Alloszczur Strona Główna Alloszczur
Forum dyskusyjne Alloszczur - forum miłośników szczurów

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Szczur alfa vs szczur beta
Autor Wiadomość
Mao 
Dorosłe dziecko



Dołączyła: 13 Lut 2008
Posty: 3056
Skąd: z Bąbaju
Wysłany: Śro Cze 11, 2014 15:22   
   Zwierzątka: Gończy polski i 9 Maogonków


Karena napisał/a:
Jeśli cos w mieszkaniu jest nowe i podejrzane [np. pusty karton leżący bokiem] to najpierw Alfa musi tam zajrzeć

U mnie bywało, że alfa, zwłaszcza Ligia do spółki z Kaliną, "wysyłały" w takich sytuacjach jakiegoś jelenia, by sprawdził, czy obiekt nie jest groźny. Jak wszystko było OK, to szły obejrzeć osobiście.
(Jakbyście widziały minę Kaliny - bety, zabarykadowanej z alfą w hamaku i obserwującą, co się stanie, jak niższe rangą szczury dotkną tego obcego, strasznego pudełka... :rotfl: ).
To też chyba zależy od charakteru alfy, bo dla odmiany Elena musiała sprawdzać osobiście, czy stadu nic nie grozi.

U mnie bety na ogół były widoczne. Niektóre nawet za bardzo.
Sirius, zdarzało się i u mnie takie coś. Choć raz alfa straciła cierpliwość po takim ustawianiu i jak sama wzięła się za ustawianie bety, to tej drugiej było mi bardzo szkoda :P
_________________
... ponieważ bułka.
Nade mną i w :serce: : Hinata EM, Hexe EM, Óshi Óme Jagodzianka EM, Drei AR, Książę Mieszko, Milka Mieszkowa, Krówka - Kjówka, Mały Rycerzyk - Ligia Kallina, Uwertura Kalinka AR, Elena i Eta CarinaeEM, Yankes AR spod skrzydeł pszczoły, Lela i Perperuna SR, Malina, Madara SR i Rusinek SR.
W rolach głównych: Nel - Bułka, Oleńka, Husaria, Pacta Conventa - Pecet, Rota, Chidori, Anahita - Anka oraz Dąbrówka jako caryca Maogonków
8)
 
 
     
limomanka 



Dołączyła: 10 Wrz 2012
Posty: 6679
Skąd: Koty na Górnym Śląsku
Wysłany: Śro Cze 11, 2014 16:01   
   Zwierzątka: 2 kocury (Wolfgang i Nutek), ONkowa Masza


Karena napisał/a:
zwłaszcza przy mniejszych stadach, często Bety nie ma albo jest niewidoczny

U nas tendencje do "betowania" pojawiły się po dołączeniu 6. ogona. Przy piątce był wyraźny jedynie alfa. Generalnie jaśniejsza (dla nas - bo szczury ją znają przecież i tak) jest hierarchia w większych stadach, ale przecież może się zdarzyć i bardzo "wyraźne" stado np. 4 ogonków.
_________________
Dbajmy o pisownię i polskie znaki. Jest różnica, czy ktoś robi "łaskę" czy "laske", czyż nie?

Za Śmiercią Szczurów odeszli: Czesio, Stefan, Cyryl, Pan Mysz, Tosiek, Fenek, Twix, Mars, Errol, Erwin, Anatol, Fiubździul i Ach, Edek, Harnaś, Franek, Viggo, Nam i Malina oraz Solo, Aria i Sopran
 
     
jokada 



Zaproszone osoby: 2
Dołączyła: 08 Sty 2007
Posty: 2391
Skąd: w-wa, żoliborz
Wysłany: Śro Cze 11, 2014 16:58   

u mnie przy piątce wyraźny jest tylko alfa, reszty hierarchii nie widać ani trochę

w przypadku zaczynających się rozrób
i prania alfy - zaczepialscy stracili jajka - i się uspokoiło

jestem ciekawa czy uda mi sie wpłynąć na hierarchie tym że tylko dwóch jest pełnonajecznych
czy drugi (młodszy) z jajkami z czasem przejmie alfowanie
_________________
Skunksik / Robin <:3 )~
 
     
wilczek777 



Dołączyła: 23 Maj 2012
Posty: 1966
Skąd: Szczecin
Wysłany: Śro Cze 11, 2014 17:15   
   Zwierzątka: 2 x sheepdog


Ja nie umiem wskazać aktualnie żadnego szczura w stadzie... Dwa staruszki odeszły w klatce dużych wojen nie ma - tylko Fretka i Kaszmir noszą zadrapania a Bjorn gwałci niegroźnego Mikiego - tak cisza spokój i o zidentyfikowaniu alfy mogę pomarzyć.
_________________
Nasz temat :)
http://forum.szczury.biz/...t=13184&start=0

