Alloszczur Strona Główna Alloszczur
Forum dyskusyjne Alloszczur - forum miłośników szczurów

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: EpKee
Czw Wrz 22, 2011 20:23
Szczur dziki - odchów - dlaczego nie, a może tak?
Autor Wiadomość
Layla 
zawieszona



Dołączyła: 17 Lis 2006
Posty: 8055
Skąd: Gdańsk
Wysłany: Pią Wrz 23, 2011 10:39   
   Zwierzątka: owczarek szetlandzki - Burbon, świnia morska Samanta


Licho napisał/a:
Nowonarodzone, czy 11 dniowe tak samo odczuwają ból.
Usypianie nowonarodzonych młodych u zwierząt jest dozwolone, o to mi chodziło :roll: Temat nie jest o sensie usypiania osesków, o tym była już nieraz dyskusja w temacie do tego przeznaczonym. Cieszę się, że napisałaś o zachowaniu dzikusów w domu, ale źle zrozumiałaś pitu, który pisał, żeby NIE oddawać dzików pojedynczo ;)
Licho napisał/a:
wet uśpi wszystko co mu przyniesiesz, nawet jeśli do uśpienia sie nie kwalifikuje.
Nie wiem jak twój wet, ale mój stosuje się do przepisów prawnych i nie nadużywa swoich kompetencji.
_________________
KUP E-BOOKA O SZCZURACH!!!

Za Tęczą Cyrus Wielki, Księżniczka Aiko, Bianca Tygrysek, Betty Chmureczka, Azjunia, Luter, Aria, Lenin, Europa, Nana, Ludwiś, Omar Rat's Troop, Harold, Kiko, Helmut, Alia, Vader, Larysa, Oczko, Gringo, Kalif, Sezam, Emir, Hassan, Bono, Alban...
 
     
Niamey 
Zhongguo!



Dołączyła: 09 Sty 2009
Posty: 3537
Skąd: Szanghaj
Wysłany: Pią Wrz 23, 2011 10:42   

tak, ale jak poszukasz, to zawsze znajdziesz takiego, który Ci uśpi wszystko, niestety...
_________________
moje szczuraki
Pino*Myszka*Diuna*Zefir*Śmietanka*Lotta*,Migotka*Mimbla*Ponyo*Kikimora*Archa*Bucca*Beren*Itka*
 
     
Layla 
zawieszona



Dołączyła: 17 Lis 2006
Posty: 8055
Skąd: Gdańsk
Wysłany: Pią Wrz 23, 2011 10:46   
   Zwierzątka: owczarek szetlandzki - Burbon, świnia morska Samanta


Niamey, owszem, ale nie należy uogólniać. Tak czy inaczej nie za bardzo rozumiem intencje tego odławiania.
_________________
KUP E-BOOKA O SZCZURACH!!!

Za Tęczą Cyrus Wielki, Księżniczka Aiko, Bianca Tygrysek, Betty Chmureczka, Azjunia, Luter, Aria, Lenin, Europa, Nana, Ludwiś, Omar Rat's Troop, Harold, Kiko, Helmut, Alia, Vader, Larysa, Oczko, Gringo, Kalif, Sezam, Emir, Hassan, Bono, Alban...
 
     
Licho 
Foxy Lady



Dołączyła: 28 Kwi 2009
Posty: 183
Skąd: Wrocław
Wysłany: Pią Wrz 23, 2011 10:46   

Layla, mi chodziło o to, że pitu napisał, żeby nie łączyć ich z hodowlanymi, a dziki świetnie wpasowują się w stado hodowlańców,
_________________
Za TM: Eryk, Logan, Ritta, Lucy, Nina, Kaka, Flora, Dżuma, Fauna, Pepper, Sars, Tyfus
 
     
Layla 
zawieszona



Dołączyła: 17 Lis 2006
Posty: 8055
Skąd: Gdańsk
Wysłany: Pią Wrz 23, 2011 10:51   
   Zwierzątka: owczarek szetlandzki - Burbon, świnia morska Samanta


Licho, tylko, że pitu też ma doświadczenia z dzikusami (tak mi się wydaje), i widocznie trafił na inne przypadki. Warto byłoby pogadać z tym facetem, żeby już tego nie robił, gdyż nie ma to żadnego sensu. Trudno znaleźć domy dla takich szczurów.
_________________
KUP E-BOOKA O SZCZURACH!!!

