Alloszczur Strona Główna Alloszczur
Forum dyskusyjne Alloszczur - forum miłośników szczurów

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Odrastanie sierści
Autor Wiadomość
Volven de Viant 


Dołączyła: 09 Maj 2012
Posty: 7
  Wysłany: Sob Maj 12, 2012 17:11   Odrastanie sierści
   Zwierzątka: szczurek Nefryt, rybki akwariowe


Witam.
Mój szczurek ma szare jednolite umaszczenie, jedynie jasną plamkę na brzuszku. Ostatnio, to znaczy kilka dni temu, musiał mieć zgoloną sierść. Zauważyłam, że ma różny rozkład pigmentu w skórze, pomimo, że jego umaszczenie jest jednolite
(na głowie jasnoróżowa, na grzbiecie szara - ciemna i jasna, plamy rozłożone symetrycznie). I dzieje się rzecz dziwna - mianowicie po tych kilku dniach ładnie odrasta już mu sierść, ale tylko w miejscu, gdzie skóra była ciemniejsza. W jasnej partii skóry na grzbiecie jest ledwo kilka włosków, natomiast na głowie nie odrosły mu na razie w ogóle :(
Czy sierść odrośnie? Po jakim czasie? Mieliście już podobne doświadczenia?

Pozdrawiam !!
_________________
Im bardziej poznaję ludzi,
Tym bardziej kocham zwierzęta...
 
     
AngelsDream 
Gdzieś indziej



Zaproszone osoby: 1
Dołączyła: 17 Lis 2006
Posty: 19397
Skąd: Warszawa
Wysłany: Sob Maj 12, 2012 17:13   
   Zwierzątka: Dwa psy i Wyjątki


Volven de Viant, myślę, że wiele zależy od tego, czemu i jak włosy zostały zgolone.

Sierść czy włosy nie rosną wcale ani równomiernie, ani w ten sam sposób. Czy ogonek ma standardowe futerko?
_________________
Baaj, Celar i Wyjątki

Musiałem stracić przezroczystość
Na którejś z tamtych dróg.
(...)
Tak mi przykro.
 
 
     
Volven de Viant 


Dołączyła: 09 Maj 2012
Posty: 7
Wysłany: Sob Maj 12, 2012 17:41   
   Zwierzątka: szczurek Nefryt, rybki akwariowe


A jakie to jest niestandardowe? ;-) Ogonek jest pokryty delikatną sierścią, słabo widoczną, ale widac ją jak się przyjrzy...To jest mój pierwszy szczur, mam do od niedawna, stąd jestem trochę zielona w temacie.
Sierść została zgolona, ponieważ szczur miał wszoły i mimo używania preparatów nie dało się ich pozbyć. Klatka została zdezynfekowana oczywiście, wszystko dokładnie wyczyszczone, wymyte... Z robale zniknęły i nie ma już problemu, ale zwierzątko jest łysawe :P
_________________
Im bardziej poznaję ludzi,
Tym bardziej kocham zwierzęta...
 
     
smeg 



Dołączyła: 18 Cze 2009
Posty: 2238
Skąd: Gdańsk
Wysłany: Sob Maj 12, 2012 17:44   
   Zwierzątka: brak


"Czy ogonek ma standardowe futerko?" - pieszczotliwie na całego szczura mówimy "ogonek", a futerko może być zwyczajne albo np. kręcone (rex) lub falowane (velveteen), w zależności od odmiany ;) Np. szczury odmiany double-rex co jakiś czas łysieją, a potem porastają futerkiem w nieregularnym tempie. Najlepiej zrób zdjęcie, zobaczymy czy jest coś dziwnego ;)

A szczury to zwierzęta stadne, nie można ich trzymać pojedynczo, więc koniecznie przygarnij mu kolegę tej samej płci.
_________________
Za TM: Ally, Majka, Lidka, Benia, Chrupka, Gaja, Basiek, Poziomka, Czarny, Luna, Krówka, Haszczyk, Duży, Zaraz, Haszczak, Piratka, Mariusz, Felicja, Mioli, Ciri, Pchełka, Halinka SR, Oliwka, Lili, Margolcia SR, Mortadelka SR, Rudolf Czerwononosy SR, Frotka, Flaszka <:3 )~~
 
     
AngelsDream 
Gdzieś indziej



Zaproszone osoby: 1
Dołączyła: 17 Lis 2006
Posty: 19397
Skąd: Warszawa
Wysłany: Sob Maj 12, 2012 17:47   
   Zwierzątka: Dwa psy i Wyjątki


Volven de Viant, poczytaj o odmianach u szczurów, przyda się na przyszłość.

