Alloszczur Strona Główna Alloszczur
Forum dyskusyjne Alloszczur - forum miłośników szczurów

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Zamknięty przez: Kluska
Pią Lut 24, 2012 15:05
Planowany miot C Rat's Baradwys
Autor Wiadomość
quagmire 



Dołączyła: 16 Maj 2008
Posty: 12121
Skąd: Warszawa
Wysłany: Wto Sty 17, 2012 16:27   
   Zwierzątka: Mati, Cielo oraz Finn


Amm, no tak. Jedynie russian blue i russian silver, plus ewentualnie syjamy i inne kombinacje z russian blue, o ile coś się niesie.
_________________
"I'm not going to ask you if you just said what I think you just said because I know it's what you just said."

Moje Słonka za TM: Syriusz, Lavian, Fado, Miluś, Ayanek, Oliś, Bibuś, Piesio, Ryjek, Zefirek, Nikuś, Deduś, Jumiś, Viguś, Jazzik, Hiruś, Karmelek, Ilduś, Indi, Szuwarek, Zeze, Ledusia, Mauryś, Kleoszek, Naboo, Przemysław, Remus, Marysia, Tosia :serducho:
 
     
fazolus 


Dołączył: 13 Sty 2012
Posty: 13
Skąd: Pszów
Wysłany: Śro Sty 18, 2012 18:50   
   Zwierzątka: 11 szczurowadełek


anyk1,
Ja nie demoralizuje :P choć ludzie różnie gadaja :twisted:
_________________
...bo nie wszystko czego nie możesz zrozumieć,jest złem które trzeba zniszczyć....
Ze mną: Elmor,Luis,Zoombik,Error,Celtic,Antychryst super star,Albert,Filip,Guild.....
Za TM: Riedel,Rotten,Samael
 
     
anyk1 


Dołączyła: 21 Lis 2011
Posty: 120
Wysłany: Śro Sty 18, 2012 22:33   
   Zwierzątka: Witolina i panna Kredka


fazolus, Dobra, dobra ja i tak Ci nie wierze :P możesz nazwać to nawet zmową jajników a miot będzię poprostu ...... fantastyczny.
_________________
bezszczurowo do odwołania z nami Witolina i Kredka
 
 
     
baradwys 
Catch Me If You Can



Zaproszone osoby: 4
Dołączyła: 15 Gru 2008
Posty: 3398
Skąd: Gorzkowice/Rybnik
Wysłany: Czw Sty 19, 2012 18:49   

nezu, quagmire, otóż mogą urodzić się po russ.blue i russ.silverze blacki i american blue :)
Planując miot nie opieram się tylko na rodowodzie (czyli rozmnożonych w nim przodków) ale również ich dalszych krewnych, najważniejsze jest rodzeństwo rodziców i dziadków miotu. To bardzo pomaga, bo wiemy na co możemy czekać.
Dodatkowo każdy miot który budzi moje wątpliwości konsultowany jest z szerszym gronem hodowców :)
Sam miot pokaże co może urodzić się z tego połączenia :)
Jak już pisałam ankiety rozpatruję po narodzinach miotu ;)
_________________
Informacja od MT: Osoba korzystała z cudzego loginu i hasła (bez zgody tej osoby), by czytać forum. Za kradzież konta otrzymała ban stały. AD
 
 
     
Niamey 
Zhongguo!



Dołączyła: 09 Sty 2009
Posty: 3537
Skąd: Szanghaj
Wysłany: Czw Sty 19, 2012 20:57   

baradwys, a możesz opisać jaka genetyka stoi za możliwością urodzenia się blacków? Bo bardzo mnie to zaciekawiło. Am. blue rozumiem - jest możliwy jeśli Bakara niesie gen am. blue.
Na pewno wrzucenie rodowodów wiele wyjaśni :)
_________________
moje szczuraki
Pino*Myszka*Diuna*Zefir*Śmietanka*Lotta*,Migotka*Mimbla*Ponyo*Kikimora*Archa*Bucca*Beren*Itka*
 
     
nezu 



Zaproszone osoby: 1
Dołączyła: 12 Lip 2006
Posty: 5870
Wysłany: Pią Sty 20, 2012 17:23   

Tu nie ma szans urodzić się żadna niespodzianka. Prawdopodobnie w miotach z takimi szczurami (american blue i black po niby russian silver) hodowcy pomylili rozjaśnionego powder blue z russian silverem. Zdarza się najlepszym. Po genetycznym, prawdziwym russian silverze blacki się nie urodzą.

