Alloszczur Strona Główna Alloszczur
Forum dyskusyjne Alloszczur - forum miłośników szczurów

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: AngelsDream
Pon Mar 26, 2012 18:39
Planowanie miotów, mioty kontrolne
Autor Wiadomość
Sorgen 



Dołączyła: 03 Mar 2007
Posty: 1293
Skąd: Tarnow
Wysłany: Czw Mar 29, 2012 15:38   

I w tej kwestii w pełni się z Tobą zgadzam, szkoda że hodowcy pomimo takich głosów które pojawiają się co jakiś czas przy różnych tematach nie wyciągają wniosków :?
_________________
‎"Zawsze bądź sobą.
Chyba, że możesz być Batmanem.
Wtedy bądź Batmanem."
 
     
Oli 



Dołączyła: 14 Sty 2007
Posty: 13184
Skąd: Warszawa
Wysłany: Czw Mar 29, 2012 15:53   

AngelsDream napisał/a:
Co ciekawe, potencjalne domki szczurów rodowodowych, zwłaszcza hodowlanych, mają obowiązek informować o wszystkim.
myślę, że dużo osób miało o to żal, nawet nie będąc "spokrewnionym" z miotem, bo to pokazało jak wiele się wymaga od właścicieli, a jak niewiele daje się z siebie jako hodowca. Nie raz i nie dwa były pretensje, że ktoś nie zrobił sekcji, że uśpił szczura, że nie leczył go wiedząc, że choroba jest nieuleczalna (mimo iż np. szczur psychicznie "czuł" się dobrze). Ciekawa jestem (bo chyba tylko Naksha to kiedyś oferowała), czy jak się wymaga sekcji, to hodowca wspomina też o tym, że może pokryć część kosztów, czy w ogóle o tym myśli. Tak jak wcześniej wspomniałam - dobra praca hodowlana opiera się nie tylko na mądrym doborze osobników do krycia, ale także na obopólnej współpracy hodowca-właściciel. Od właścicieli bardzo dużo się wymaga, macha się przed nosem umową, ale daje się jednak niewiele.

No i jak myślicie, czy jeśli dom poinformował hodowcę o chorobie, zgonie szczura, to kto ma obowiązek napisania tego we wszystkich tematach danego miotu (i ewentualnie spokrewnionych miotów) - hodowca, czy właściciel?
_________________
Z nami: Jojo i Princeska; Duszek, Amidala i Zosia; Api i Kava
na dt: suczka Sarabi www.facebook.com/EkipaDuszka
 
 
     
AngelsDream 
Gdzieś indziej



Zaproszone osoby: 1
Dołączyła: 17 Lis 2006
Posty: 19397
Skąd: Warszawa
Wysłany: Czw Mar 29, 2012 16:00   
   Zwierzątka: Dwa psy i Wyjątki


Oli napisał/a:
No i jak myślicie, czy jeśli dom poinformował hodowcę o chorobie, zgonie szczura, to kto ma obowiązek napisania tego we wszystkich tematach danego miotu (i ewentualnie spokrewnionych miotów) - hodowca, czy właściciel?


Jeśli domek sam tego nie zrobi, hodowca. Przynajmniej ja tak uważam. Może wymagam za dużo.
_________________
Baaj, Celar i Wyjątki

Musiałem stracić przezroczystość
Na którejś z tamtych dróg.
(...)
Tak mi przykro.
 
 
     
Oli 



Dołączyła: 14 Sty 2007
Posty: 13184
Skąd: Warszawa
Wysłany: Czw Mar 29, 2012 16:06   

AngelsDream, ja też tak uważam i nie uważam, że to za duże wymagania. W końcu na tym polega współpraca m.in., a przynajmniej powinna polegać. Tak się po prostu zastanawiam kto według szerszej opinii niż moja ma większy obowiązek, bo ja uważam, że skoro to miot hodowcy to on ma większy obowiązek poinformować ludzi niż właściciel. Z drugiej strony, właściciel ma obowiązek poinformować hodowcę.
_________________
Z nami: Jojo i Princeska; Duszek, Amidala i Zosia; Api i Kava
na dt: suczka Sarabi www.facebook.com/EkipaDuszka
 
