Alloszczur Strona Główna Alloszczur
Forum dyskusyjne Alloszczur - forum miłośników szczurów

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Ankieta - choroby szczurów.
Autor Wiadomość
majlena 
zawsze pozytywnie



Dołączyła: 16 Cze 2011
Posty: 1849
Skąd: Łódź
Wysłany: Pią Lut 22, 2013 21:33   
   Zwierzątka: obecnie w sferze marzeń


Chętnie wypełnię, jak ankieta będzie dopracowana.
_________________
-> B.RAT: miniusie, kreciki, fragles oraz koralikowiec
WWW Ą-Trumpusia, WWW Ąqysia(Dywan), Sanders Flytrap Kärpäsloukku(Pułapka) oraz Dziedzic Morfeusza
Figa, Czarna Magia, Bzdurka, Lulu, Nutka, Choco, Bańka, Limonka, Rurka, Duszyczka, WWW Arbuzia i ...

a także bRATkowe gratki do szczurzej klatki <- tymczasowo nie szyję... proszę czekać na mój powrót do gry.
 
     
Pyl 
Powrócona



Dołączyła: 30 Cze 2010
Posty: 14367
Skąd: Warszawa
Wysłany: Pią Lut 22, 2013 22:38   
   Zwierzątka: DyDoIbJodNicFil Bor44 oraz R i O


Bonnie, garść uwag szczegółowych:

:lapa: Ogólnie
- Dziewczyny już pisały - mylisz pojęcia "hodowla" i "chów".
- Brak powiązań pomiędzy odpowiedziami na poszczególne pytania (np. mam 2 szczury ze sklepu i 2 z hodowli, 3 miały guzy, 1 chore serce, 1 pochodził z chowu wsobnego... Ale czy ten z chorym sercem jest ze sklepu? Czy ten z chowu wsobnego miał raka czy chore serce?) Nie znam celów ankiety, ale tak patrząc po pytaniach to nijak nie widzę możliwości sensownego przetworzenia tak zebranych danych.

:lapa: Ad 1. Jak długo hodujesz szczury?
- Brak przedziałów pozwalających na rzetelną odpowiedź (np. jeśli mam szczury 1,5 roku to co mam wybrać? A jeśli mam je od 2 dni?).
- Masz niewykluczające się odpowiedzi (ja, mając szczury ok. 10 lat powinnam zaznaczyć pierwszy, przedostatni i ostatni punkt jednocześnie, bo wszystkie są prawdziwe.)

:lapa: Ad 2. Ile szczurów znajduje się w Twojej hodowli?
Mniemam, że obecnie. Odpowiadam, że 11. A następnie są pytania o zwierzaki, które już odeszły. To powinnam podać 11 obecnych czy 40 tych, które u mnie były?

:lapa: Ad 3. Skąd pochodzą zwierzęta w Twojej hodowli?
Przy 40 szczurach muszę zaznaczyć niemal wszystkie możliwe odpowiedzi. Czyli jakbym nic nie zaznaczyła, bo jedynie wiesz, że mam zwierzaki z różnych źródeł.

:lapa: Ad 4. Czy rodzice Twoich szczurów byli ze sobą spokrewnieni ?
W jakim stopniu pokrewieństwa? Masz na myśli bliskie pokrewieństwo? Jak bliskie?

:lapa: Ad 6. Czy po wystąpieniu objawów chorobowych udałeś się do lekarza weterynarii ze swoim podopiecznym?
Raz? Za każdym razem? Ile razy poszłam do weta a ile nie poszłam? W ciągu 10 lat byłam u weta pewnie ok. 260 razy (10 lat po 52 tygodnie, przyjmuję wizytę raz na 2 tygodnie).

:lapa: Ad 7. Czy wykryto chorobę wirusową ? Jeżeli tak to jaką z poniżej wymienionych? i Ad 9. Czy wykryto chorobę bakteryjną? Jeżeli tak to jaką?
Za którym razem? U którego szczura? Pomijając problem braku diagnostyki u szczurów to nie mam jak wybrać odpowiedzi dla konkretnego szczura.

:lapa: Ad 8. Jak zakończyło się leczenie ( np. zwierzę padło, zostało wyleczone, uśpiono podopiecznego) ? i Ad 10. Jak zakończyło się leczenie ( np. zwierzę padło, zostało wyleczone, uśpiono podopiecznego) ? i Ad. 12. Jeśli udałeś się do weterynarza odpowiedz jak zakończyło się leczenie ( np. zwierzę padło, zostało wyleczone, uśpiono podopiecznego) ?
jw.