<edit>
Jeszcze coś.
Jeśli, Shy, nie jesteś pewna czym jest samiec - ojciec miotu, jako hodowca powinnaś umieścić taką informację w planowanym miocie.
Na przykład:
Jeśli jest russian silver (a/a d/d g/g ): urodzi się to to i to
Jeśli powder blue z russianem w genach (a/a D/d g/g ): to to i to.

Tego wymaga odrobina dobrej woli wobec przyszłych właścicieli którzy nie znają niuansów genetyki.
Jako eks hodowca mówię to w dobrej wierze, takie stawianie sprawy jasno punktuje potem zaufaniem. Błędy w nazewnictwie i genetyce już na samym starcie, w planie, nie świadczą dobrze o wiedzy hodowcy, więc i o samym hodowcy.

<dopisek2>
Niamey.
Nie, po russian silver nie ma prawa urodzić si,ę american blue jeśli drugi rodzic jest russian blue.
Po dwóch russian blue zawsze rodzi się sto procent malców na bazie russian. Czasem wychodzą inne recesywy, na przykład americsan blue i wtedy rodzi się russian silver, mink i wtedy mamy russian dove albo point i mamy siama russian blue/silver/dove point.
To jest cecha recesywna, nie jak rex, dominująca, cały miot będzie tu ruru (dd).
W związku z tym jeśli ojciec faktycznie jest russian silver, urodzą się dzięki niesieniu american blue przez Bakarę russian silver, ale NIE american blue. Ani, tym bardziej black.

nezu nie edytuj co chwilę postów, bo zafałszowuje to obraz sytuacji. Proszę też o nie wszczynanie kłótni i wypominanie błędów z przeszłości. Od tego jest PW. To ostrzeżenie słowne.
Ostatnio zmieniony przez Kluska Pią Sty 20, 2012 21:56, w całości zmieniany 1 raz  
 
     
baradwys 
Catch Me If You Can



Zaproszone osoby: 4
Dołączyła: 15 Gru 2008
Posty: 3398
Skąd: Gorzkowice/Rybnik
Wysłany: Pią Sty 20, 2012 17:55   

Off-Topic:
nezu, twoja zwinność zmiany postów to istne mistrzostwo ;)
Cytat:
Niamey, nie od dziś wiadomo, że Czesi i Słowacy kręcą i nie znają się na genetyce, przez ten bajzel w ich rodowodach jest teraz tak jak jest w SHSR. Niespodzianki, zagadki i tak dalej ;]
Nie od dziś wiadomo, że ludzką rzeczą jest pomylić się to raz, dwa to śmieszy mnie twój aktualny najazd na czeskich czy słowackich hodowców, bo jeszcze nie tak dawno sama sprowadzałaś od nich szczury, dziś tę tradycję kontynuują pozostali polscy hodowcy. Polskie linie są ciągnięte właśnie za czeskich czy słowackich (głównie po słowackich) szczurach. Niespodzianki kolorystyczne zdarzają się wszędzie ale wystarczy chcieć się doszukać. Widzisz, ja w miocie cukierkowym doszłam do tego skąd minki i jestem w stanie to udowodnić i nie ma co mówić o kręceniu czy braku znajomości genetyki.
nezu napisał/a:
no to Ci powiem, że samiec jest russian silver i nie jest to szczur od hodowcy, który zajmuje się rozmnażaniem kilka lat (tak jak Polacy) lecz lat NAŚCIE, odnosi wiele sukcesów hodowlanych a jego szczury wystawowych. Do tego konsultowane jest to z innymi hodowcami (zwycięzcami testu o szczurzej genetyce w Brnie w roku 2011r., takiego prawdziwego testu a nie 5ciu pytań testu na hodowce SHSRP, z czego tylko chyba 2 max 3 dotyczą "genetyki" a tak naprawdę dziedziczności uszu czy sierści)
nezu napisał/a:
Jako eks hodowca mówię to w dobrej wierze
no jakoś mimo najszczerszych chęci wierzenia Ci w tej kwestii jakoś nie potrafię. W swoje wypowiedzi wtaczasz tyle jadu, jak mało kto na forum.
Niamey, jeśli Bakara niesie am. blue na blacki nie ma szans, jeśli zaś nie niesie powinny się pojawić ;) na takiej zasadzie to działa.

