Alloszczur Strona Główna Alloszczur
Forum dyskusyjne Alloszczur - forum miłośników szczurów

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Ile i co szczur powinien jeść? - temat ogólny
Autor Wiadomość
siberia 



Dołączyła: 30 Mar 2012
Posty: 6
Wysłany: Pon Kwi 02, 2012 08:58   Ile dawać karmy maluchowi ?

Witam.
Niedługo stanę się szczęśliwą właścicielka dwóch miesięcznych szczurkow.
I mój pytanie brzmi. Ile dawać szczurkom karmy, kleiku, Gerberkow ? Jakie dawki i co ile ?

Scaliłam z odpowiednim tematem. Kluska
Ostatnio zmieniony przez smeg Pon Kwi 02, 2012 10:46, w całości zmieniany 2 razy  
 
     
majlena 
zawsze pozytywnie



Dołączyła: 16 Cze 2011
Posty: 1849
Skąd: Łódź
Wysłany: Pon Kwi 02, 2012 15:44   
   Zwierzątka: obecnie w sferze marzeń


siberia, tyle ile będą chciały. maluchom nie trzeba ograniczać, a nawet nie można, bo rosną i potrzebują dużo zróżnicowanego pokarmu. nie bój się, raczej się nie przejedzą :)
dawaj im pełną michę suchego szczurzego pokarmu (w tym temacie chyba polecają JR farma, bo ma sporo białka). co do gerberków, to daj im raz dziennie coś takiego. tak to niech jedzą ziarna, bo na twardym pokarmie ścierają zęby, no i ziarna to podstawa diety szczura. może być gerber (ja wolę firmę Hipp). albo ugotuj coś sama (bez soli i przypraw). brokuła, kurczaczka, buraka, ziemniaka, fasolkę, marchewkę, groszek... szczurki lubią prawie wszystko (sprawdź w temacie o warzywach i owocach, czego nie wolno im dawać). tylko pamiętaj, żeby nie podawać z tych dodatków ciągle tego samego. zróżnicowana dieta to podstawa. maluchy również powinny jeść więcej białka. ale więcej nie znaczy, że ciągle. w jr farm jest sporo białka, w kurczaku, w jogurtach, białych serach. ja od czasu do czasu daję trochę mokrej karmy na małych kociąt, al dobrej firmy. do tego ryż, kasza, makarony. hulaj dusza! :mrgreen:

przeczytaj cały ten temat, tu już wszystko było napisane :wink: i jeszcze TU

ja z tych starych postów wygrzebałam chyba wędzoną rybę. szczerze, to ja bym nie podała. za dużo soli i sodu podczas wędzenia. ale gotowana rybka bez soli - jak najbardziej, samo zdrowie.

dieta szczura to nie nuda. :)
_________________
-> B.RAT: miniusie, kreciki, fragles oraz koralikowiec
WWW Ą-Trumpusia, WWW Ąqysia(Dywan), Sanders Flytrap Kärpäsloukku(Pułapka) oraz Dziedzic Morfeusza
Figa, Czarna Magia, Bzdurka, Lulu, Nutka, Choco, Bańka, Limonka, Rurka, Duszyczka, WWW Arbuzia i ...

a także bRATkowe gratki do szczurzej klatki <- tymczasowo nie szyję... proszę czekać na mój powrót do gry.
 
     
quagmire 



Dołączyła: 16 Maj 2008
Posty: 12121
Skąd: Warszawa
Wysłany: Pon Kwi 02, 2012 16:17   
   Zwierzątka: Mati, Cielo oraz Finn


Tylko z nabiałem uważaj, często uczula.
_________________
"I'm not going to ask you if you just said what I think you just said because I know it's what you just said."

Moje Słonka za TM: Syriusz, Lavian, Fado, Miluś, Ayanek, Oliś, Bibuś, Piesio, Ryjek, Zefirek, Nikuś, Deduś, Jumiś, Viguś, Jazzik, Hiruś, Karmelek, Ilduś, Indi, Szuwarek, Zeze, Ledusia, Mauryś, Kleoszek, Naboo, Przemysław, Remus, Marysia, Tosia :serducho:
 
     
majlena 
zawsze pozytywnie



Dołączyła: 16 Cze 2011
Posty: 1849
Skąd: Łódź
Wysłany: Pon Kwi 02, 2012 17:33   
   Zwierzątka: obecnie w sferze marzeń


furburger napisał/a:
i co z tymi wszystkimi szynkami i kiełbasami itp ? jestem ciekawa czy raz na jakiś czas mogłabym dać po kawałeczku ;>

nie. kiełbasy i szynki też są solone i przyprawiane, prawda? więc nie są dla szczurów.
_________________
-> B.RAT: miniusie, kreciki, fragles oraz koralikowiec
WWW Ą-Trumpusia, WWW Ąqysia(Dywan), Sanders Flytrap Kärpäsloukku(Pułapka) oraz Dziedzic Morfeusza
Figa, Czarna Magia, Bzdurka, Lulu, Nutka, Choco, Bańka, Limonka, Rurka, Duszyczka, WWW Arbuzia i ...

