Alloszczur Strona Główna Alloszczur
Forum dyskusyjne Alloszczur - forum miłośników szczurów

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Kalkulator szczurzych klatek
Autor Wiadomość
Sorgen 



Dołączyła: 03 Mar 2007
Posty: 1293
Skąd: Tarnow
Wysłany: Wto Kwi 03, 2012 23:04   

No dobra ale jakie wymiary wpisać na sputniki?
_________________
‎"Zawsze bądź sobą.
Chyba, że możesz być Batmanem.
Wtedy bądź Batmanem."
 
     
mmarcioszka 



Dołączyła: 24 Cze 2010
Posty: 11559
Skąd: Nieporęt/Warszawa
Wysłany: Wto Kwi 03, 2012 23:07   
   Zwierzątka: królinka i szczury


Sorgen, no własnie nie wiem i dlatego pytam... Liczyć jakby był dwupiętrowy? U mnie dziewczyny korzystają ze środka i z 'gory'...
_________________
:wavexxs:
Paskudy mmarciochy
Hand made by mmarcioszka
 
     
Asaurus 
Arg!



Dołączył: 17 Lis 2006
Posty: 1315
Skąd: Warszawa
Wysłany: Wto Kwi 03, 2012 23:26   
   Zwierzątka: Raum,Godryk,Fejn,Qworonog,Castiel,Inias,Lugh,Liczący,Lekki


Poprawiłem część błędów, jednak pod IE i starym firefoxem nie ma szans na pełną funkcjonalność. Swoją drogą osobom używającym FF 3.0 jednak polecam zainstalowanie 11 wersji :]

Niestety kolorowanie działa nadal tylko pod operą a pod IE nie ma opisów i część skryptu obliczeń nie działa. Dodatkowo IE domyślnie blokuje skrypty javy więc trzeba mu kliknąć, żeby nie blokował.

Co do wyliczeń domków to jak się przyjrzeć linijce "Domki i rury podwieszane" na końcu jest " *2 " co chyba jasno oznacza, że wliczana jest powierzchnia podłogi i dachu domku.

Skośne i pionowe drabinki nie wliczam do powierzchni, bo na nich szczur się nie położy.

Sputnik liczyć jako dwupiętrowy, a powierzchnia to w przybliżeniu powierzchnia w połowie wysokości. W drugiej wersji dopiszę pozycję "sputnik" z dokładną wartością.
 
 
     
Asaurus 
Arg!



Dołączył: 17 Lis 2006
Posty: 1315
Skąd: Warszawa
Wysłany: Śro Kwi 04, 2012 01:05   
   Zwierzątka: Raum,Godryk,Fejn,Qworonog,Castiel,Inias,Lugh,Liczący,Lekki


L poprosiła o wyliczenie jej klatki, stwierdziłem że to dobry przykład do opisania działa obu trybów kalkulatora i sposobu interpretacji wyników.

dane wejściowe: napisał/a:
Mam 6 samiczek: 4 w przedziale pierwszym, 2 w drugim
Wielkość mojej klatki to: 80x50x70 (szer/gł/wys)
Mam:
- 3 tarasy Ferplast,
- 2 hamaki średniej wielkości
- 1 rure powieszana
- 1 sputnik
- 1 domek w kuwecie klatki