Za Tęczą Cyrus Wielki, Księżniczka Aiko, Bianca Tygrysek, Betty Chmureczka, Azjunia, Luter, Aria, Lenin, Europa, Nana, Ludwiś, Omar Rat's Troop, Harold, Kiko, Helmut, Alia, Vader, Larysa, Oczko, Gringo, Kalif, Sezam, Emir, Hassan, Bono, Alban...
 
     
AngelsDream 
Gdzieś indziej



Zaproszone osoby: 1
Dołączyła: 17 Lis 2006
Posty: 19397
Skąd: Warszawa
Wysłany: Pią Wrz 23, 2011 10:53   
   Zwierzątka: Dwa psy i Wyjątki


Licho, rozumiem, że podejmujesz się pomocy każdej osobie, która ma dzikiego szczura, a także bierzesz odpowiedzialność za ew. wypadki?

Widzisz, dla mnie z Twojego wpisu wynika jedno - to zwierzęta, które zmuszają do ustępstw, nawet nie kompromisów. A takowe zawsze są o kilka oczek wyżej. Inna sprawa, że dla mnie to nadal więżenie dla własnego kaprysu dzikiego (jakby nie było) zwierzęcia z zerową korzyścią (wymierną) dla kogokolwiek.

Rozumiem, że kogoś fascynuje ich behawior, wygląd, zmysły... Tak. Ale ja wolę i zawsze będę punktować zwierzęta oswojone, proludzkie, niesiłujące się z człowiekiem. I także opieram się na doświadczeniu, a nie tylko teorii.

Hodowlane szczury nie są ani mniej sprytne, ani mniej sprawne. Zazwyczaj, po prostu nie wykorzystują swojego potencjału przeciwko właścicielowi, a nawet po prostu człowiekowi.
_________________
Baaj, Celar i Wyjątki

Musiałem stracić przezroczystość
Na którejś z tamtych dróg.
(...)
Tak mi przykro.
 
 
     
Licho 
Foxy Lady



Dołączyła: 28 Kwi 2009
Posty: 183
Skąd: Wrocław
Wysłany: Pią Wrz 23, 2011 10:57   

Layla napisał/a:
Niamey, owszem, ale nie należy uogólniać. Tak czy inaczej nie za bardzo rozumiem intencje tego odławiania.

Przecież nikt ich nie wyłapał, dla czyjegoś kaprysu. Tyfus czy Dżuma nie mieli by szansy na przeżycie, podobnie jak te maluszki.
A podejście szczur szkodnik - kiedyś Żydów i Afroamerykanów traktowano jak podludzi, ale czasy sie zmieniają i życie zaczyna się zrównywać i bardziej cenić.
Mam nadzieję, ze w stosunku do zwierząt też do tego dojdzie i cierpienie dzika, rasiaka, labika będzie równie cenne i ważne dla każdego miłośnika szczurów.

Wuna jak będziesz odkarmiała maluchy, zerkaj na ich zęby. Cały miot, z którego mam Tyfka miał pokrzywione ząbki z powodu podrażniania pipetą dziąseł z jednej strony.

