Alloszczur Strona Główna Alloszczur
Forum dyskusyjne Alloszczur - forum miłośników szczurów

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Klatki - nasze doświadczenia i problemy
Autor Wiadomość
Ratata 
death note



Dołączyła: 07 Sty 2007
Posty: 533
Skąd: Laskowa/Kraków
Wysłany: Wto Lut 27, 2007 19:13   
   Zwierzątka: Zoo


Palatina, myślę, że drabinki byłyby najlepsze, pomysł z domkiem też niezły, ale drabinka czy podeścik wydają mi się wygodniejsze.
_________________
Biszkopt i Baton <3~

Kredka i Kropka <3~

['] Bąbel Szuler Ronnie Furby Roy Amidamaru Ceylon Richie Szafir Lilu Toffee Nutella Harriet Rubi Beza Astra Coral Pralinka Danielle Pyza Picia Larunia Mary Loki Drops Achajka Ogryzek Holly Nela Foton Nitael Ushi Eustachy Pinky Budyń [']
 
 
     
adam1616 



Dołączył: 26 Lut 2007
Posty: 21
Skąd: uć
Wysłany: Wto Lut 27, 2007 19:41   
   Zwierzątka: 2 szczurkosie i 1 pies


wg mnie drabinka była by najlepsza albo gruba lina z supłami :Dtroszke wspinaczki nie zaszkodzi;)
 
     
Asaurus 
Arg!



Dołączył: 17 Lis 2006
Posty: 1315
Skąd: Warszawa
Wysłany: Wto Lut 27, 2007 20:38   
   Zwierzątka: Raum,Godryk,Fejn,Qworonog,Castiel,Inias,Lugh,Liczący,Lekki


PALATINA, drewnianego domku nie polecam, nawet przy doroslym i wychowanym do nielania szczurze będzie śmierdział i się brudził. Z wychodzeniem po domku weź pod uwagę to że Sputnik pewnie go sobie przesunie w "odpowiednie" miejsce klatki chociaż ja jestem jak najbardziej za rozwiązaniami 2 w 1. Jeżeli maluch ma problemy ze wspinaczką to najlepszym rozwiązaniem będzie jednak skośny pomost z kratki. Kąt 30-45' można w krawędzi górnej części klatki wywiercić 2 otwory za które zaczepi się kratkę. Jakbyś chciała mam duży zapas siatki ocynkowanej 1x1cm, mogę użyczyć na pomosty, trapy i przejścia dla Sputka :)

Ja zrobiłem takie skośne pomosty dla naszego Rufusa gry w podeszłym wieku już miał problemy ze wspinaniem się po pionowej ścianie klatki. Zdały egzamin idealnie.
 
 
     
Izabela 
zwierzomaniaczka


Dołączyła: 18 Gru 2006
Posty: 610
Skąd: Lublin
Wysłany: Śro Lut 28, 2007 21:41   
   Zwierzątka: ogonki, smok


Ale czy tego typu klatki mają odpowiednią wentylację? Chyba nie ma w nich odpowiedniej cyrkulacji powietrza?
_________________
u nas legwan Bazyli ; 2 ogonki z Merchowego Pola (Aayla i Ylesia) oraz Paja, Tea, Milka, Ashna, Dela, Nita, Navi, Ktosio, Misia, Gabi, (Celia i Chanel) of Anahata
TM:Gucia, Fela, Mela, Jaga, Vani, Buba (Erato of Zirrael), Blusia (Kiara Rat's Troop), Bonita, Kiva (Electra of Zirrael), Tola, Tanita of Zirrael, Kola, Estelka Merchowe Pole, Klarysa, Elwirka MP, Edgar MP, Rolfik Rattery Rattonia, Jadzia MP, Enya MP, Klemens, Jula MP, Geminia MP, Pela Baltic Rats, Gotika MP, Felisia MP, Karina, Irenka MP, Inka MP, Pola MP, Petra MP, Żytnie Ziarko of Smeagolie, Selonia MP, Zubejda of Smeagolie, Korina, Stefek [*][*] [*]
 
     
PALATINA 
[']



Dołączyła: 19 Lis 2006
Posty: 4754
Skąd: Warszawa
Wysłany: Śro Lut 28, 2007 22:08   
   Zwierzątka: pies, 2 koty, 2 knurki morskie... i rybeczki :)


Izabela,
Myślę, że mają wentylacje ok (a przynajmniej na 1 szczura jest zupełnie ok :wink: ), ale ja generalnie nie lubię takich klatek (niskich, długich) i gdyby nie trafiła się okazja na klatke tych rozmiarów, to bym sie raczej nie zdecydowała.
Takie klateczki są super dla straszych szczurów, które mają juz problemy ze stawami, z kręgosłupem itd. Miałam kilka wiekowych szczurasów, które nie wchodziły już na piętra, a pod koniec zycia jedynie ciągnęły za soba bezwładne tylne kończyny. Na takie okazje duna jest super klatką! Podobnie dla chorych, młodych szczurasów jako izolatka - super!
Ale kilku młodych, zdrowych osobników nigdy bym w niej nie trzymała - Co tam wentylacja! :P Ale nie mają jak się wspinać!!!
 
