Alloszczur Strona Główna Alloszczur
Forum dyskusyjne Alloszczur - forum miłośników szczurów

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
[Dyskusja] Wartość odżywcza popularnych karm dla szczurów
Autor Wiadomość
Pyl 
Powrócona



Dołączyła: 30 Cze 2010
Posty: 14367
Skąd: Warszawa
Wysłany: Pon Lut 06, 2012 02:04   [Dyskusja] Wartość odżywcza popularnych karm dla szczurów
   Zwierzątka: DyDoIbJodNicFil Bor44 oraz R i O


Artykuł o wartości odżywczej popularnych karm: http://forum.szczury.biz/viewtopic.php?t=11557

smeg, bazując na Twoim zestawieniu przygotowałam obrazek dla wzrokowców i leniuchów :wink: Białko i tłuszcz.


Jedyne co mnie zastanawia to czy to jest jedyna/poprawna/najlepsza norma. Skoro nawet karma laboratoryjna nie do końca ją spełnia? Ale to tylko moje wątpliwości - nie znam innych/lepszych/sprawdzonych norm.

/Edit
Poprawiłam fotki
21.10.2012 - aktualizacja wykresu
3.01.2013 - aktualizacja wykresu
Ostatnio zmieniony przez AngelsDream Czw Sty 03, 2013 17:36, w całości zmieniany 7 razy  
 
     
AngelsDream 
Gdzieś indziej



Zaproszone osoby: 1
Dołączyła: 17 Lis 2006
Posty: 19397
Skąd: Warszawa
Wysłany: Pon Lut 06, 2012 02:13   
   Zwierzątka: Dwa psy i Wyjątki


smeg, Pyl, świetna robota. :)

Teraz dużo wyraźniej widać różnice między niektórymi karmami, nawet tymi z wysokiej półki. Inna sprawa, że przyswajalność składników karmy zależy od wielu czynników, a tak naprawdę to ona jest kluczowa. (?)
_________________
Baaj, Celar i Wyjątki

Musiałem stracić przezroczystość
Na którejś z tamtych dróg.
(...)
Tak mi przykro.
 
 
     
Pyl 
Powrócona



Dołączyła: 30 Cze 2010
Posty: 14367
Skąd: Warszawa
Wysłany: Pon Lut 06, 2012 02:21   
   Zwierzątka: DyDoIbJodNicFil Bor44 oraz R i O


AngelsDream, słusznie. Tylko tego to już nijak nie wyciągniemy z żadnej etykietki :(

Mnie interesuje jeszcze jeden aspekt - pochodzenie białka. Z tego co wiem, szczurom szkodzi nadmiar białka zwierzęcego, roślinne nie jest tak szkodliwe - ale czy to fakt czy tylko plotka? Jeśli fakt to jak sprawdzić jakie białko jest w karmie? Tego producent nie podaje.

Dodatkowo dochodzi jeszcze kwestia witamin i minerałów - nie samym białkiem, tłuszczem, węglowodanami i włóknem szczur żyje. Tu tego nie porównamy, nie wiem też czy istnieją normy zapotrzebowania na witaminy i minerały dla szczurów (u koni istnieją i są bardzo istotne w procesie doboru paszy). Może ktoś to wie?

A technicznie - korci mnie, żeby było to wszystko widać na jednym wykresie - popracuję nad tym jeszcze. Na razie było nieczytelne.
 
     
Martini 



Dołączyła: 13 Sie 2011
Posty: 2625
Skąd: Warszawa
Wysłany: Pon Lut 06, 2012 02:35   
   Zwierzątka: kicha z ogoniastymi zwierzątkami...


Wow, obrazki tez super:)
Nie ma jednej bezwzglednie dobrej karmy, tak jak nie ma "zdrowych" i "niezdrowych" produktów (poza Coca cola i paroma innymi, na które obecnie posiadam fazę). Każdemu coś moze służyć w jednym momencie zycia, a szkodzić w innym. Jedyne, co można zrobić, to i obserwować, tak myślę. Ja swoim ogonom musiałam odstawić ich wcześniejszą karmę, bo zawierała orzeszki, które ewidentnie szkodzą Slomce. Za to je ja Yoko i jest zadowolona.
A norma... Norma tez jest wyliczona na statystycznego szczura. Każdy od niej odbiega w jakiś sposób. Jeden potrzebuje wiecej wegli, inny tłuszczu, i tak dalej - i ponownie, w różnym okresie zycia, czego wielu z nas doświadczylo, tuczac/ odchudzajac szczury.
Uf, mam nadzieje, ze jasno przekazuje myśli mimo temperatury.

