Alloszczur Strona Główna Alloszczur
Forum dyskusyjne Alloszczur - forum miłośników szczurów

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Pasożyty wewnętrzne - prośba o ostrożność i badania
Autor Wiadomość
hekatomba 


Dołączyła: 05 Sty 2012
Posty: 429
Skąd: Poznań
Wysłany: Sob Lip 27, 2013 12:41   
   Zwierzątka: cztery szczurzyce oraz stawonogi: rybiki cukrowe, kosarze pospolite i kątniki domowe (gościnnie)


Wprawdzie moje stado nie miało kontaktu z zarażonymi szczurami, ale i tak postanowiliśmy profilaktycznie przebadać swoje panny na obecność pasożytów wewnętrznych. Pytając wetkę o to, jak wygląda i ile kosztuje badanie na obecność giardii (lamblii), odpowiedziała, że głównym objawem zakażenia lambliami jest biegunka, więc jeżeli takiego problemu u nas w stadzie nie ma, to nie ma sensu wykonywać takiego badania. Czy to prawda?
 
     
AngelsDream 
Gdzieś indziej



Zaproszone osoby: 1
Dołączyła: 17 Lis 2006
Posty: 19397
Skąd: Warszawa
Wysłany: Sob Lip 27, 2013 12:59   
   Zwierzątka: Dwa psy i Wyjątki


hekatomba, u nas biegunek nie było, a wynik był pozytywny.
_________________
Baaj, Celar i Wyjątki

Musiałem stracić przezroczystość
Na którejś z tamtych dróg.
(...)
Tak mi przykro.
 
 
     
hekatomba 


Dołączyła: 05 Sty 2012
Posty: 429
Skąd: Poznań
Wysłany: Sob Lip 27, 2013 13:25   
   Zwierzątka: cztery szczurzyce oraz stawonogi: rybiki cukrowe, kosarze pospolite i kątniki domowe (gościnnie)


Ano właśnie. Zastanawia mnie również cena tego badania. W lecznicy, w której byłam, jego koszt wyniósłby 60 zł. Czy to normalna cena?

Zastanawiam się również nad rodzajem badania na obecność tasiemca. Wetka wspominała bowiem, że standardowe badanie pozwala wykryć jedynie obecność jajeczek tasiemca. Wetka polecała wykonanie bardziej dokładnego badania, które pozwala na wykrycie dorosłych osobników, bo jajeczek pasożyta w kale może nie być, a mimo to szczur może być nosicielem tasiemca. Badanie standardowe (na obecność jajeczek) to koszt rzędu 25 zł, a to dokładniejsze (z rozmazem?) +25 zł, czyli za całość 50 zł. Mogę prosić o potwierdzenie, czy rzeczywiście tak to wygląda w innych lecznicach i czy warto od razu wykonać to rozszerzone badanie?
 
     
AngelsDream 
Gdzieś indziej



Zaproszone osoby: 1
Dołączyła: 17 Lis 2006
Posty: 19397
Skąd: Warszawa
Wysłany: Sob Lip 27, 2013 13:49   
   Zwierzątka: Dwa psy i Wyjątki


hekatomba, nas badanie podstawowe z pakietem na lamblie kosztowało ok 50-60 złotych, kosztów takich z rozmazem niestety nie znam, ale wydaje się, że to prawdopodobne kwoty.
_________________
Baaj, Celar i Wyjątki

Musiałem stracić przezroczystość
Na którejś z tamtych dróg.
(...)
Tak mi przykro.
 
 
     
pseudomonas 



Dołączył: 29 Gru 2010
Posty: 275
Skąd: Poznań
Wysłany: Sob Lip 27, 2013 20:26   
   Zwierzątka: <3__)~ już tylko *2 :(


hekatomba, ale badanie kału na pasożyty polega właśnie na wykonaniu rozmazu, ewentualnie wybarwieniu odpowiednim barwnikiem. Szuka się główie jaj ale można też znaleść dorosłego osobnika czy np. człon tasiemca, cysty lambli czy trofozoity. Co do lambli to (przynajmniej u ludzi) można także wykryć antygen(białko) za pomocą testu kasetkowego (takie coś jak test ciążowy) na zasadzie reakcji antygen-przeciwciało.

