Alloszczur Strona Główna Alloszczur
Forum dyskusyjne Alloszczur - forum miłośników szczurów

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Otwarty przez: Kluska
Pon Lut 27, 2012 07:54
Rasowy czy z zoologa?
Autor Wiadomość
L. 
wtulony kropek.



Zaproszone osoby: 21
Dołączyła: 09 Gru 2006
Posty: 6251
Wysłany: Pią Gru 30, 2011 00:27   

Manta, ale pamiętaj, że zazwyczaj większość genetycznych przypadłości 1. jest letalnych 2. wychodzi po 5 pokoleniu.
I rozumiem, że można miec pretensje do hodowcy, gdzie w linii już się coś pojawiło i stawiało linie pod znakiem zapytania a on mimo to pomyślał "ryzyk fizyk" i kolejny miot zrobił. Albo skrzyżował odmiany, których nie można krzyżować np. 2x hight white, 2xdown under i jest klops.
Ale co w przypadku, gdy wszystko było okej i hodowca miał pecha krzyżując takie a nie inne szczury i wyszło genetyczne bagno. Co jeśli coś się dopiero teraz w tym momencie ujawniło.
To nie jest wina hodowcy, a psikus matki natury - psikus chamski ale wyraźnie mówiący o tym, że linie trzeba wstrzymać i obserwować albo w ogóle zablokować. I tu pojawia się sekcja, która 1. może nam pokazać przyczynę błędu 2. powiedzieć to przypadek genetyczny ale osobniczy czy genetyczny dotyczący linii 3. najważniejsze: podjąć właściwą decyzję od której zależy los dalszych pokoleń :)
_________________

 
     
Manta 



Dołączyła: 01 Sie 2011
Posty: 167
Skąd: Krakow
Wysłany: Pią Gru 30, 2011 00:41   

L., dlatego tez mowie ze to ze zwrotem pieniedzy za szczura, to takie pytanie hipotetyczne - dla mnie jasne jest (poza oczywistymi przypadkami zlych laczen itp) ze choroby genetyczne wina hodowcy czesto nie sa. I z pojawieniem sie takich rzeczy zawsze mozna sie liczyc.
Ale ciagle mi chodzi o to na kim realnie powinna spoczywac odpowiedzialnosc wlasnie za poznanie dokladnych przyczyn choroby itd. Ja uwazam, ze nie na mnie, jako kupujacym zwierze - gryzonia rasowego - reklamowanego wlasnie jako tego zdrowszego, pewniejszego itd. i to czy zaplace za sekcje calosc, czesc czy w ogole uwazam, ze powinno byc moim wolnym wyborem, a nie koniecznoscia. Z kolei nie zdziwil by mnie zapis ze hodowca ma prawo do "zwlok" lub ze wlasnie w wypadku smierci mam szczura do sekcji udostepnic/zawiesc do lecznicy/odeslac(choc to juz wyzsza szkola jazdy by byla).
_________________
Dziunia, Schiza i Szycha - moje wariatki:
http://forum.szczury.biz/...p=689740#689740
 
 
     
L. 
wtulony kropek.



Zaproszone osoby: 21
Dołączyła: 09 Gru 2006
Posty: 6251
Wysłany: Pią Gru 30, 2011 00:44   

Manta, no i okej :) ja to rozumiem, cieszę się, że mnie też rozumiesz.
ale widać jest tutaj jedna kwestia w której do 100% porozumienia nie dojdziemy :P no ale nie każdy z każdym zawsze musi sie zgadzać.
_________________

 
     
Manta 



Dołączyła: 01 Sie 2011
Posty: 167
Skąd: Krakow
Wysłany: Pią Gru 30, 2011 00:49   

L., do porozumienia pewnie nie dojdziemy - ale dziekuje za rozmowe, milo bylo wysluchac (wyczytac ;) ) na spokojnie argumentow drugiej strony - pisanych sensownie, bez naskakiwania na mnie za inny poglad :) .
I czytajac sensowne argumenty troche podejscie do tej sprawy zmienie - nawet nie dlatego, ze sama bym o takich argumentach nie pomyslala, bo bylo to w wiekszosci dla mnie jasne, ale dobrze wiedziec, ze osoby w to zaangazowane robia to wlasnie z tak istotnych powodow a nie tylko po to, zeby "to ladnie wygladalo". I teraz juz naprawde nie przecze, ze nie skusze sie na szczura polskiej hodowli - o ile po takiej dyskusji ktokolwiek zdecyduje sie sprzedac mi szczura ;-) .
_________________
Dziunia, Schiza i Szycha - moje wariatki:
http://forum.szczury.biz/...p=689740#689740
 