     
Izabela 
zwierzomaniaczka


Dołączyła: 18 Gru 2006
Posty: 610
Skąd: Lublin
Wysłany: Śro Lut 28, 2007 22:17   
   Zwierzątka: ogonki, smok


No jasne, ja tego nie kwestionuję, ksztalt dla starszaka jest jak njabardziej ok. Jednak sama bałabym się ją zastosować właśnie ze względu na marną wentylkę, moim zdaniem. Bo ona cała jest zabudowana i tylko od góry ma możliwy dostęp świeżego powietrza - to wydaje mi się trochę przymało. Kombinowałabym conajmniej zrobienie jakiś otworów wentylacyjnych na dole, jeśli nie wymianę jednej ścianki na drucianą. Żeby ogon nie zaczadział :lol1: :wink:
_________________
u nas legwan Bazyli ; 2 ogonki z Merchowego Pola (Aayla i Ylesia) oraz Paja, Tea, Milka, Ashna, Dela, Nita, Navi, Ktosio, Misia, Gabi, (Celia i Chanel) of Anahata
TM:Gucia, Fela, Mela, Jaga, Vani, Buba (Erato of Zirrael), Blusia (Kiara Rat's Troop), Bonita, Kiva (Electra of Zirrael), Tola, Tanita of Zirrael, Kola, Estelka Merchowe Pole, Klarysa, Elwirka MP, Edgar MP, Rolfik Rattery Rattonia, Jadzia MP, Enya MP, Klemens, Jula MP, Geminia MP, Pela Baltic Rats, Gotika MP, Felisia MP, Karina, Irenka MP, Inka MP, Pola MP, Petra MP, Żytnie Ziarko of Smeagolie, Selonia MP, Zubejda of Smeagolie, Korina, Stefek [*][*] [*]
 
     
Asaurus 
Arg!



Dołączył: 17 Lis 2006
Posty: 1315
Skąd: Warszawa
Wysłany: Czw Mar 01, 2007 11:50   
   Zwierzątka: Raum,Godryk,Fejn,Qworonog,Castiel,Inias,Lugh,Liczący,Lekki


Izabela, szczury zużywaja stosunkowo mało tlenu, dlatego można je przewozić w transporterkach owiniętych kocem w torbie i nie uduszą się o ile maja przestrzeń=powietrze równe wielokrotności swojej objętości. Taka diuna ma praktycznie całą górę z kratki + wilekość w stosunku do jednego szczura daje nam wystarczającą wentylację. Poza tym jeżeli szczur miałby za mało powietrza to wtykałby nos w kratki na górze więc to łatwo zaoobserwować. Dodam jeszcze tak technicznie że wentylacja grawitacyjna polega na unoszeniu się ciepłego poietrza w tym przypadku ogrzanego przez ciałko szczura. W to miejsce napływa zimniejsze=świeże powietrze z otoczenia. Czyli przy tak dużej klatce powietrze będzie się unosić nad samym szczurem a opadać obok niego. Przy tak dużej kratce w stosunku do wielkości szczura [nawet takiego jak Sputnik] nie będzie problemu z wentylacją.

Jeżeli ktoś już na prawdę panikuje, czy np w klatce są trzymane maluchy z mamusią lub 2 szczury to proponuję w górnej połowie klatki, tej przezroczystej ok 1cm nad krawędzią łączenia z dolną częścią nawiercić małe otwory. Średnicy 2-4mm [nie za duże, żeby trociny nie wypadały] w odstępie ok 2-4 cm od siebie po wszystkich 4 stronach. To powinno znacznie poprawić wentylację klatki chociaż przy jednym szczurze uważam, że nie jest potrzebne.
 
 
     
PALATINA 
[']



Dołączyła: 19 Lis 2006
Posty: 4754
Skąd: Warszawa
Wysłany: Czw Mar 01, 2007 14:54   
   Zwierzątka: pies, 2 koty, 2 knurki morskie... i rybeczki :)


Izabela, a to nie jest troche tak, jakby wstawić kota do wanny i bać się, że się poddusi jak tam trochę posiedzi (przeciez cała góra jest otwarta w obu przypadkach)?
Poza tym Sput jest szczurem wolnomieszkaniowym. W klatce jest zamykany tylko na czas wypuszczania innych szczurów (czyli na ok. 12 godzin co drugi dzień). Przez reszte czasu klatka jest otwarta i Sputnik robi, na co ma ochotę.
Zdaje mi się, że Syameze trzyma w dunie całe stado (bo za zimno u niej na zwykłą klatkę -szczury się przeziębiały) i nie słyszałam, żeby sie dusiły, a jest ich tam kilka na raz.
 