 
     
mmarcioszka 



Dołączyła: 24 Cze 2010
Posty: 11559
Skąd: Nieporęt/Warszawa
Wysłany: Czw Mar 29, 2012 16:08   
   Zwierzątka: królinka i szczury


Oli, jak dla mni właściciel musi poinformować hodowcę, a ten z kolei ogół na forum.
_________________
:wavexxs:
Paskudy mmarciochy
Hand made by mmarcioszka
 
     
AngelsDream 
Gdzieś indziej



Zaproszone osoby: 1
Dołączyła: 17 Lis 2006
Posty: 19397
Skąd: Warszawa
Wysłany: Czw Mar 29, 2012 16:10   
   Zwierzątka: Dwa psy i Wyjątki


Oli, ale jeśli właściciel hodowcę informuję, a ten nie informuje dalej, to znaczy, że "komunikacja" zawodzi. Teoretycznie po to istnieje forum SHSRP, w praktyce to na Allo można znaleźć więcej informacji na temat danych szczurów. Oczywiście, co jakiś czas wraca argument, że hodowcy mają też inne obowiązki, a Allo to nie forum hodowlane, a komuś nie starcza czasu, tylko że na tym wszystkim traci ogólny wizerunek stowarzyszenia, w efekcie zatraca się sens hodowania i brakuje zaufania, żeby wierzyć, że każdy miot jest przemyślany. Jeśli hodowca nie ma czasu opisać dokładnie własnych szczurów, własnych wnuków, to ma czas opracować plan linii? Luźne pytanie. Ja nad nim dumam od miesięcy. I nad różnymi rozwiązaniami także.

[ Dodano: Czw Mar 29, 2012 16:11 ]
mmarcioszka, problem w tym, że bywało już tak, że hodowca wiedział, a ważna informacja nie była podawana na forum.
_________________
Baaj, Celar i Wyjątki

Musiałem stracić przezroczystość
Na którejś z tamtych dróg.
(...)
Tak mi przykro.
 
 
     
quagmire 



Dołączyła: 16 Maj 2008
Posty: 12121
Skąd: Warszawa
Wysłany: Czw Mar 29, 2012 16:15   
   Zwierzątka: Mati, Cielo oraz Finn


A ja chciałam tylko wrócić do kwestii omawianej wczoraj, ale nie zdążyłam tego wczoraj ogarnąć.
Mianowicie wiek samców w momencie krycia. Przejrzałam mioty SHSRP od początku ubiegłego roku (mogłam jakiś pominąć albo pomylić się w liczeniu), ale wiek ojców wygląda tak (wiek ojców liczony w momencie narodzin miotu, nie krycia):

Anahata
Z of A - 14 miesięcy
V of A - 11 miesięcy
K2 of A - 16 miesięcy
Happy Feet
K HF - 11 miesięcy
L HF - 19 miesięcy
M HF - 13 miesięcy
N HF - 14 miesięcy
Potterowy HF - 17 miesięcy
Emerald Moon
Ó EM - 13 miesięcy
Muminkowy EM - 19 miesięcy
E EM - 15 miesięcy
SunRat's
H SR - 17 miesięcy
K SR - 17 miesięcy
Q SR - 12 miesięcy
O SR - 23 miesiące
R SR - 23 miesiące
Owocowy SR - 14 miesięcy
S SR - 23 miesiące
U SR - 25 miesięcy
W SR - 21 miesięcy
A2 SR - 20 miesięcy
B2 SR - 22 miesiące
_________________
"I'm not going to ask you if you just said what I think you just said because I know it's what you just said."

