Alloszczur Strona Główna Alloszczur
Forum dyskusyjne Alloszczur - forum miłośników szczurów

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Nadwaga i otyłość - stan? choroba? przekarmianie? geny?
Autor Wiadomość
Emilia 



Dołączyła: 20 Gru 2012
Posty: 569
Skąd: Z kraju na mapie po lewej.
Wysłany: Czw Cze 25, 2015 19:56   
   Zwierzątka: 8 x M


cane, jaką dajesz karmę? łyżeczka (niezbyt fajnych) ekstrudatów i granulek będzie lekka, lżejsza niż łycha pełna całych zbóż. Szczerze mówiąc ja nigdy nie ważyłam naszej karmy, daje na szczura po łyżce dla samic i po 1,5 dla samców, bo obserwowałam, że na takiej ilości szczury trzymają wagę oraz że tyle znika w ciągu max. 24 godzin. Zacznij od tej łyżki dziennie i obserwuj, czy waga spada powoli (nie za szybko ;) ), jak długo im starcza..
_________________
Moje skarby: Marie Antoinette KR, Málaga HS, Mousse au Chocolat i Mazurka FR, Mafia, Marsupilami i Miramis IR, labik Mio
Opuścili nas: Marlo, Mokka SR, Mint SR, Mascarpone, Meringue, Malvo, Miu Miu KR
Ostatnio zmieniony przez smeg Pią Cze 26, 2015 08:17, w całości zmieniany 2 razy  
 
     
cane 


Dołączyła: 28 Maj 2015
Posty: 416
Wysłany: Czw Cze 25, 2015 20:35   

Emilia na razie mam Vitapol Premium, ale zastanawiam się nad samoróbką. Swoją drogą wagi bardzo zrzucać nie musimy, myślę, że 50 g wystarczy... To bardziej działania profilaktyczne ze względu na wiek dziewczyn [na starość nawet mała-średnia nadwaga to ZŁO].

A co z dodatkami ziołowymi? Mam ciasteczka melisowe [otręby i melisa, bardzo twarde i baaardzo powoli chrupane] oraz Naturę Szczura z Herbal Pets. Je też ograniczać czy mogą być w klatce? Pytam, bo 2 szczurzynka [patyk chodzącym, niejadek jeden ;) ] praktycznie nic innego jeść nie chce, a jednocześnie jest to karma nielubiana przez Grubą :P . Zależy mi zwłaszcza na płatkach hibiscusa, a więc czymś bardzo niekalorycznym :P .
 
     
nimka 



Dołączyła: 17 Cze 2011
Posty: 1652
Skąd: Warszawa
Wysłany: Pią Cze 26, 2015 05:57   
   Zwierzątka: Pies, 3 Koty + u rodziców: Kot i Pies


cane napisał/a:
A co z dodatkami ziołowymi? Mam ciasteczka melisowe [otręby i melisa, bardzo twarde i baaardzo powoli chrupane] oraz Naturę Szczura z Herbal Pets. Je też ograniczać czy mogą być w klatce? Pytam, bo 2 szczurzynka [patyk chodzącym, niejadek jeden ;) ] praktycznie nic innego jeść nie chce, a jednocześnie jest to karma nielubiana przez Grubą :P . Zależy mi zwłaszcza na płatkach hibiscusa, a więc czymś bardzo niekalorycznym :P .

Otręby chyba średnio są trawione? Więc nie tuczą? Nie wiem tylko czy melisę się da przedawkować? - Takie przemyślenia mnie naszły w związku z tymi ciasteczkami. Te ciasteczka to "szczurze" są czy własnej roboty/dla ludzi? Gdzie kupiłaś?
_________________
Nasz wątek: [KLIK]
 
     
cane 


Dołączyła: 28 Maj 2015
Posty: 416
Wysłany: Pią Cze 26, 2015 07:22   

Nimka to profesjonalne szczurze ciasteczka z Herbal Pets :lol: . Dziewczyny dostają 1 dziennie [na 2 szczury]. Ale pomyliłam się, ciasteczka nie są z otrębów tylko z pąki pszennej graham. Mają w sobie 10,5 % białka i 1,4 % tłuszczu.

