Alloszczur Strona Główna Alloszczur
Forum dyskusyjne Alloszczur - forum miłośników szczurów

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Szpik kostny - gicze cielęce/wołowe
Autor Wiadomość
Majszczur 
kolekcjonerka bubli



Dołączyła: 23 Lut 2011
Posty: 1758
Skąd: Warszawa
Wysłany: Pon Paź 17, 2011 14:58   Szpik kostny - gicze cielęce/wołowe
   Zwierzątka: BPP... 2 kociaste... 7 ciur...wodnych zatrzęsienie...


Ponieważ szpik jest cennym źródłem białka, często kupuję mojej suce - jako suplement diety - kości szpikowe. Czasem do całych giczy i kolan cielęcych dostaję małe kilkucentymetrowe krążki ze szpikiem.
Czy mogę dawać je moim szczurzycom ?
Jeśli tak to jak często i w jakiej ilości ?
Ostatnio dziewczyny z wielkim zainteresowaniem krążyły wokół psa ogryzającego swoją porcję i widziałam, że mają wielką ochotę podłączyć się do deseru.
_________________

Kto prawdę mówi ten niepokój wszczyna. C.K.Norwid
~{((:> Szczury Majszczury <:))}~
Ostatnio zmieniony przez Majszczur Wto Paź 18, 2011 19:59, w całości zmieniany 1 raz  
 
     
Viss
[Usunięty]

Wysłany: Pon Paź 17, 2011 17:14   

Majszczur, pewnie że możesz, ja od zawsze podaję kości. Należy natomiast tak je dobrać, żeby na pewno żadna nie została rozłupana na "igły" ale to już wiesz, zasada dotyczy i psów przecież. :)
Ja wybieram takie, których szczur nie da rady rozgryźć i wyjada tylko środek. I nie pozostawiam ich w klatce po objedzeniu.
 
     
Asica21 
Lekko zaczarowana ;P



Dołączyła: 15 Mar 2010
Posty: 397
Skąd: Gdańsk
Wysłany: Wto Paź 18, 2011 17:07   
   Zwierzątka: Szczurki


Ja od czasu do czasu gotuję maluchom dwa skrzydełka. Nie ma na nich tłuszczu, jest trochę mięska, chrząstek i kostki małe, takie akurat do łapek.
Ząbki mają ostre więc nie martwię się, że coś się im stanie. Samego szpiku wiele nie ma ale ładnie rozgryzają kostki i wyjadają to co znajdą strzępki kostek wypluwając.
_________________
Ze mną: Na zawsze wszystki moje myszki.
Po tamtej stronie: Pchełka [*]- tęsknie i przepraszam. Perełka [*], Zuzia [*], Kluseczka [*], Omisia labisia [*], słodka Beza [*], Fuzia kolanko, Pani gąbka [*], Purchawka [*] Jacuś labik placuszek wielki [*], Jagódka [*], Wiśnióweczka [*], Ełrusia [*], Quleczka [*].
 
 
     
Nashi 



Dołączyła: 08 Kwi 2011
Posty: 876
Skąd: Poznań
Wysłany: Wto Paź 18, 2011 17:46   

Ale z drobiem jest ten problem, że kości kruszą się na igły i jeśli któremuś przyjdzie do głowy skosztować takiej to wg mnie może się to skończyć źle.
_________________
Magma 27.03.2011 - 08.02.2013
Pola 27.03.2011 - 17.07.2013
Dżuma 10.05.2011 - 04.11.2013
 
     
Majszczur 
kolekcjonerka bubli



Dołączyła: 23 Lut 2011
Posty: 1758
Skąd: Warszawa
Wysłany: Wto Paź 18, 2011 19:49   
   Zwierzątka: BPP... 2 kociaste... 7 ciur...wodnych zatrzęsienie...


Kurczaka daję. Chrząstki i kości do obgryzienia też. Jest cały wątek o mięsie, natomiast o samym szpiku nie znalazłam informacji, dlatego założyłam.
Natomiast ciekawiło mnie czy mogę im dać taką całą rurę - gicz cielęcą lub wołową - żeby sobie wyjadły cały szpik ze środka, mając przy tym zabawę z wchodzeniem do tunelu (dwie najmłodsze jeszcze całe się zmieszczą wewnątrz giczy). Tyko tego szpiku jest w takiej kości naprawdę dużo, więc się wahałam czy nie przedobrzę.
_________________

Kto prawdę mówi ten niepokój wszczyna. C.K.Norwid
~{((:> Szczury Majszczury <:))}~
 
     
dusia 



Dołączyła: 28 Lut 2009
Posty: 115
Skąd: Żory/Opole
Wysłany: Wto Paź 18, 2011 19:52   
   Zwierzątka: Szczur


Mi wet powiedział, że ani psu, ani szczurok kości z kurczaka nie. Chrzastki tak, a kości ze szpikiem z żeberek na przykład, czy ogólnie z trzody. Mój pies już nieraz się dusił jak mu mama rzuciła, bo ojej tak patrzy, ale osobiscie nie dawałam nigdy i dawać nie będę kości z kurczaka.
 