Edyta:
Qwa! nezu, skończ wiecznie edytować posty bo potem mi luki w cytatach wychodzą :/
I może pochwalisz sie pierwszą obraźliwą wersją postu całkowicie będącą w Twoim stylu :roll:

[ Komentarz dodany przez: susurrement: Nie Sty 22, 2012 01:54 ]
poprawiłam ort.
_________________
Informacja od MT: Osoba korzystała z cudzego loginu i hasła (bez zgody tej osoby), by czytać forum. Za kradzież konta otrzymała ban stały. AD
Ostatnio zmieniony przez susurrement Nie Sty 22, 2012 01:53, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
     
EpKee 
Forever Alone ...



Dołączył: 15 Kwi 2009
Posty: 1120
Skąd: Gdynia
Wysłany: Pią Sty 20, 2012 18:32   
   Zwierzątka: rodzice, pies


Offtopic usunięty, proszę o zaprzestanie kłótni. To jest temat miotu, a nie hodowli. Wszelkie nieścisłości wyjaśniajcie sobie na PW.
_________________
Duże E i jego mały Elementarz.
 
 
     
baradwys 
Catch Me If You Can



Zaproszone osoby: 4
Dołączyła: 15 Gru 2008
Posty: 3398
Skąd: Gorzkowice/Rybnik
Wysłany: Pią Sty 20, 2012 21:56   

Wersja I:
Łączę russian silver – aa dd gg z russian blue niosącym genu American blue – aa dd Gg:
russian blue, russian blue niosący gen am. blue, russian silver, może am. blue, black niosący gen american blue

Wersja II:
Łączę russian silver – aa dd gg z russian blue NIE niosącym genu American blue – aa dd:
100% russian blue

Wersja III:
Jeśli dane szczury niosą jeszcze gen Cc[h] to:
*Wersja I:
russian blue, russian silver oraz siamese russian blue & russian silver point, może siamese american blue & seal point
*Wersja II:
russian blue oraz siamese russian blue point

Wersja IV:
Jeśli dane szczury niosą jeszcze gen Cc[h] i Bebe to:
*Wersja I:
russian blue, russian silver, siamese russian blue & russian silver point oraz black eyed siamese russian blue & russian silver point, może siamese/black eyed siamese american blue & seal point
*Wersja II:
russian blue, siamese russian blue point oraz black eyed siamese russian blue point

Czy teraz jest to jasne i czytelne?
_________________
Informacja od MT: Osoba korzystała z cudzego loginu i hasła (bez zgody tej osoby), by czytać forum. Za kradzież konta otrzymała ban stały. AD
 
 
     
Niamey 
Zhongguo!



Dołączyła: 09 Sty 2009
Posty: 3537
Skąd: Szanghaj
Wysłany: Pią Sty 20, 2012 22:04   

baradwys, nadal nie rozumiem jak w wersji I po połączenia
aa dd gg + aa dd Gg wychodzi Ci black niosący american blue czyli aa Gg. A co się dzieje z genami odpowiedzialnymi z russian blue, przecież nie wyparowują ;) Tak samo w wypadku mających się pojawić american blue - aagg, jak według Ciebie wygląda locus D?
_________________
moje szczuraki
Pino*Myszka*Diuna*Zefir*Śmietanka*Lotta*,Migotka*Mimbla*Ponyo*Kikimora*Archa*Bucca*Beren*Itka*
 
     
nezu 



Zaproszone osoby: 1
Dołączyła: 12 Lip 2006
Posty: 5870
Wysłany: Pią Sty 20, 2012 22:05   

Fejspalm.

