Alloszczur Strona Główna Alloszczur
Forum dyskusyjne Alloszczur - forum miłośników szczurów

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Samiczki do dojrzałego samca
Autor Wiadomość
radek_z 


Dołączył: 15 Lip 2013
Posty: 14
Wysłany: Nie Wrz 14, 2014 19:47   Samiczki do dojrzałego samca
   Zwierzątka: Samców sztuk dwa:)


Do tego tygodnia miałem dwa samce w podobnym wieku (Pixie i Dixie). Niestety Pixie odszedł dość młodo, bo w wieku zaledwie rok i trzy miesiące (to już oddzielny temat dlaczego). Drugi chłopak jest z innego miotu (młodszy o około 1,5 tygodnia) więc może cieszyć się zupełnie innym, lepszym zdrowiem niż Pixie. Na dobrą sprawę może żyć jeszcze rok i więcej, więc kawał szczurzego życia przed nim. Nie chcę żeby był sam, dlatego chce dokupić jakieś dzieciaczki i je połączyć.

Problem w tym że chciałbym dokupić dwie-cztery dziewuchy. Czy jeśli połączyłbym mocno dojrzałego samca (niedługo będzie miał rok i cztery miesiące) z młokoskami takimi jak się kupuje maluchy (powiedzmy w wieku 5-6 tygodni) to jest ryzyko że zdoła on jeszcze je zapłodnić?

Kiedyś w sumie próbowałem rozmnożyć swoją roczną samiczkę z samcem starszym o trzy miesiące, ale pomimo że doszło do kopulacji to nic z tego nie wyszło. Więc może prawie półtora roczny samiec może bezpiecznie razem koegzystować z młodymi samiczkami?

Proszę o rady bardziej doświadczonych.
 
     
ayar 



Dołączyła: 13 Gru 2013
Posty: 39
Wysłany: Nie Wrz 14, 2014 19:54   

Zapłodni je właściwie na 100% i to nie raz. To nie jest dobry pomysł. Jeśli chcesz mieć mieszane płciowo stado, to zdecydowanie lepiej, żeby samiczki (lub samczyk) były wykastrowane.
 
     
Szczurówka 


Dołączyła: 17 Lis 2012
Posty: 1524
Skąd: Gliwice
Wysłany: Nie Wrz 14, 2014 20:15   
   Zwierzątka: ....


Ja bym wykastrowała samca jeśli miałby być do samiczek dołączany.
_________________
...
 
     
angelus 
garota



Dołączyła: 30 Kwi 2009
Posty: 2327
Skąd: Kraków
Wysłany: Nie Wrz 14, 2014 20:45   
   Zwierzątka: szczurowadła


radek_z, koniecznie musisz wykastrować samca, jak zamierzasz go łączyć z samiczkami.
ayar, ma całkowitą rację! zapłodni je i to nie raz, a nie wolno Ci do tego dopuścić!
_________________
angelusowe aniołki
Zdecydowanie za szybko opuściły ten świat, ale nigdy nie opuszczą mojego serca...
Denga, Dżuma, Sepsa, Ebola, Plaga, Vena, Febra, Xerxes, Yakuza, Coma, Coli

 
     
L. 
wtulony kropek.



Zaproszone osoby: 21
Dołączyła: 09 Gru 2006
Posty: 6251
Wysłany: Nie Wrz 14, 2014 20:48   

Musisz się zdecydować, masz kilka wyjść.
1)Mieć dwa stada różnopłciowe i bezwzględnie pilnować aby nie miały ze sobą styczności
2)Zdecydować się na konkretną płeć
3)Samca bezwzględnie wykastrować i po miesiącu dołączyć do samiczek.
_________________

 
     
radek_z 


Dołączył: 15 Lip 2013
Posty: 14
Wysłany: Pon Wrz 15, 2014 02:02   
   Zwierzątka: Samców sztuk dwa:)


No szkoda. Liczyłem na to że 1,5 roczny samiec nie będzie już "groźny" dla młodych samiczek :) .

