Alloszczur Strona Główna Alloszczur
Forum dyskusyjne Alloszczur - forum miłośników szczurów

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Imbir, cynamon i inne zioła - czy podawać?
Autor Wiadomość
ewela9 
Nela :*



Dołączyła: 26 Lut 2009
Posty: 21
Skąd: Jawor
Wysłany: Pon Sie 16, 2010 11:20   Imbir, cynamon i inne zioła - czy podawać?

Mam pytanie. Szczury mogą na ogół jeść duzo owoców i warzyw które mają dużo witamin. I ciekawi mnie czy mogę dać mojej szczurce trochę imbiru. Ale trochę się boję bo w smaku jest ostry i nie wiem czy jej nie zaszkodzi.

Zmodyfikowałam temat wątku, by go rozszerzyć.
Ostatnio zmieniony przez limomanka Śro Lut 11, 2015 14:53, w całości zmieniany 2 razy  
 
     
Mangusta 
ICanHasASnake!



Dołączyła: 12 Lip 2006
Posty: 2458
Wysłany: Pon Sie 16, 2010 13:27   

imbir jest za ostry, to przyprawa a przypraw nie podajemy. tak jak soli, pieprzu i innych tego typu.
_________________
Gadzinowe: Haribo, Gary; Czterokołowe: Hondziaszek, Granatowa Krowa
 
 
     
Oli 



Dołączyła: 14 Sty 2007
Posty: 13184
Skąd: Warszawa
Wysłany: Pon Sie 16, 2010 13:31   

no i owy imbir nie zalicza się ani do owoców, ani do warzyw, bo to co się je i używa do przyprawiania potraw to korzeń :wink: a sama roślina należy do bylin
_________________
Z nami: Jojo i Princeska; Duszek, Amidala i Zosia; Api i Kava
na dt: suczka Sarabi www.facebook.com/EkipaDuszka
 
 
     
ewela9 
Nela :*



Dołączyła: 26 Lut 2009
Posty: 21
Skąd: Jawor
Wysłany: Pon Sie 16, 2010 21:51   

Bardzo dziekuję za odpowiedź. Teraz już będę wiedzieć
 
     
LuxTorpeda 



Dołączyła: 08 Lut 2012
Posty: 69
Skąd: Dąbrowa Górnicza
Wysłany: Pon Lut 13, 2012 14:11   Cynamon

Dzisiaj moje szczurasy dorwały laskę cynamonu. Zaczęły obgryzać namiętnie a nawet się o nią "pobiły":)
Mam w domu sporo tego smakołyku i chętnie się podzielę ze szczurami, ale nie mam pewności czy powinnam. Myślicie że im nie zaszkodzi? :-P
 
 
     
Kasik 
Firestarter



Dołączyła: 27 Cze 2011
Posty: 1788
Skąd: inąd
Wysłany: Pon Lut 13, 2012 14:28   

No ja bym radziła nie dawać, a już na pewno nie jako przysmak do chrupania. Cynamon zawiera kumarynę, która u szczurów laboratoryjnych (szczególnie na nią wrażliwych) wywoływała uszkodzenia narządów wewnętrznych i krwotoki wewnętrzne.
 
     
LuxTorpeda 



Dołączyła: 08 Lut 2012
Posty: 69
Skąd: Dąbrowa Górnicza
Wysłany: Pon Lut 13, 2012 14:34   

czyli muszę im znaleźć coś równie smacznego ale bezpiecznego :wink:
Dzięki:)
_________________
http://forum.szczury.biz/viewtopic.php?t=11624
 
 
     
Martini 



Dołączyła: 14 Sie 2011
Posty: 2625
Skąd: Warszawa
Wysłany: Pon Lut 13, 2012 17:11   
   Zwierzątka: kicha z ogoniastymi zwierzątkami...


Do chrupania na pewno nie, ale nie sadze, zeby odrobina cynamonu zaszkodziła. Cynamon bardzo intensywnie pachnie, a szczury maja lepszy węchu niż my i skusi je znikoma ilosc. Moje szczury cynamon dostają- oczywiscie, nie laski do chrupanie czy pol torebki do miski, ale czasem przyprawiam im to i owo. Platki owsiane z odrobina cynamonu byly swego czasu hitem
W badaniach, o których czytałam, cynamon miał w wiekszosci bardzo pozytywny wpływ na szczury. Biorę pod uwagę, ze zaden nadmiar nie jest zdrowy.
 
     
Karena 
SITH HAPPENS



Dołączyła: 14 Wrz 2010
Posty: 5324
Skąd: Trójmiasto
Wysłany: Pon Lut 13, 2012 17:24   
   Zwierzątka: szczurze damy


TUTAJ jest troszkę informacji na temat szkodliwości cynamonu.
Ja bym generalnie nie ryzykowała przy większych ilościach.
_________________
♥♥♥  Zapraszamy do naszego wątku ♥♥♥ 

🐭 -Hamaki na forum-
▶ -Facebook : Hamaki od 'Wilki Szpilki"-
 
 
     
Martini 



Dołączyła: 14 Sie 2011
Posty: 2625
Skąd: Warszawa
Wysłany: Pon Lut 13, 2012 17:41   
   Zwierzątka: kicha z ogoniastymi zwierzątkami...


