Alloszczur Strona Główna Alloszczur
Forum dyskusyjne Alloszczur - forum miłośników szczurów

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
POMOCY, MOJA SAMICZKA WŁAŚNIE URODZIŁA!
Autor Wiadomość
Devona 
(astro)fizyczka



Dołączyła: 18 Sie 2008
Posty: 3981
Wysłany: Czw Wrz 25, 2014 00:29   

Zuzkaaaa, samiec musi być koniecznie odseparowany, ponieważ samica od razu po porodzie jest znów płodna i może zajść w ciążę. Być może już do tego doszło, dlatego trzeba ją bacznie obserwować. Ciąża u szczurów trwa ok. 3 tygodni, tak więc panna trafiła już do Ciebie ciężarna.

Maluszki muszą być z matką 4-4.5 tygodnia, później samce trzeba koniecznie oddzielić (bo potencjalnie mogą być zdolne do rozrodu i np. zapłodnić matkę lub siostry), dziewczynki mogą jeszcze zostać z mamą. Wtedy można wydać je do nowych domów, ale opiekunów warto szukać zawczasu.

Skoro samiczka gryzie, postaraj się na razie jej nie niepokoić, tylko dyskretnie sprawdzaj, czy karmi wszystkie malce (będzie widać, czy wszystkie tak samo wyglądają, równomiernie przybierają na wadze itp.). Szczurzym matkom, zwłaszcza młodym, zdarza się "zagubić" malca w gnieździe i wtedy trzeba go podstawiać do cyca. W miarę możliwości trzeba utrzymywać klatkę w czystości i zamiast ściółki używać papierowych ręczników i/lub szmatek, ale bez zbędnej rewolucji w postaci wymiany całego podłoża, skoro samica nie jest ufna. Można jej podsuwać nowe czyste materiały do budowy gniazda i istnieje duża szansa, że sama będzie wyciągała brudne (wtedy można je usuwać).

Samica w okresie laktacji potrzebuje diety bogatej w białko, warto więc podawać gotowane chude mięso, można też kupić mleko dla kociąt i przygotowywać jej różne kaloryczne posiłki na nim (np. mieszać z ugotowanym ryżem).

Zuzkaaaa, warto przejrzeć cały dział dotyczący rozmnażania, bo trudno w jednym wpisie zawrzeć wszystkie istotne informacje. Śmiało pytaj, jeżeli czegoś nie wiesz lub nie możesz znaleźć :) .
_________________
za TM: W, S, J, DM1, K, M, P, DM2, S-a, N, L, B-o, Cz, Sh, OM3, G, A, R, Q, T, Po, Pe, C, B-a, E, Ś, B-k, MM
 
     
yumeha21 



Dołączyła: 10 Sie 2011
Posty: 102
Skąd: Białystok
Wysłany: Czw Wrz 25, 2014 07:06   

Bez urazy. Jednakże sądzę, że trzeba interweniować szerzej. Ktoś bardziej rzetelny (niż niesiedząca w ogóle w temacie 13 latka) powinien odchować maluchy. Zróbmy coś, bo nawet jeśli ma dobre chęci to może być ze szkodą dla osesków. Dziewczyna została rzucona bez żadnej wiedzy dotyczącej szczurów na głęboką wodę.
_________________
moje ogonki<3
bazarek różnych różności ;)
 
     
Devona 
(astro)fizyczka



Dołączyła: 18 Sie 2008
Posty: 3981
Wysłany: Czw Wrz 25, 2014 12:26   

Yumeha21, wczoraj w nocy nie zauważyłam wieku, w każdym razie ja mogę wspomóc tylko radą, ale może ktoś inny byłby chętny przejąć miot? Zuzkaaaa, skąd jesteś?
_________________
za TM: W, S, J, DM1, K, M, P, DM2, S-a, N, L, B-o, Cz, Sh, OM3, G, A, R, Q, T, Po, Pe, C, B-a, E, Ś, B-k, MM
 
     
Zuzkaaaa 


Dołączyła: 14 Wrz 2014
Posty: 4
Wysłany: Czw Wrz 25, 2014 18:22   
   Zwierzątka: Papugę, 2 Psy,Królika, 2 szczury :D


Niestety mieszkam za granicą, w Irlandii. Więc raczej przejęcie miotu nie wchodzi w grę, dziękuję za rady, nie wiedziałam że tak szybko mogą zajść w ciążę.


Samca odrazu przełożyłam do innej klatki bo samiczka go atakowała zanim urodzily sie małe.
_________________
Elmo i Eliot ~
 
     
waskisongo 


Dołączył: 24 Cze 2014
Posty: 83
Wysłany: Pią Lis 28, 2014 15:16   dziwny przypadek hmm

Dstałem info od koleżanki, że adoptowała dwie samiczki siostry, okazało się, że jedna jest w ciąży...
Mamusia urodziła, lecz zmarła ;(

Co dziwnego w tym!?!?!?

Jej siostra nie dopuszczała właścicielkę do yyy "zwłok" :/

Co dziwniejsze, jej sis adoptowała maluchy i jej karmi xD

Jak to możliwe??
 
     
jokada 



Zaproszone osoby: 2
Dołączyła: 08 Sty 2007
Posty: 2391
Skąd: w-wa, żoliborz
Wysłany: Pią Lis 28, 2014 15:32   

Jeśli karmi i maluchy faktycznie maja mleko w brzuchach, to druga samica tez może być w ciąży i zaraz rodzic... Dlatego tez bardziej może bronic klatki i siebie...
_________________
Skunksik / Robin <:3 )~
Ostatnio zmieniony przez Karena Pią Lis 28, 2014 17:04, w całości zmieniany 1 raz  
 
     
waskisongo 


Dołączył: 24 Cze 2014
Posty: 83
Wysłany: Pią Lis 28, 2014 15:36   

Młoda mówi, że jej sis nie jest w ciąży.... jakiś urojony przypadek :>

Najnowsze niusy... samiczka jest w ciąży tamtych jest 3!!! Wtf ??