Przyznam, że nigdy nie słyszałam, żeby w ten sposób rozwiązywać problem pasożytów. Być może samo podawanie preparatu nie było właściwe lub źródło, skąd pasożyty "przyszły", nie zostało dokładnie zlikwidowane/rozpoznane.

Weź także pod uwagę to, że bez sierści, szczurek, który ją od nowości posiadał, może być narażony na różne choroby i/lub podrażnienia.

Off-Topic:
A na marginesie: szczury są stadne i trzymania ich pojedynczo bez wyraźnej przyczyny na tym forum nie popieramy.
_________________
Baaj, Celar i Wyjątki

Musiałem stracić przezroczystość
Na którejś z tamtych dróg.
(...)
Tak mi przykro.
 
 
     
Noxa 



Dołączyła: 24 Lis 2011
Posty: 328
Skąd: Szczecin
Wysłany: Sob Maj 12, 2012 17:53   
   Zwierzątka: Pięć szczuropaskudów


Off-Topic:
AngelsDream, u nas, przy dużej ilości jaj wszołów na maluchach, wetka poleciła podciąć im futerko tak żeby pozbyć się jak największej ich ilości. No ale nie zgolic na łyso, no i było to działanie dodatkowe do podania leku...


Rodzaj futerka szczura może mieć znaczenie w sposobie w jaki ono odrasta- z reguły sierść standardowa jest mocniejsza niżeli ta kręcona (;
Znaczenie może też mieć wiek Twojego szczurka... bo jeżeli np, jest maleństwem które właśnie zmienia futrzaka z dziecięcego meszku na normalne to też będzie to trochę inaczej odrastało (; Albo jeśli jest samczykiem w okresie burzy hormonalnej to też ma wpływ na sierść...
_________________
Moje Tuptaki zapraszają (;

ze mną: Kłapouszek, Villemo, Dolg, Jaskier, Łizel i Wacław Nostromo de Pip :D

za TM biegają: Zgryzek, Dejmon, Kangurek, Miki, Virion, Kamyk, Blum, Hachiko vel Haczyk, Gizmonek, Tygrysek oraz Placek
 
 
     
AngelsDream 
Gdzieś indziej



Zaproszone osoby: 1
Dołączyła: 17 Lis 2006
Posty: 19397
Skąd: Warszawa
Wysłany: Sob Maj 12, 2012 17:59   
   Zwierzątka: Dwa psy i Wyjątki


Noxa napisał/a:
AngelsDream, u nas, przy dużej ilości jaj wszołów na maluchach, wetka poleciła podciąć im futerko tak żeby pozbyć się jak największej ich ilości. No ale nie zgolic na łyso, no i było to działanie dodatkowe do podania leku...


Jasne, np. dodatkowe kąpiele też mogą mieć sens, ale zazwyczaj jednak wystarczy odpowiedni preparat w trzech lub czterech dawkach co 7-10 dni, wysprzątanie klatki oraz terenu wybiegu i zmiana ściółki na ręczniki papierowe na okres leczenia.

Szczurek mieszka sam, to także może mieć wpływ na to, że łapie pasożyty czy np. wolniej odrasta mu sierść. Szybko jest zresztą pojęciem mocno względnym.
_________________
Baaj, Celar i Wyjątki

Musiałem stracić przezroczystość
Na którejś z tamtych dróg.
(...)
Tak mi przykro.
 
 
     
Volven de Viant 


Dołączyła: 09 Maj 2012
Posty: 7
Wysłany: Sob Maj 12, 2012 18:44   
   Zwierzątka: szczurek Nefryt, rybki akwariowe


Rzeczywiście, znam określenie ,,ogonek" na szczura, tylko w tym momencie zrozumiałam, że chodzi konkretnie o część ciała, jaką jest ogon ;-)
Sierść szczurek ma normalną, proste włosie. Jest to młody szczur, samiec, weterynarz powiedział, że na oko ma 2 - 3 miesiące.
Słyszałam, że wszołów szczur może dostać z powodu ściółki, więc wyrzuciłam worek z poprzednią i kupiłam ściółkę innego producenta. Mam nadzieję, że wszy nie wrócą ;-)
_________________
Im bardziej poznaję ludzi,
Tym bardziej kocham zwierzęta...
 
     
Pyl 
Powrócona



Dołączyła: 30 Cze 2010
Posty: 14367
Skąd: Warszawa
Wysłany: Sob Maj 12, 2012 18:59   
   Zwierzątka: DyDoIbJodNicFil Bor44 oraz R i O


Volven de Viant, na tym zdjęciu to on może mieć 3-max. 4 tygodnie, nie więcej. Dawno było robione?
Jeśli niedawno to postaraj się, aby było mu ciepło (daj jakieś szmatki do klatki) - on powinien być jeszcze z matką i bawić się z rodzeństwem a nie być ogolony. Futro powinno odrosnąć dość szybko, bo to wiek wymiany futra. Czasem odrasta nierówno, tym bym się specjalnie nie przejmowała.
A poza tym to śliczny malec.