Dla mnie dużą zaletą tych ciasteczek jest fakt, że są mało kaloryczne [na mój chłopski rozum], a na dodatek bardzo twarde - Gruba musi się jednak trochę namęczyć i nachrupać zanim takie zje :twisted: . No i mają idealny rozmiar, żeby zaklinować je między prętami od klatki - nie dość, że trzeba chrupać [co bardziej męczy niż np. mięciutki pomidorek], to jeszcze nie ma mowy o wygodnym rozlaniu się z żarełkiem na podłodze - albo szczur wisi na prętach, albo szczur nie je :P .
 
     
Emilia 



Dołączyła: 20 Gru 2012
Posty: 569
Skąd: Z kraju na mapie po lewej.
Wysłany: Pią Cze 26, 2015 14:16   
   Zwierzątka: 8 x M


Akurat produkty z maki nie sa dobrym pomyslem na odchudzanie bo maja wysoki ladunek glikemiczny. Teraz na targach mozna kupic w doniczkach swieze ziolka, o wiele lepiej sie sprawdza, a karme Vitapol polecam zmienic na razie na jedna z karm polecanych - wiele ziolek i same naturalne skladniki znajdziesz np. w Mixeramie :)
_________________
Moje skarby: Marie Antoinette KR, Málaga HS, Mousse au Chocolat i Mazurka FR, Mafia, Marsupilami i Miramis IR, labik Mio
Opuścili nas: Marlo, Mokka SR, Mint SR, Mascarpone, Meringue, Malvo, Miu Miu KR
 
     
cane 


Dołączyła: 28 Maj 2015
Posty: 416
Wysłany: Pią Cze 26, 2015 21:57   

Emilia mąka zwykła to i owszem - IG = 70! Ale mąka grahamka ma IG = 40, to nie jest "wysoki ładunek glikemiczny" :roll: .

Karma Vitapol i Vitapol Premium to wbrew pozorom 2 różne karmy ;) . Vitapol to kiepska karma, Vitaopl Premium to już dla mnie półka co najmniej średnia [na wysoką u mnie ciężko zasłużyć :wink: ], kupiona ostatnio "na szybko".

Idę karmić szczury marchewką [czyli porcja warzywek :] ] - powiedziała obżerając się lodami :twisted:
 
     
Emilia 



Dołączyła: 20 Gru 2012
Posty: 569
Skąd: Z kraju na mapie po lewej.
Wysłany: Pon Cze 29, 2015 07:41   
   Zwierzątka: 8 x M


cane, znam roznice miedzy tymi karmami, Vitapol Premium dla mnie jest niestety zbiorem odpadow jak normalna Vitapol i nie wiem czemu utrzymuje sie opinia o tym ze jest w miare ok, bo doslownie kazdy jej skladnik to przykrywka czegos, moj ulubiony to "inne rosliny", tuz po "mieszanka paszowa uzupełniająca granulowana". :roll: Nie wiadomo, co w niej dokladnie jest, wiadomo tylko, ze kazdy producent ktory uzywa pelnowartosciowych i jakosciowych skladnikow deklaruje je dumnie a nie ukrywa.
_________________
Moje skarby: Marie Antoinette KR, Málaga HS, Mousse au Chocolat i Mazurka FR, Mafia, Marsupilami i Miramis IR, labik Mio
Opuścili nas: Marlo, Mokka SR, Mint SR, Mascarpone, Meringue, Malvo, Miu Miu KR
 
     
monijjca 
PaniPasiukowa



Dołączyła: 10 Lis 2014
Posty: 257
Skąd: bydgoszcz
Wysłany: Czw Sie 27, 2015 22:54   
   Zwierzątka: pasiukowe


Potrzebuje pomocy. W stadku mam zasade,że mniej karmy wyjdzie im lepiej niż jej nadmiar. I od około 2 miesięcy taką zasade przyjęłam... Szczury wyglądają o wiele lepiej,są bardziej żywiołowe itd...Ale mam problem z jedną dziewczynką. Mimo tej naszej zasady Blondi nadal tyje.. Ma niecałe 5 miesięcy a waży tyle co ponad roczne samiczki, ostatnie ważenie 338 gram. Blondi nie jest leniwym szczurem,wręcz przeciwnie, jest jedną z najbardziej ruchliwych szczurzynek... Sama z siebie dużo biega a jeszcze ja ją zaczepiam i wciągam do zabawy żeby ruszała się jeszcze więcej. Karme sypie raz dziennie, rano (koło 11) 60-70 gram. Karma to Mixerama. Wieczorem dostają jeszcze warzywa (staram sie codziennie) jest to zazwyczaj brokuł,marchewka i pomidor. 3-4 razy w tygodniu jabłko, i 1-2 razy kawałek banana.

