Alloszczur Strona Główna Alloszczur
Forum dyskusyjne Alloszczur - forum miłośników szczurów

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Rozmnażanie szczurów - dyskusja ogólna
Autor Wiadomość
Kodix 


Dołączył: 01 Sty 2015
Posty: 3
Wysłany: Czw Sty 01, 2015 21:06   Rozmnażanie szczurów - dyskusja ogólna

Cześć.
Chcę rozmnożyć szczury trochę czytałem ale jednak wszystkiego dokładnie nie rozumiem.
Czy w jednym pojemniku trzymać 1samiec 1samica czy lepiej harem 1samiec i 3/2 samice ? Maksymalnie ile samic może być z jednym samcem ?
Bo wiem że u myszy jest chyba tak że samica może szybko się wykończyć z jednym samcem.
Dwie samice mogą być w jednym pojemniku podczas ciąży i gdy urodzą młode ? Ile czasu zajmie oseskowi dorośnięcie do 20g ?
Ostatnio zmieniony przez Devona Pon Lis 16, 2015 15:02, w całości zmieniany 1 raz  
 
     
Szczurówka 


Dołączyła: 17 Lis 2012
Posty: 1524
Skąd: Gliwice
Wysłany: Czw Sty 01, 2015 21:09   
   Zwierzątka: ....


Kodix, ale po co chcesz rozmnażać szczury?! dla własnego "widzi mi się" ?! na forum nie popieramy bezmyślnego rozmnażania poza zarejestrowanymi hodowlami, zresztą i tak nie był byś hodowcą jakbyś rozmnożył szczury, tylko pseudohodowcą... zresztą, mało szczurów szuka domu?

zresztą - piszemy razem
_________________
...
Ostatnio zmieniony przez limomanka Czw Sty 01, 2015 22:52, w całości zmieniany 1 raz  
 
     
nimka 



Dołączyła: 17 Cze 2011
Posty: 1652
Skąd: Warszawa
Wysłany: Czw Sty 01, 2015 21:17   
   Zwierzątka: Pies, 3 Koty + u rodziców: Kot i Pies


On raczej chce mnożyć na karmówkę. Inaczej nie pytałby o 20 gramów szczura.
_________________
Nasz wątek: [KLIK]
 
     
Kodix 


Dołączył: 01 Sty 2015
Posty: 3
Wysłany: Czw Sty 01, 2015 21:22   

Potrzebne mi są podrośnięte sztuki dla pytonów. Bo oseski 100szt za 50zł jeszcze przeżyje ale jak mam zamawiać większe to szkoda kasy.
 
     
Szczurówka 


Dołączyła: 17 Lis 2012
Posty: 1524
Skąd: Gliwice
Wysłany: Czw Sty 01, 2015 21:26   
   Zwierzątka: ....


Kodix, o takie rzeczy się pyta raczej na forum terrarystycznym a nie na forum miłośników szczurów :roll:
_________________
...
 
     
nimka 



Dołączyła: 17 Cze 2011
Posty: 1652
Skąd: Warszawa
Wysłany: Czw Sty 01, 2015 21:50   
   Zwierzątka: Pies, 3 Koty + u rodziców: Kot i Pies


Kodix, podajesz wężom żywe oseski/biegusy czy uśmiercone?
_________________
Nasz wątek: [KLIK]
 
     
smeg 



Dołączyła: 18 Cze 2009
Posty: 2238
Skąd: Gdańsk
Wysłany: Czw Sty 01, 2015 22:13   
   Zwierzątka: brak


Kodix, niestety na tym forum nie otrzymasz odpowiedzi na swoje pytanie, ponieważ nikt tutaj nie rozmnaża szczurów nie mając zarejestrowanej hodowli, więc nie ma doświadczenia - a hodowcy nie trzymają samców stale z samicami, tylko dopuszczają je do siebie jednorazowo na krycie. Najlepiej zapytaj na terrarium.com.pl.

Dwie samice mogą być razem podczas ciąży i przy odchowywaniu młodych, jeśli wcześniej się znały i mieszkały razem. Mogą podbierać sobie młode, ale jeśli obie mają pokarm, nie powinno to im zaszkodzić. Waga osesków zależy od liczności miotu i stanu samicy - im lepiej była karmiona przed ciążą i w jej trakcie, tym większe oseski. 20 g to ok. 2-tygodniowe szczury, ale to dość trudne do precyzyjnego określenia.
_________________
Za TM: Ally, Majka, Lidka, Benia, Chrupka, Gaja, Basiek, Poziomka, Czarny, Luna, Krówka, Haszczyk, Duży, Zaraz, Haszczak, Piratka, Mariusz, Felicja, Mioli, Ciri, Pchełka, Halinka SR, Oliwka, Lili, Margolcia SR, Mortadelka SR, Rudolf Czerwononosy SR, Frotka, Flaszka <:3 )~~
 