Swoją drogą cieszę się, że odezwało sie więcej "głosów na tak" dla dzików :wink:
_________________
Za TM: Eryk, Logan, Ritta, Lucy, Nina, Kaka, Flora, Dżuma, Fauna, Pepper, Sars, Tyfus
 
     
AngelsDream 
Gdzieś indziej



Zaproszone osoby: 1
Dołączyła: 17 Lis 2006
Posty: 19397
Skąd: Warszawa
Wysłany: Pią Wrz 23, 2011 11:02   
   Zwierzątka: Dwa psy i Wyjątki


Licho, właśnie dlatego, że cenię ich życie, ja osobiście przynajmniej rozważyłabym mądre odchowanie ich i wypuszczenie. Wokół Warszawy jest mnóstwo terenów, gdzie miałaby schronienie, pożywienie oraz warunki. Oczywiście, nie sposób zagwarantować, iż dożyją lat dwóch/trzech, jednak teraz jeszcze można je swobodnie przysposobić do wolności. Zwłaszcza, że to cały miot. W stadzie będą razem silniejsze.
_________________
Baaj, Celar i Wyjątki

Musiałem stracić przezroczystość
Na którejś z tamtych dróg.
(...)
Tak mi przykro.
 
 
     
Layla 
zawieszona



Dołączyła: 17 Lis 2006
Posty: 8055
Skąd: Gdańsk
Wysłany: Pią Wrz 23, 2011 11:05   
   Zwierzątka: owczarek szetlandzki - Burbon, świnia morska Samanta


AngelsDream napisał/a:
Licho, właśnie dlatego, że cenię ich życie, ja osobiście przynajmniej rozważyłabym mądre odchowanie ich i wypuszczenie
Popieram. Trzeba zwierzętom pomagać mądrze i paradoksalnie - jak najmniej emocjonalnie.
_________________
KUP E-BOOKA O SZCZURACH!!!

Za Tęczą Cyrus Wielki, Księżniczka Aiko, Bianca Tygrysek, Betty Chmureczka, Azjunia, Luter, Aria, Lenin, Europa, Nana, Ludwiś, Omar Rat's Troop, Harold, Kiko, Helmut, Alia, Vader, Larysa, Oczko, Gringo, Kalif, Sezam, Emir, Hassan, Bono, Alban...
 
     
Licho 
Foxy Lady



Dołączyła: 28 Kwi 2009
Posty: 183
Skąd: Wrocław
Wysłany: Pią Wrz 23, 2011 11:07   

AngelsDream, zawsze byłam i jestem gotowa pomóc, podzielić się doświadczeniem w temacie dzikusów.

AngelsDream napisał/a:
Hodowlane szczury nie są ani mniej sprytne, ani mniej sprawne. Zazwyczaj, po prostu nie wykorzystują swojego potencjału przeciwko właścicielowi, a nawet po prostu człowiekowi.

I tu się mylisz. Ogromna ciekawość, spryt znacznie przewyższa tą u hodowlańców. Do tego dużo większa sprawność fizyczna.
Często hodowlane szczury uczą się od dzików. U mnie dzik zawsze mocno mobilizował stado, eksplorował tereny, które normalnie były niedostępne dla zwykłego szczura. Dzięki temu zaczynały próbować wejść tam gdzie dzik.
_________________
Za TM: Eryk, Logan, Ritta, Lucy, Nina, Kaka, Flora, Dżuma, Fauna, Pepper, Sars, Tyfus
 
     
AngelsDream 
Gdzieś indziej



Zaproszone osoby: 1
Dołączyła: 17 Lis 2006
Posty: 19397
Skąd: Warszawa
Wysłany: Pią Wrz 23, 2011 11:14   
   Zwierzątka: Dwa psy i Wyjątki


Licho, okej, masz prawo sądzić inaczej.