:lapa: Ad 14. Podaj liczbę chorych zwierząt z uwzględnieniem choroby (np. 1 - RRV, 5 - Salmoneloza)
Brak możliwości diagnostycznych na tym poziomie szczegółowości.

To tyle ode mnie.
Powodzenia w poprawkach.
 
     
Bonnie 



Dołączyła: 21 Lut 2013
Posty: 12
Wysłany: Pią Lut 22, 2013 23:01   
   Zwierzątka: Siwy Stefan Minóg I - Szczur


Dziękuję Pyl za Twoje uwagi , jutro zerknę na to jeszcze raz na spokojnie.

Chcę głównie skoncentrować się na zwierzętach chorych, jakie choroby najczęściej występują etc. takie mamy plany. Wciąż dogaduję się z prowadzącym i różnie to wychodzi z "naszymi" wizjami..

Wasze wypowiedzi bardzo mi pomagają , bo przynajmniej ludzie w 100% zorientowani w temacie mogą podać wartościowe , wiarygodne informacje.

Branoc!
 
 
     
Pyl 
Powrócona



Dołączyła: 30 Cze 2010
Posty: 14367
Skąd: Warszawa
Wysłany: Pią Lut 22, 2013 23:35   
   Zwierzątka: DyDoIbJodNicFil Bor44 oraz R i O


Bonnie, to nie lepiej wyciągnąć statystyki od szczurzych wetów? Przynajmniej będą bardziej wiarygodne.

Jaki to kierunek studiów, jeśli można wiedzieć? Bo chyba nie weterynaria :drap:
 
     
Caqui 



Dołączyła: 04 Wrz 2010
Posty: 154
Skąd: Wrocław
Wysłany: Sob Lut 23, 2013 08:26   
   Zwierzątka: pies


Bonnie napisał/a:
Chcę głównie skoncentrować się na zwierzętach chorych, jakie choroby najczęściej występują etc.


To ja myślę że taka ankieta chyba nie jest potrzebna, raczej utrudni ci pracę niż ułatwi, bo każdy będzie jakoś dopasowywać rzeczywistość do twoich pytań ;) co nie znaczy że się z tych odpowiedzi czegoś dowiesz. Tu na forum są choroby dość dokładnie opisane, chociaż chaotycznie, więc możesz wychwycić konkretne szczurki które zapadły na konkretne choroby i dalej drążyć u właścicieli/hodowców tych szczurków. Wiele osób udostępnia tu wyniki sekcji swoich szczurków - ja też w przyszłym tygodniu będę taki wynik mieć...

Natomiast jeżeli chcesz odpowiedzieć na pytanie, czy hodowla rodowodowa poprawia stan zdrowia szczurków, to moim zdaniem taki kierunek jest niedobry; bo z jednej strony odpowiedź jest oczywista, jeśli ludziom na tym zależy, starają się, zdobywają wiedzę, to oczywiście że będą tego efekty. Nawet jeśli nasze szczurki chorują, to dzięki rodowodom i badaniom lepiej znamy te choroby. Nawet jeśli nie chorują, to więcej o nich wiemy, dzięki czemu lepiej o nie dbamy, i to też wpływa na ich zdrowie.
Ale to są chorowite zwierzątka i te kilka(naście) pokoleń to za mało, żeby to znacząco zmienić. Więc nie sądzę żeby wyszło ci w badaniu, że szczurki rasowe są znacznie zdrowsze od laboratoryjnych czy sklepowych. Ale na pewno są lepiej traktowane i lepiej rozumiane przez właścicieli i hodowców, a tego nie trzeba udowadniać żadnymi ankietami.