A. sprawdzamy klatkę na podstawie ilości szczurów:



1. klikamy kropkę przy pierwszym polu w "Pojemność szczurów" aby przełączyć tryb.
2. Wpisujemy 4 w pierwsze pole, 2 w drugie.
3. W "Wymiary klatki" odczytujemy minimalną wielkość klatki dla tej liczby szczurów.
4. W "Proporcje klatki" możemy zmienić opcję jeżeli planujemy np wolierę, na razie pozostawiłem domyślną szynszylówkę.
5. W polu "Wyposażenie" wpisujemy dane w z powyższej listy. Na razie sputnik wpisałem na ostatniej pozycji jako przybliżone 25x25cm (pewnie powinno być ze dwa razy więcej).
6. Po wybraniu wyposażenia możemy na górze w "Pojemność szczurów" w dolnym szarym wierszu odczytać maksymalne ilości szczurów wynikające z powierzchni wyposażenia. Tutaj zwracamy uwagę na łączniki, na górze są dwa plusy na dole "lub". Na górze mamy sumę 4 małych i 2 średnich szczurów, na dole 5,5 małych lub 4,4 średnie lub 3,7 spaślaka. Wielka liczba po prawej, jak i dwie wartości "Maksymalnej ilości szczurów..." w oknie "Opis" odnoszą się tylko do średnich szczurów, dlatego te wyniki należy zdroworozsądkowo interpretować jeżeli liczymy dla małych lub wielkich szczurów. "4" wynika z zaokrąglenia 4,4 czyli mniejszej wartości, bo w górnym wierszu mamy 5,2 (suma 4małe+2średnie).
7. Na dole w oknie "Opis" średnia wysokość użytkowa jest wyliczana ze zwykłego dzielenia objętości klatki V przez powierzchnię wyposażenia P. Powinna się zawierać między 15 a 30cm. Druga wartość 5.2 średniego szczura jest wyliczana z 4 małych i 2 średnich wpisanych na górze. Czwarta pozycja "Powierzchnia przypadająca..." ma podstawioną liczbę szczurów wpisaną na górze zaokrągloną do całych szczurów (5,2 -> 5). Z powierzchni P podzielonej przez tą liczbę szczurów wyliczamy powierzchnię jaka przypada na jednego szczura. Wg Ratguide'a powinny to być 2 stopy kwadratowe czyli 1800cm2. Ta wartość jest prawdziwa dla 4-5 szczurów, przy większych stadach spokojnie wystarcza 1500cm2 zaś dla 2-3 ta wartość powinna być dużo większa. Oczywiście "5" możemy dowolnie zmienić. Ostatnia pozycja to wyliczenie ilości niezbędnych poideł. Tutaj nie ma większe filozofii, 40ml na szczura na dzień, z tego określona liczba poideł tak aby były minimum dwa w klatce. Znowu ilość szczurów i dni można modyfikować.


B. Wpisujemy wielkość klatki wraz z wyposażeniem, odczytujemy maksymalną ilość szczurów i porównujemy z stanem inwentarza.



1. "Wymiary klatki" wpisujemy kolejno 80, 50, 70.
2. "Wyposażenie" jak poprzednio.
3. Odczytujemy wyniki w "Pojemność szczurów": teraz w obu wierszach mamy łączniki "lub", bierzemy pod uwagę mniejszą wartość z każdej kolumny bo oba warunki (objętości i powierzchni) muszą być spełnione. Czyli mamy 6,3 małego szczura lub 5 średnich, porównując do 4 małych i 2 średnich (czyli w zgrubnym przeliczeniu 5,2 średnich) prawie się mieścimy. Trzeba pamiętać, że wyniki z kalkulatora są jedynie wskazówkami, nie bezwzględnymi wytycznymi.
4. Warto zwrócić uwagę że pomimo teoretycznie identycznego wyposażenia jak w przykładzie A powierzchnia a co za tym idzie liczba szczurów na powierzchnię się różni. Dzieje się tak ponieważ mamy inne wymiary klatki przez co są inne wymiary kuwety w pierwszym wierszu "Wyposażenia".
5. Zmianie uległy także wartości w "Opisie" ponieważ bazują one na liczbie szczurów w kubaturze ale zasada pozostaje taka sama jak w przykładzie A.


Podsumowując: jeżeli wpisać dokładnie powierzchnię sputnika to pewnie dobije się powierzchnię do wymaganej dla 4 małych i 2 średnich szczurów. Na kubaturze jest jeszcze trochę zapasu co jest bardzo pozytywne. Zarazem wszystkie wartości w polu "opis" są na zielono a średnia wysokość wręcz idealnie w środku przedziału, co oznacza, że klatka jest dobrze urządzona, szczurom nie powinno być za ciasno, ani za luźno a zarazem nie ma zbędnego wyposażenia do sprzątania.
 