W takim razie chyba jednak postawię na chłopaków.
 
     
smeg 



Dołączyła: 18 Cze 2009
Posty: 2238
Skąd: Gdańsk
Wysłany: Pon Wrz 15, 2014 08:40   
   Zwierzątka: brak


1,5-roczny szczur wcale nie jest stary, to dopiero połowa jego życia ;) Poza tym samce większości gatunków zachowują płodność do późnej starości, np. 80-letni mężczyzna też może zapłodnić kobietę. To samice tracą płodność wcześniej, ale u szczurów ruje potrafią występować nawet w przypadku ponad dwuletnich samic.
_________________
Za TM: Ally, Majka, Lidka, Benia, Chrupka, Gaja, Basiek, Poziomka, Czarny, Luna, Krówka, Haszczyk, Duży, Zaraz, Haszczak, Piratka, Mariusz, Felicja, Mioli, Ciri, Pchełka, Halinka SR, Oliwka, Lili, Margolcia SR, Mortadelka SR, Rudolf Czerwononosy SR, Frotka, Flaszka <:3 )~~
 
     
nimka 



Dołączyła: 17 Cze 2011
Posty: 1652
Skąd: Warszawa
Wysłany: Pon Wrz 15, 2014 11:00   
   Zwierzątka: Pies, 3 Koty + u rodziców: Kot i Pies


smeg napisał/a:
To samice tracą płodność wcześniej, ale u szczurów ruje potrafią występować nawet w przypadku ponad dwuletnich samic.

Albo u samic, które kilka godzin wcześniej miały usuwane guzy i wyglądają jakby nie żyły od jakiegoś czasu :roll: (to moja Oliwka)
_________________
Nasz wątek: [KLIK]
 
     
Cegriiz 
Avaria



Dołączyła: 26 Sie 2011
Posty: 4899
Skąd: Warszawa
Wysłany: Pon Wrz 15, 2014 21:22   
   Zwierzątka: Kupa szczura i cztery myszy


Moja Tilia ma 2 lata i 9 miesięcy i wciąż ma ruje ;]
_________________
Moje ogony
 
 
     
radek_z 


Dołączył: 15 Lip 2013
Posty: 14
Wysłany: Wto Wrz 16, 2014 19:23   
   Zwierzątka: Samców sztuk dwa:)


A co ogólnie mi radzicie. Dokupować mu towarzystwo czy zostawić samego? Ja raczej uważam że szczurek jest jeszcze młody, kupa życia przed nim i smutno będzie mu samemu.
 
     
limomanka 



Dołączyła: 10 Wrz 2012
Posty: 6679
Skąd: Koty na Górnym Śląsku
Wysłany: Wto Wrz 16, 2014 19:46   
   Zwierzątka: 2 kocury (Wolfgang i Nutek), ONkowa Masza


radek_z, żaden szczur nie powinien być sam. Zajrzyj na SzczurzeAdopcje (fb) i do naszego działu Oddam - może znajdziesz chłopca w podobnym wieku, czego bardzo życzę :)
_________________
Dbajmy o pisownię i polskie znaki. Jest różnica, czy ktoś robi "łaskę" czy "laske", czyż nie?

Za Śmiercią Szczurów odeszli: Czesio, Stefan, Cyryl, Pan Mysz, Tosiek, Fenek, Twix, Mars, Errol, Erwin, Anatol, Fiubździul i Ach, Edek, Harnaś, Franek, Viggo, Nam i Malina oraz Solo, Aria i Sopran
 
     
smeg 



Dołączyła: 18 Cze 2009
Posty: 2238
Skąd: Gdańsk
Wysłany: Wto Wrz 16, 2014 19:47   
   Zwierzątka: brak


radek_z, nie dokupować, ale adoptować owszem ;) Zwłaszcza, że szczurka w podobnym wieku łatwiej znaleźć wśród ogłoszeń adopcyjnych, niż w sklepie. Twój szczurek ma jeszcze co najmniej rok życia przed sobą przy dobrych wiatrach i szkoda, żeby był sam. Jeśli planujesz przygarnąć maluszka, to najlepiej będzie wziąć od razu dwa - żeby po odejściu starszego kolegi któryś z nich nie został znowu sam w młodym wieku.
_________________
Za TM: Ally, Majka, Lidka, Benia, Chrupka, Gaja, Basiek, Poziomka, Czarny, Luna, Krówka, Haszczyk, Duży, Zaraz, Haszczak, Piratka, Mariusz, Felicja, Mioli, Ciri, Pchełka, Halinka SR, Oliwka, Lili, Margolcia SR, Mortadelka SR, Rudolf Czerwononosy SR, Frotka, Flaszka <:3 )~~
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0.1 sekundy. Zapytań do SQL: 12