Póki co nie widzi co się stało z innymi, o ile jeśli jakieś były :roll:
 
     
mmarcioszka 



Dołączyła: 24 Cze 2010
Posty: 11559
Skąd: Nieporęt/Warszawa
Wysłany: Pią Lis 28, 2014 15:50   
   Zwierzątka: królinka i szczury


waskisongo, chyba nie rozumiem... Możesz napisać wszystko po kolei, pełnymi zdaniami?

Jeśli szczur nie urodził dopiero co, albo nie jest w ciąży, to nie może karmić młodych, bo zwyczajnie nie ma pokarmu.
_________________
:wavexxs:
Paskudy mmarciochy
Hand made by mmarcioszka
 
     
waskisongo 


Dołączył: 24 Cze 2014
Posty: 83
Wysłany: Pią Lis 28, 2014 16:01   

Karmi tamte wiec mleko ma, teraz okazało się, że ta druga też w ciąży ups
 
     
Devona 
(astro)fizyczka



Dołączyła: 18 Sie 2008
Posty: 3981
Wysłany: Pią Lis 28, 2014 16:06   

Przeniosłam do działu, który wydaje mi się bardziej adekwatny do opisywanego problemu. Najwyraźniej obie samiczki były ciężarne. Mam nadzieję, że ciało tej, która zmarła, zostało usunięte z klatki?
_________________
za TM: W, S, J, DM1, K, M, P, DM2, S-a, N, L, B-o, Cz, Sh, OM3, G, A, R, Q, T, Po, Pe, C, B-a, E, Ś, B-k, MM
Ostatnio zmieniony przez Devona Pią Lis 28, 2014 16:13, w całości zmieniany 1 raz  
 
     
waskisongo 


Dołączył: 24 Cze 2014
Posty: 83
Wysłany: Pią Lis 28, 2014 16:08   

Tak zostało usunięte
 
     
Devona 
(astro)fizyczka



Dołączyła: 18 Sie 2008
Posty: 3981
Wysłany: Pią Lis 28, 2014 16:13   

waskisongo, a wiadomo, jaka była przyczyna śmierci?
_________________
za TM: W, S, J, DM1, K, M, P, DM2, S-a, N, L, B-o, Cz, Sh, OM3, G, A, R, Q, T, Po, Pe, C, B-a, E, Ś, B-k, MM
 
     
waskisongo 


Dołączył: 24 Cze 2014
Posty: 83
Wysłany: Pią Lis 28, 2014 16:15   

:/ nie
 
     
smeg 



Dołączyła: 18 Cze 2009
Posty: 2238
Skąd: Gdańsk
Wysłany: Pią Lis 28, 2014 19:13   
   Zwierzątka: brak


waskisongo, skąd koleżanka adoptowała te szczurki, skoro były w ciąży? Chyba raczej kupiła w sklepie... Uświadom ją, że nie powinno się tego robić, właśnie m. in. ze względu na możliwość ciąży. A osamotnionej samiczce niech zostawi jedną córkę do towarzystwa ;)
_________________
Za TM: Ally, Majka, Lidka, Benia, Chrupka, Gaja, Basiek, Poziomka, Czarny, Luna, Krówka, Haszczyk, Duży, Zaraz, Haszczak, Piratka, Mariusz, Felicja, Mioli, Ciri, Pchełka, Halinka SR, Oliwka, Lili, Margolcia SR, Mortadelka SR, Rudolf Czerwononosy SR, Frotka, Flaszka <:3 )~~
 
     
ela 


Dołączyła: 02 Gru 2014
Posty: 10
Wysłany: Wto Gru 02, 2014 09:39   
   Zwierzątka: dwie szczurzyce + 5 młodych


Witam,
niestety wzięliśmy dwa szczurki z zoologa (byłam nieświadoma że to złe, ale nie linczujcie mnie bo już się stało). Chcieliśmy dwa samce, ale okazało się, że są same dziewczynki, więc mamy dwie samiczki od przeszło tygodnia. Ich wiek oceniono na ok 8 tygodni. Około 3-4 dni temu zauważyłam, że jedna z nich(Polly) ma powiększony brzuszek i podejrzewałam ciąże, jednak sądziłam, że trochę to potrwa a dziś w nocy mąż mnie budzi, że dziwne piski słyszy z klatki a ona właśnie rodziła -naliczyłam 5 maluchów, nie wiem czy nie jest więcej.
Martwię się o nią czy nie jest za młoda na ciąże i czy da radę i co mam zrobić z drugą samiczką (Angeliną), bo podczas tego tygodnia trochę "dokuczała" ciężarnej Polly, podgryzała ją, wchodziła na nią a tamta ciągle piszczała i w ogóle była wystraszona i ciągle uciekała gdzieś szukać kryjówki -teraz wiem dlaczego-chciała w spokoju urodzić.

Na szybko w nocy oddzieliliśmy klatkę na pół poziomo i Polly śpi w koszyczku z materiałami z młodymi, a Angelina urzęduje na dole -czy tak może być przez jakiś czas i jak długo? Nie chcę skrzywdzić ani jednej ani drugiej.
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0.17 sekundy. Zapytań do SQL: 12