Moje Słonka za TM: Syriusz, Lavian, Fado, Miluś, Ayanek, Oliś, Bibuś, Piesio, Ryjek, Zefirek, Nikuś, Deduś, Jumiś, Viguś, Jazzik, Hiruś, Karmelek, Ilduś, Indi, Szuwarek, Zeze, Ledusia, Mauryś, Kleoszek, Naboo, Przemysław, Remus, Marysia, Tosia :serducho:
 
     
mmarcioszka 



Dołączyła: 24 Cze 2010
Posty: 11559
Skąd: Nieporęt/Warszawa
Wysłany: Czw Mar 29, 2012 16:18   
   Zwierzątka: królinka i szczury


AngelsDream, wiem niestety. Ale według mnie właściciel nie ma obowiązku informować pozostałych domow szczurów z danego miotu - powinien zrobic to hodowca. Domek nie musi miec konta na żadnym forum, jeśli chce i poinformuje innych - super, ale jak dla mnie nie musi tego robic ;)
_________________
:wavexxs:
Paskudy mmarciochy
Hand made by mmarcioszka
 
     
AngelsDream 
Gdzieś indziej



Zaproszone osoby: 1
Dołączyła: 17 Lis 2006
Posty: 19397
Skąd: Warszawa
Wysłany: Czw Mar 29, 2012 16:23   
   Zwierzątka: Dwa psy i Wyjątki


quagmire, strasznie fajnie, że chciało Ci się to zrobić. :mrgreen: Czy możesz, jeśli chcesz, skopiować ten post i założyć na tym podforum oddzielny wątek? Można go podkleić (i zamknąć, miałby być informacyjny) i jeśli hodowcy uznają za stosowne, będzie się go uzupełniać.

Moim zdaniem wiek samców przy kryciach naprawę się poprawił. Reszta rzeczy chyba jednak wymaga pewnych zmian w podejściu hodowców.
_________________
Baaj, Celar i Wyjątki

Musiałem stracić przezroczystość
Na którejś z tamtych dróg.
(...)
Tak mi przykro.
 
 
     
Oli 



Dołączyła: 14 Sty 2007
Posty: 13184
Skąd: Warszawa
Wysłany: Czw Mar 29, 2012 16:28   

AngelsDream napisał/a:
bywało już tak, że hodowca wiedział, a ważna informacja nie była podawana na forum
z myślą o tych przypadkach zadałam pytanie, bo rozumiem, że hodowca może mieć inne zajęcia, a hodowla to tylko hobby (chociaż nie wiem czy tak poważna sprawa powinna być w tych kategoriach rozpatrywana), ale jeśli dostaje info, to nie wiem dlaczego, nierzadko udzielając się w innych tematach, nie może napisać jednego, dwóch zdań w temacie miotu. Nie trafia do mnie argument, że jest forum stowarzyszenia, bo tam nie tylko się nic nie dzieje, ale i na zadawane pytania nie ma odpowiedzi. Prosty i dość świeży przykład miotu X (to nie jest na nikogo atak, ani nic, suchy przykład, bez dywagacji): na forum SHSRP w spisie imion miotów pojawił się wpis wuwuny, że X-Winga można odznaczyć, bo nie żyje. Nie wchodzę często na forum, ale po przeczytaniu tej informacji zapytałam co się stało? Odpowiedź nie padała od nikogo, więc z ciekawości (nie znalazłam ani info w odeszły, ani w temacie stada mamy_duszka) zapytałam najbardziej znane mi osoby, które mają rodzeństwo - Badohę i Pyl. Pyl odpisała mi, że wie, że hodowca też wie o śmierci, a Badoha z kolei powiedziała, że nie ma żadnych informacji. Zapytałam je, bo po pierwsze nie mam szczura z tego miotu, po drugie myślałam, że może przez pw hodowca podał informację, skoro nie ma na forum. Badoha zadała pytanie na allo co się stało i pierwsza wypowiedź jaka padła od nezu, że nie ma tu info, bo to nie forum stowarzyszenia. Dziwne tylko, że na forum SHSRP też nie było info, a na mojego posta z pytaniem odpowiedziała quagmire dopiero po tym jak Badoha tutaj zapytała. Co gorsza okazało się, że sam hodowca też nic nie wie, mimo iż Pyl i quagmire wiedziały. I teraz zastanawiają mnie dwie sprawy - czy jeśli ktoś wie o takiej sprawie, nie powinien się zapytać hodowcy, zwłaszcza, że ma szczura z tego miotu? Druga sprawa, to quag jest w stowarzyszeniu - ona wiedziała, a Nakasha nie. Teraz tylko kwestia, czy quag wiedziała od właścicielki (tudzież byłej właścicielki Viss), czy z jakiegoś innego źródła. No i czy mama_duszka nie powinna poczuwać się do odpowiedzialności, by przekazać hodowcy wiadomość, skoro stała się nowym właścicielem szczurów rodowodowych? A może jej nikt o tym nie powiedział, żaden hodowca np. nie zainteresował się podpisaniem umowy z nowym właścicielem? Dla mnie takie rzeczy są niepokojące - brak informacji, każdy wie, ale nikt nie przekaże dalej, czy nie zmobilizuje właściciela do udzielenia informacji (właścicielom/hodowcy), zbywanie tekstami o forum SHSRP, gdzie i tak nie ma tych informacji itp. Za dużo według mnie tego jak na tyle lat pracy hodowlanej i jednak doświadczenia hodowców i SHSRP.
_________________
Z nami: Jojo i Princeska; Duszek, Amidala i Zosia; Api i Kava
na dt: suczka Sarabi www.facebook.com/EkipaDuszka
 