Za TM :(
Silver i Sharingan [*] Śpioch i Grubas [*] Białas i Mithril [*] Czarnuszek i Bibs [*] Miki i Kaszmir [*] Desant zwany Fretką i Miętus Emerald Moon [*] Bjorn i Anubis (Ibasan) Beris[*] Belfast [*]
 
     
mmarcioszka 



Dołączyła: 24 Cze 2010
Posty: 11559
Skąd: Nieporęt/Warszawa
Wysłany: Śro Cze 11, 2014 20:12   
   Zwierzątka: królinka i szczury


U mnie alfa to zawsze szczur spokojny, ale ważny, tzn. taki który wtrąca się dopiero jak już jest gorąco albo źle, a dominuje raz a pożądnie.
Beta za to jest najbardziej widocznym szczurem. To ona rzuca się na nowe ogony i robi najwięcej problemów przy łączeniach. Jak coś się kroi, to chodzi wkurzona i leje kogo trzeba (a czasem też każdego, kto się napatoczy. Alfa nie popełnia tego "błedu", zawsze wie kogo ustawić). Jest też największym natrętem, bo pierwsza musi wiedzieć, co się dzieje.
_________________
:wavexxs:
Paskudy mmarciochy
Hand made by mmarcioszka
 
     
espada 



Dołączyła: 03 Maj 2011
Posty: 384
Skąd: Warszawa
Wysłany: Pon Wrz 15, 2014 12:17   

Ja do tej pory nie wiedziałam, kto w naszym stadzie rządzi. Dopiero po łączeniu z dwoma samczymi maluchami wyszła hierarchia panująca w 3-osobowym babsko-sterylnym stadzie. Beta jako pierwsza zaczęła dominować i "boksować" nowych, ofukiwać ich i pędzić (i co mnie zaskoczyło-nie używa ani razu zębów, w przeciwieństwie do raczej wycofanej Omegi). Alfa nie wykazała nadmiernych reakcji, poza momentami, kiedy dzieciaki próbowały z nią kopulować i "podszczypywać" na wybiegu. Wtedy potrafiła zdecydowanie i z opanowaniem obu jednocześnie położyć na łopatki. Dziś, choć łączenie nadal trwa na etapie małej klatki, mogę zdecydowanie stwierdzić, że właśnie do Alfy maluchy lgną najbardziej, jakby była dla nich matką-przewodniczką i widać że mają do niej szacunek. Co do pozycji Bety, ostatnio sama kładzie się przed dzieciakami zapraszając do wzajemnego miziania :lol:
_________________
Ze mną: http://forum.szczury.biz/viewtopic.php?t=11606

Za TM: Kwiecisty, Cizia, Brrunet, Facelia, Rakija, Tchórzyczka, Tentej, Dumbusia, Drechu, Tfetuś, Zygmunt, Borsuk, Sylwek, Malinka, Maćko, Siusia, Szisza, Kret, Nesti, Abies, Holly, Czili, Kofi, Liczi, Gucio
 
 
     
szczurowata 
ciurza mama



Dołączyła: 20 Sie 2011
Posty: 366
Skąd: Łódź
Wysłany: Sob Lis 01, 2014 13:25   
   Zwierzątka: Pies i świnka morska.


Ja mam dwie siostry, samiczki. Gabarytowo jedna jest większa, ale niedawno jej się przytyło - zawsze obie były drobne. Mówię, bo zawsze u mnie szczurcią alfa była ta "większa".
Na chwile obecną przyznam, że nie wiem która jest w ich dwójce alfą. Z tego co zauważyłam to raczej obie wzajemnie sobie na głowę wchodzą, raz Wenuska pogoni a Sawcia niewinna, a drugi raz to Sawa Wenusce włazi na łeb i próbuje ją sobie podporządkować, a tamta jej ulega. Wiem, że jedna na pewno jest "wyżej", ale obserwując je mam wrażenie, że są na równi. Myślicie, że to możliwe, czy ja jestem mało spostrzegawcza? 8)
_________________
Za TM - Keyko, Bambi, Ariska, Pchełka, Wenus i Sawa. ;(

aktualny brak ogonów
 
 
     
hekatomba 


Dołączyła: 05 Sty 2012
Posty: 429
Skąd: Poznań
Wysłany: Sob Lis 01, 2014 15:42   
   Zwierzątka: cztery szczurzyce oraz stawonogi: rybiki cukrowe, kosarze pospolite i kątniki domowe (gościnnie)


szczurowata, myślę, że w przypadku pary szczurów trudno jest jednoznacznie stwierdzić, który z nich pełni rolę przywódcy. Alfę i jego interakcje z innymi szczurami łatwiej dostrzec w bardziej licznym stadzie, choć i wtedy nie zawsze się to udaje.
 
     
Gamabunta 



Dołączyła: 20 Lis 2013
Posty: 572
Skąd: Wrocław
Wysłany: Sob Lis 01, 2014 15:49   
   Zwierzątka: 2,5kg wyrobu psopodobnego


Ja przy mojej czwórce dalej nie mam pojęcia jaka jest hierarchia :oops:
Ciężko mi cokolwiek stwierdzić, bo tam każda dominuje każdą, z podobną intensywnością. Jedynie Fuki zazwyczaj jest tak bardziej poza tym wszystkim.
_________________
Takiż to świat. Niedobry świat. Czemuż innego nie ma świata?
 