a także bRATkowe gratki do szczurzej klatki <- tymczasowo nie szyję... proszę czekać na mój powrót do gry.
 
     
furburger 
bez kija nie podchodź



Zaproszone osoby: 1
Dołączyła: 30 Gru 2010
Posty: 1222
Skąd: Kudowa-Zdrój
Wysłany: Pon Kwi 02, 2012 17:34   

majlena, ło jezu kiedy ja to pisałam ... :roll:
_________________
Ferdek, Boczek, Paździoch :D
Alfred [*] ;( Manfred [*] ;( Bolesław [*] ;( Kayomi [*] ;( Księżniczka [*] ;( Perła [*] ;(

Fruburgerwe stadko :)
 
 
     
majlena 
zawsze pozytywnie



Dołączyła: 16 Cze 2011
Posty: 1849
Skąd: Łódź
Wysłany: Pon Kwi 02, 2012 18:43   
   Zwierzątka: obecnie w sferze marzeń


furburger napisał/a:
majlena, ło jezu kiedy ja to pisałam ... :roll:

tak, ja wiem i ty pewnie też wiesz... ale jak ktoś nowy przeczyta? wiesz, nie gniewaj się, chcę dobrze ;P :serducho:
_________________
-> B.RAT: miniusie, kreciki, fragles oraz koralikowiec
WWW Ą-Trumpusia, WWW Ąqysia(Dywan), Sanders Flytrap Kärpäsloukku(Pułapka) oraz Dziedzic Morfeusza
Figa, Czarna Magia, Bzdurka, Lulu, Nutka, Choco, Bańka, Limonka, Rurka, Duszyczka, WWW Arbuzia i ...

a także bRATkowe gratki do szczurzej klatki <- tymczasowo nie szyję... proszę czekać na mój powrót do gry.
 
     
furburger 
bez kija nie podchodź



Zaproszone osoby: 1
Dołączyła: 30 Gru 2010
Posty: 1222
Skąd: Kudowa-Zdrój
Wysłany: Pon Kwi 02, 2012 19:51   

majlena, nie gniewam się, ale tak patrzę że mnie cytujesz i aż się zastanowiłam czy to nie jakaś pomyłka, więc spojrzałam na datę :lol:
_________________
Ferdek, Boczek, Paździoch :D
Alfred [*] ;( Manfred [*] ;( Bolesław [*] ;( Kayomi [*] ;( Księżniczka [*] ;( Perła [*] ;(

Fruburgerwe stadko :)
 
 
     
majlena 
zawsze pozytywnie



Dołączyła: 16 Cze 2011
Posty: 1849
Skąd: Łódź
Wysłany: Pon Kwi 02, 2012 22:18   
   Zwierzątka: obecnie w sferze marzeń


Off-Topic:
;) ryba była jeszcze dawniej. odkopuję tematy, chłonę wiedzę jak gąbeczka
_________________
-> B.RAT: miniusie, kreciki, fragles oraz koralikowiec
WWW Ą-Trumpusia, WWW Ąqysia(Dywan), Sanders Flytrap Kärpäsloukku(Pułapka) oraz Dziedzic Morfeusza
Figa, Czarna Magia, Bzdurka, Lulu, Nutka, Choco, Bańka, Limonka, Rurka, Duszyczka, WWW Arbuzia i ...

a także bRATkowe gratki do szczurzej klatki <- tymczasowo nie szyję... proszę czekać na mój powrót do gry.
 
     
majlena 
zawsze pozytywnie



Dołączyła: 16 Cze 2011
Posty: 1849
Skąd: Łódź
Wysłany: Wto Kwi 03, 2012 01:45   
   Zwierzątka: obecnie w sferze marzeń


cały czas. takim maluchom nie trzeba ograniczać jedzenia :)
_________________
-> B.RAT: miniusie, kreciki, fragles oraz koralikowiec
WWW Ą-Trumpusia, WWW Ąqysia(Dywan), Sanders Flytrap Kärpäsloukku(Pułapka) oraz Dziedzic Morfeusza
Figa, Czarna Magia, Bzdurka, Lulu, Nutka, Choco, Bańka, Limonka, Rurka, Duszyczka, WWW Arbuzia i ...

a także bRATkowe gratki do szczurzej klatki <- tymczasowo nie szyję... proszę czekać na mój powrót do gry.
 