Myślę że lepiej skupić się na czymś bardzo konkretnym (może nawet tylko jednej chorobie?), żeby ta praca nie zamieniła ci się w walkę z wiatrakami. :) Zwłaszcza, że hodowców stowarzyszonych jest o wiele mniej niż sklepów i labów, więc nie bardzo jest co z czym porównywać.
_________________
Igor i Koniaczek ∴ ♥ ∵ najlepiej
 
     
Cegriiz 
Avaria



Dołączyła: 26 Sie 2011
Posty: 4899
Skąd: Warszawa
Wysłany: Sob Lut 23, 2013 10:06   
   Zwierzątka: Kupa szczura i cztery myszy


Po wynikach nadal widać, ze jest problem z odpowiedzią o spokrewnienie rodziców. Bo część pisze o spokrewnieniu rodziców... A część o rodzeństwie.
_________________
Moje ogony
 
 
     
Bonnie 



Dołączyła: 21 Lut 2013
Posty: 12
Wysłany: Sob Lut 23, 2013 13:16   
   Zwierzątka: Siwy Stefan Minóg I - Szczur


Myślę ,że w takiej formie będzie ok.

http://www.ankietka.pl/an...w-domowych.html

Mam wyznaczony czas próbny na tę ankietę , zobaczymy co będzie dalej...
Chcemy spróbować co nam wyjdzie w tej tematyce, bo jest Ona mało poruszana,a szczury to dosyć popularne zwierzęta w Naszych domach.

Studiuję zootechnikę, na weterynarii nie ma prac mgr :)

Miłego!
 
 
     
Martini 



Dołączyła: 14 Sie 2011
Posty: 2625
Skąd: Warszawa
Wysłany: Sob Lut 23, 2013 13:37   
   Zwierzątka: kicha z ogoniastymi zwierzątkami...


Bonnie, sorry, ale nie chce mi się wypełniać takiej ankiety. Wygląda na zrobioną na kompletnie na "odwal się". Być może tylko tak wygląda, ale tak już jest, że liczy się wrażenie, jakie zostawiasz.
W każdym razie, powodzenia w pisaniu pracy.
_________________
think big, start small
 
     
Caqui 



Dołączyła: 04 Wrz 2010
Posty: 154
Skąd: Wrocław
Wysłany: Sob Lut 23, 2013 14:05   
   Zwierzątka: pies


Ok, odpowiedziałam, ale nadal nie wiem co ci to da. Co do niektórych pytań:

Cytat:
2. Ile szczurów do dnia dzisiejszego utrzymywałeś/aś? *
Proszę uwzględnić liczbę chorych oraz zdrowych osobników.


Trzy, z czego każdy z nich był kiedyś chory, i każdy był kiedyś zdrowy ;)

Cytat:
4. Czy rodzice Twoich szczurów byli ze sobą spokrewnieni ?


Nie wiem. O ile rodzice hodowlanych nie byli spokrewnieni do 4-tego pokolenia, to nie wiem jak to wyglądało u trzeciego szczurka, który pochodził z laboratorium. Nie wiem też czy rodzice hodowlanych nie byli spokrewnieni w dalszych pokoleniach.

W zasadzie na większość pozostałych pytań też mogę odpowiedzieć, że nie wiem, albo że wszystkie podane możliwości są prawdziwe/prawdopodobne ;)
Za to już wiem "co nam wyjdzie" w tej tematyce: że szczury czasami bywają zdrowe, czasami chore, czasami udaje się je wyleczyć, czasami trzeba je uśpić, a czasami umierają śmiercią naturalną. Miewają nowotwory, jak również choroby wirusowe, bakteryjne, oraz urazy. Niektóre są spokrewnione, a niektóre nie. To samo można powiedzieć o psach, kotach, świnkach morskich, papużkach, rybkach... które też są "dosyć popularne" w naszych domach.
_________________
Igor i Koniaczek ∴ ♥ ∵ najlepiej
 
     
Starsza Pani 


Dołączyła: 23 Mar 2010
Posty: 159
Wysłany: Czw Lut 28, 2013 13:41   

Bonnie napisał/a:
Myślę ,że w takiej formie będzie ok.

http://www.ankietka.pl/an...w-domowych.html

Mam wyznaczony czas próbny na tę ankietę , zobaczymy co będzie dalej...
Chcemy spróbować co nam wyjdzie w tej tematyce, bo jest Ona mało poruszana,a szczury to dosyć popularne zwierzęta w Naszych domach.

Studiuję zootechnikę, na weterynarii nie ma prac mgr :)

Miłego!


Podejście "chcemy spróbować co nam wyjdzie" rozbawiło mnie mocno :) .
Wolę nie myśleć o wnioskach z danych na podstawie tak skonstruowanej ankiety :shock: .
 