     
Karena 
SITH HAPPENS



Dołączyła: 14 Wrz 2010
Posty: 5324
Skąd: Trójmiasto
Wysłany: Sob Lis 01, 2014 18:07   
   Zwierzątka: szczurze damy


szczurowata, ja tworzenie hierarchii zauważyłam dopiero jak stado miało minimum 5-6 sztuk w stadzie.
Obecnie po stracie Alfy wcale im nie spieszno na szukanie nowej.

Przez lata przy małych stadach nie było widocznej alfy.
_________________
♥♥♥  Zapraszamy do naszego wątku ♥♥♥ 

🐭 -Hamaki na forum-
▶ -Facebook : Hamaki od 'Wilki Szpilki"-
 
 
     
limomanka 



Dołączyła: 10 Wrz 2012
Posty: 6679
Skąd: Koty na Górnym Śląsku
Wysłany: Nie Lis 02, 2014 13:40   
   Zwierzątka: 2 kocury (Wolfgang i Nutek), ONkowa Masza


U nas zawsze była mocno widoczna hierarchia - nawet przy dwójce. Wszystkie piszecie o samicach - nie wiem czy samce nie mają większej potrzeby hierarchizacji :>
_________________
Dbajmy o pisownię i polskie znaki. Jest różnica, czy ktoś robi "łaskę" czy "laske", czyż nie?

Za Śmiercią Szczurów odeszli: Czesio, Stefan, Cyryl, Pan Mysz, Tosiek, Fenek, Twix, Mars, Errol, Erwin, Anatol, Fiubździul i Ach, Edek, Harnaś, Franek, Viggo, Nam i Malina oraz Solo, Aria i Sopran
 
     
Karena 
SITH HAPPENS



Dołączyła: 14 Wrz 2010
Posty: 5324
Skąd: Trójmiasto
Wysłany: Nie Lis 02, 2014 15:19   
   Zwierzątka: szczurze damy


Jest ogromna różnica pomiędzy ustalaniem hierarchii między samcami a samicami.
Samice podchodzą do tematu na luzie i ustalają kto rządzi dopiero wtedy, gdy pojawia się taka potrzeba przy większym stadzie.
_________________
♥♥♥  Zapraszamy do naszego wątku ♥♥♥ 

🐭 -Hamaki na forum-
▶ -Facebook : Hamaki od 'Wilki Szpilki"-
 
 
     
szczurowata 
ciurza mama



Dołączyła: 20 Sie 2011
Posty: 366
Skąd: Łódź
Wysłany: Nie Lis 02, 2014 19:20   
   Zwierzątka: Pies i świnka morska.


Jak wcześniej miałam ogonki to właśnie dwójkami i zawsze dostrzegałam która jest alfą, dlatego teraz jestem troszkę zdezorientowana. Tak czy inaczej - dzięki za odpowiedź, bo od dawna mnie to nurtowało. :wink:
_________________
Za TM - Keyko, Bambi, Ariska, Pchełka, Wenus i Sawa. ;(

aktualny brak ogonów
 
 
     
jokada 



Zaproszone osoby: 2
Dołączyła: 08 Sty 2007
Posty: 2391
Skąd: w-wa, żoliborz
Wysłany: Pon Lis 24, 2014 09:23   

Myślicie że beta może spuszczać łomot dołaczonym dzieciakom?
Tak już kiedys Victora o bycie betą podejrzewalam.
Kastrat jest, wcześniej dosc miśkowaty, a teraz robi rozruby :/
Kosze 7kę w dunie, jego na razie oddzieliłam, bo po nocy tylko straty... A nie widzę innego szczura ktory by się z mlodymi kotłował...
_________________
Skunksik / Robin <:3 )~
 
     
wilczek777 



Dołączyła: 23 Maj 2012
Posty: 1966
Skąd: Szczecin
Wysłany: Pon Lis 24, 2014 14:02   
   Zwierzątka: 2 x sheepdog


jokada u mnie beta zawsze ustawiała dzieciaki. Alfa oglądała a beta pokazywała jaki ustrój polityczny panuje. Niestety brutalność bety przeraża często maluchy a ta się frustruje i tłucze je niemiłosiernie przez co łączenie jest trudne.
_________________
Nasz temat :)
http://forum.szczury.biz/...t=13184&start=0

Za TM :(
Silver i Sharingan [*] Śpioch i Grubas [*] Białas i Mithril [*] Czarnuszek i Bibs [*] Miki i Kaszmir [*] Desant zwany Fretką i Miętus Emerald Moon [*] Bjorn i Anubis (Ibasan) Beris[*] Belfast [*]
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0.18 sekundy. Zapytań do SQL: 11