 
     
majlena 
zawsze pozytywnie



Dołączyła: 16 Cze 2011
Posty: 1849
Skąd: Łódź
Wysłany: Śro Kwi 04, 2012 05:07   
   Zwierzątka: obecnie w sferze marzeń


Asaurus napisał/a:
...a średnia wysokość wręcz idealnie w środku przedziału, co oznacza, że klatka jest dobrze urządzona, szczurom nie powinno być za ciasno, ani za luźno a zarazem nie ma zbędnego wyposażenia do sprzątania.


i mnie właśnie o to chodziło, żeby zwracać uwagę na to, żeby nie było min.15cm.

co do "*2" dla domków, to przeoczyłam ten zapis, ale domyśliłam się, że właśnie po to uwzględnione są domki, żeby brać pod uwagę korzystanie z dachu jako powierzchnię użytkową dla szczura.
nie da się tutaj ustalić jako stałej wartości np. 25cm, żeby wyliczyć wymiary klatki, jaką bym chciała, ale wystarczy trochę pokombinować, żeby tą wartość uzyskać. to tyle w tym temacie z mojej strony.

chyba w każdym moim poście będę Was chwalić za stworzenie tego dzieła.
zaraz sobie zainstaluję inną przeglądarkę, żeby mieć wszystko, co być powinno wraz z zielonym kolorem.

edit: i dzięki za przykład od L. na pewno pomoże to przy jakichkolwiek wątpliwościach
_________________
-> B.RAT: miniusie, kreciki, fragles oraz koralikowiec
WWW Ą-Trumpusia, WWW Ąqysia(Dywan), Sanders Flytrap Kärpäsloukku(Pułapka) oraz Dziedzic Morfeusza
Figa, Czarna Magia, Bzdurka, Lulu, Nutka, Choco, Bańka, Limonka, Rurka, Duszyczka, WWW Arbuzia i ...

a także bRATkowe gratki do szczurzej klatki <- tymczasowo nie szyję... proszę czekać na mój powrót do gry.
 
     
PALATINA 
[']



Dołączyła: 19 Lis 2006
Posty: 4754
Skąd: Warszawa
Wysłany: Śro Kwi 04, 2012 11:42   
   Zwierzątka: pies, 2 koty, 2 knurki morskie... i rybeczki :)


Mam klatkę gęsto urządzoną, dużą i wyszło mi, że zmieszczą mi się w niej 64 szczury małe. :D
Ale za mało wyposażenia na tyle, więc max 19.
A ja mam w niej 3. Muszę im powiedzieć, jakie mają luksusy! :]
 
     
L. 
wtulony kropek.



Zaproszone osoby: 21
Dołączyła: 09 Gru 2006
Posty: 6251
Wysłany: Śro Kwi 04, 2012 12:11   

Dzięki :mrgreen: Teraz już rozumiem, co prawda nie wszystko :-P ale większą część.

I widzę, że jest okej - chociaż szczerz mówiąc to ja bym to i tak powiększyła. Moja poprzednia klatka była 80x50x80 i wciąż mi brakuje tych 10 cm, bo to była klatka idealna wymiarowo.
_________________

 
     
Frugo 
Szczurofanka



Dołączyła: 05 Sty 2012
Posty: 85
Wysłany: Śro Kwi 04, 2012 14:55   
   Zwierzątka: Tina - Pies <3 , i 2 ogony .


Bardzo fajny kalkulator, na początku wydał się nie zrozumiałym, ale po przeczytaniu tematu i tych informacji z boku wszystko zrozumiałam! :mrgreen:
_________________
Ze mną:Dudek i Irysek.
http://forum.szczury.biz/...p=744572#744572 - Moje małe kudłacze. :serducho:
27.07 do 30.07 lub do 5.08 - nie ma!
 
     
furburger 
bez kija nie podchodź



Zaproszone osoby: 1
Dołączyła: 30 Gru 2010
Posty: 1222
Skąd: Kudowa-Zdrój
Wysłany: Śro Kwi 04, 2012 18:00   

a ja mam niby za gęsto ;/ jak coś odejmę to zaraz się pusto robi
_________________
Ferdek, Boczek, Paździoch :D
Alfred [*] ;( Manfred [*] ;( Bolesław [*] ;( Kayomi [*] ;( Księżniczka [*] ;( Perła [*] ;(

Fruburgerwe stadko :)
 
 
     
