Alloszczur Strona Główna Alloszczur
Forum dyskusyjne Alloszczur - forum miłośników szczurów

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Obcinanie pazurków.
Autor Wiadomość
Pyl 
Powrócona



Dołączyła: 30 Cze 2010
Posty: 14367
Skąd: Warszawa
Wysłany: Sob Kwi 07, 2012 19:24   
   Zwierzątka: DyDoIbJodNicFil Bor44 oraz R i O


Zizollo, szczur zdenerwowany podrapie Cię nawet bardzo krótkimi pazurkami. Nie żartuję - po prostu szczur w sytuacji nerwowej wpija się pazurkami (trochę tak jak kot, który potrafi je wysunąć - szczur co prawda nie wysuwa pazurów, ale inaczej stawia łapkę). Obcinanie pazurków jest ważne wtedy, gdy są długie - bo ogon może się zahaczyć takim pazurkiem o hamak i problem (z pazurem, z łapką,...) gotowy. Oczywiście nasz komfort po obcięciu im pazurków też rośnie, ale nie zawsze tak bardzo jak się spodziewamy ;)
Obejrzyj sobie ich pazurki - zazwyczaj widać od razu się czy są długie czy nie.
 
     
Ever 



Zaproszone osoby: 1
Dołączyła: 17 Mar 2012
Posty: 180
Skąd: P-śl
Wysłany: Sob Kwi 07, 2012 20:25   

Dexter`owi albo nie rosną pazury (to chyba niemożliwe :roll: ), albo on sobie obgryza jak nie patrzę, bo biega tyle co Alfred, a jemu to trzeba obcinać co tydzień (takie haki rosną, że zaczynam się bać o swoją skórę).
Sadzam go na kolanach jak małe dziecko :lol: i obcinam. Wyrywanie jest, odpychanie łapkami, czasem fuczenie. Co jakiś czas go puszczam na kilka sekund, żeby się uspokoił, pochodził... a potem znowu go sadzam i tak do skutku = obcięcia wszystkich pazurów. :twisted:

Nie taka mission impossible jak się na początku wydawało. :wink:
 
     
Mao 
Dorosłe dziecko



Dołączyła: 13 Lut 2008
Posty: 3056
Skąd: z Bąbaju
Wysłany: Sob Kwi 07, 2012 21:10   
   Zwierzątka: Gończy polski i 9 Maogonków


Ever, ja 2 szczurom nie musiałam wcale obcinać pazurów :) z tym, że i tak chodziłam cała podrapana, bo jedna panna miała wprawdzie pazurki krótkie i ładnie zaokrąglone na końcach, ale za to była dość duża i ciężka.
W obecnym stadzie nie przyłapałam żadnej na pedicurze, ale kiedy były dwie na początku, widywałam to dosyć często. Same dbały, a jedna i tak miała dosyć długie pazurki.
_________________
... ponieważ bułka.
Nade mną i w :serce: : Hinata EM, Hexe EM, Óshi Óme Jagodzianka EM, Drei AR, Książę Mieszko, Milka Mieszkowa, Krówka - Kjówka, Mały Rycerzyk - Ligia Kallina, Uwertura Kalinka AR, Elena i Eta CarinaeEM, Yankes AR spod skrzydeł pszczoły, Lela i Perperuna SR, Malina, Madara SR i Rusinek SR.
W rolach głównych: Nel - Bułka, Oleńka, Husaria, Pacta Conventa - Pecet, Rota, Chidori, Anahita - Anka oraz Dąbrówka jako caryca Maogonków
8)
 
 
     
AngelsDream 
Gdzieś indziej



Zaproszone osoby: 1
Dołączyła: 17 Lis 2006
Posty: 19397
Skąd: Warszawa
Wysłany: Śro Lis 21, 2012 21:36   
   Zwierzątka: Dwa psy i Wyjątki


Jeśli ktoś się boi obcinać pazury, w wersji ze szczurem w miarę grzecznym wygląda to tak:

http://www.youtube.com/wa...pkOGY1VmY4&hd=1

Ważne, żeby obcinać samą końcówkę, sprawnie i lekko pod kątem.
Na filmiku powyżej do obcinania pazurów wykorzystywany jest zwykły obcinacz dla ludzi. Gilotynki i nożyczki przeznaczone dla zwierząt w przypadku szczurzych pazurów u nas się nie sprawdziły.
Uwaga! Cięcie zbyt głębokie spowoduje naruszenie rdzenia pazura, a tym samym krwawienie oraz ból. Część szczurów obgryza pazury sama, inne nie robią tego w ogóle. Jeśli pozwolimy pazurom przerastać, ich miazga twórcza, czyli żywa część pazura będzie się rozrastać.

Obcinanie pazurów jest istotne zwłaszcza u starszych szczurów, które łatwiej mogą się o coś zahaczać.


Ten pan ma za długie pazury i okresowo wymaga obcinania.


A ten pan obgryza i ściera pazury sam.

Zalążek do przyszłego artykułu o pielęgnacji szczurów.