Nie wiem o co mogło chodzić wetce... Bo dokładniejsze metody wyglądały na obróbce kału określaną metodą (np sedymentacji czy fluktuacji). Generalnie polega to na fizycznym rozdzieleniu kału od jaj ....
odsyłam do linka http://www.jagienkalewins...l/metodyka.html
_________________
Aniołki Za TM:Haruki, Kami-sama, Karolek, Koćku, Dango -San, Kami no Tenshi zwany Aniołkiem, Luffy, Kira :(

http://forum.szczury.biz/...er=asc&start=15
 
     
hekatomba 


Dołączyła: 05 Sty 2012
Posty: 429
Skąd: Poznań
Wysłany: Sob Lip 27, 2013 20:55   
   Zwierzątka: cztery szczurzyce oraz stawonogi: rybiki cukrowe, kosarze pospolite i kątniki domowe (gościnnie)


pseudomonas, podczas wizyty powiedziałam, że chcę wykonać badanie na obecność pasożytów wewnętrznych, przy czym konkretnie chodzi mi o tasiemca. Wetka odparła, że owszem, takie badanie jest wykonywane, kosztuje 25 zł i standardowo pozwala wykryć obecność m.in. nicieni i jaj tasiemca, ale już nie dorosłego osobnika. Dlatego też wetka zaproponowała, by wykonać rozszerzone badanie (i tu dodała właśnie to określenie: "z rozmazem"), które poza jajeczkami pasożyta pozwala wykryć obecność dorosłego tasiemca. Jest to jednak dodatkowy koszt, tj. kolejne 25 zł. Czyli za całość 50 zł. Badanie na obecność lamblii kosztuje natomiast 60 zł i jest to odrębne badanie, tzn. nie można wykonać go przy okazji badania próbki kału na obecność ww. pasożyta, ale to badanie wetka odradzała, jeśli - tak jak wspomniałam - w stadzie nie występował lub nie występuje problem z biegunką. Przynajmniej tak zrozumiałam to ja i osoba, która mi towarzyszyła. Zastanowiło mnie to, dlatego postanowiłam dopytać w tym wątku, bo nie wiedziałam, że badanie na obecność tasiemca jest w jakiś sposób podzielone na to mniej dokładne, pozwalające wykryć jedynie obecność jajeczek, i dokładniejsze, które stwierdza bądź nie obecność dorosłego tasiemca.

Dziękuję za link. Poczytam w wolnej chwili i w razie wątpliwości pozwolę sobie wysmarować PW :wink:
 
     
pseudomonas 



Dołączył: 29 Gru 2010
Posty: 275
Skąd: Poznań
Wysłany: Sob Lip 27, 2013 21:42   
   Zwierzątka: <3__)~ już tylko *2 :(


Hmm... Dziwne. Całego tasiemca to rzadkość dorwać, jak już pisałem jeśli już to dojrzałe człony tasiemca. Więc naprawdę dziwne rzeczy wet. mówi :shock: . Co do lambli to spektrum objawów jelitowych jest od rozwolnienia po zaparcia, plus inne objawy takie jak np. brak apetytu, w dodatku nasilenie objawów może być różne, więc brak rozwolnienia wcale nie wyklucza lambli... Tym niemniej w zwykłym badaniu kału na pasożyty lamblie jak najbardziej można zaobserwować... Ewentualnie jeśli wyjdzie ujemne to potem można się zastanowić nad dalszym badaniem.
Off-Topic:
hekatomba, a mogę zapytyć gdzie chodzisz do weta? I drugie pytanie czy bad. kału robią na miejscu czy wysyłają. Bo może wetka jest niedoinformowana... U mnie w placówce lekarze też często się gubią jeśli chodzi o badania laboratoryjne, jak dzieci we mgle...


A jakby co to można pytać u źródła :wink: :
http://www.lab-vet.pl/kontakt.html
_________________
Aniołki Za TM:Haruki, Kami-sama, Karolek, Koćku, Dango -San, Kami no Tenshi zwany Aniołkiem, Luffy, Kira :(

http://forum.szczury.biz/...er=asc&start=15
 
     
nimka 



Dołączyła: 17 Cze 2011
Posty: 1652
Skąd: Warszawa
Wysłany: Nie Lip 28, 2013 10:40   
   Zwierzątka: Pies, 3 Koty + u rodziców: Kot i Pies


pseudomonas napisał/a:
Co do lambli to (przynajmniej u ludzi) można także wykryć antygen(białko) za pomocą testu kasetkowego (takie coś jak test ciążowy) na zasadzie reakcji antygen-przeciwciało.

u zwierząt też, tylko nie wiem czy wszędzie
może tylko niektóre laboratoria zwierzęce to robią
_________________
Nasz wątek: [KLIK]
 
     
Magdonald 



Dołączyła: 24 Paź 2012
Posty: 77
Skąd: Poznań
Wysłany: Nie Lip 28, 2013 14:33   

hekatomba napisał/a:
Wprawdzie moje stado nie miało kontaktu z zarażonymi szczurami, ale i tak postanowiliśmy profilaktycznie przebadać swoje panny na obecność pasożytów wewnętrznych. Pytając wetkę o to, jak wygląda i ile kosztuje badanie na obecność giardii (lamblii), odpowiedziała, że głównym objawem zakażenia lambliami jest biegunka, więc jeżeli takiego problemu u nas w stadzie nie ma, to nie ma sensu wykonywać takiego badania. Czy to prawda?