[ Dodano: Pon Lut 06, 2012 02:43 ]
Pyl, moje szczury pozeraja białko zwierzęce w ilościach, które kiedyś uznalabym za szalone, śladów przebialczenia brak. Jak widzę, ze im przestaje wchodzić, to odpuszczam na pare dni.
 
     
babyduck 
Duckling



Dołączyła: 25 Sie 2007
Posty: 7218
Skąd: Warszawa
Wysłany: Pon Lut 06, 2012 08:46   

Pyl napisał/a:
Z tego co wiem, szczurom szkodzi nadmiar białka zwierzęcego, roślinne nie jest tak szkodliwe - ale czy to fakt czy tylko plotka?
Ja się skłaniam ku faktowi. Moja szczurzyca z alergia na białko wychodząc z przebiałczenia i w trakcie diagnozy jadła tylko Versele Laga Rat&Mouse Duo (teraz Pro). Wyżej widać, że karma ma 20% białka. Wetka nazwała ją "karmą bytową". I na tej karmie ślady alergii znikały. Natomiast podanie minimalnej ilości nabiału powodowało ponowny wysyp strupów i ran.

Przydałaby się też informacja o kaloryczności.
_________________
W :serducho: : Fretka, Borsuk, Shiba, Kreta, Corleone RL, Happy Hour AR, Pavan AR, Ex Aequo SR, Roux, Bonus, Muminek EM, Willy Wonka SR, Amor Vincit SR, Tea
 
 
     
Viss
[Usunięty]

Wysłany: Pon Lut 06, 2012 09:02   

Jest jeszcze jeden wazny aspekt, a mianowicie na jakich dany opiera sie analize potrzeb szczura. Szczur dziko zyjacy ma inne potrzeby niz laboratoryjny czy domowy. I wydaje mi sie ze moga to byc roznice znaczne. Dziki musi przezyc zime, laby nie maja wybiegow wielogodzinnych codziennie i zycia urozmaiconego ogolnie. Kwestia kalorycznosci i zawartosci chocby tluszczy i w ogole nie wymienianych tu weglowodanow moze byc bardzo zroznicowana. :)
 
     
quagmire 



Dołączyła: 16 Maj 2008
Posty: 12121
Skąd: Warszawa
Wysłany: Pon Lut 06, 2012 10:27   
   Zwierzątka: Mati, Cielo oraz Finn


Dziewczyny, te dane, odnośnie zapotrzebowania, bazują głównie, z tego co rozumiem, na doświadczeniu i badaniach empirycznych. I to jest ilość białka w karmie - jakby szczur wchłaniał wszystko, co jest mu dostarczane, to potrzebuje tylko 5% (w domu mogę sprawdzić źródło).
Jeśli chodzi o rodzaj białka i obawy o przebiałczenie (o ile tu macie obawy), to w GB już odeszli od teorii, że nadmiar białka powoduje przebiałczenie. Skłaniają się ku temu, że nabiał często uczula i stąd się biorą efekty, które zwiemy przebiałczeniem.
_________________
"I'm not going to ask you if you just said what I think you just said because I know it's what you just said."

Moje Słonka za TM: Syriusz, Lavian, Fado, Miluś, Ayanek, Oliś, Bibuś, Piesio, Ryjek, Zefirek, Nikuś, Deduś, Jumiś, Viguś, Jazzik, Hiruś, Karmelek, Ilduś, Indi, Szuwarek, Zeze, Ledusia, Mauryś, Kleoszek, Naboo, Przemysław, Remus, Marysia, Tosia :serducho:
 
     
Viss
[Usunięty]

Wysłany: Pon Lut 06, 2012 10:35   

quagmire napisał/a:
przebiałczeniem.
ale przebiałczenie jest alergią, to nie jest nowa teoria, mnie różne wetki mówiły zawsze to samo, że to uczulenie.. :drap:
quagmire napisał/a:
bazują głównie, z tego co rozumiem, na doświadczeniu i badaniach empirycznych
a skąd to wiesz? Podaj koniecznie źródła. :)
 
