Alloszczur Strona Główna Alloszczur
Forum dyskusyjne Alloszczur - forum miłośników szczurów

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: Karena
Nie Paź 13, 2013 20:46
Pomoc dla hodowcy znów potrzebna :D - ankieta!

Czy zdecydowałabym się/zdecydowałbym się na maluszka z tego miotu?
tak
48%
 48%  [ 24 ]
nie
46%
 46%  [ 23 ]
tak, ale... [proszę wpisać]
6%
 6%  [ 3 ]
Głosowań: 50
Wszystkich Głosów: 50

Autor Wiadomość
Oli 



Dołączyła: 14 Sty 2007
Posty: 13184
Skąd: Warszawa
Wysłany: Pią Cze 12, 2009 19:49   

Skoro tak uważasz, to po co ta cała ankieta? Przecież o mioty kontrolne nikt nigdy nie pytał.
_________________
Z nami: Jojo i Princeska; Duszek, Amidala i Zosia; Api i Kava
na dt: suczka Sarabi www.facebook.com/EkipaDuszka
 
 
     
Nakasha 



Dołączyła: 16 Cze 2007
Posty: 9971
Skąd: Białystok/Kuriany
Wysłany: Pią Cze 12, 2009 19:59   
   Zwierzątka: 3 psy, 2 kotki


Oli, przy szczurach z WKR i miotach kontrolnych jest zawsze ryzyko, chętni są tego świadomi bardziej lub mniej, podobnie gdy w metryce jest inbred - niby wszystko ok, nikt nie podnosi za bardzo alarmu, bo zakładamy, że tamten zagraniczny inbred był jednak "dobry".

Ale ta sytuacja jest o tyle szczególna, że po raz pierwszy polski hodowca robi coś takiego, nie ma tu takiej praktyki, nie ma doświadczenia, ludzie widzą tylko spokrewnione szczury i hasło "inbred zawsze jest zły i zawsze powoduje wady genetyczne!". Więc jakbym niczego nie wyjaśniała i zrobiła sobie taki miot, to by się mogło okazać, że chętnych nie będzie w ogóle. Po to mi ankieta :)


Jak pisałam: nie muszę robić tego miotu, na forum SHSRP rozważałam drugą wersję, a mianowicie połączenie Felicity i Darkona, a krycie Frostem gdy skończy 1,5 roku. :)
_________________
Za TM: 95 szczurzych duszyczek [*]
 
 
     
Oli 



Dołączyła: 14 Sty 2007
Posty: 13184
Skąd: Warszawa
Wysłany: Pią Cze 12, 2009 20:02   

Nakasha napisał/a:
Po to mi ankieta :)
ok, rozumiem.


Nakasha napisał/a:
na forum SHSRP rozważałam drugą wersję, a mianowicie połączenie Felicity i Darkona, a krycie Frostem gdy skończy 1,5 roku. :)
czytałam i uważam takie rozwiązanie za lepsze. według mnie wtedy mimo wszystko sprawdzenie i kontrola byłaby lepsza niż jedynie przy skrzyżowaniu rodzeństwa.
_________________
Z nami: Jojo i Princeska; Duszek, Amidala i Zosia; Api i Kava
na dt: suczka Sarabi www.facebook.com/EkipaDuszka
 
 
     
maris 



Dołączyła: 25 Mar 2009
Posty: 1571
Skąd: Gierałtowice/Warszawa
Wysłany: Pią Cze 12, 2009 20:04   
   Zwierzątka: 5 Ogonków i Bożątko ;)


Nie zdecydowałabym się na maluszka z tego miotu, więc mój głos na nie.
_________________
http://ogonkowo.pl - zapraszam do odwiedzin! <:3 )~
Ze mną: Pringles SR, Totoro SR, Fiołek ZR, Morgan i Magic RT
Za TM [*]: Hugo, Charlie, Claire, Niunia, Juliet, Klusia, Lori, Amelka, Kira, Ashanti, Krzysiu, Vanilka V, Aralka Ab, Mia, Florence SR, Maniek, Fergie SR, Kelly Ab, Franklin, Michael, Reynevan SR, Toffee SR, Szarlej SR, Rubin SR, Pepper SR, Mikan RT
 
 
     
yes 



Dołączyła: 07 Gru 2008
Posty: 1013
Skąd: Wrocław - Warszawa
Wysłany: Pią Cze 12, 2009 20:05   
   Zwierzątka: juz tylko haszczak i ... stitch:)


nie zagłosuje,bo to dla mnie teraz teoria. myślę o samiczce dla mojej hodowli. nie mam miejsca na inne zwierzaki. z tego miotu nie byłoby materiału o którym mogłabym myślec jako o linii. przykro mi, ale miot kontrolny to nic złego dla kogos to po prostu chce szczurka. a ta parka... cudna!!
 