Nie wiem co robić by ją odchudzić... . Co robić? ;(
_________________
:serducho: INCREDIBLE Rats hodowla szczurów rodowodowych :serducho:

Tosia, Zosia, Lola, Pepper, Temida, Amelia, Fleur, Thyri, TraumTanzerin zwana Alicją, Catwoman, Czarna pcheła, Francessca ♡


(*) Nikt nam nie powiedział kiedy mamy się pożegnać, ile mamy czekać aby znowu się pojednać.. - Na zawsze w moim :serducho:
 
     
smeg 



Dołączyła: 18 Cze 2009
Posty: 2238
Skąd: Gdańsk
Wysłany: Pią Sie 28, 2015 08:33   
   Zwierzątka: brak


monijjca, a czy Blondi wygląda na grubą, czy tylko dużo waży? Może jest po prostu duża? Druga rzecz to fakt, że Mixerama jest dość tłusta - u siebie mieszam ją pół na pół z Vilmie.
_________________
Za TM: Ally, Majka, Lidka, Benia, Chrupka, Gaja, Basiek, Poziomka, Czarny, Luna, Krówka, Haszczyk, Duży, Zaraz, Haszczak, Piratka, Mariusz, Felicja, Mioli, Ciri, Pchełka, Halinka SR, Oliwka, Lili, Margolcia SR, Mortadelka SR, Rudolf Czerwononosy SR, Frotka, Flaszka <:3 )~~
 
     
Pati112 



Dołączyła: 13 Lut 2014
Posty: 66
Wysłany: Pią Sie 28, 2015 09:14   

Niestety nasz jeden też jest dosyć "masywny" waga ponad 600g-kawał chłopa, jego brat jest normalny, ale bez względu na wagę chłopków-są leniwe. Dostają jedną miske na dzień karmy na trzy szczury, do tego jajko, warzywa, teraz często słonecznik. Jeden młody chce się wygłupiać, ale starym się już nie chce i lepiej im odpoczywać i spać. Waga nie ma nic w temacie żywiołowości u nas, bracia są spokojni i wolą obydwoje wylegiwać się w hamakach, pomimo różnicy w wadze. Pozdrawiam
_________________
-= Natan i Edek =-
 
     
smeg 



Dołączyła: 18 Cze 2009
Posty: 2238
Skąd: Gdańsk
Wysłany: Pią Sie 28, 2015 09:54   
   Zwierzątka: brak


Pati112, zważ tę "miskę karmy", bo może się okazać, że to za duża porcja. Każdy szczur powinien dostawać ok. 15-20 g karmy dziennie. Dodatkowo jajka nie powinny być podawane codziennie, maksymalnie raz w tygodniu. Słonecznik też raczej jako wyjątkowy przysmak, po ziarnie do pyszczka zamiast garści do michy ;)
_________________
Za TM: Ally, Majka, Lidka, Benia, Chrupka, Gaja, Basiek, Poziomka, Czarny, Luna, Krówka, Haszczyk, Duży, Zaraz, Haszczak, Piratka, Mariusz, Felicja, Mioli, Ciri, Pchełka, Halinka SR, Oliwka, Lili, Margolcia SR, Mortadelka SR, Rudolf Czerwononosy SR, Frotka, Flaszka <:3 )~~
 
     
monijjca 
PaniPasiukowa



Dołączyła: 10 Lis 2014
Posty: 257
Skąd: bydgoszcz
Wysłany: Pią Sie 28, 2015 10:39   
   Zwierzątka: pasiukowe


No własnie ona nie jest "duża", tylko po prostu tluściutka... Ma ogromny,tłusty brzuszek.