     
AngelsDream 
Gdzieś indziej



Zaproszone osoby: 1
Dołączyła: 17 Lis 2006
Posty: 19397
Skąd: Warszawa
Wysłany: Pon Lut 06, 2012 10:46   
   Zwierzątka: Dwa psy i Wyjątki


Supreme Science Selective Szczur nie zawiera białka zwierzęcego, za to ma sporo włókna (pomijam, że doktor Gniado powiedział mi to po spróbowaniu jednego trójkącika, a ja potem dokładnie wczytałam się w skład - 4% nie wydaje się wartością wysoką, ale może decyduje też reszta składników), za to po Complete dużo mocniej czułam szczury, Care+ chyba nie odważyłabym się dać dorosłym samcom (mam wrażenie, że białko łatwiej je uczula - kwestia testosteronu?), na Pro za to bardzo łatwo tyje Andaj. Stąd mieszam różne granulaty ze sobą, dodaję zioła do diety i czasem (w zimie raczej nie) świeże warzywa oraz puszkowane (suszone lub mokre) robactwo.
_________________
Baaj, Celar i Wyjątki

Musiałem stracić przezroczystość
Na którejś z tamtych dróg.
(...)
Tak mi przykro.
 
 
     
quagmire 



Dołączyła: 16 Maj 2008
Posty: 12121
Skąd: Warszawa
Wysłany: Pon Lut 06, 2012 10:52   
   Zwierzątka: Mati, Cielo oraz Finn


Viss, ale uczulenie na nabiał, a nie na białko samo w sobie. Patrząc na ilość białka w karmie i że moje samce karmione przez miesiące Rat Complete i Pro (czyli 20% białka) się nie przebiałczyły, to coś mówi. Do tego przeciętny jogurt nie ma nawet 10% białka, a reakcje alergiczne występują.

Głównie z fancy rats: http://www.fancy-rats.co....ect=generaldiet
I na książce, którą napisała dokładnie ta pani, która jest autorką artykułu: "Scuttling Gourmet". Chociaż ostatnia edycja tej książki z 2010 roku bodajże już zmienia podejście w kilku kwestiach - głównie na bazie doświadczenia.
Cytat:
iv. Not all proteins are equal
Not all proteins are equally easy for the body to break down and the processing of some will produce more toxins than others. Eggs and milk proteins are easiest to digest followed by soya, fish and chicken, then red meats and finally other plant sources like corn, nuts and wheat. This information is particularly important when choosing dietary protein for older rats, whose kidneys may be beginning to degenerate.

Zauważcie, że z wyjątkiem soi, większość białek roślinnych jest ciężej strawna, produkuje więcej toksyn i gorzej wpływa na funkcjonowanie nerek, co jest szczególnie istotne w starszym wieku i zwłaszcza w przypadku samców, które są dużo bardziej podatne na choroby nerek.
Postaram się poszukać źródeł, z których korzystała pani Campbell po przypisach.

Nie mówię, że trzeba im ślepo wierzyć. Moi chłopcy testują Shunamite Diet i zobaczymy jakie będą efekty pod koniec życia, zwłaszcza Remiego i Zeze - chociaż już w tym momencie są rzeczy, które bym zrobiła inaczej na samym początku.

Edit. Jeszcze jedno, też za panią Alison, w karmie ważna jest różnorodność składników (również w granulacie, nie chodzi tylko o mieszanki) - Selective jest akurat dość ubogi w tym względzie.
Wg mnie strasznie trudno coś wybrać, zdecydować się.
Można robić mieszankę samemu, ale wtedy trudniej dostarczyć wszystkie niezbędne witaminy, które jednak są dodawane do karm, które kupujemy.

Edit2: Znalazłam źródło odnośnie zwierząt laboratoryjnych - o szczurze jest na stronie 13, bo nie wiem, czy się dobrze otworzy: http://www.nap.edu/openbo...id=4758&page=13
Dokładnie te dane są cytowane w książce Scuttling Gourmet, jako załącznik. Odnośnie białka (poziom 5%) trzeba zauważyć, że chodzi o wysokostrawne białko.
_________________
"I'm not going to ask you if you just said what I think you just said because I know it's what you just said."

