Alloszczur Strona Główna Alloszczur
Forum dyskusyjne Alloszczur - forum miłośników szczurów

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Szczur alfa vs szczur beta
Autor Wiadomość
limomanka 



Dołączyła: 10 Wrz 2012
Posty: 6679
Skąd: Koty na Górnym Śląsku
Wysłany: Śro Lis 26, 2014 18:41   
   Zwierzątka: 2 kocury (Wolfgang i Nutek), ONkowa Masza


Waterloo, dopóki ogon nie zaczął dojrzewać (ok. 4-6 miesiąca życia) jest to dla niego tylko zabawa. Zdarzają się maluchy przewracające na plecy starsze szczury. Odważny młodzian Ci się trafił ;)
_________________
Dbajmy o pisownię i polskie znaki. Jest różnica, czy ktoś robi "łaskę" czy "laske", czyż nie?

Za Śmiercią Szczurów odeszli: Czesio, Stefan, Cyryl, Pan Mysz, Tosiek, Fenek, Twix, Mars, Errol, Erwin, Anatol, Fiubździul i Ach, Edek, Harnaś, Franek, Viggo, Nam i Malina oraz Solo, Aria i Sopran
 
     
Waterloo 
Co ja tu robię?! :D



Dołączył: 23 Paź 2014
Posty: 72
Skąd: Białystok
Wysłany: Śro Lis 26, 2014 18:58   
   Zwierzątka: szczur, mrówki


limomanka napisał/a:
Odważny młodzian Ci się trafił


Hah...no właśnie zauważyłem :lol: Tylko ogłoszenie o oddaniu niestety nadal aktualne :cry:
_________________
We will cross any water...any water... ;)
Ze mną:
Za TM: Mały, Beta, Grey, Heisenberg, Hebzagał
Znaleźli nowy dom: Gandalf
 
     
jokada 



Zaproszone osoby: 2
Dołączyła: 08 Sty 2007
Posty: 2391
Skąd: w-wa, żoliborz
Wysłany: Śro Lis 26, 2014 23:32   

u nas źle :? :(
ide pisać w naszym temacie....
_________________
Skunksik / Robin <:3 )~
 
     
kasia2406 


Dołączyła: 05 Lut 2015
Posty: 100
Skąd: spod Wrocławia
Wysłany: Pon Mar 30, 2015 19:56   
   Zwierzątka: NIE MAM NO!


Ja odświeżę wątek . Czy w dwuszczurowym stadku da się rozpoznać alfę ? Bo moje maluchy biją się i tłuką i zauważyłam, że cały czas są piski w klatce albo o jedzenie albo o miejsce w domku :wink: są to siostry i nie wiem czy to ma coś do rzeczy.

ort.: odświeżyć zapisujemy przez "ż"
_________________
IDŹCIE BO !
Ostatnio zmieniony przez limomanka Pon Mar 30, 2015 20:09, w całości zmieniany 1 raz  
 
     
metalowa 



Dołączyła: 26 Sie 2014
Posty: 126
Wysłany: Wto Mar 31, 2015 17:27   
   Zwierzątka: fretka


kasia2406, mam dwóch szczurzych braci, jeden wyraźnie dominuje nad drugim. Koniecznie pierwszy w sputniku, musi mieć pierwszeństwo przy misce, ogólnie wszystko musi być tak, jak mu się podoba, a drugi szczurek mu się podporządkowuje. U mnie w klatce czarny robi wielka aferę nawet o to, że Zgredek zahaczył o niego leciutko ogonem skacząc do kuwety(rzadko bo rzadko, ale...).
 
     
smeg 



Dołączyła: 18 Cze 2009
Posty: 2238
Skąd: Gdańsk
Wysłany: Wto Mar 31, 2015 17:54   
   Zwierzątka: brak