Fizycznie i genetycznie niemożliwe.

Łączę russian silver – aa dd gg z russian blue niosącym genu American blue – aa dd Gg:

Czyli wychodzi aa dd bez żadnych wątpliwości i udziwnień. I NIE MA OPCJI że tego nie będzie.
I część miotu będzie Gg czyli russian blue z jedną kopią genu na american blue a część będzie gg czyli russian silver.

Gdyby russian blue był cechą dominującą, a rodzice byli heterozygotami dominującymi, wtedy byłyby szanse na pokazanie się blacka/american blue, ale russian blue to cecha recesywna. Nie dominująca.

Z tych samych przyczyn po dwóch beżach nie urodzą się szczury bez genu red eyed diluted, mogą się za to urodzić na przykład platyny jeśli oboje rodzice są Gg.
Tak to wygląda, cudów nie ma. Nie w przypadku recesywów prostych i kompilacji cech recesywnych, do jakich należy grupa russian.
 
     
aneczka1-13 


Dołączyła: 09 Maj 2010
Posty: 866
Skąd: P-ń(WLKP)/Żabice(Lubuskie)
Wysłany: Pią Sty 20, 2012 22:44   
   Zwierzątka: ;(


nezu napisał/a:
Z tych samych przyczyn po dwóch beżach nie urodzą się szczury bez genu red eyed diluted, mogą się za to urodzić na przykład platyny jeśli oboje rodzice są Gg.


Czyli jeśli połaczę 2 beże niosące gen am. blue to pojawią sie platyny?? Dobrze zrozumiałam??
_________________
https://trafficmonsoon.com/?ref=aneczka1992
Zarabianie w necie chętnie odpowiem na pytania na pw
 
 
     
Nakasha 



Dołączyła: 16 Cze 2007
Posty: 9971
Skąd: Białystok/Kuriany
Wysłany: Pią Sty 20, 2012 23:30   
   Zwierzątka: 3 psy, 2 kotki


Po dwóch szczurach russian blue urodzi się 100% russian blue. ;) Blacków nie będzie. Miałam takie mioty i blacków nie było. ;)

Chyba, że jeden ze szczurów nie jest russian blue, wtedy tak. Wydaje mi się, że tu będą tylko russian blue i russian silver, ew. siamy i russian blue + inne recesywy, jeśli są w przodkach. :)
 
 
     
quagmire 



Dołączyła: 16 Maj 2008
Posty: 12121
Skąd: Warszawa
Wysłany: Sob Sty 21, 2012 10:31   
   Zwierzątka: Mati, Cielo oraz Finn


Dokładnie :)
_________________
"I'm not going to ask you if you just said what I think you just said because I know it's what you just said."

Moje Słonka za TM: Syriusz, Lavian, Fado, Miluś, Ayanek, Oliś, Bibuś, Piesio, Ryjek, Zefirek, Nikuś, Deduś, Jumiś, Viguś, Jazzik, Hiruś, Karmelek, Ilduś, Indi, Szuwarek, Zeze, Ledusia, Mauryś, Kleoszek, Naboo, Przemysław, Remus, Marysia, Tosia :serducho:
 
     
Azi 



Zaproszone osoby: 1
Dołączyła: 19 Lis 2006
Posty: 3402
Skąd: Wrocław
Wysłany: Sob Sty 21, 2012 19:58   
   Zwierzątka: Impuls ZR, Impet ZR, Kakashi ZR, Snoopy, Wypłosz i czterolatek


Off-Topic:
aneczka1-13 napisał/a:
Czyli jeśli połączę 2 beże niosące gen am. blue to pojawią się platyny??

