razie coś wymyślę :) Dziękuje
_________________
IDŹCIE BO !
 
     
kasia2406 


Dołączyła: 05 Lut 2015
Posty: 100
Skąd: spod Wrocławia
Wysłany: Śro Mar 18, 2015 15:52   
   Zwierzątka: NIE MAM NO!


Ja zrobiłam moim mini wybieg w pokoju . Mam taką kartonową płytę .Oparłam ją o klatkę i biurko i wzmocniłam krzesłem . Nie jest to duże ,al o to mi chodzi . Ja siedzę w środku "budowli" . Dałam im tam smakołyki kartonowe pudełka , ścierkę . Ogólnie chyba im się podoba :P
_________________
IDŹCIE BO !
 
     
theadam 


Dołączył: 09 Lut 2015
Posty: 6
Wysłany: Czw Maj 07, 2015 23:09   
   Zwierzątka: Kajko, Kokosz, Leksio


Nasze ogony sa z nami od prawie 3 tygodni. Sa caly czas postepy - bez problemu wybiegaja juz z klatki po groszek czy kukurydze. Jeden jest nieco bardziej ostrozny, ale dzisiaj tez juz sie odwazyl na wskakiwanie na moja noge po smakolyk.

Mam jednak taki problem, ze ogony lubia uciekac z klatki. Dwa juz od kilku dni, jeden sie odwazyl pierwszy raz dzisiaj. Chowaja sie za szafke, pod fotel, pod kanape, za kanape a nawet wchodza do srodka kanapy. O ile szafke z kablami mam pomysl jak zabezpieczyc, to z reszta juz troche gorzej. Schowane niechetnie przychodza po smakolyk, jak czekam w dlugim bezruchu, ale sa wtedy duzo bardziej plochliwe niz w okolicach drzwi klatki. Szczegolnie jeden za wszelka cene probuje uciec. Zlapanie go do klatki do nie lada wyzwanie, ale ledwo go wloze, dostaje smakolyk za przenisienie na rekach i juz szuka jak mnie ominac zeby wyskoczyc z klatki.

Nie mam nic przeciwko wybieganiu ich, ale to niespecjalnie jest wybieg, jak zaraz po wyjscu z klatki szukaja gdzie by tu sie skitrac.

Odnosnie oswajania czytalem szereg porad o braniu szczurow pod kocyk czy bluze. Moje nie sa zainteresowane przebywaniem pod bluza / kocem - staraja sie wtedy raczej uciec. Help?
 
     
metalowa 



Dołączyła: 26 Sie 2014
Posty: 126
Wysłany: Nie Lip 05, 2015 13:11   
   Zwierzątka: fretka


Jeśli nie ten temat to przepraszam, ale bardziej odpowiedniego nie znalazłam. :oops:
Moje ogonki mam już prawie rok, niestety nauczyły się, że kiedy podchodzę do nich na wybiegach to po to, żeby ich skądś przegonić lub wsadzić do klatki, więc uciekają od mojej ręki. A miło by było, gdyby któryś czasem podszedł, wszedł na kolana, dał się pogłaskać...
 
     
cane 


Dołączyła: 28 Maj 2015
Posty: 416
Wysłany: Nie Lip 05, 2015 13:35   

metalowa, zacznij trzymać smakołyki pod ręką - ucz szczurki, że jak tylko do ciebie podejdą to dostają coś dobrego ;) . Nie łap ich wtedy, nie męcz głaskaniem i miętoszeniem, nie odnoś do klatki. Dać smakołyka, buziaka na drogę i zostawić w spokoju ;) . Możesz je uczyć, że zawsze przy tym wydajesz jakiś określony dźwięk [moje na konkretne cmoknięcie pędzą, mało łap nie połamią :lol: ]. Szczurki to mądre zwierzaki, powinny szybko zapamiętać, że ręka = żarcie :twisted: .
Później ucz je, że za smakołyka trzeba wejść na rękę... trzeba dać się chwilkę pogłaskać... i tak powolutku, powolutku.

I przede wszystkim postaraj się nie łapać szczurków na siłę do zamknięcia! Zapamiętają, że przed zbliżającą się panią trzeba zwiewać! Wiem, że czasami inaczej się nie da, ale im mniej łapania tym lepiej.
Ja dziewczyny odławiam z wybiegów osobno - po pewnym czasie po prostu jak któraś przyjdzie dać buziaka to ją do klatki zanoszę. U mnie to jest o tyle łatwiej, że dziewczyny dają mi buziaki co 5-10 minut, nie muszę długo czekać ;) . Przy czym jest to szybki buziak [odmeldować się przecież trzeba ;) ], pozwolą się pogłaskać przez całe 30 s i lecą dalej :P .

Znaczenie ma też wiek szczurków - z reguły młode zwierzaki nie mają czasu na takie pierdoły jak głaskanie. Co ty tu chcesz, jak tam Wielki Świat woła :lol: . Z naprawdę wielu zwierząt, jakie miałam głaskanie "od dzieciaka" lubiły tylko 2, jedna szczurzynka - albinoska i... jedna kura :twisted: . Wszystkie pozostałe psy/koty/gryzonie/króliki [i kury również] wolały biegać. Niektóre stały się naleśnikowa po osiągnięciu dojrzałości, niektóre nie przepadały za tym nigdy... Np. moja obecna suka kocha mnie, ale z głaskania wystarczy jej 5 minut dziennie. Później ma minę pt. "no skoro już musisz" :roll: .
 