     
Tulip 
meet my sister-insomnia



Dołączyła: 05 Maj 2008
Posty: 73
Skąd: Kraków
Wysłany: Śro Maj 07, 2008 20:07   
   Zwierzątka: 2 cudowne szczurzyce Lila i Pegi,trzecia w drodze,pies


Sluchajcie jest pytanie bardzo wazne. dzis kupilam mojemu szczurowi nowa klatke, pani w sklepie strasznie zalecala ze troty/siano (czy jakikolwiek inny wymysl ;) ) nie bedzie wypadal mi na stol, ze mniej bedzie czuc zwierzaka. zainwestowalam ale teraz strasznie sie waham czy na pewno dobrze zrobilam :/ zamieszczam zdjecie starej i nowej. ewentualnie sprzedam swiezo nabyta na allegro albo cus i zainwestuje w inna :( dla Spinki wszystko ;)

pomoze ktos?

stara klatka :

nowa klatka:


 
 
     
PALATINA 
[']



Dołączyła: 19 Lis 2006
Posty: 4754
Skąd: Warszawa
Wysłany: Śro Maj 07, 2008 20:23   
   Zwierzątka: pies, 2 koty, 2 knurki morskie... i rybeczki :)


Zochna,
W jakim wieku jest Spinka?
Jeśli to stara schorowana panna, to nowa klatka (duna) jest super.
Jeśli to młody rozbrykany ogon, to już znacznie gorzej - wtedy powinna mić raczej zwykłą klatkę i kumpele do wspólnych zabaw. :wink:

Ja podobnej klatki (duny) używam tylko jako chorobówki.
 
     
Natalia 


Zaproszone osoby: 1
Dołączyła: 23 Sty 2007
Posty: 993
Wysłany: Śro Maj 07, 2008 20:24   

Nie polecam dla młodego szczurka. A co do zalet wymienionych przez panią - to jedynie zalety korzystne dla człowieka, żeby było mu wygodnie, nie dla szczurów. W dodatku ta "duna" (dunopodobna ta klatka jest, Savic?) jest za mała, z tego co widzę.
Ostatnio zmieniony przez Natalia Śro Maj 07, 2008 20:27, w całości zmieniany 1 raz  
 
     
Tulip 
meet my sister-insomnia



Dołączyła: 05 Maj 2008
Posty: 73
Skąd: Kraków
Wysłany: Śro Maj 07, 2008 20:26   
   Zwierzątka: 2 cudowne szczurzyce Lila i Pegi,trzecia w drodze,pies


Spinka ma dokladnie pol roku, nie mniej jednak nalezy do tych spokojniejszych szczurzyc :D chcialam Jej jeszcze dodac mlodsza towarzyszke.... wiec chyba lepsza bedzie zmiana taaak? ;)
 
 
     
PALATINA 
[']



Dołączyła: 19 Lis 2006
Posty: 4754
Skąd: Warszawa
Wysłany: Śro Maj 07, 2008 20:28   
   Zwierzątka: pies, 2 koty, 2 knurki morskie... i rybeczki :)


Zochna,
Kup wiewiórke 70 lub szynszylę 60 lub 70 - to są naprawde dobre, sprawdzone klatki.
Do tego żwirek, żeby nie rozsypywało się dookoła. :wink:
 
     
Tulip 
meet my sister-insomnia



Dołączyła: 05 Maj 2008
Posty: 73
Skąd: Kraków
Wysłany: Śro Maj 07, 2008 20:32   
   Zwierzątka: 2 cudowne szczurzyce Lila i Pegi,trzecia w drodze,pies


szkoda ze wczesniej nie ruszylam tego tematu uniknelabym duzego zamieszania ;)

w kazdym razie wielkie dzieki za pomoc :D
_________________
"nie strasznie jest umierać k i e d y ś - strasznie jest umrzeć t e r a z." - Aleksander Sołżenicyn
 
 
     
Oli 



Dołączyła: 14 Sty 2007
Posty: 13184
Skąd: Warszawa
Wysłany: Czw Maj 08, 2008 03:16   

Off-Topic:
Zochna, jakie wymiary ma ta duna?
_________________
Z nami: Jojo i Princeska; Duszek, Amidala i Zosia; Api i Kava
na dt: suczka Sarabi www.facebook.com/EkipaDuszka
 
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0.23 sekundy. Zapytań do SQL: 11