mogą pojawić się platyny, bo to nigdy nie jest pewne, jak masz tylko nosicieli ;)

genetyka odmian barwnych u szczurów w większości jest banalna, opiera się jedynie na recesywach i dominantach i tylko przy "nowych" odmianach wprowadza nieco nieścisłości, bo nie wiadomo jak się ujawniają na innych kolorach. Inna kwestia, że zatwardziali czescy hodowcy nie chcą tego sprawdzać, bo to im psuje wystawowy wygląd szczurów - zostało mi powiedziane wprost, że rozmnożenie fawna/topaza z burmą lub BESem, żeby sprawdzić, co wyjdzie w następnych pokoleniach jest złem, bo wtedy w pierwszym pokoleniu wyjdą brzydkie czarne ;)

jeżeli chodzi o wszystkie odmiany blue i blue-podobne - russian, american, russian silver i ich wariacje - Czesi nie od dziś mają z tym problemy i kwalifikują fenotypowo, coby maluchy bardziej pasowały do opisu odmiany i więcej punktów na wystawach zgarniały, niż do faktycznych genotypów. Zresztą tak samo jest z minkami, mock minkami, havanami, topazami i fawnami, czego nie rozróżniają, a potem im się rodzą dziwy nad dziwami. Nie to, żebym coś przeciw nim miała - sama miałam od niektórych szczury, sama te szczury dalej rozmnażałam (starając się wyjść na prostą z rodowodami) i szanuję ich (niektórych), ale nie są alfa i omegą jedynie dlatego, że mają długi staż - tak jak wolę iść do 20-30-letniej fryzjerki z otwartym umysłem, niż 60-letniej, która opanowała kilka fryzur do perfekcji i ma klapki zamknięte na nowinki z ostatnich lat ;) To że się sprowadza od nich szczury nic nie znaczy - trzeba potem odpowiednio do nich podejść. Nie powiem, że mi się też nie zdarzały pomyłki w opisie - chociażby moja Athame, którą wzięłam za russian blue burmese, a okazało się, ze jest american blue burmese, no ale... to amercan poniosło się po przodkach z 5 i 6 pokolenia, ruski były bliżej, ale ja przynajmniej sprawę naprostowałam, a nie każę wierzyć w cuda i w "magię" genetyki ;)

baradwys napisał/a:
zwycięzcami testu o szczurzej genetyce w Brnie w roku 2011r., takiego prawdziwego testu a nie 5ciu pytań testu na hodowce SHSRP, z czego tylko chyba 2 max 3 dotyczą "genetyki" a tak na prawdę dziedziczności uszu czy sierści
o matko :lol: pokaż mi ten test. skoro uszy u szczurów to albo dumbo albo dumbo gen albo standard, a sierści są albo recesywne albo dominujące - tak samo jak kolory, to baaaardzo skomplikowane ;) Wybacz, ale dla mnie jest proste, jak ktoś potrafi dobrze rozpisać krzyżówkę, to albo to potrafi, albo nie (a jak widzimy na Twoim przykładzie - Ty nie potrafisz i nie zasłaniaj się znajomościami z super hodowcami, bo najwyraźniej krzyżówek za Ciebie nie zrobią). Niezależnie od tego, czy zrobi dwa, czy dwadzieścia dwa przykłady ;)

baradwys napisał/a:
Wersja I:
Łączę russian silver – aa dd gg z russian blue niosącym genu American blue – aa dd Gg:
russian blue, russian blue niosący gen am. blue, russian silver, może am. blue, black niosący gen american blue


aa dd gg x aa dd Gg, mozliwe kombinacje:
aa dd gG - russian blue niosący am. blue
aa dd gg - russian silver

żadnych blacków (aa D- G-) i americanów (aa D- gg) w tym miocie (chyba, że rodziców masz źle opisanych), a siamese są możliwe jedynie przy opcji, że oboje rodzice niosą gen siamese i jedynie na bazie russian... :roll:
_________________
W :serducho: : Gandalf, Bilbo, Frodka, Asfa, Dzika, Yavanna, Fniszka RT, Nessa, Fea RT, Moria, Bajaderka HF, Dafne z TM, Baletka z TM, Finka JR, Sasanka RT, Itsu SR, Ruda, Nastka, Irytacja SR, Luthien Tinuviel AB, Hipokryzja HF, Inazuma SR, Athame HF, Kagura HF, Muffinka HF
 
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0.3 sekundy. Zapytań do SQL: 15