Czasem w dwuszczurowym stadzie trudno wyróżnić wyraźną alfę, zwłaszcza jeśli szczurki są podobne pod względem charakterów. Wyraźna hierarchia wyodrębnia się zazwyczaj dopiero w większym stadzie.
_________________
Za TM: Ally, Majka, Lidka, Benia, Chrupka, Gaja, Basiek, Poziomka, Czarny, Luna, Krówka, Haszczyk, Duży, Zaraz, Haszczak, Piratka, Mariusz, Felicja, Mioli, Ciri, Pchełka, Halinka SR, Oliwka, Lili, Margolcia SR, Mortadelka SR, Rudolf Czerwononosy SR, Frotka, Flaszka <:3 )~~
 
     
Irsa 


Dołączyła: 22 Maj 2012
Posty: 337
Ostrzeżeń:
 2/4/5
Wysłany: Wto Lis 10, 2015 15:54   Jak rozpoznać szczura alfa
   Zwierzątka: 9 szczurzych panien


Do tej pory mam problem z rozróżnieniem, która wśród moich dziewięciu panien to alfa. Mam przynajmniej dwie panny co do których magłabym przypuszczać, że są alfą. Czytałam tu o szczurach alfa, ale nie znalazłam objaśnień, jak je rozpoznać, a poza tym jest mi to ciężko w moim stadku zaobserwować. Co zrobić?
_________________
Miranda
 
     
Karena 
SITH HAPPENS



Dołączyła: 14 Wrz 2010
Posty: 5324
Skąd: Trójmiasto
Wysłany: Wto Lis 10, 2015 16:02   
   Zwierzątka: szczurze damy


Scaliłam temat z już istniejącym.
_________________
♥♥♥  Zapraszamy do naszego wątku ♥♥♥ 

🐭 -Hamaki na forum-
▶ -Facebook : Hamaki od 'Wilki Szpilki"-
 
 
     
Irsa 


Dołączyła: 22 Maj 2012
Posty: 337
Ostrzeżeń:
 2/4/5
Wysłany: Wto Lis 10, 2015 17:51   
   Zwierzątka: 9 szczurzych panien


Dzięki za scalenie, nie wiedziałam, czy moje pytanie zadać w tym temacie czy nie. Nie zauważyłam u moich panien zachowań typowych dla Alfy czy Bety. Może dlatego mam z tym kłopot, że dziewięć ogonków to jednak duże stadko?
_________________
Miranda
 
     
hekatomba 


Dołączyła: 05 Sty 2012
Posty: 429
Skąd: Poznań
Wysłany: Wto Lis 10, 2015 18:22   
   Zwierzątka: cztery szczurzyce oraz stawonogi: rybiki cukrowe, kosarze pospolite i kątniki domowe (gościnnie)


Irsa napisał/a:
Może dlatego mam z tym kłopot, że dziewięć ogonków to jednak duże stadko?

Ale przecież to właśnie w bardziej licznym stadzie hierarchia między szczurami jest łatwiej zauważalna. Co do zasady, bo może się zdarzyć zaledwie "czteroogoniaste" stado, w którym szczury pełniące rolę alfy i bety będą wyraźnie widoczne. Nie zawsze jednak da się bezbłędnie wskazać, który ze szczurów pełni rolę przywódcy w stadzie. Wiele również zależy od tego, czy jest to stado samców, czy samic. Każda z płci ma różne potrzeby, jeśli chodzi o ustalanie hierarchii.
 
     
Irsa 


Dołączyła: 22 Maj 2012
Posty: 337
Ostrzeżeń:
 2/4/5
Wysłany: Wto Lis 10, 2015 18:35   
   Zwierzątka: 9 szczurzych panien


U mnie są to same samiczki. Obserwuję je często i nie wiem, jak to zauważyć. Chociaż jeśli maluchy częst ciągną do alfy, a ona ich na początku broni, to może być Alfą Daisy... Nie za dobra dla pańci ( potrafi lekko chapnąć) ale jeśli chodzi o szczury, spokojna i mam wrażenie, że "sprawiedliwa". To znaczy właśnie do niej ciągnęły maluchy, ona początkowo stawała po ich stronie. Potem zostawiała je samym sobie. Daisy nie pcha się pierwsza do miski czy do zwiedzania nowych zakamarków. Jest trochę leniwa. Natomiast gdy Miranda ciągle ganiała i straszyła małą Lili, to Daisy potrafiła ją od niej odgonić, choć nie zawsze. No więc może to Alfa, nie wiem... A co do bety, to jeśli są dwie, które ścigają i próbują tłuc malucha, to jak odróżnić, która może być Betą? Miranda przestała już scigać Lili, teraz z upodobaniem robi to Tośka...
_________________
Miranda
 
