Alloszczur Strona Główna Alloszczur
Forum dyskusyjne Alloszczur - forum miłośników szczurów

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Akwarium dla szczurków - zrobimy co sie da!
Autor Wiadomość
katpat 



Dołączył: 15 Mar 2015
Posty: 21
Wysłany: Wto Mar 17, 2015 21:40   Akwarium dla szczurków - zrobimy co sie da!
   Zwierzątka: chcemy szczurki


Cześć wszystkim!!
Ciesze sie ze trafilem na to forum, mam nadzieje ze mi doradzicie, poradzicie i przedyskutujemy konkretnie ten temat.
W sobotę (21.03) jade po swoje pierwsze szczurki.
Jako że nie uśmiecha mi sie wydawać pieniążków na dużą klatke, postanowiłęm że użyje do tego celu mojego zestawu akwarium które stało nieużywane.
Akwa jest typu ''TV'' czyli z zaokrągloną przednią szybą.
Wymiary akwa to: 78cm dł; 33,5cm szer. na środku; 26,5cm szer. po bokach; 38cm wys..
Chce zrobić szczurkom prawdziwe El Dorado, także będą miały dużo szmatek, hamaczków, drabinek, tuneli.
Dodatkowo akwa stoi blisko łóżka, także nad jakąś drabinką którą beda sie mogły wydostawać z akwa także pomyśle.
Górne zamknięcie planuje zrobić z stalowej siatki z drobnym oczkiem, ładnie dogiętej do akwarium.
Co o tym myślicie? Jakieś propozycje/porady? Prosze darujcie sobie odpowiedzi typu : zamęczą sie tam; za małe... Z dziewczyną kochamy zwierzęta i gwarantuje że te szczurki 70% czasu będą spędzały z nami;)
Tu 2 fotki akwarium w fazie przygotowawczej :)


Pozdrawiam i czekam pilnie na odpowiedzi!
 
     
mmarcioszka 



Dołączyła: 24 Cze 2010
Posty: 11559
Skąd: Nieporęt/Warszawa
Wysłany: Wto Mar 17, 2015 22:05   
   Zwierzątka: królinka i szczury


katpat, niestety nie darujemy sobie uwag tego typu, gdyż akwarium ma bardzo słabą cyrkulację powietrza, a szczurzy mocz wydziela silną woń, co zdecydowanie negatywnie wpłynie na przebywające wewnątrz zwierzęta. Szczury nie mogą się wspinać po prętach, a montaż akcesoriów jest ograniczony. Poczytaj tutaj: http://forum.szczury.biz/viewtopic.php?t=1825 dlaczego dla szczurów kupijemy klatkę a nie akwarium.

Ponadto jest zbyt małe. Jesli chodzi o szczurze maluchy, to wymiary nie będą jeszcze końcem świata, przynajmniej przez chwilę, ale zdecydowanie do szybkiej wymiany na klatkę minimum 70/60/40cm dla 2 szczurów. Odsyłam Cie do kalkulatora, dzięki któremu przeliczysz dla ilu szczurów przeznaczone jest ich mieszkanie- http://forum.szczury.biz/viewtopic.php?t=12012

W celu inspiracji do aranżacji szczurzego lokum zapraszam do zapoznania się z tymi tematami: http://forum.szczury.biz/viewtopic.php?t=740, http://forum.szczury.biz/viewtopic.php?t=16852 ;)
_________________
:wavexxs:
Paskudy mmarciochy
Hand made by mmarcioszka
 
     
katpat 



Dołączył: 15 Mar 2015
Posty: 21
Wysłany: Wto Mar 17, 2015 22:54   
   Zwierzątka: chcemy szczurki


W akwa będzie wyłożony ten drewniany żwirek+zmiana raz w tygodniu lub częściej i może nie będzie to tak uciążliwe?
Wszelkie tematy przeczytałem, te co podałaś także. :)
Co do montażu akcesoriów to pomimo to że widze że masz potężne doświadczenie to nie zgodze się bo myśle że rozmieszczenie akcesoriów w akwa zależy od wyobraźni i pomysłu(choć jest to bardziej utrudnione niż w klatce) i będę chciał tu pokazać że jednak można:) O żadnych prętach nie ma mowy, chce żeby im było dobrze i będzie! Na klatke będziemy odkładać i napewno takowa będzie zakupiona :)
Dzięki za odpowiedź ;)
_________________

 
     
Karena 
SITH HAPPENS



Dołączyła: 14 Wrz 2010
Posty: 5324
Skąd: Trójmiasto
Wysłany: Wto Mar 17, 2015 23:16   
   Zwierzątka: szczurze damy


katpat, Poczytaj i doedukuj się ;) Tym co proponujesz nie zapewnisz szczurom dobrego komfortu życia... Nawet podstawowego minimum. Niestety.
_________________
♥♥♥  Zapraszamy do naszego wątku ♥♥♥ 

🐭 -Hamaki na forum-
▶ -Facebook : Hamaki od 'Wilki Szpilki"-
 
 
     
katpat 



Dołączył: 15 Mar 2015
Posty: 21
Wysłany: Wto Mar 17, 2015 23:24   
   Zwierzątka: chcemy szczurki