     
Kasik 
Firestarter



Dołączyła: 27 Cze 2011
Posty: 1788
Skąd: inąd
Wysłany: Wto Paź 18, 2011 19:58   

Ja też słyszałam, że absolutnie nie wolno dawać zwierzętom kości z kurczaka. Taka drzazga może wbić się w podniebienie czy gardło, a w najgorszym przypadku przebić jelito... Słyszałam historię o jamniczku, któremu pani dała kości z kurczaka, ten się nażarł ich jak głupi, po czym trzeba go było uśpić, bo miał całe jelita podziurawione (aczkolwiek nie wiem na ile to prawdziwe, jednak wolę nie sprawdzać).
 
     
Majszczur 
kolekcjonerka bubli



Dołączyła: 23 Lut 2011
Posty: 1758
Skąd: Warszawa
Wysłany: Wto Paź 18, 2011 19:59   
   Zwierzątka: BPP... 2 kociaste... 7 ciur...wodnych zatrzęsienie...


Ale ja cały czas pytam o KOŚCI SZPIKOWE CIELĘCE I WOŁOWE tzw. GICZKI, nie świniaki, kurczaki czy innne ptactwo :lol1:
_________________

Kto prawdę mówi ten niepokój wszczyna. C.K.Norwid
~{((:> Szczury Majszczury <:))}~
 
     
dusia 



Dołączyła: 28 Lut 2009
Posty: 115
Skąd: Żory/Opole
Wysłany: Wto Paź 18, 2011 20:04   
   Zwierzątka: Szczur


no ale napisałaś, że dajesz, dlatego napisałam, ze nie powinno się, i napisałam równiez to:

Cytat:
Mi wet powiedział, że ani psu, ani szczurok kości z kurczaka nie. Chrzastki tak, a kości ze szpikiem z żeberek na przykład, czy ogólnie z trzody. .
 
     
emileczka 
miłość



Dołączyła: 27 Sty 2008
Posty: 2058
Skąd: Warszawa
Wysłany: Śro Paź 19, 2011 13:01   
   Zwierzątka: 3 panienki


Majszczur, takie surowe?, ja nigdy nie dawałam, szpiku też nie należy za dużo podawać, więc całej nie dawałabym szczurom, w sensie pełnej szpiku.
_________________
Z nami: Tortilka B, Pepita SR, Tortilla SR

W Zielonym Ogrodzie: Salma ['], Tosia SR ['], Solanna SR ['], Ulęgałka B ['], Szarlotka B ['], Dynia SR ['], Biedronka SR ['], Wicia SR ['], Hiacynta of NL ['], Bucca SR ['], Beren SR ['], Gera SR ['], Kundzia SR ['], Elizabeth SR ['], Nuka HF ['], Bilimbi SR, Truskawka SR ['], Fifa SR ['], Igiełka SR ['], Ironia SR ['], Goplana SR ['], Keiko Beris ['], Gerthruda A ['], Trufla EM ['], Elipsa SR ['], Rozi EM ['], Balbinka SR ['], Nostalgia EM ['], Rajka EM ['], Lusi EM ['], Jadźka ['], Opal RT ['], FraniaZ ['], Idril z TM ['], FraniaC ['], Dolly HF ['], Adela ['], Łacia ['], Ozzy RT ['], Bombel [']
 
 
     
Majszczur 
kolekcjonerka bubli



Dołączyła: 23 Lut 2011
Posty: 1758
Skąd: Warszawa
Wysłany: Śro Paź 19, 2011 14:56   
   Zwierzątka: BPP... 2 kociaste... 7 ciur...wodnych zatrzęsienie...


emileczka tak, właśnie takie surowe. Dlaczego uważasz, że nie należy podawać szpiku? to wysokiej jakości czyste białko.
_________________

Kto prawdę mówi ten niepokój wszczyna. C.K.Norwid
~{((:> Szczury Majszczury <:))}~
 
     
quagmire 



Dołączyła: 16 Maj 2008
Posty: 12121
Skąd: Warszawa
Wysłany: Śro Paź 19, 2011 15:03   
   Zwierzątka: Mati, Cielo oraz Finn


Majszczur, myślę, że możesz spokojnie.
Tylko w granicach rozsądku, więc cały "tunel" raczej nie wchodzi tu w grę.
Tym bardziej, że to:
Majszczur napisał/a:
wysokiej jakości czyste bia
_________________
"I'm not going to ask you if you just said what I think you just said because I know it's what you just said."