 
     
L. 
wtulony kropek.



Zaproszone osoby: 21
Dołączyła: 09 Gru 2006
Posty: 6251
Wysłany: Pią Gru 30, 2011 00:52   

Manta, to miło :mrgreen:
_________________

 
     
magnes 
na lodówkę



Dołączyła: 05 Lut 2008
Posty: 3008
Skąd: Warszawa
Wysłany: Pią Gru 30, 2011 04:49   

Przeniosłam posty do odpowiedniejszego tematu.
_________________
ze mną: :3 ) Bolek, =^..^= Totoro(??.06.2011)
na zawsze w :serducho: Franek (??.06.2008-09.02.2009), Zdzisio (??.11.2007-21.05.2009), Drakuś Ratteria Rataty (28.03.2008-14.02.2010), Dino Happy Feet (18.04.2009-01.04.2010),
Qremkline Qundelek Anahata (03.06.2010- 11.07.2010) Zenek (??.01.2009-17.07.2010), księżniczka Mrimblanka(??.03.2010-25.01.2012), Hěmiómil Beris(23.08.2010-05.02.2013) Qiỹlilóoy Anahata(03.06.2010),
 
 
     
Manta 



Dołączyła: 01 Sie 2011
Posty: 167
Skąd: Krakow
Wysłany: Pią Gru 30, 2011 09:59   

ok dzieki, aczkolwiek to jeszcze osobny temat - bo z zoologa szczura bym tym bardziej nie chciala ;)
_________________
Dziunia, Schiza i Szycha - moje wariatki:
http://forum.szczury.biz/...p=689740#689740
 
 
     
Nakasha 



Dołączyła: 16 Cze 2007
Posty: 9971
Skąd: Białystok/Kuriany
Wysłany: Pią Gru 30, 2011 10:36   
   Zwierzątka: 3 psy, 2 kotki


Umm, ja za sekcję płacę 15 zł....

Tak czy siak, wydaje mi się, że obowiązek sekcji w umowie musi być i gdyby jakiś polski hodowca tego nie zawarł w swojej umowie, bardzo bym protestowała. Sekcja jest niezbędna dla określenia prawdziwej przyczyny śmierci... Często wydaje się "na oko", że wiadomo z jakich powodów szczur zmarł, ale podczas sekcji wychodzi co innego. Tak samo w przypadku guzów... histo jest konieczne, "na oko" ciężko stwierdzić z jakiej tkanki jest guz, czy jest łagodny, złośliwy czy to zwykły gruczolak...

Manta, więc rzeczywiście zostaje Ci adopcja lub importy - niektórzy hodowcy z innych krajów nie wymagają sekcji. Pytanie, czy w takim razie rzeczywiście dbają o zdrowie linii, czy po prostu sprzedają szczury...
_________________
Za TM: 95 szczurzych duszyczek [*]
 
 
     
Bel 
Rockabilly



Dołączyła: 19 Paź 2009
Posty: 8297
Skąd: Warszawa
Wysłany: Pią Gru 30, 2011 10:39   
   Zwierzątka: Szeregowy Pierdolot,Alpha i 3 smoki


Cytat:
Jesli uwazasz ze dluzszy staz na forum i zapewne ogolny szczurowy, upowaznia Cie do wysmiewania mnie to nie czuje potrzeby odpowiadania na takie pytanie... A myslalam, ze mamy dyskutowac na poziomie? Ja nikogo nie obrazam ani nie wysmiewam.
Nie mam zamiaru Cię obrażać czy wyśmiewać ;) daleka jestem od tego. Pytam tylko skąd możesz mieć pewność, że szczur który zmarł nie ma żadnego wirusa/bakterii? Skoro nawet głupia myko może wyjść dopiero po śmierci szczura, który zmarł np. w wieku 3 lat. I nie dowiesz się, czy masz stado zdrowe czy chore jeśli sekcji nie zrobisz.
 
     
greenfreak 



Dołączyła: 12 Kwi 2010
Posty: 329
Skąd: Szczecin
Wysłany: Pią Gru 30, 2011 11:49   
   Zwierzątka: 2 samiczki, 5 samców