U mojego szczurka nie było i nie ma biegunki, a ma lamblie. Kupy w pierwszych dniach u mnie były wprost twarde i suche, teraz są normalnej konsystencji i wyglądu, jak wszystkie inne szczurze kupki ;) Także to nie jest regułą.

Mi w Kobrawecie (widzę, że też jesteś z Poznania) podali cenę 50 zł za badania na lamblię + 20 zł osobno badanie na owsiki (też chciałam je wykonać). Inną cenę, choć też wysoką, zaproponowali mi u weta na ul. Sołtysiej. Na szczęście jechałam akurat do Warszawy i w Pulsvecie wzięli tylko 50 zł za pełne badanie. Proponuję podzwonić po lecznicach, zorientować się w cenach i opiniach i wtedy przemyślisz sobie, gdzie bardziej się opłaca kupki podrzucić.
 
     
cornflakegirl 



Dołączyła: 30 Lip 2012
Posty: 1602
Skąd: Olsztyn
Wysłany: Śro Sie 14, 2013 19:12   
   Zwierzątka: 2 szczury i 2 psy


U mnie czysto :)
_________________
moje dziewczynki: http://forum.szczury.biz/viewtopic.php?t=13637

ze mną: Nutelka i Mortadela na wiecznym DT
za TM: Elza, Siwa, Tola, Lusia, Wena, Nanna, Neska(*)
 
     
AngelsDream 
Gdzieś indziej



Zaproszone osoby: 1
Dołączyła: 17 Lis 2006
Posty: 19397
Skąd: Warszawa
Wysłany: Śro Sie 14, 2013 19:54   
   Zwierzątka: Dwa psy i Wyjątki


U nas na ten moment w porządku.
_________________
Baaj, Celar i Wyjątki

Musiałem stracić przezroczystość
Na którejś z tamtych dróg.
(...)
Tak mi przykro.
 
 
     
quagmire 



Dołączyła: 16 Maj 2008
Posty: 12121
Skąd: Warszawa
Wysłany: Czw Sie 15, 2013 12:21   
   Zwierzątka: Mati, Cielo oraz Finn


Bardzo pozytywne to, że tak szybko poszło :)
_________________
"I'm not going to ask you if you just said what I think you just said because I know it's what you just said."

Moje Słonka za TM: Syriusz, Lavian, Fado, Miluś, Ayanek, Oliś, Bibuś, Piesio, Ryjek, Zefirek, Nikuś, Deduś, Jumiś, Viguś, Jazzik, Hiruś, Karmelek, Ilduś, Indi, Szuwarek, Zeze, Ledusia, Mauryś, Kleoszek, Naboo, Przemysław, Remus, Marysia, Tosia :serducho:
 
     
anaa 



Dołączyła: 02 Paź 2008
Posty: 300
Skąd: Wrocław, Jawor
Wysłany: Czw Sie 15, 2013 19:06   

u nas po drugim odrobaczeniu, dobrze! :)
_________________
http://forum.szczury.biz/viewtopic.php?t=9246 moje ratki 

Rastka, Myszka, Memba, Kiełcia, Loa, Morelka, Kayomi, Lili, Etynka, Emba [*]

Łatwe i szybkie wrzucanie zdjęć na forum z google picasa :]
 
     
hekatomba 


Dołączyła: 05 Sty 2012
Posty: 429
Skąd: Poznań
Wysłany: Wto Sie 20, 2013 22:00   
   Zwierzątka: cztery szczurzyce oraz stawonogi: rybiki cukrowe, kosarze pospolite i kątniki domowe (gościnnie)


Magdonald napisał/a:
Mi w Kobrawecie (widzę, że też jesteś z Poznania) podali cenę 50 zł za badania na lamblię + 20 zł osobno badanie na owsiki (też chciałam je wykonać).

Dzięki za informację :) Ostatecznie próbka powędrowała do "Kobry". Za badanie (owsiki, nicienie, tasiemiec) zapłaciłam 15 zł (+ koszty wizyty). Na szczęście badanie nie wykazało obecności nieproszonych gości :wink:
 
     
Vaco 
phage the Chihuahua



Dołączyła: 30 Sty 2010
Posty: 1785
Skąd: Świnoujście
Wysłany: Czw Sie 22, 2013 19:32   

Mi po odrobaczeniu nie mamy tasiemca, za to są lamblie i inne pierwotniaki, z rodzaju coccidia. Chłopcy dostaną metronidazol ;) A i jak ktoś chce tańsze badania, to zamiast zlecać u weta lepiej się wybrać do jakiegoś laboratorium/gabinetu analityki medycznej.
_________________


 
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0.32 sekundy. Zapytań do SQL: 7