     
Kodix 


Dołączył: 01 Sty 2015
Posty: 3
Wysłany: Czw Sty 01, 2015 22:17   

Do tej pory miałem tylko mrożonki ze sklepów lub od znajomych którzy mają hodowle karmowe. Ale mam zamiar zbudować taką komorę jak ktoś kiedyś mi pokazywał gdzie uśmierca się szczury gazem i robić swoje mrożonki. Żywych nie podaje, bo nie jestem jakimś sadystą i nie czerpię przyjemność z tego po prostu uwielbiam węże a ich natura niestety taka jest. Zresztą żaden dobry hodowca wężów nie powinien podawać żywych gryzoni ponieważ mogą one podrapać węża lub go pogryżć
 
     
nimka 



Dołączyła: 17 Cze 2011
Posty: 1652
Skąd: Warszawa
Wysłany: Czw Sty 01, 2015 22:40   
   Zwierzątka: Pies, 3 Koty + u rodziców: Kot i Pies


Kodix napisał/a:
Do tej pory miałem tylko mrożonki ze sklepów lub od znajomych którzy mają hodowle karmowe. Ale mam zamiar zbudować taką komorę jak ktoś kiedyś mi pokazywał gdzie uśmierca się szczury gazem i robić swoje mrożonki. Żywych nie podaje, bo nie jestem jakimś sadystą i nie czerpię przyjemność z tego po prostu uwielbiam węże a ich natura niestety taka jest. Zresztą żaden dobry hodowca wężów nie powinien podawać żywych gryzoni ponieważ mogą one podrapać węża lub go pogryźć.

No i słusznie :)

Uważaj tylko, żeby Ci się nie namnożyły "z nadmiarem" (ponad potrzeby).
Samica ma tuż po porodzie rujkę, czyli od razu po porodzie może zajść w kolejną ciążę.
Samczki (córki) staną się płodne w wieku ok. 5-6 tygodni, samczyki jeśli się nie mylę płodne będą od 6 tygodnia życia. Aby nie doszło do ponownego zapłodnienia wszystkie samce z miotu oddzielamy od matki i sióstr w wieku 4,5 tygodnia (z leciutkim zapasem, jakby na wypadek gdyby jakiś pojedynczy samczyk jednak dojrzał wcześniej). Samica jest w stanie urodzić nawet 20 młodych, nie narób więc sobie za dużo szczurów, bo o to niestety jest baaardzo nietrudno.

Najbezpieczniej więc samca trzymać z samicą tylko w czasie jej rujki, potem powinien być na stałe oddzielony.
_________________
Nasz wątek: [KLIK]
 
     
Hanami 


Dołączyła: 22 Sty 2011
Posty: 3694
Skąd: Warszawa
Wysłany: Pią Sty 02, 2015 18:50   
   Zwierzątka: ... Kawunia, Ukkinia, Lavinia, Totunia


Kodix napisał/a:
pojemniku

Może można to określenie zamienić na "w jednej klatce" i rzeczywiście trzymać je w klatkach. Nawet jeżeli chcesz zrobić sobie własną mini-hodowlę karmówkową na potrzeby węży, to jesteś obowiązany zachować wszelkie standardy dobrego, humanitarnego bytowania dla szczurów. To żywa czująca istota!
_________________
449955886677
 
     
Emilia 



Dołączyła: 20 Gru 2012
Posty: 569
Skąd: Z kraju na mapie po lewej.
Wysłany: Pią Sty 02, 2015 20:42   
   Zwierzątka: 8 x M


Samce też powinny być chociaż w dwójkę, jeśli tylko na krycie będą spotykać się z dziewczynami (co jak najbardziej jest zalecane). :wink:
_________________
Moje skarby: Marie Antoinette KR, Málaga HS, Mousse au Chocolat i Mazurka FR, Mafia, Marsupilami i Miramis IR, labik Mio
Opuścili nas: Marlo, Mokka SR, Mint SR, Mascarpone, Meringue, Malvo, Miu Miu KR
 
     
Gohan 


Dołączył: 17 Mar 2015
Posty: 3
Skąd: Koszalin
Wysłany: Wto Mar 17, 2015 23:36   Potrzebuję opinii
   Zwierzątka: 3 szczurki