     
Irsa 


Dołączyła: 22 Maj 2012
Posty: 337
Ostrzeżeń:
 2/4/5
Wysłany: Wto Paź 27, 2015 17:33   
   Zwierzątka: 9 szczurzych panien


Mam duży problem z przystosowaniem pokoju tak, żeby nie ograniczać moim pannom terenu wybiegów. Chodzi mi o tapczan, do którego zawsze wejdą gdy im się pozwoli i nie ma siły ( a ma taki mechanizm, że kiedyś dawno temu jedną pannę mi zabił), to tyle jeśli chodzi o duży pokój. W pokoju syna wejdą spokojnie za łóżko piętrowe, zabudowane i się ich stamtąd nie wyciągnie, w kuchni za lodówkę... Pozostaje łazienka, ale jest mała, za to bezpieczna i mały, zupełnie maleńki korytarzyk, w którym nie ma żadnych mebli. Na razie biegają po łóżku, w korytarzyku, ale na łóżku nie wszystkie razem, po kilka ( panien mam 9) i też tylko co 3 dni. Macie jakąś radę co zrobić w sytyacji, gdy nie ma możliwości zapewnienia im dłucich i zróżnicowanych, codziennych wybiegów?
_________________
Miranda
 
     
mmarcioszka 



Dołączyła: 24 Cze 2010
Posty: 11559
Skąd: Nieporęt/Warszawa
Wysłany: Wto Paź 27, 2015 20:13   
   Zwierzątka: królinka i szczury


Irsa, szczury wcale nie potrzebują dużo miejsca, korytarzyk czy mała łazienka wystarczą spokojnie. Dodaj tylko jakieś kartony, rury, pudełka czy sznurki, żeby się nie nudziły.
_________________
:wavexxs:
Paskudy mmarciochy
Hand made by mmarcioszka
 
     
Irsa 


Dołączyła: 22 Maj 2012
Posty: 337
Ostrzeżeń:
 2/4/5
Wysłany: Śro Paź 28, 2015 16:43   
   Zwierzątka: 9 szczurzych panien


dzięki za odpowiedź :) ale pytanko mam jeszcze jedno, czy konieczne są codzienne wybiegi. Moje panny sa leniwe, powinny im chyba wystarczyć raz na trzy dni.
_________________
Miranda
 
     
Pyl 
Powrócona



Dołączyła: 30 Cze 2010
Posty: 14367
Skąd: Warszawa
Wysłany: Śro Paź 28, 2015 23:48   
   Zwierzątka: DyDoIbJodNicFil Bor44 oraz R i O


Irsa, dziś raz na 3 dni, za miesiąc raz w tygodniu a za kwartał wcale? To zwierzęta - jeśli są leniwe trzeba im urozmaicić wybieg, zmotywować je do biegania (ukryte jedzenie? kula wypełniona jedzeniem? pudła i szmaty do eksploracji? zabawki dla kota?) a nie ograniczać ruch. Bez tego będą obrastać tłuszczem, obgryzać hamaki i przypominać hipopotamy a nie szczury.
Jak raz na jakiś czas nie będą mieć wybiegu to świat się nie zawali, ale nie można z założenia skazywać ich na życie w klatce i sporadyczne wybiegi.
_________________
Czy wiesz, że powstała ulotka o szczurach?
Może chcesz wspomóc kampanię informacyjną roznosząc ulotki do lecznic? A może promując akcję na FB?
 
     
Irsa 


Dołączyła: 22 Maj 2012
Posty: 337
Ostrzeżeń:
 2/4/5
Wysłany: Czw Paź 29, 2015 21:05   
   Zwierzątka: 9 szczurzych panien


Pyl, absolutnie nie o to mi chodziło. To było tylko pytanie. Moje baby i tak namiętnie obgryzają miejsca zawieszenia hamaczków. Grube nie są. I wcale nie zamierzam ich puszczać coraz rzadziej, zauważyłam jedynie, że one są rozleniwione, nie za bardzo mają ochotę biegać. Zresztą nawet w tej małej łazience muszę być z nimi podczas wybiegu. Postaram się im jakoś im urozmaicić wybiegi. Marzy mi się taki duży ogrodzony czymś teren w pokoju, najlepiej taki rozkładany płotek, ogrodzenie, jako wybieg, w środku ciekawie bym moggła go urządzić. Tylko jak coś takiego wykonać? Macie pomysł?
_________________
Miranda
 
     
oxxy 



Dołączyła: 01 Paź 2012
Posty: 1116
Skąd: Bytom
Wysłany: Czw Paź 29, 2015 21:26   
   Zwierzątka: koty sztuk dwie


Irsa, ktoś tu kiedyś wrzucił zrobiony wybieg z pleksi. Ja zrobiłam "klatkę" z nakładaną górą. Z listewek i siatki z praktikera. Koszt ok. 100 zł, wielkość 1m na 1m wysokość ok 60 cm. ;)
_________________
:lapa: "Stajesz się odpowiedzialny na zawsze za to, co oswoiłeś." :lapa:
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0.18 sekundy. Zapytań do SQL: 12