     
Papi 


Dołączyła: 22 Sty 2014
Posty: 316
Wysłany: Pon Kwi 14, 2014 14:47   

Wiem, że większość odpowiedzi na moje pytania są w różnych miejscach na tym forum bo czytam od miesięcy i dokształcam się. To naprawdę fantastycznie, ze jesteście i doradzacie :-) Wracając do tematu, czytam i czytam i prosiłabym o potwierdzenie czy dobrze wszystko zrozumiałam. Karmę kupiłam polecona przez hodowcę: Vilmie do tego mam jeszcze inne polecane przez Was które chciałabym mieszać. I teraz jeśli dobrze zrozumiałam, suchej karmy około 15-20 g na szczura ale do około 7 miesiąca nie ograniczać chyba, że zaczną tyć. I teraz mam pytanie jak z tymi dodatkami? Rozumiem, ze warzywa mogę podawać codziennie ale ile na szczura i czy mam im dawać np takie ugotowane warzywa pogniecione jak w gerberkach czy pokroić w kostkę albo jeszcze większe kawałki? Czy do takiego gotowanego obiadku warzywnego mogę zawsze dołożyć mięsko i np kaszę, ryż czy makaron? Jak często takie obiadki oprócz warzyw i suchej karmy które będą co dziennie. I tak jak pytałam jaka to ma być ilość i czy mam karmić każdego szczura oddzielnie czy do jednej wspólnej miski im dawać ( chodzi mi o gotowane jedzenie nie ziarna) I jeszcze jedno czy powinny to być określone pory dnia np gotowane jedzonko wieczorem na wybiegu albo po wybiegu? I czy zamiast np obiadku gotowanego mogę zrobić kaszkę czy sinlac raz w tygodniu czy sinlac to tylko jak bedą chore? Oczywiście o owocach tez pamiętam :-) tak myślę 3, 4 razy w tygodniu i do tego orzechy czy dynia jako smakołyki. Proszę nie piszcie, że to wszystko już tu gdzieś jest napisane bo potrzebuje sobie ta całą wiedzę zebrać do kupy, a zaczynam trochę się już stresować choć to taka ekscytacja i mały stresik przed jeszcze nieznanym ;-)
Ostatnio zmieniony przez Karena Pon Kwi 14, 2014 14:53, w całości zmieniany 1 raz  
 
     
Karena 
SITH HAPPENS



Dołączyła: 14 Wrz 2010
Posty: 5324
Skąd: Trójmiasto
Wysłany: Pon Kwi 14, 2014 15:06   
   Zwierzątka: szczurze damy


Papi napisał/a:
Rozumiem, ze warzywa mogę podawać codziennie ale ile na szczura i czy mam im dawać np takie ugotowane warzywa pogniecione jak w gerberkach czy pokroić w kostkę albo jeszcze większe kawałki?

Wielkość, kształt itd nie ma znaczenia. Oczywiście z czasem sama zauważysz w jakiej formie stado będzie preferowało jedzenie, ale pod względem przemycania szczurom wartości odżywczych zawartych w surowych warzywach nie ma to znaczenia.

Papi napisał/a:
Czy do takiego gotowanego obiadku warzywnego mogę zawsze dołożyć mięsko i np kaszę, ryż czy makaron?

Zrezygnowałabym z codziennego podawania mięsa. Karma [jeśli zamierzasz karmić vilmie] ma odpowiednią ilość białka. Podając mięso i nabiał codziennie możesz doprowadzić do przebiałczenia.
Tu więcej o mięsie : http://forum.szczury.biz/viewtopic.php?t=3412

Makaron i ryż można podawać trochę częściej niż mięso.
Oczywiście pamiętaj o tym, że jeśli chcesz podać ugotowane - a nie w formie suchej do chrupania - pamiętaj o gotowaniu bez soli.
Plus jest to pokarm niedoborowy/zapychacz. Szczur się naje ale jedzenie ma mało wartości odżywczych - zwłaszcza w formie ugotowanej. Także proponuję dawać jako dodatek :) tak samo jak kaszę.

Papi napisał/a:
jaka to ma być ilość i czy mam karmić każdego szczura oddzielnie czy do jednej wspólnej miski im dawać ( chodzi mi o gotowane jedzenie nie ziarna)

Jeśli nie różnią się zbytnio wagowo (czyli np. jeden szczur jest otyły a drugi bardzo szczupły) to nie trzeba podawać oddzielnie. Spokojnie sobie dadzą radę jedząc wspólnie.

Papi napisał/a:
czy powinny to być określone pory dnia np gotowane jedzonko wieczorem na wybiegu albo po wybiegu?
Nie ma żadnej reguły :) .
Choć z doświadczenia powiem, że dawanie jedzenia po wybiegu powoduje, że ogonki są mniej ospałe, chętniej się bawią i chętniej same wracają do klatki bo słyszą i czują jedzenie.
Wybieg po objedzeniu się powoduje, że są rozleniwione i wybieg nie do końca wygląda tak jak powinien ;)

Papi napisał/a:
czy zamiast np obiadku gotowanego mogę zrobić kaszkę czy sinlac raz w tygodniu czy sinlac to tylko jak bedą chore?