Witam! Jestem nowy na forum. Mam szczurka (samca, albinosa) kupionego w sklepie zoologicznym. Ma w tym momencie 2 lata i 3-4 miesiące, byłem z nim raz u weterynarza, kontrolnie, rok temu. Nigdy nie miał żadnych kłopotów zdrowotnych, piszczy bardzo rzadko, a z zachowania jest to typowy pieszczoch i leń. Jakoś rok temu dokupiłem mu samiczkę (ma teraz rok i 5-6 miesięcy) i dopuszczałem je do siebie (nie wiedząc wcześniej że szczurów z zoologicznych nie powinno się łączyć) szczurzyczka urodziła już drugi raz. Stosowałem się do porad na tym forum i dla pierwszego miotu (12 mordek) znalazły się miejsca w domach u znajomych. Matce podczas ciąży dawałem małe kawałki masła, ryby, mięso, dużo jabłek, troche kukurydzy. Z pierwszego miotu została nam jedna samiczka (teraz 6 miesięcy), która z resztą jak i matka jest bardzo ruchliwa i ciekawska. Teraz z drugiego miotu mordeczki mają połtora miesiąca i nie widać żadnych oznak wad genetycznych. Czy wady genetyczne mogą pokazywać się np pod koniec życia szczurka?

ów samiec
szczurzyczka z I-wszego miotu majac 2 miesiące
Ostatnio zmieniony przez Devona Sob Cze 20, 2015 10:24, w całości zmieniany 1 raz  
 
     
Pyl 
Powrócona



Dołączyła: 30 Cze 2010
Posty: 14367
Skąd: Warszawa
Wysłany: Wto Mar 17, 2015 23:53   
   Zwierzątka: DyDoIbJodNicFil Bor44 oraz R i O


Gohan, oczywiście, że mogą. Przez cały okres życia. Mogą też nie pojawić się w pierwszym pokoleniu, a ponieść się w genach i dawać negatywne skutki w dalszych pokoleniach. Nie przewidzisz tego patrząc na modrki maluchów. Wiesz ile pracy hodowlanej wymaga eliminowanie chorób (i predyspozycji do chorób) z populacji? I jak trudno to uzyskać?

Po co w ogóle rozmnażasz szczury? Już bez tego tyle ich potrzebuje naszej pomocy - choćby te wyrzucane na ulice, sklepowe wpadki. Skoro stosowałeś się do porad z tego forum to już pewnie wiesz, że są lepsze sposoby działania dla dobra ogonów.
_________________
Czy wiesz, że powstała ulotka o szczurach?
Może chcesz wspomóc kampanię informacyjną roznosząc ulotki do lecznic? A może promując akcję na FB?
 
     
bolek 



Dołączył: 06 Lis 2014
Posty: 433
Skąd: Torun
Wysłany: Śro Mar 18, 2015 00:29   
   Zwierzątka: szczury, pies


Pomijając fakt, że szczury kupione w sklepie nie powinieneś w ogóle ich rozmnażać. Takie szczurki są z kazirodczych miotów co wiąże się z częstymi chorobami i przedwczesną śmiercią. Mogłeś zajrzeć na forum zanim zdecydowałeś się na szczurka :)
_________________
Ze mna: Bolek (ur. 10.09.2014) Lolek (ur. 16.12.2014) Bilbo (ur. listopad 2014)
Nasz temat: http://forum.szczury.biz/viewtopic.php?t=16993
 
 
     
smeg 



Dołączyła: 18 Cze 2009
Posty: 2238
Skąd: Gdańsk
Wysłany: Śro Mar 18, 2015 07:44   
   Zwierzątka: brak


Poza tym samica nie powinna rodzić poza przedziałem wiekowym 3-10 miesięcy, ciąża 1,5-rocznej samicy jest niebezpieczna dla jej zdrowia i niesie ryzyko odrzucenia miotu.

Szczury są silnie stadne, więc Twój samiec również nie powinien mieszkać sam - okresowe dopuszczanie do samicy się nie liczy, powinien mieć na stałe w klatce kolegę lub sterylizowaną koleżankę, który będzie współtworzył z nim stado.

Poczytaj najpierw o dobrostanie szczurów, ich genetyce, dlaczego nie powinno rozmnażać się niektórych odmian high-white, o ryzyku megacolonu, a dopiero potem bierz się za rozmnażanie. Możesz dołączyć do Stowarzyszenia Hodowców Szczurów Rasowych w Polsce, żeby zalegalizować hodowlę i mieć dostęp do reproduktorów z przodkami znanymi do kilku pokoleń wstecz, to znacznie zmniejsza ryzyko wystąpienia wad genetycznych w miotach w porównaniu do rozmnażania szczurów ze sklepu.
_________________
Za TM: Ally, Majka, Lidka, Benia, Chrupka, Gaja, Basiek, Poziomka, Czarny, Luna, Krówka, Haszczyk, Duży, Zaraz, Haszczak, Piratka, Mariusz, Felicja, Mioli, Ciri, Pchełka, Halinka SR, Oliwka, Lili, Margolcia SR, Mortadelka SR, Rudolf Czerwononosy SR, Frotka, Flaszka <:3 )~~
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0.2 sekundy. Zapytań do SQL: 15