Moje Słonka za TM: Syriusz, Lavian, Fado, Miluś, Ayanek, Oliś, Bibuś, Piesio, Ryjek, Zefirek, Nikuś, Deduś, Jumiś, Viguś, Jazzik, Hiruś, Karmelek, Ilduś, Indi, Szuwarek, Zeze, Ledusia, Mauryś, Kleoszek, Naboo, Przemysław, Remus, Marysia, Tosia :serducho:
 
     
Asica21 
Lekko zaczarowana ;P



Dołączyła: 15 Mar 2010
Posty: 397
Skąd: Gdańsk
Wysłany: Śro Paź 19, 2011 17:02   
   Zwierzątka: Szczurki


Kości kurczaka psu absolutnie to wiem ale szczurkowi w dodatku skrzydełko? co się może stać? co w tym za kości są? strzępki są wypluwane i myślę, że szczur musiałby być ostro głodzony żeby wciągnąć całe skrzydełko z kostkami, chrząstkami...
_________________
Ze mną: Na zawsze wszystki moje myszki.
Po tamtej stronie: Pchełka [*]- tęsknie i przepraszam. Perełka [*], Zuzia [*], Kluseczka [*], Omisia labisia [*], słodka Beza [*], Fuzia kolanko, Pani gąbka [*], Purchawka [*] Jacuś labik placuszek wielki [*], Jagódka [*], Wiśnióweczka [*], Ełrusia [*], Quleczka [*].
 
 
     
emileczka 
miłość



Dołączyła: 27 Sty 2008
Posty: 2058
Skąd: Warszawa
Wysłany: Śro Paź 19, 2011 17:26   
   Zwierzątka: 3 panienki


Majszczur, chodziło mi o to aby nie była w 100% pełna tego szpiku, aby miała mniej, czyli jeśli się da to można go trochę ująć z tej kości, albo podawać szpik bez kości. Szczury nie potrzebują, aż tak dużo białaka, myślę, że szpik trzeba traktować jako dodatek np. raz w miesiącu :wink:
_________________
Z nami: Tortilka B, Pepita SR, Tortilla SR

W Zielonym Ogrodzie: Salma ['], Tosia SR ['], Solanna SR ['], Ulęgałka B ['], Szarlotka B ['], Dynia SR ['], Biedronka SR ['], Wicia SR ['], Hiacynta of NL ['], Bucca SR ['], Beren SR ['], Gera SR ['], Kundzia SR ['], Elizabeth SR ['], Nuka HF ['], Bilimbi SR, Truskawka SR ['], Fifa SR ['], Igiełka SR ['], Ironia SR ['], Goplana SR ['], Keiko Beris ['], Gerthruda A ['], Trufla EM ['], Elipsa SR ['], Rozi EM ['], Balbinka SR ['], Nostalgia EM ['], Rajka EM ['], Lusi EM ['], Jadźka ['], Opal RT ['], FraniaZ ['], Idril z TM ['], FraniaC ['], Dolly HF ['], Adela ['], Łacia ['], Ozzy RT ['], Bombel [']
 
 
     
Majszczur 
kolekcjonerka bubli



Dołączyła: 23 Lut 2011
Posty: 1758
Skąd: Warszawa
Wysłany: Śro Paź 19, 2011 17:43   
   Zwierzątka: BPP... 2 kociaste... 7 ciur...wodnych zatrzęsienie...


emileczka napisał/a:
szpik trzeba traktować jako dodatek np. raz w miesiącu :wink:
no i właśnie o taki konkret mi chodzio ;) ... bo info typu "podawać niewiele" lub "podawać nieczęsto" mi nic nie mówi. Dzięki.
_________________

Kto prawdę mówi ten niepokój wszczyna. C.K.Norwid
~{((:> Szczury Majszczury <:))}~
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0.08 sekundy. Zapytań do SQL: 11