Moje Słonka za TM: Syriusz, Lavian, Fado, Miluś, Ayanek, Oliś, Bibuś, Piesio, Ryjek, Zefirek, Nikuś, Deduś, Jumiś, Viguś, Jazzik, Hiruś, Karmelek, Ilduś, Indi, Szuwarek, Zeze, Ledusia, Mauryś, Kleoszek, Naboo, Przemysław, Remus, Marysia, Tosia :serducho:
Ostatnio zmieniony przez smeg Sob Sie 10, 2013 13:11, w całości zmieniany 1 raz  
 
     
furburger 
bez kija nie podchodź



Zaproszone osoby: 1
Dołączyła: 30 Gru 2010
Posty: 1222
Skąd: Kudowa-Zdrój
Wysłany: Czw Lut 09, 2012 12:58   

z tej rozpiski wychodzi że najlepszą karmą pod względem białka i tłuszczu jest vitapol :roll:
_________________
Ferdek, Boczek, Paździoch :D
Alfred [*] ;( Manfred [*] ;( Bolesław [*] ;( Kayomi [*] ;( Księżniczka [*] ;( Perła [*] ;(

Fruburgerwe stadko :)
 
 
     
Pyl 
Powrócona



Dołączyła: 30 Cze 2010
Posty: 14367
Skąd: Warszawa
Wysłany: Czw Lut 09, 2012 13:07   
   Zwierzątka: DyDoIbJodNicFil Bor44 oraz R i O


furburger, stąd pojawił się w tej dyskusji komentarz, że białko i tłuszcz to nie wszystko. To ważne, ale nie jedyne parametry.
Ja bym to traktowała raczej tak, że na podstawie tych zestawień można tylko wyeliminować karmy skrajnie złe. A nie można powiedzieć, które są dobre.
 
     
Cegriiz 
Avaria



Dołączyła: 26 Sie 2011
Posty: 4899
Skąd: Warszawa
Wysłany: Czw Lut 09, 2012 13:08   
   Zwierzątka: Kupa szczura i cztery myszy


furburger, też o zauważyłam :P Tylko gorzej, ze większość składników to pszenica i owies ;)
_________________
Moje ogony
 
 
     
quagmire 



Dołączyła: 16 Maj 2008
Posty: 12121
Skąd: Warszawa
Wysłany: Czw Lut 09, 2012 13:20   
   Zwierzątka: Mati, Cielo oraz Finn


Owies ujdzie, ale pszenica ma dużo fosforu, z którym zwłaszcza w późniejszym wieku coraz trudniej sobie poradzić naszym przyjaciołom.

A, i jak dla mnie z tego zestawienia wynika jednak, że pod względem składników odżywczych najlepsze są:
JR Farm Uczta dla szczura light
JR Farm Wellness-Food Pokarm dla szczurów
JR Farm Gryzoniowa uczta
Supreme Science Selective Szczur
Reggie Rat
_________________
"I'm not going to ask you if you just said what I think you just said because I know it's what you just said."

Moje Słonka za TM: Syriusz, Lavian, Fado, Miluś, Ayanek, Oliś, Bibuś, Piesio, Ryjek, Zefirek, Nikuś, Deduś, Jumiś, Viguś, Jazzik, Hiruś, Karmelek, Ilduś, Indi, Szuwarek, Zeze, Ledusia, Mauryś, Kleoszek, Naboo, Przemysław, Remus, Marysia, Tosia :serducho:
 
     
smeg 



Dołączyła: 18 Cze 2009
Posty: 2238
Skąd: Gdańsk
Wysłany: Czw Lut 09, 2012 18:49   
   Zwierzątka: brak


Reggie Rat ma w składzie jakieś konserwanty: chlorek sodu, barwniki sztuczne, siarczan sodu - więc ja bym go raczej nie podawała. Wellness ostatnio wycofali z zooplusa, szkoda, bo chciałam wypróbować. Gryzoniowa uczta też jest raczej trudno dostępna.
_________________
Za TM: Ally, Majka, Lidka, Benia, Chrupka, Gaja, Basiek, Poziomka, Czarny, Luna, Krówka, Haszczyk, Duży, Zaraz, Haszczak, Piratka, Mariusz, Felicja, Mioli, Ciri, Pchełka, Halinka SR, Oliwka, Lili, Margolcia SR, Mortadelka SR, Rudolf Czerwononosy SR, Frotka, Flaszka <:3 )~~
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0.16 sekundy. Zapytań do SQL: 13