 
     
quagmire 



Dołączyła: 16 Maj 2008
Posty: 12121
Skąd: Warszawa
Wysłany: Czw Mar 29, 2012 16:36   
   Zwierzątka: Mati, Cielo oraz Finn


Oli, to ja napisałam, że można odhaczyć.
Dowiedziałam się od Viss i byłam pewna, że Nakasha została o tym poinformowana, bo jest to dla mnie po prostu oczywiste.
Spytałaś się o to w sobotę (no w piętek w nocy), a ja Ci odpowiedziałam od razu, jak weszłam na forum. Braku odpowiedzi nie możesz zarzucić, bo ta odpowiedź jest - jeszcze nie wyczyszczona. A zakładając, że najwyraźniej byłam jedyną osobą, która wiedziała, to oczywiste, że nikt Ci nie odpisał wcześniej.
_________________
"I'm not going to ask you if you just said what I think you just said because I know it's what you just said."

Moje Słonka za TM: Syriusz, Lavian, Fado, Miluś, Ayanek, Oliś, Bibuś, Piesio, Ryjek, Zefirek, Nikuś, Deduś, Jumiś, Viguś, Jazzik, Hiruś, Karmelek, Ilduś, Indi, Szuwarek, Zeze, Ledusia, Mauryś, Kleoszek, Naboo, Przemysław, Remus, Marysia, Tosia :serducho:
 
     
Oli 



Dołączyła: 14 Sty 2007
Posty: 13184
Skąd: Warszawa
Wysłany: Czw Mar 29, 2012 16:42   

quagmire napisał/a:
A zakładając, że najwyraźniej byłam jedyną osobą, która wiedziała, to oczywiste, że nikt Ci nie odpisał wcześniej.
spoko, ja nie mam pretensji jako takich, bo mnie ten miot nie dotyczy. ;) tylko właśnie dziwi mnie, że wiedziała jak piszesz Viss - wiedziała to od mamy_duszka zapewne i żadna z nich nie poinformowała hodowcy, co powinno być pierwszym krokiem, a nie informowanie Ciebie. o to mi chodzi, że mama_duszka stając się nowym właścicielem rodowodowych szczurów nie wiem czy nie otrzymała informacji, czy ją to nie interesuje, że powinna utrzymywać kontakt z hodowcą. A może żaden hodowca nie zainteresował się, że ktoś inny przejmuje jego szczury.