     
Nakasha 



Dołączyła: 16 Cze 2007
Posty: 9971
Skąd: Białystok/Kuriany
Wysłany: Pią Cze 12, 2009 20:08   
   Zwierzątka: 3 psy, 2 kotki


Jeśli będzie mało głosów na tak, a bardzo dużo na nie, to pozostanę przy pierwotnej wersji Felicity + Darkon i Frost po 1,5 roku ;) to z jednej strony da więcej szczurów do obserwacji, ale też rozłoży sprawdzenie linii w czasie ;)

Ale możliwe, że znajdą się osoby, które zaryzykują, wiedząc czego można się spodziewać. Więc pytam się i czekam na odpowiedzi :)

A co sensu miotów kontrolnych, to w skrócie, bo chyba trzeba do tego wrócić: gdy linia nie jest do końca pewna, ale dobrze rokuje i warto zaryzykować, bo spodziewane korzyści przewyższają ewentualne ryzyko. :)
_________________
Za TM: 95 szczurzych duszyczek [*]
 
 
     
marhef 
Idiot.



Zaproszone osoby: 1
Dołączyła: 17 Lis 2006
Posty: 1411
Skąd: Wroclove
Wysłany: Pią Cze 12, 2009 20:16   

Nakasha napisał/a:
A linia zapowiada się naprawdę nieźle

Ponawiam pytanie - dlaczego, co jest takiego szczególnego w tej linii?
 
 
     
Nakasha 



Dołączyła: 16 Cze 2007
Posty: 9971
Skąd: Białystok/Kuriany
Wysłany: Pią Cze 12, 2009 20:21   
   Zwierzątka: 3 psy, 2 kotki


marhef, to samo co w większości linii: fajny rodowód ze strony mamy, to z jednej strony, a z drugiej to, jak wyglądają i zachowują się eFki. Już o tym pisałam ;)

Są bardzo duże (2-miesięczna samica jest wielkości 3-4-miesięcznej, samiec podobnie, a miot był liczny), mają zrównoważone charaktery, a umaszczenie zbliżone do standardów.

Niczym się nie różnią od innych miotów kontrolnych, no może wielkością ;)

Po prostu "dysponuję" rodzeństwem, a piszę to już któryś raz, to jest najszybszy i najpewniejszy sposób sprawdzenia ich linii :) a jednocześnie u nas najmniej popularny ;)
_________________
Za TM: 95 szczurzych duszyczek [*]
 
 
     
marla
[Usunięty]

Wysłany: Pią Cze 12, 2009 20:44   

od razu zaznaczę, że jestem zupełnie zielona jeśli chodzi o genetykę.
ale od lat czytam na tym forum, że chów wsobny to zło. że choroby ujawniają się już w pierwszym pokoleniu. żeby nie kupować szczurów w zoologu, bo często są chore i zaniedbane.

a tutaj hodowczyni wychodzi z propozycją chowu wsobnego, do którego polityka forum jest nastawiona negatywnie, chowu wsobnego, gdzie jedno zwierze jest z zoologa i wszyscy temu przyklaskują. nie mam zamiaru wszczynać wojny, czy się czepiać, ale po prostu chciałabym, żeby mi ktoś w łopatologiczny sposób to wyjaśnił. tym bardziej, że american blue, to nie jest jakiś kolor niemożliwy do wyciągnięcia mniej ryzykowną drogą. po co ryzykować chorymi maluchami? i czemu nagle chów wsobny to nie jest ryzyko, tylko znakomity sposób na sprawdzenie wartości genów?
 
     
Nakasha 



Dołączyła: 16 Cze 2007
Posty: 9971
Skąd: Białystok/Kuriany
Wysłany: Pią Cze 12, 2009 20:49   
   Zwierzątka: 3 psy, 2 kotki


aga, już to wyjaśniłam, przeczytaj uważnie moje posty :)

Nie planuję tego miotu dla koloru ;)

Jednopokoleniowy chów wsobny to jest znakomity sposób na sprawdzenie wartości genów :) i sam z siebie nie jest "zły" - po prostu gdzie Ty znajdziesz w zoologach szczury zinbredowane tylko w 1 pokoleniu i w ogóle w poprzednich? a na forum była mowa o ile wiem o szczurach z zoologa.

Wielopokoleniowy chów wsobny w zoologach to kompletnie coś innego, już to wyjaśniałam.
_________________
Za TM: 95 szczurzych duszyczek [*]
 
 
     
pituophis 
( . )( . )


Dołączył: 17 Sty 2007
Posty: 1431
Wysłany: Pią Cze 12, 2009 21:52   
   Zwierzątka: węże, koty, jeż, rogatki, eublefary i sporo gryzoni


Przy jednorazowym skrzyżowaniu rodzeństwa wspólczynnik inbredu wynosi 12,5%. Wiele osób uważa, że dla gryzoni ryzykownym jest dopiero wspólczynnik inbredu większy niż 50%. Najpierw zastanówcie się, co krytykujecie, potem piszcie :roll: Wsółczynnik inbredu 12,5% nawet dla psów, dużo bardziej wrażliwych na depresję inbredową, uznaje się za niemal nieszkodliwy (taką granicą jest 10%)

Jeśli po skrzyżowaniu niespokrewnionego rodzeństwa otrzymałoby się potomstwo o mocno pogorszonej żywotności, to w takim razie żadne zwierzę z tej linii nie nadaje się do hodowli bo ilośc recesywnych genów o niekorzystnym działaniu jest dramatycznie duża.