Jeszcze w temacie techniki obcinania, bo ta może się wydawać dziwna: nie każdy szczur jest grzeczny i nie każdy pozwala sobie dobrze obcinać pazury. Tę konkretną Asaurus opracował w toku doświadczeń ze szczurami z przeróżnych półek grzeczności. Nie jest idealna, bo pod względem kątów bardziej wskazane jest odwrotne trzymanie obcinacza w stosunku do pazura, ale przy tej mamy najmniej (prawie w ogóle) zbyt głębokich nacięć nawet u wyjątkowo niegrzecznych egzemplarzy.
_________________
Baaj, Celar i Wyjątki

Musiałem stracić przezroczystość
Na którejś z tamtych dróg.
(...)
Tak mi przykro.
Ostatnio zmieniony przez AngelsDream Śro Lis 21, 2012 22:23, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
     
Pyl 
Powrócona



Dołączyła: 30 Cze 2010
Posty: 14367
Skąd: Warszawa
Wysłany: Śro Lis 21, 2012 22:18   
   Zwierzątka: DyDoIbJodNicFil Bor44 oraz R i O


Ja mogę tylko dodać, że preferuję mniejsze obcinaczki - łatwiej nimi operować.
A filmik super.
 
     
Ninek 



Dołączyła: 14 Maj 2007
Posty: 4588
Skąd: Brzeg
Wysłany: Pon Gru 31, 2012 11:50   
   Zwierzątka: 7 kotów, 2x chomik + pies


Co zrobić ze szczurem, który sam nie ogarnia swoich pazurów, a obciąć sie ich nie da?
Moja tymczaska ma straszne szpony, które zaczynają jej przeszkadzać. Obciąć sie ni cholery nie da, bo miota sie jak wściekła i gryzie.
_________________
Ze mną:
Kotowate: Mefisto, Mocca, Mia, Manga, Rambosz, Nyks i Hades. [*] Maura [*]
Chomik dżungarski: Ekler; Chomik syryjski : Truskawka
W pamięci 'stare stado': H, M, H, V, M, K, D, M, S, A, D, N, F, P, A, H, A, A, F, K, M, T, M, E, C, A, B, C, Ł, A, C, K, C, F, F i 'nowe stado': G, B, M, T, Z, MM, W, P, P i LL
 
     
AngelsDream 
Gdzieś indziej



Zaproszone osoby: 1
Dołączyła: 17 Lis 2006
Posty: 19397
Skąd: Warszawa
Wysłany: Pon Gru 31, 2012 11:52   
   Zwierzątka: Dwa psy i Wyjątki


Ninek, są różne glinki i masy, na których małe gryzonie i ptaki mogą ścierać pazury po zainstalowaniu tych ustrojstw w klatce.
_________________
Baaj, Celar i Wyjątki

Musiałem stracić przezroczystość
Na którejś z tamtych dróg.
(...)
Tak mi przykro.
 
 
     
Ninek 



Dołączyła: 14 Maj 2007
Posty: 4588
Skąd: Brzeg
Wysłany: Pon Gru 31, 2012 11:55   
   Zwierzątka: 7 kotów, 2x chomik + pies


AngelsDream, a wiesz może, jak sie toto nazywa i gdzie to dostać?

Na razie wpadł mi do głowy tylko pomysł z delikatnym papierem ściernym, ale boje sie, że sobie stopki poobciera. No i z kamieniem, ale nie wiem czy to w ogóle zda egzamin.
_________________
Ze mną:
Kotowate: Mefisto, Mocca, Mia, Manga, Rambosz, Nyks i Hades. [*] Maura [*]
Chomik dżungarski: Ekler; Chomik syryjski : Truskawka
W pamięci 'stare stado': H, M, H, V, M, K, D, M, S, A, D, N, F, P, A, H, A, A, F, K, M, T, M, E, C, A, B, C, Ł, A, C, K, C, F, F i 'nowe stado': G, B, M, T, Z, MM, W, P, P i LL
 
     
AngelsDream 
Gdzieś indziej



Zaproszone osoby: 1
Dołączyła: 17 Lis 2006
Posty: 19397
Skąd: Warszawa
Wysłany: Pon Gru 31, 2012 11:59   
   Zwierzątka: Dwa psy i Wyjątki


Ninek, np. : http://www.zooplus.pl/sho...e/jr_farm/61356

Ale za Chiny Ci nie powiem, czy to skuteczne.
_________________
Baaj, Celar i Wyjątki

Musiałem stracić przezroczystość
Na którejś z tamtych dróg.
(...)
Tak mi przykro.
 