Co do udzielenia mi odpowiedzi to nie chodziło mi, że w ogóle nie została udzielona, bo napisałam, że mi odpowiedziałaś, ale dopiero jak Badoha zapytała tutaj. Co dodatkowo dowodzi, że częściej nawet hodowcy i członkowie SHSRP wchodzą tu na forum, niż na swoje, więc nieuzasadnione są te głosy, by pytania zadawać tam i się tam z dyskusjami przenosić. To nie jest atak, tylko wypunktowanie spraw, zachowań, które są niepokojące, bo są odbierane jako zbywanie, a tak po tylu latach już funkcjonowania SHSRP raczej nie powinno być.
_________________
Z nami: Jojo i Princeska; Duszek, Amidala i Zosia; Api i Kava
na dt: suczka Sarabi www.facebook.com/EkipaDuszka
 
 
     
quagmire 



Dołączyła: 16 Maj 2008
Posty: 12121
Skąd: Warszawa
Wysłany: Czw Mar 29, 2012 16:59   
   Zwierzątka: Mati, Cielo oraz Finn


Ja po prostu najpierw wchodzę na Allo, a później na SHSRP ;)

Viss mi powiedziała, bo akurat u mnie była, a ja spytałam. Odnośnie sytuacji z mamą_duszka, to nie mam informacji.
_________________
"I'm not going to ask you if you just said what I think you just said because I know it's what you just said."

Moje Słonka za TM: Syriusz, Lavian, Fado, Miluś, Ayanek, Oliś, Bibuś, Piesio, Ryjek, Zefirek, Nikuś, Deduś, Jumiś, Viguś, Jazzik, Hiruś, Karmelek, Ilduś, Indi, Szuwarek, Zeze, Ledusia, Mauryś, Kleoszek, Naboo, Przemysław, Remus, Marysia, Tosia :serducho:
 
     
Sorgen 



Dołączyła: 03 Mar 2007
Posty: 1293
Skąd: Tarnow
Wysłany: Czw Mar 29, 2012 19:16   

Moim zdaniem właściciel szczura ma obowiązek poinformować hodowcę a hodowca ma obowiązek poinformować całą resztę, zarówno właścicieli rodzeństwa (to najlepiej przez pw żeby była pewność że info dotarło) jak i resztę forum. Właściciel danego szczura może zwyczajnie nie mieć kontaktu do pozostałych właścicieli ogonów z danego miotu a taki kontakt musi mieć hodowca.

Podoba mi się sprawa poruszona przez Oli w kwestii sekcji. Znowu odwołam się do psiego przykładu z podwórka bullowego, w jednej z hodowli jest tak że jeśli pies umrze w wyniku czegoś co wzbudza wątpliwości hodowca prosi o zrobienie sekcji i za ową sekcję płaci.
Nie czarujmy się, większość osób kupuje szczura z rodowodem bo chce mieć fajnego szczura a nie bo chce mieć wkład w rozwój szczurów rasowych. I to w interesie hodowcy jest zrobienie sekcji a nie w interesie przeciętnego domku bo dla sporej grupy ludzi sekcja jest przykrym zjawiskiem za który jeszcze dodatkowo musi zapłacić.

quagmire fajne zestawienie, jeśli to nie kłopot prosiłabym o uzupełnienie go o wszystkie mioty bo jednak części miotów brakuje w sensie żeby nie były to mioty z okresu jedynie roku. Wiem że to dużo roboty ale myślę że to fajny zbiór by był, może niech każdy hodowca rozpisze tak swoje wszystkie mioty.
_________________
‎"Zawsze bądź sobą.
Chyba, że możesz być Batmanem.
Wtedy bądź Batmanem."
 
     
heniok 



Dołączył: 08 Mar 2009
Posty: 2569
Skąd: Warszawa
Wysłany: Czw Mar 29, 2012 19:42   
   Zwierzątka: 15 samiczek i stado żelek


Sorgen napisał/a:
I to w interesie hodowcy jest zrobienie sekcji a nie w interesie przeciętnego domku bo dla sporej grupy ludzi sekcja jest przykrym zjawiskiem za który jeszcze dodatkowo musi zapłacić.
Oczywiście tylko szczur rodowodowy powinien wtedy kosztować 200-300 zł, a nie 70-100, mieliśmy przypadek gdzie właścicielka zapłaciła za sekcję więcej niż za szczura, więc nie wyobrażam sobie żeby hodowca pokrywał koszt każdej sekcji/histopatologii. :]
_________________
 
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0.22 sekundy. Zapytań do SQL: 13