Jedno się nie zmieni - trzymanie dzikiego zwierzęcia w domu to zawsze kaprys człowieka. A ja podtrzymuję przynajmniej drugą, w moim odczuciu istotniejszą część tego, co zacytowałaś, szczur hodowlany (o dobrym pochodzeniu) to zawsze zwierzę nastawione do człowieka, nie przeciwko niemu. Jakikolwiek ma potencjał, szczur domowy wykorzysta go, by z człowiekiem współpracować. Z Twojego opisu wynika, że dzikus nie współpracuje. On łaskawie, ewentualnie, jak się głęboko ukłonić, pozwala na pewne rzeczy. Podziękuję. Wiem coś o zwierzętach z takim podejściem do świata i wiem, że albo się w to wsiąka, albo nie.

I na marginesie, cholernie cenię, że swoim szczurom mogę wytłumaczyć (dla ich bezpieczeństwa), że są miejsca dla nich niedostępne.
_________________
Baaj, Celar i Wyjątki

Musiałem stracić przezroczystość
Na którejś z tamtych dróg.
(...)
Tak mi przykro.
 
 
     
Licho 
Foxy Lady



Dołączyła: 28 Kwi 2009
Posty: 183
Skąd: Wrocław
Wysłany: Pią Wrz 23, 2011 11:18   

Wczoraj odbyłam trudną rozmowę z teściową.
Wbrew sobie wykastrowała kota. Według niej kocur powinien biegać i zapylać każdą napotkaną kotkę, bo taka jego natura. Postąpiła wbrew naturze, wbrew sobie, skazała kota na męczenie się z powodu niemożności bzyknięcia i to jej ciążyło najbardziej.
Czy ma rację? Pewnie niejedna osoba działająca na rzecz kotów i pomagająca tym kaprawym, cierpiącym miała by odmienne zdanie.

Podobnie jest z dzikami. Czasem lepiej postąpić trochę wbrew naturze, żeby uchronić zwierze od cierpienia, wybrać mniejsze zło. Moim zdaniem nie powinno się skazywać ich na pewną śmierć, a wolność tym właśnie dla nich będzie.

Jak wrócę do domu dodam filmik z Tyfusem, zeby pokazać jak nieszczęśliwy jest dzik w niewoli. Zresztą pare filmików z Dżumą już na yt jest, jakby ktoś był ciekawy.

[ Dodano: Pią Wrz 23, 2011 11:22 ]
AngelsDream, dla mnie szczur hodowlany jest szczurem złamanym, jemu się nie tłumaczy, a zakazuje i koniec, nie ma dyskusji.
Nie wszystkie dziki są takie jak Dżuma. Oczywiście można się na alfę naciąć, ale Tyfus jest diametralnie inny, kochany, usłuszny, ale jak dziecko (lub kot) - nie patrzy, to może sie uda w kwiatku pokopać (a kwiatek na szafie) :lol: .
_________________
Za TM: Eryk, Logan, Ritta, Lucy, Nina, Kaka, Flora, Dżuma, Fauna, Pepper, Sars, Tyfus
 
     
AngelsDream 
Gdzieś indziej



Zaproszone osoby: 1
Dołączyła: 17 Lis 2006
Posty: 19397
Skąd: Warszawa
Wysłany: Pią Wrz 23, 2011 11:24   
   Zwierzątka: Dwa psy i Wyjątki


Licho, porównywanie zwierzęcia hodowlanego ze zwierzęciem dzikim jest trochę, w moim odczuciu, chybione. Kot dzikiego a kota hodowlanego potrafi dzielić przepaść.

Rozumiem, że Ty w pełni popierasz trzymanie takich odchowanych dzikich szczurów w domu. Okej, nie przychodzę Ci do domu, nie każę ich wypuszczać, usypiać czy kastrować. Przeciwnie, to Twoja i wyłącznie Twoja sprawa i odpowiedzialność.

Życie skazuje te szczury na śmierć. Pewną. W tym lub innym momencie.

I ja nie twierdzę, że każdy dzikus zamknięty w niewoli to szczur nieszczęśliwy. Może się zdarzyć sto takich, które za człowiekiem pójdą w ogień. I sto takich, które ten ogień rozpalą, byle się tylko wydostać. (Taka przenośnia, ale oddaje dobrze mój pogląd).