Mixerama nie ma tyle tluszczu ile jest podane na hipciu. Emilia, już na facebooku napisała,ze dała znać na hipciu,że źle jest napisane.
_________________
:serducho: INCREDIBLE Rats hodowla szczurów rodowodowych :serducho:

Tosia, Zosia, Lola, Pepper, Temida, Amelia, Fleur, Thyri, TraumTanzerin zwana Alicją, Catwoman, Czarna pcheła, Francessca ♡


(*) Nikt nam nie powiedział kiedy mamy się pożegnać, ile mamy czekać aby znowu się pojednać.. - Na zawsze w moim :serducho:
 
     
smeg 



Dołączyła: 18 Cze 2009
Posty: 2238
Skąd: Gdańsk
Wysłany: Pią Sie 28, 2015 14:54   
   Zwierzątka: brak


monijjca, czy możesz w takim razie wkleić tutaj prawidłowe dane dotyczące tej karmy? :)
_________________
Za TM: Ally, Majka, Lidka, Benia, Chrupka, Gaja, Basiek, Poziomka, Czarny, Luna, Krówka, Haszczyk, Duży, Zaraz, Haszczak, Piratka, Mariusz, Felicja, Mioli, Ciri, Pchełka, Halinka SR, Oliwka, Lili, Margolcia SR, Mortadelka SR, Rudolf Czerwononosy SR, Frotka, Flaszka <:3 )~~
 
     
monijjca 
PaniPasiukowa



Dołączyła: 10 Lis 2014
Posty: 257
Skąd: bydgoszcz
Wysłany: Pią Sie 28, 2015 17:47   
   Zwierzątka: pasiukowe


smeg, http://www.mixerama.de/fertigmischungen nie wiem która z tych karm to nasza Mixerama... w "Mehr infos" są informacje co do karm i jej danych :)


Emilia, do tablicy!




A co do mojej Blondi... Jak ją odchudzić? I czy w ogóle zacząć już teraz odchudzanie ze względu na jej wiek (5 miesięcy). Jest młodziutka, ale niepokoi mnie jej otyłość.
_________________
:serducho: INCREDIBLE Rats hodowla szczurów rodowodowych :serducho:

Tosia, Zosia, Lola, Pepper, Temida, Amelia, Fleur, Thyri, TraumTanzerin zwana Alicją, Catwoman, Czarna pcheła, Francessca ♡


(*) Nikt nam nie powiedział kiedy mamy się pożegnać, ile mamy czekać aby znowu się pojednać.. - Na zawsze w moim :serducho:
 
     
Emilia 



Dołączyła: 20 Gru 2012
Posty: 569
Skąd: Z kraju na mapie po lewej.
Wysłany: Pią Sie 28, 2015 19:21   
   Zwierzątka: 8 x M


Tutaj kochani pisalam o tym:

Cytat:
co do Mixeramy, wlasnie ponownie rozmawialam z wlascicielem chcac dowiedziec sie, skad taki procent tluszczu w karmie i wyszlo ze nie stac ich jako malej firmy na dokladne badania analityczne w laboratorium a dane podane sa oszacowane jak? Dotychczas jedynym sposobem aby podac te mikro i makro bylo odmierzenie kazdego skladnika i wpisanie w kalkulatory internetowe. Skladniki, szczegolnie nasiona tluste sa w lupinach i ich ilosc wlasnie byla przy tym brana pod uwage. Takze ten sklad analityczny ktory od nich dostalam jakis czas temu i podalam tutaj na forum nie jest do konca precyzyjny.
Na przyszlosc jednak poda analizie nastepujace dane: tluszcz, bialko, wlokno, popiol.
Dam znac, jak sie pojawia :)


Hipcio swego czasu dokladnie ten nieszczesny sklad analityczny dopisal do karmy, ktory ja od Mixeramy mailowo otrzymalam na zyczenie.
Ale oczywiscie nic nie stoi w przeszkodzie temu by ja mieszac z inna. :wink:
Poki co nie ma nadal skladu analitycznego poprawnego na stronie. Ale modernizuja akurat strone i rozbudowuja firme, takze mam nadzieje, ze w koncu sie pojawi.

Monika, hipciowa to Pure Nature Basic.
_________________
Moje skarby: Marie Antoinette KR, Málaga HS, Mousse au Chocolat i Mazurka FR, Mafia, Marsupilami i Miramis IR, labik Mio
Opuścili nas: Marlo, Mokka SR, Mint SR, Mascarpone, Meringue, Malvo, Miu Miu KR
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0.24 sekundy. Zapytań do SQL: 13