     
Devona 
(astro)fizyczka



Dołączyła: 18 Sie 2008
Posty: 3981
Wysłany: Czw Lut 28, 2013 13:50   

W moim przypadku wypełnienie tej ankiety zajęłoby mi pewnie z 2 tygodnie, a wcale nie biję rekordów w ilości szczurów, które u mnie przebywały/przebywają ;) .

Ankieta jest źle skonstruowana, wiele osób nie będzie mogło jej poprawnie wypełnić. Jaka jest hipoteza/hipotezy badawcza/badawcze tej pracy magisterskiej?
_________________
za TM: W, S, J, DM1, K, M, P, DM2, S-a, N, L, B-o, Cz, Sh, OM3, G, A, R, Q, T, Po, Pe, C, B-a, E, Ś, B-k, MM
 
     
Bonnie 



Dołączyła: 21 Lut 2013
Posty: 12
Wysłany: Czw Lut 28, 2013 15:53   
   Zwierzątka: Siwy Stefan Minóg I - Szczur


Cytat:
Podejście "chcemy spróbować co nam wyjdzie" rozbawiło mnie mocno .
Wolę nie myśleć o wnioskach z danych na podstawie tak skonstruowanej ankiety .


Nie widzę w tym nic co mogłoby rozbawić.Całkiem normalne jest ,że chcę zobaczyć jaki będzie odzew ludzi na forum, którzy są lub tez powinni być zorientowani w tej tematyce jako znawcy w mniejszym lub większym stopniu.Nie prowadzę żadnych badań ,które mogą komuś zaszkodzić, chcę tylko potwierdzić pewne hipotezy odnośnie inbredu i chorób.W tym celu chciałam skorzystać z waszego doświadczenia oraz wskazówek , na czym się warto skupić.Może zrobiłam to według Was źle , niedobrze ,ok może tak być ,ale mam jakiś zarys dokładniejszy tematyki jaką mogę podjąć.
Tyle z mojej strony, na tę chwilę.
Dzięki!
 
 
     
Pyl 
Powrócona



Dołączyła: 30 Cze 2010
Posty: 14367
Skąd: Warszawa
Wysłany: Czw Lut 28, 2013 16:10   
   Zwierzątka: DyDoIbJodNicFil Bor44 oraz R i O


Bonnie, osoby, które tu piszą są bardzo dobrze zorientowane w tej tematyce (czasem lepiej niż niejeden weterynarz - przykra, ale niestety prawda) i wkładają w zdrowie zwierzaków ogrom serca. I dlatego też protestują przeciwko tak przygotowanej ankiecie i prezentowanemu podejściu "a nuż coś wyjdzie".
Jeśli chcesz zobaczyć jak zbiera się dane do badania związanego ze szczurami to zapraszam na pw. To niestety kawał ciężkiej roboty, dużo więcej niż ankieta, którą może zafałszować każdy.
Mimo Twoich poprawek nadal uważam (i jak widać nie ja jedna), że wnioskowanie na podstawie tej ankiety może przynieść więcej złego niż dobrego szczurom. A szkoda, bo choćby to, że chce Ci się zająć takim tematem jest cenne.

Twoja decyzja co z tym tematem zrobisz. Mam tylko nadzieję, że promotor będzie w stanie ocenić jakość materiału badawczego. Oby.
 
     
Bonnie 



Dołączyła: 21 Lut 2013
Posty: 12
Wysłany: Czw Lut 28, 2013 20:31   
   Zwierzątka: Siwy Stefan Minóg I - Szczur


Pyl, muszę dużo zmienić wiem, ale mam ten zarys i chcę by to jednak się przydało do czegoś , uświadomiło .. Będę kontynuować i mam nadzieję ,że winsoki które uzyskam będą warte poświęcenia waszego czasu oraz doświadczenia.
:)
 
 
     
Bonnie 



Dołączyła: 21 Lut 2013
Posty: 12
Wysłany: Sob Mar 30, 2013 17:56   
   Zwierzątka: Siwy Stefan Minóg I - Szczur


Witam ponownie wszystkich zaszczurzonych, zamieszczam nowy formularz, który został już oficjalnie zatwierdzony. Liczę na wasze odpowiedzi. Jeżeli masz chwilkę zapraszam.

https://docs.google.com/forms/d/1cP5VbY4KijOtD0ukc_5AqdGFn99KnFCBsLOlIgDnfx0/viewform


Miłego dnia i spokojnego wypoczynku :)
 
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0.18 sekundy. Zapytań do SQL: 11