     
hekatomba 


Dołączyła: 05 Sty 2012
Posty: 429
Skąd: Poznań
Wysłany: Czw Lis 12, 2015 17:41   
   Zwierzątka: cztery szczurzyce oraz stawonogi: rybiki cukrowe, kosarze pospolite i kątniki domowe (gościnnie)


Irsa, nie każde stado jest pod tym względem czytelne. Jak wspominałam, czasami widoczny jest tylko alfa, czasami to "betujący" szczur bardzo rzuca się w oczy, a nierzadko nie udaje się jednoznacznie wskazać żadnego z nich. Częstokroć następuje przegrupowanie w stadzie, do którego dołączany jest nowy szczur. Wówczas również następuje zmiana hierarchii.
 
     
Irsa 


Dołączyła: 22 Maj 2012
Posty: 337
Ostrzeżeń:
 2/4/5
Wysłany: Czw Lis 12, 2015 20:24   
   Zwierzątka: 9 szczurzych panien


Czyli z tego wynika że za każdym razem gdy w stadzie pojawia się nowy nawet mały szczurek to następuje zmiana hierarchii? I jeśli moje dwie panny zachowują się jak bety to czy mogą być dwie bety w stadzie? Chyba nie? Miranda dała spokoj małej czyli Lili ale Tosia jej najwyraźniej nie chce zaakceptować.
_________________
Miranda
 
     
hekatomba 


Dołączyła: 05 Sty 2012
Posty: 429
Skąd: Poznań
Wysłany: Czw Lis 12, 2015 21:11   
   Zwierzątka: cztery szczurzyce oraz stawonogi: rybiki cukrowe, kosarze pospolite i kątniki domowe (gościnnie)


Irsa napisał/a:
Czyli z tego wynika że za każdym razem gdy w stadzie pojawia się nowy nawet mały szczurek to następuje zmiana hierarchii?

Nie, nie zawsze. Często jednak to właśnie w momencie powiększania stada lub odejścia (ewentualnie znacznego osłabienia np. wskutek choroby) któregoś ze szczurów, znajdujących się na szczycie hierarchii, w stadzie może nastąpić jakieś przeszeregowanie.

Cytat:
I jeśli moje dwie panny zachowują się jak bety to czy mogą być dwie bety w stadzie?

Zwykle jest jeden alfa i towarzyszący mu beta, ale swego czasu spotkałam się tutaj z wypowiedzią osoby - doświadczonego opiekuna szczurów - która miała w stadzie dwa samce beta.

Cytat:
Miranda dała spokoj małej czyli Lili ale Tosia jej najwyraźniej nie chce zaakceptować.

Jeżeli Lili nie dzieje się krzywda, tzn. nie leje się krew, to myślę, że wystarczy dać im trochę czasu. Jeśli dołączając do stada nową samiczkę, postępowałaś zgodnie z wytycznymi dotyczącymi łączenia, to gnębienie małej przez Tosię wkrótce powinno ustąpić. Ewentualnie cofnij się do któregoś z etapów łączenia, w którym występował względny spokój (np. gdy dziewczyny były w transporterze lub mniejszej klatce, to było O.K., a po wrzuceniu do klatki docelowej zaczęły się kotłowaniny, wówczas można spróbować ponownie "przekisić" stado w transporterze).
 
     
Irsa 


Dołączyła: 22 Maj 2012
Posty: 337
Ostrzeżeń:
 2/4/5
Wysłany: Czw Mar 24, 2016 21:30   
   Zwierzątka: 9 szczurzych panien


Mam pytanie, nie mogę znaleźć tematu o szczurach alfa, czy mogłabym poprosić o jego nazwę lub link do niego? Dzięki :)
_________________
Miranda
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0.16 sekundy. Zapytań do SQL: 12