I na przyszłość - popatrz jeszcze na listę polecanych na forum wetów. Ja też się nie spotkałam z wygalaniem ogonów z powodu wszołów - tępi się je dość łatwo bez tego. Rozumiem, że w tym przypadku mogła być to troska o minimalizację środków przeciwpasożytniczych ze względu na wiek ogona. Ale sama nie wiem co jest lepsze - leki, które mogą być podawane wciernie (czyli mało inwazyjnie) czy golenie (stres, możliwość wychłodzenia malca).
Jakim preparatem był odrobaczany i w jakiej formie (wciernie? zastrzyk?)? Czy wet zalecił powtórne odrobaczanie i po jakim okresie?
 
     
Volven de Viant 


Dołączyła: 09 Maj 2012
Posty: 7
Wysłany: Sob Maj 12, 2012 19:17   
   Zwierzątka: szczurek Nefryt, rybki akwariowe


Zdjęcie jest sprzed ok 3 tygodni, teraz jest już trochę większy ;-)
Gdybym wiedziała, że był za młody, nie kupowałabym takiego małego :( (sklep zoologiczny...)
_________________
Im bardziej poznaję ludzi,
Tym bardziej kocham zwierzęta...
 
     
Pyl 
Powrócona



Dołączyła: 30 Cze 2010
Posty: 14367
Skąd: Warszawa
Wysłany: Sob Maj 12, 2012 19:40   
   Zwierzątka: DyDoIbJodNicFil Bor44 oraz R i O


Volven de Viant, to już wiesz ;) W sklepach często sprzedaje się takie młode, bo po pierwsze "szybciej schodzą", a po drugie jak się wystawi takie malce to jest chwila na sprzedanie zanim podrosną (duże szczury już nie są takie łatwe do sprzedania), więc dla sprzedawcy to mniejsze ryzyko. A że ze szkodą dla ogonów... cóż, ogon nie krzyczy, że za wcześnie, a kasa płynie. Tak to niestety działa.

Doadoptuj mu kolegę, już nie ze sklepu - w dziale oddam jest sporo malców do oddania. Jak dobrze wybierzesz to i dobrze odchowany będzie i zdrowy. Powodzenia.
 
     
Volven de Viant 


Dołączyła: 09 Maj 2012
Posty: 7
Wysłany: Wto Maj 15, 2012 16:36   
   Zwierzątka: szczurek Nefryt, rybki akwariowe


Witam. Maluchowi sierść odrosła już prawie wszędzie i gęstnieje, ale na głowie ciągle jest łysy, głupio to wygląda:P Ciekawa jestem, kiedy włoski odrosną.... W każdym razie dbam o to, by było mu ciepło, ma zrobiony całkiem fajny domek a z nim szmatki i ręcznik papierowy, którym uwielbia zamykać sobie domek;-) Mam nadzieję, że jest mu dostatecznie ciepło.
_________________
Im bardziej poznaję ludzi,
Tym bardziej kocham zwierzęta...
 
     
Ajlonka 



Dołączyła: 05 Kwi 2012
Posty: 295
Skąd: Lublin
Wysłany: Wto Maj 15, 2012 16:43   
   Zwierzątka: Kot, Pies, trzy ogonki- Ozzy, Edzio, Chester :)


Volven de Viant, cieplej byłoby, gdyby miał towarzysza do przytulania:) myślałaś o tym?
 
 
     
Volven de Viant 


Dołączyła: 09 Maj 2012
Posty: 7
Wysłany: Wto Maj 15, 2012 16:47   
   Zwierzątka: szczurek Nefryt, rybki akwariowe


Tak, tak, planuję dokupić mu kolegę ;-)
_________________
Im bardziej poznaję ludzi,
Tym bardziej kocham zwierzęta...
 
     
Ajlonka 



Dołączyła: 05 Kwi 2012
Posty: 295
Skąd: Lublin
Wysłany: Wto Maj 15, 2012 16:48   
   Zwierzątka: Kot, Pies, trzy ogonki- Ozzy, Edzio, Chester :)


Volven de Viant, to super:) tylko nie zwlekaj za długo, zobaczysz jaki maluch będzie szczęśliwy, a później może być trudniej z łączeniem
 
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0.17 sekundy. Zapytań do SQL: 12