Helcia 



Dołączyła: 11 Lis 2011
Posty: 1250
Skąd: Wąbrzeźno
Wysłany: Śro Kwi 04, 2012 18:11   
   Zwierzątka: pięciu śmierdzieli, pies, chomik


ja nie rozumiem czemu mając klatkę 100/50/100, mogę mieć tylko 5 szczurów
_________________
zapraszamy http://forum.szczury.biz/viewtopic.php?t=11941
 
 
     
smeg 



Dołączyła: 18 Cze 2009
Posty: 2238
Skąd: Gdańsk
Wysłany: Śro Kwi 04, 2012 18:19   
   Zwierzątka: brak


Helcia napisał/a:
ja nie rozumiem czemu mając klatkę 100/50/100, mogę mieć tylko 5 szczurów

Widocznie masz w niej za mało wyposażenia ;) Objętościowo być może jest dobra na większą ilość ogonów, ale ponieważ szczury nie fruwają, potrzebują powierzchni płaskich - półek, domków, hamaków.
_________________
Za TM: Ally, Majka, Lidka, Benia, Chrupka, Gaja, Basiek, Poziomka, Czarny, Luna, Krówka, Haszczyk, Duży, Zaraz, Haszczak, Piratka, Mariusz, Felicja, Mioli, Ciri, Pchełka, Halinka SR, Oliwka, Lili, Margolcia SR, Mortadelka SR, Rudolf Czerwononosy SR, Frotka, Flaszka <:3 )~~
 
     
Helcia 



Dołączyła: 11 Lis 2011
Posty: 1250
Skąd: Wąbrzeźno
Wysłany: Śro Kwi 04, 2012 18:22   
   Zwierzątka: pięciu śmierdzieli, pies, chomik


smeg, dzięki, w takim razie muszę się zaopatrzyć w hamaczki i domki :]
_________________
zapraszamy http://forum.szczury.biz/viewtopic.php?t=11941
 
 
     
smeg 



Dołączyła: 18 Cze 2009
Posty: 2238
Skąd: Gdańsk
Wysłany: Śro Kwi 04, 2012 18:23   
   Zwierzątka: brak


A jakie wyposażenie masz obecnie? Może coś źle wpisujesz do kalkulatora?
_________________
Za TM: Ally, Majka, Lidka, Benia, Chrupka, Gaja, Basiek, Poziomka, Czarny, Luna, Krówka, Haszczyk, Duży, Zaraz, Haszczak, Piratka, Mariusz, Felicja, Mioli, Ciri, Pchełka, Halinka SR, Oliwka, Lili, Margolcia SR, Mortadelka SR, Rudolf Czerwononosy SR, Frotka, Flaszka <:3 )~~
 
     
Helcia 



Dołączyła: 11 Lis 2011
Posty: 1250
Skąd: Wąbrzeźno
Wysłany: Śro Kwi 04, 2012 18:27   
   Zwierzątka: pięciu śmierdzieli, pies, chomik


1 wielki hamak 40/40 piętrowy
1 serek (domek)
1 domek kostkę
2 małe koszyczki
5 hamaków 30/30 mniej więcej
1 legowisko 25/25
3 półki 15/50
1 tunel
1 drabinka
_________________
zapraszamy http://forum.szczury.biz/viewtopic.php?t=11941
 
 
     
smeg 



Dołączyła: 18 Cze 2009
Posty: 2238
Skąd: Gdańsk
Wysłany: Śro Kwi 04, 2012 18:37   
   Zwierzątka: brak


Helcia napisał/a:
1 wielki hamak 40/40 piętrowy
1 serek (domek)
1 domek kostkę
2 małe koszyczki
5 hamaków 30/30 mniej więcej
1 legowisko 25/25
3 półki 15/50
1 tunel
1 drabinka

No to wychodzi 9 szczurów, jak wpisałam to wszystko do kalkulatora ;)
_________________
Za TM: Ally, Majka, Lidka, Benia, Chrupka, Gaja, Basiek, Poziomka, Czarny, Luna, Krówka, Haszczyk, Duży, Zaraz, Haszczak, Piratka, Mariusz, Felicja, Mioli, Ciri, Pchełka, Halinka SR, Oliwka, Lili, Margolcia SR, Mortadelka SR, Rudolf Czerwononosy SR, Frotka, Flaszka <:3 )~~
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0.13 sekundy. Zapytań do SQL: 7