Dziewczyny, większa ilosc dla szczura to jest nie wiem ile:) a zeby szczurowi zapachnialo, to wystarczy na przysłowiowy czubek noża.
Jak przyjde do domu, to powklejam linki do niektórych badan, bo teraz pisze z telefonu i mi niewygodnie. Są to niestety w większości streszczenia, bo za dostęp do pełnych artykułów trzeba płacić - ale w bibliotekach uniwersyteckich można je często odczytać.
 
     
Kasik 
Firestarter



Dołączyła: 27 Cze 2011
Posty: 1788
Skąd: inąd
Wysłany: Pon Lut 13, 2012 19:51   

Martini, mi wystarczy, że kumaryna może być potencjalnie środkiem gryzoniobójczym (nie wyssane z palca stwierdzenie, tylko z badania naukowego znalezionego na pubmedzie). I to, że tani cynamon (czyli większość cynamonu na polskim rynku) = ilość kumaryny nawet przekraczająca normy (dla człowieka, nie dla szczura). Nie wiem, po co dawać coś, co nie ma ŻADNEJ wartości odżywczej, a szkodzi.
 
     
Martini 



Dołączyła: 14 Sie 2011
Posty: 2625
Skąd: Warszawa
Wysłany: Pon Lut 13, 2012 20:44   
   Zwierzątka: kicha z ogoniastymi zwierzątkami...


Zanim rzuciłam się w wir poszukiwań, zajrzałam na niemieckie forum i tam znalazłam info, że szczur musiałby zjeść 30-60g cynamonu, żeby zafundować sobie toksyczną ilość kumaryny. Jest to spora ilość, zważywszy na to, że cynamon w większych ilościach jest przyprawą bardzo gorzką i szczur musiałby być wyjątkowym smakoszem, żeby się połakomić na 30g :shock: .
Link jest tu , ale chyba trzeba się zalogować, żeby przeczytać.

Karmić szczurów przecież nikomu cynamonem nie każę, jeno informuję. Moim zdaniem, jeśli ktoś chce dostarczać szczurowi wrażeń smakowych, to lepiej mu dosypać do czegoś odrobinę cynamonu niż poić soczkami o podejrzanym składzie:)
 
     
Kasik 
Firestarter



Dołączyła: 27 Cze 2011
Posty: 1788
Skąd: inąd
Wysłany: Pon Lut 13, 2012 23:21   

Martini napisał/a:
szczur musiałby zjeść 30-60g cynamonu

Tu Cię trochę poprawię. Znalazłam, że w mielonym cynamonie jest około 2500mg/kg kumaryny (od 2200 do grubo ponad 3000). Dawka toksyczna dla szczura to 125mg/kg kumaryny. Z prostych działań wynika, że dawka toksyczna cynamonu to 5g/100g szczura. Czyli jakieś 2x mniej niż napisałaś. Laska cynamonu waży - nie wiem - 5-10g? Poza tym działanie cynamonu to nie od razu śmierć, tylko poważne uszkodzenia wątroby - a do tego wystarczy kilkukrotnie mniejsza dawka.

Ja nie widzę potrzeby w dostarczaniu moim szczurom wątpliwie zdrowych wrażeń smakowych, dodając substancji wyjątkowo toksycznej akurat dla gryzoni. Wystarczająco cieszą się z gerberków, czy nawet ze świeżych warzyw. Zadane było pytanie, padła odpowiedź o szkodliwej kumarynie, a co kto z tym zrobi, to już jego sprawa.
 
     
Martynka 


Dołączyła: 06 Gru 2011
Posty: 8
Skąd: Kielce
Wysłany: Wto Kwi 17, 2012 10:10   

Ja uważam że nie zaszkodzi. Ale z umiarem. Kupiłam 'przekąski z gałązki' dla gryzoni i jest tam cynamon. Ale w niewielkich ilościach i kawałkach ;) więc myślę że jest ok :)
 
     
hekatomba 


Dołączyła: 05 Sty 2012
Posty: 429
Skąd: Poznań
Wysłany: Pon Cze 16, 2014 19:42   
   Zwierzątka: cztery szczurzyce oraz stawonogi: rybiki cukrowe, kosarze pospolite i kątniki domowe (gościnnie)


Maggajwer napisał/a:
Oraz czy, i w jakich ilościach mogę podawać im świeżą bazylię? Szaleją za nią, i myślę że to może być dobra karta przetargowa na oswojenie.

Podawać jak najbardziej możesz. W jakich ilościach? Jak wszystko inne, czyli z umiarem.

Scaliłam z wątku zbiorczego.
Ostatnio zmieniony przez limomanka Śro Lut 11, 2015 14:54, w całości zmieniany 1 raz  
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0.07 sekundy. Zapytań do SQL: 14