Wybaczcie moje negowanie, ale oprócz słabszej cyrkulacji powietrza, moje akwarium jest praktycznie tylko te 20cm niższe od wymaganej klatki. Myśle że jak sie naprawde dba o zwierzątka to raczej będą szczęśliwe, na 20cm2 w końcu sie nie tłoczą... A klatka wpadnie tak jak mówiłem w niedługim czasie :)
_________________

 
     
Karena 
SITH HAPPENS



Dołączyła: 14 Wrz 2010
Posty: 5324
Skąd: Trójmiasto
Wysłany: Wto Mar 17, 2015 23:40   
   Zwierzątka: szczurze damy


katpat, Wymiary są nieodpowiednie nawet dla jednego chomika. A co dopiero dla szczurów. Szczury trzyma się w klatkach i to nie bez powodu. Poczytaj forum nim włożysz w to coś zwierzęta ;)
_________________
♥♥♥  Zapraszamy do naszego wątku ♥♥♥ 

🐭 -Hamaki na forum-
▶ -Facebook : Hamaki od 'Wilki Szpilki"-
 
 
     
smeg 



Dołączyła: 18 Cze 2009
Posty: 2238
Skąd: Gdańsk
Wysłany: Śro Mar 18, 2015 07:57   
   Zwierzątka: brak


katpat, to w końcu pytasz, co o tym myślimy, czy przyszedłeś tu, żebyśmy przyklasnęli Twojemu złemu pomysłowi? Sama miłość nie wystarczy, żeby zapewnić szczurom odpowiednie warunki. Nie bez powodu minimum na 2 szczury to 70x40x60 cm - gdyby 20 cm mniej też było dopuszczalne, to takie byłyby wytyczne. Twoje akwarium ma ok. 0,08 m3 objętości - podczas gdy na 2 szczury minimum to 0,12 m3, przy czym żaden wymiar klatki nie może być mniejszy, niż 40 cm, żeby dorosły szczur mógł się w niej swobodnie obracać razem z ogonem. Nie mówiąc już o tym, że w akwarium nie będziesz w stanie wykorzystać całej objętości, bo nie daje ono takich możliwości co do zamontowania wyposażenia - powinno być więc jeszcze większe. Szczury w akwariach mają stale podrażnione drogi oddechowe przez opary moczu, częściej chorują. Jeśli nie uśmiecha Ci się wydawanie pieniędzy na klatkę, to wkrótce będzie musiało zacząć uśmiechać wydawanie na weterynarza - a koszty leczenia szczurów potrafią iść w setki złotych miesięcznie.
_________________
Za TM: Ally, Majka, Lidka, Benia, Chrupka, Gaja, Basiek, Poziomka, Czarny, Luna, Krówka, Haszczyk, Duży, Zaraz, Haszczak, Piratka, Mariusz, Felicja, Mioli, Ciri, Pchełka, Halinka SR, Oliwka, Lili, Margolcia SR, Mortadelka SR, Rudolf Czerwononosy SR, Frotka, Flaszka <:3 )~~
 
     
Devona 
(astro)fizyczka



Dołączyła: 18 Sie 2008
Posty: 3981
Wysłany: Śro Mar 18, 2015 09:43   

katpat napisał/a:
W akwa będzie wyłożony ten drewniany żwirek+zmiana raz w tygodniu lub częściej i może nie będzie to tak uciążliwe?
Będzie uciążliwe. Czasami w klatce, pomimo wentylacji, wymiana ściółki raz czy dwa razy w tygodniu to minimum. Zwłaszcza w przypadku młodych szczurów, które dużo jedzą i jeszcze więcej wydalają. Poza tym 26 cm to zdecydowanie wymiar nie do zaakceptowania, pomijając kwestię wentylacji. Odnosząc ten argument do ludzi - w pokoju o szerokości 2-3 kroków teoretycznie da się żyć, ale co to za życie?

smeg napisał/a:
Nie bez powodu minimum na 2 szczury to 70x40x60 cm - gdyby 20 cm mniej też było dopuszczalne, to takie byłyby wytyczne. Twoje akwarium ma ok. 0,08 m3 objętości - podczas gdy na 2 szczury minimum to 0,12 m3, przy czym żaden wymiar klatki nie może być mniejszy, niż 40 cm, żeby dorosły szczur mógł się w niej swobodnie obracać razem z ogonem.
Warto też dodać, że chodzi o 0.12 m3 przestrzeni użytkowanej, a nie objętości w ogóle. To znaczy, że klatka o minimalnych wymiarach powinna być tak urządzona, żeby szczury miały dostęp do każdego miejsca. Jeżeli nie można szczurom zapewnić takiego rozmieszczenia wyposażenia (a tak właśnie jest w akwarium), to wymiary powinny być większe niż minimalne.
_________________
za TM: W, S, J, DM1, K, M, P, DM2, S-a, N, L, B-o, Cz, Sh, OM3, G, A, R, Q, T, Po, Pe, C, B-a, E, Ś, B-k, MM
 