Cały problem z ratowaniem takich zwierząt nie polega na ich ratowaniu, a na oczekiwaniu, że znajdą się ludzie gotowi zabrać takie uratowane zwierzaki do siebie. Dla mnie w takich akcjach zawsze za dużo jest wiary w czynnik ludzki, za mało rozsądku i za dużo emocji, uczłowieczania.

Dla mnie szczur hodowlany to zwierzę domowe. Ze wszystkimi zaletami zwierzęcia domowego. Mam w domu czterołapny przykład pogoni człowieka za "obcowaniem" z tym, co dzikie. Z tymże mój przykład waży trochę ponad trzydzieści kilogramów, więc może stąd podejście bardzo chłodne.
_________________
Baaj, Celar i Wyjątki

Musiałem stracić przezroczystość
Na którejś z tamtych dróg.
(...)
Tak mi przykro.
 
 
     
Licho 
Foxy Lady



Dołączyła: 28 Kwi 2009
Posty: 183
Skąd: Wrocław
Wysłany: Pią Wrz 23, 2011 11:36   

AngelsDream napisał/a:
Cały problem z ratowaniem takich zwierząt nie polega na ich ratowaniu, a na oczekiwaniu, że znajdą się ludzie gotowi zabrać takie uratowane zwierzaki do siebie. Dla mnie w takich akcjach zawsze za dużo jest wiary w czynnik ludzki, za mało rozsądku i za dużo emocji, uczłowieczania.

Trafiłaś w sedno. Domki muszą być naprawdę bardzo dobre i cierpliwe. Pamiętam jak BN były oddawane, okazało sie, ze niektórzy ludzie, którzy je przygarnęli przecenili swoje możliwości zaczynali je oddawać, bo sobie nie radzili.
Z dzikiem trzeba sie nastawić na każdą ewentualność.
Sama przygarniając Dżumę nie do końca wiedziałam co moze sie z tym wiązać, ale nigdy przez myśl mi nie przeszło, zeby ją oddać - bardziej zastanawiałam sie co by było gdyby była samcem i miała więcej pary w szczęce :shock: Nie przeszkodziło mi to jednak przygarnąć Tyfka, który miał być dziewczynką, ale to już szczegół.

Odnośnie dzików, to uprzedzam, ze wcale nie są większe od zwykłych, nie żyją dłużej i nie mają strychniny w ogonie, nie wygryzają policzków, oczu we śnie (choć tu też nie wiem do końca, bo moja jedena hodowlana szczura nie lubiła rzęs, więc sie na nie rzucała i drapała=próbowała wydrapać oko :lol: więc dzik z taką fobią zdarzyć sie też może) no chyba, ze się będzie próbowało je zagłodzić na śmierć.
_________________
Za TM: Eryk, Logan, Ritta, Lucy, Nina, Kaka, Flora, Dżuma, Fauna, Pepper, Sars, Tyfus
 
     
Viss
[Usunięty]

Wysłany: Pią Wrz 23, 2011 11:45   

Licho napisał/a:
Moim zdaniem nie powinno się skazywać ich na pewną śmierć, a wolność tym właśnie dla nich będzie.
na jakiej podstawie uważasz to za pewnik?
AngelsDream napisał/a:
Cały problem z ratowaniem takich zwierząt nie polega na ich ratowaniu
ja bym tego przede wszystkim nie nazwała jakimkolwiek ratowaniem.
Ludzie, od czego one zostały uratowane, przepraszam bardzo? Od życia jakie prowadzą od tysięcy lat? No błagam, nie nazywajmy idiotycznego zniewolenia z egoistycznych pobudek ratunkiem, to już jest szczyt hipokryzji.
Ratować można zagrożone gatunki, a nie odławiać szczury, które w mieście nota bene są szkodnikami. :]
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0.27 sekundy. Zapytań do SQL: 13