 
     
SilRats 



Dołączyła: 30 Gru 2012
Posty: 59
Skąd: Anglia
Wysłany: Pon Gru 31, 2012 12:25   
   Zwierzątka: Szczurki


Ja podpowiem, że posiadam w klatce kilka półek z pumeksu. Umieszczone np pod poidłami, żeby musiały na nie wchodzić i ścierać pazurki.
Pomagają. Połowa chłopaków nie ma ostrych przednich łapek, a ogólnie pazurki muszę im skracać raz na 1-2 miesiące.

http://www.ebay.co.uk/itm...=item1e7445e3d3

Jak ktoś ma trochę zacięcia DIY, to spokojnie znajdzie sposób by zamonotać i zwykłe kawałki pumeksu do stóp :) .
Wiem tez że sporo osób używa drobnoziarnistego papieru ściernego obijając np. drewnianą półeczkę w takim samym celu - by zmusić szczurasy do chodzenia po tym.


Ninek, a z pomoca drugiej osoby, obwijając lekko szczurasa w ręcznik? Ja tak robię z jednym moim chłopakiem, który nie cierpi być trzymanym na rękach w jakimkolwiek celu.
_________________

 
 
     
Ninek 



Dołączyła: 14 Maj 2007
Posty: 4588
Skąd: Brzeg
Wysłany: Pon Gru 31, 2012 12:33   
   Zwierzątka: 7 kotów, 2x chomik + pies


SilRats, w taki sposób by sie pewnie dało, ale ja ją próbuje oswoić od wielu tygodni - taka akcja to będzie cofnięcie do poprzedniego poziomu, na którym gryzła wszystkich jak leci...

Spróbuje chyba z papierem ściernym. Jakimś drobniutkim i dosyć delikatnym.
_________________
Ze mną:
Kotowate: Mefisto, Mocca, Mia, Manga, Rambosz, Nyks i Hades. [*] Maura [*]
Chomik dżungarski: Ekler; Chomik syryjski : Truskawka
W pamięci 'stare stado': H, M, H, V, M, K, D, M, S, A, D, N, F, P, A, H, A, A, F, K, M, T, M, E, C, A, B, C, Ł, A, C, K, C, F, F i 'nowe stado': G, B, M, T, Z, MM, W, P, P i LL
 
     
SilRats 



Dołączyła: 30 Gru 2012
Posty: 59
Skąd: Anglia
Wysłany: Pon Gru 31, 2012 12:40   
   Zwierzątka: Szczurki


A i przypomniałam sobie, że proste i skuteczne jest ponoć postawienie cegły. :lol:
_________________

 
 
     
jancia 
czakramy zablokowane :)



Dołączyła: 14 Maj 2011
Posty: 2931
Skąd: Gdańsk
Wysłany: Wto Sty 01, 2013 14:18   
   Zwierzątka: Wszystkie za TM


SilRats napisał/a:
Ja podpowiem, że posiadam w klatce kilka półek z pumeksu. Umieszczone np pod poidłami, żeby musiały na nie wchodzić i ścierać pazurki.
Pomagają. Połowa chłopaków nie ma ostrych przednich łapek, a ogólnie pazurki muszę im skracać raz na 1-2 miesiące.

http://www.ebay.co.uk/itm...=item1e7445e3d3
super sprawa te płóki :)
_________________
za TM: Harry 26.12.2008-12.01.2011, Franek 04.01.2011-21.02.2012, Edzio 04.01.2011 -31.05.2013, Kevin 15.02.2012 - 05.01.2014, Elvis 15.02.2012-27.03.2014, Freddie 25.10.2011 - 14.05.2014, Reksio 05.07.2013 - 06.09.2015, Jasper 5.07.2013 - 14.12.2015.
 
     
K3 
czosnek



Dołączyła: 21 Gru 2011
Posty: 293
Skąd: Opole
Wysłany: Śro Sty 16, 2013 21:52   

Jestem po pierwszym obcinaniu pazurków u Pufki, która jak najszybciej chciała czmychnąć. Obcinanie u niej było możliwe dopiero kiedy dostała smakołyk i przez jakiś czas się nie ruszała. Jestem zadowolona, bo to była moja pierwsza próba udana a bałam się, że zrobię krzywdę małej. Sprawdziły się takie obcinaczki jak na załączonym wyżej filmiku, moja wersja obcinaczki jest mniejsza.
Uf. :mrgreen:
_________________
W sercu: Pikku EM (10.12.2011 - 02.10.2013), Puff (14.02.2012 - 16.06.2014), Gapsa EM (10.12.2011 - 09.08.2014)
 
     
krysztalowy_noz 



Dołączyła: 07 Sty 2013
Posty: 37
Skąd: Tomaszow_Maz
Wysłany: Czw Sty 17, 2013 21:15   
   Zwierzątka: psy szczury


Gratuluję :) Ja mojemu szczuraskowi niestety nie daje rady obciąć pazurów. Bo jak np. dam mu jakiś je smakołyk, i zacznę go dotykać, to fuka na mnie :shock: i nie mam możliwości mu ich obciąć. :cry:
_________________
"Za­rozu­miałością oraz bez­czel­nością człowieka jest mówienie, że zwierzęta są nieme, tyl­ko dla­tego, że są nieme dla je­go tępej percepcj."
 
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0.18 sekundy. Zapytań do SQL: 11