Manta napisał/a:
(...) w ogole uwazam, ze powinno byc moim wolnym wyborem, a nie koniecznoscia. Z kolei nie zdziwil by mnie zapis ze hodowca ma prawo do "zwlok" lub ze wlasnie w wypadku smierci mam szczura do sekcji udostepnic/zawiesc do lecznicy/odeslac(choc to juz wyzsza szkola jazdy by byla).
Muszę zwrócić uwagę na to, że może sensowny jest tu zamysł, ale jak dla mnie - nie za bardzo jest to realne. Sekcja powinna odbyć się możliwie szybko, a co jeśli wysyłasz ciałko pocztą albo i nawet kurierem? Mija co najmniej dzień, nie wiadomo, w jakich warunkach, bo może jakiś inteligentny inaczej pracownik położy akurat tę paczkę np. przy kaloryferze rozkręconym totalnie i przyspieszy naturalne procesy. Sekcja, o ile się nie mylę, nie jest również wymagana przy każdej śmierci? Czasem hodowca poprosi o nią, bo ma nieco szersze spojrzenie na sytuację i widzi jakąś możliwość, na którą nie musi wpaść każdy człowiek, który jest właścicielem zwierzaka.
Podejrzewam też, że w przypadku naprawdę słabej sytuacji finansowej w momencie śmierci zwierzaka, szanujący się hodowca pomógłby płacąc za to, bo najważniejsza jest ta wiedza. Nie widzę jednak tego, aby hodowcy płacili zawsze i wszędzie - z czego, skoro hodowla to raczej hobbystyka niż zarobek?
_________________
Razem z nami: Nyu, Reki, Ricky, Pedro, Forfiter, Mohinder, Gaspar
Tęsknimy: Pippin, Merry, Sapek, Chii, Rin, Niki
 
     
Nakasha 



Dołączyła: 16 Cze 2007
Posty: 9971
Skąd: Białystok/Kuriany
Wysłany: Pią Gru 30, 2011 12:02   
   Zwierzątka: 3 psy, 2 kotki


Hodowca może płacić za sekcję, nie ma sprawy, ale wtedy cena za szczura powinna wynosi nie 70 - 80 zł, a 200 zł....
_________________
Za TM: 95 szczurzych duszyczek [*]
 
 
     
babyduck 
Duckling



Dołączyła: 25 Sie 2007
Posty: 7218
Skąd: Warszawa
Wysłany: Pią Gru 30, 2011 12:19   

Nakasha napisał/a:
Hodowca może płacić za sekcję, nie ma sprawy, ale wtedy cena za szczura powinna wynosi nie 70 - 80 zł, a 200 zł....
Dlaczego, skoro sama napisałaś, że za sekcję płacisz 15 zł, a nie 130. :P :wink:
_________________
W :serducho: : Fretka, Borsuk, Shiba, Kreta, Corleone RL, Happy Hour AR, Pavan AR, Ex Aequo SR, Roux, Bonus, Muminek EM, Willy Wonka SR, Amor Vincit SR, Tea
 
 
     
Niamey 
Zhongguo!



Dołączyła: 09 Sty 2009
Posty: 3537
Skąd: Szanghaj
Wysłany: Pią Gru 30, 2011 12:59   

babyduck, bo nie wszędzie tyle kosztuje i szczury mogłyby iść tylko do właścicieli w Białymstoku, ale już nie w Warszawie :lol:


Polecam ten bardzo ciekawy artykuł na temat tego, dlaczego robienie sekcji jest tak ważne dla procesu hodowlanego
http://bvrattery.wordpres...ity-and-health/
_________________
moje szczuraki
Pino*Myszka*Diuna*Zefir*Śmietanka*Lotta*,Migotka*Mimbla*Ponyo*Kikimora*Archa*Bucca*Beren*Itka*
 
     
babyduck 
Duckling



Dołączyła: 25 Sie 2007
Posty: 7218
Skąd: Warszawa
Wysłany: Pią Gru 30, 2011 13:15   

Niamey, wiem o tym, moje pytanie było troszkę retoryczne i troszkę "złośliwe", o czym świadczą dwie emotki na końcu :wink:
_________________
W :serducho: : Fretka, Borsuk, Shiba, Kreta, Corleone RL, Happy Hour AR, Pavan AR, Ex Aequo SR, Roux, Bonus, Muminek EM, Willy Wonka SR, Amor Vincit SR, Tea
 
 
     
Niamey 
Zhongguo!



Dołączyła: 09 Sty 2009
Posty: 3537
Skąd: Szanghaj
Wysłany: Pią Gru 30, 2011 13:51   

Off-Topic:
babyduck, tak też zrozumiałam, ale pewnie coś mi nie wyszło żeby to zrozumienie oddać :lol:
_________________
moje szczuraki
Pino*Myszka*Diuna*Zefir*Śmietanka*Lotta*,Migotka*Mimbla*Ponyo*Kikimora*Archa*Bucca*Beren*Itka*
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0.19 sekundy. Zapytań do SQL: 8