Jak najbardziej. Tylko pamiętaj o tym, żeby pilnować wag w stadzie. Najlepiej sobie zapisywać co miesiąc wagi, wtedy jest najłatwiej zaobserwować czy sie nie przesadziło z sinlaciem. Sinlac jest mocno kaloryczny.
_________________
♥♥♥  Zapraszamy do naszego wątku ♥♥♥ 

🐭 -Hamaki na forum-
▶ -Facebook : Hamaki od 'Wilki Szpilki"-
 
 
     
Papi 


Dołączyła: 22 Sty 2014
Posty: 316
Wysłany: Pon Kwi 14, 2014 15:18   

Bardzo dziękuje za tak szybką i rzeczową odpowiedź :-) jeszcze proszę o podanie jaka ma być ilość tego gotowanego jedzonka na 3 szczurze dziewczyny ( dzieciaki oczywiście jeszcze )
Będę raczej sama przyrządzać ale tak dla przykładu taki mały słoiczek dziecięcego gerberka czy hippa to na 3 szczurki, czy połowę takiego słoiczka czy więcej?
Ostatnio zmieniony przez Papi Pon Kwi 14, 2014 15:25, w całości zmieniany 1 raz  
 
     
pszczoła 
uczulona na hipokryzję



Dołączyła: 25 Lis 2010
Posty: 3661
Skąd: Poznań / Gryfice
Wysłany: Pon Kwi 14, 2014 15:20   

Ja się zgadzam z Kareną prawie we wszystkim. Prawie, bo Sinlac nie jest absolutnie do niczego potrzebny zdrowym szczurom i nie należy go podawać od tak sobie. Jest dużo więcej ciekawszych pokarmów ;)
Gerbery również zarezerwowałabym tylko dla szczurów chorych lub wychudzonych przez chorobę/starość, które muszą być dokarmiane.

Zdrowym, młodym szczurom wystarczą naturalne pokarmy - warzywa i owoce + karma. Ew. jako przysmaki pestki dyni i słonecznika. Czasem ugotowane nieprzyprawione chude mięso. Częstotliwość podawania dodatków zależy od właściciela. Niektórzy nie podają niczego poza karmą, niektórzy podają codziennie warzywa lub jakieś zupki. Ja staram się zachować umiar, jak nie mam dla siebie warzywa czy owocu nie będę specjalnie leciała do sklepu, żeby kupić szczurom. Więc moje szczury zazwyczaj dostają 2-3 razy w tygodniu dodatki w postaci świeżych warzyw/owoców. Pestki dyni jako nagroda gdy ćwiczymy jakąś sztuczkę podczas wybiegu. Gotowaną pierś raz na 2-3 tygodnie.

Co do formy podawania warzyw i owoców - szczury mają zęby i powinny ich używać ;) Więc mogą normalnie dostawać kawałki które zmieszczą się w łapkach, i gotowane i surowe (zależy jakie warzywo).
_________________
Ze mną: Yankes of Anahata, Faun i Syrio Forel of Anahata, Irytek SR
Na zawsze w sercu: Carlos, Olli, Ozzy SR, Huragan of NL :(

 
 
     
Karena 
SITH HAPPENS



Dołączyła: 14 Wrz 2010
Posty: 5324
Skąd: Trójmiasto
Wysłany: Pon Kwi 14, 2014 15:25   
   Zwierzątka: szczurze damy


Off-Topic:
pszczoła, No tak. Sinlac zdecydowanie nie jest do podawania raz w tygodniu jako pokarm w misce. Jakoś to 'raz w tygodniu' mi mocno umknęło.

Papi, Nie ma sprawy. Po to jest forum ;) Nie wiesz - pytaj :)
_________________
♥♥♥  Zapraszamy do naszego wątku ♥♥♥ 

🐭 -Hamaki na forum-
▶ -Facebook : Hamaki od 'Wilki Szpilki"-
 
 
     
Papi 


Dołączyła: 22 Sty 2014
Posty: 316
Wysłany: Pon Kwi 14, 2014 15:47   

Czyli sinlac tylko w razie choroby, a tak na co dzień dobra sucha karma i warzywa. owoce rzadziej, a te gotowane posiłki nie są niezbędne jak szczurki zdrowe :-) Mam psa, który jest na suchej karmie ale kocha normalne jedzenie wiec gotuje 2 razy w tygodniu ryz z marchewką i kurczakiem (oczywiście bez przypraw, czasem z czosnkiem ) dlatego pomyślałam, ze przy tej okazji dla ogonków tez coś przygotuję tylko z mniejsza ilością i częstotliwością jeżeli chodzi o mięso.
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0.23 sekundy. Zapytań do SQL: 14