     
oxxy 



Dołączyła: 01 Paź 2012
Posty: 1116
Skąd: Bytom
Wysłany: Śro Mar 18, 2015 10:25   
   Zwierzątka: koty sztuk dwie


katpat, ja dodam tylko od siebie, że kupno klatki dla dwóch szczurów to są groszowe sprawy w porównaniu do późniejszego leczenia. Dodatkowo zaoszczędzony czas przy montażu czegokolwiek (w klatce pójdzie to bardzo sprawnie, a przy akwarium trzeba będzie się pomęczyć). Nowa klatka REMY (72x38x58 wg producenta, moja miała 70x40x59 po zmierzeniu) kosztuje 129 zł na allegro. Na olx'ie są dużo tańsze, używane (a czasami znajdzie się trochę większa w też całkiem przystępnej cenie). A kolejna sprawa to zdecydowanie bardziej nieprzyjemny zapach dla nosa jest z akwarium niż z klatki i wydacie dużo, dużo więcej pieniędzy na samą ściółkę w przeliczeniu na zużytkowanie jej w klatce.
_________________
:lapa: "Stajesz się odpowiedzialny na zawsze za to, co oswoiłeś." :lapa:
 
     
smeg 



Dołączyła: 18 Cze 2009
Posty: 2238
Skąd: Gdańsk
Wysłany: Śro Mar 18, 2015 10:48   
   Zwierzątka: brak


http://forum.szczury.biz/...r=asc&start=390 - tutaj możesz przejrzeć zdjęcia klatek innych użytkowników i zobaczyć, jak wykorzystana jest w nich cała objętość ;) Nawet w największym akwarium to trudne do osiągnięcia.
_________________
Za TM: Ally, Majka, Lidka, Benia, Chrupka, Gaja, Basiek, Poziomka, Czarny, Luna, Krówka, Haszczyk, Duży, Zaraz, Haszczak, Piratka, Mariusz, Felicja, Mioli, Ciri, Pchełka, Halinka SR, Oliwka, Lili, Margolcia SR, Mortadelka SR, Rudolf Czerwononosy SR, Frotka, Flaszka <:3 )~~
 
     
katpat 



Dołączył: 15 Mar 2015
Posty: 21
Wysłany: Śro Mar 18, 2015 17:50   
   Zwierzątka: chcemy szczurki


No to póki będą małe to posiedzą tutaj, a w najbliższym czasie wpadnie jakaś czadowa klatka ;)
_________________

 
     
mmarcioszka 



Dołączyła: 24 Cze 2010
Posty: 11559
Skąd: Nieporęt/Warszawa
Wysłany: Śro Mar 18, 2015 17:56   
   Zwierzątka: królinka i szczury


katpat, szukajcie nowego domu dla ogonów od razu, bo co jakiś czas trafiają się super okazje używanych na olx, allegro czy forach (tutaj albo fretkowych/szynszylowych, bo wymiary klatek zbliżone do tych dla szczurów). Można znaleźć coś naprawdę fajnego w dużo niższej cenie, ale czasem zajmuje to dłuższą chwilę.
_________________
:wavexxs:
Paskudy mmarciochy
Hand made by mmarcioszka
 
     
Morgana551 



Dołączyła: 29 Sie 2013
Posty: 530
Skąd: Cieszyn
Wysłany: Śro Mar 18, 2015 18:11   

Nie wiem czy było wspomniane ale szczur, szczególnie już dorosły, wyskoczy z akwa. o wysokości 38cm :)
_________________
W nowym domu: Hektor, Tyrion, Frodo, Snow i Hades

Za tęczowym mostem: Beti, Frika, Betunia, Navi, Leto, Kermit, Cookie, Wafel, Gizmo, Oskar, Elmo, Blue, Theron, Muffin, Aslan, Memfis.
 
     
bolek 



Dołączył: 06 Lis 2014
Posty: 433
Skąd: Torun
Wysłany: Śro Mar 18, 2015 18:51   
   Zwierzątka: szczury, pies


Wyskoczy, wyskoczy, mojemu znajomemu myszki wyskoczyły a co dopiero szczur.
_________________
Ze mna: Bolek (ur. 10.09.2014) Lolek (ur. 16.12.2014) Bilbo (ur. listopad 2014)
Nasz temat: http://forum.szczury.biz/viewtopic.php?t=16993
 
 
     
katpat 



Dołączył: 15 Mar 2015
Posty: 21
Wysłany: Śro Mar 18, 2015 19:00   
   Zwierzątka: chcemy szczurki


Eeeeej ale ja nie planuje trzymać otwartego akwarium :P Napisałem że stalowa siatka dla bezpieczeńśtwa będzie. Tak jak mówiłem - na tymczasowy pobyt zostają tutaj a ja szukam ładnej klateczki :)

Czy ta byłaby ok?
http://allegro.pl/remy-kl...5154826656.html
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0.33 sekundy. Zapytań do SQL: 13