Ja nie widzę nic złego nawet w doprowadzeniu do bardzo dużego stopnia homozygotyczności, jeśli zwierzęta są zdrowe. Tym bardziej, że tutaj nie będzie mnożenia bezwiednie czegokolwiek, tylko monitorowanie stanu zwierząt. To jest nie do porównania z hodowlą sklepową! :roll:

Zinbredowana jedna babcia miotu nie ma żadnego znaczenia na inbred omawiany, bo i tak była kojarzona z innymi, niespokrewnionymi szczurami. Jeśli zaś nadal żyje i jest zdrowa - tym bardziej szanse na niesienie akurat przez nią jakichś recesywnych obniżających żywotnośc cech maleją.

Zauważyłem, że inbred demonizują ludzie, którzy nic o nim nie wiedzą.

Być może dobrym pomysłem byłoby wydzielenie tematu o inbredzie.
_________________
Love is a flaw, love never completely under will :]
 
 
     
babyduck 
Duckling



Dołączyła: 25 Sie 2007
Posty: 7218
Skąd: Warszawa
Wysłany: Pią Cze 12, 2009 21:57   

Nakasha, nie chcę się czepiać, ale nie ma żadnych dowodów, że wszystkie inbreedy w zoologach są wielopokoleniowe. Mogą być jedno, taka szansa jest większa, albo wcale. Wielopokoleniowe inbreedy w zoologach mogą być, ale nie muszą. W tym planowanym inbreedzie wady nie muszą wyjść, ale mogą.
_________________
W :serducho: : Fretka, Borsuk, Shiba, Kreta, Corleone RL, Happy Hour AR, Pavan AR, Ex Aequo SR, Roux, Bonus, Muminek EM, Willy Wonka SR, Amor Vincit SR, Tea
 
 
     
Niamey 
Zhongguo!



Dołączyła: 09 Sty 2009
Posty: 3537
Skąd: Szanghaj
Wysłany: Pią Cze 12, 2009 21:59   

Ja o tyle wyrażałabym zgodę na taką próbę, że (tak przynajmniej rozumuję) - jeśli linia niesie coś naprawdę złego, to prędzej czy później i tak to wyjdzie, i wtedy zamiast jednego miotu i kilkunastu szczurów, będzie co najmniej kilka miotów i kilkadziesiąt szczurów z obciążonej linii. I z takiego punktu widzenia ten inbred ma sens. Podsumowując - jeśli linia jest dobra, inbred nie zaszkodzi, a może wzmocnić dobre cechy. Jeśli linia jest zła, inbred uchroni nas przed rozprzestrzenieniem złych genów.
_________________
moje szczuraki
Pino*Myszka*Diuna*Zefir*Śmietanka*Lotta*,Migotka*Mimbla*Ponyo*Kikimora*Archa*Bucca*Beren*Itka*
 
     
tamiska
[Usunięty]

Wysłany: Pią Cze 12, 2009 22:07   

Moj tez jest na nie, bo bym sie bala, poza tym ciagle namawiamy wszystkich aby szczurkow nie kupowac z inbreedu bo sa be, a u hodowcow bo tam sa ok, a teraz u hodowcow beda tez z inbreedu i ludziom sie pomiesza i straca wiare w to co glosza wszystkie stowarzyszenia, bo nie zauwaza roznicy.
 
     
Oli 



Dołączyła: 14 Sty 2007
Posty: 13184
Skąd: Warszawa
Wysłany: Pią Cze 12, 2009 22:09   

Niamey napisał/a:
a może wzmocnić dobre cechy
No dobra, to jeszcze jedno - co tak naprawdę wiadomo o zdrowotności tej linii, ich przodków? No, bo to, że maluchy są duże i fajne z charakterów to nie wszystko. Te dobre cechy to tylko to co wymieniłaś Nakasha?

Nakasha napisał/a:
Są bardzo duże (2-miesięczna samica jest wielkości 3-4-miesięcznej, samiec podobnie, a miot był liczny), mają zrównoważone charaktery, a umaszczenie zbliżone do standardów.


edit/

pitu, dobrze wiesz, że teoria swoje, a w praktyce to jednak inaczej wygląda. Biologia nie działa stricte według zasad matematyki.
_________________
Z nami: Jojo i Princeska; Duszek, Amidala i Zosia; Api i Kava
na dt: suczka Sarabi www.facebook.com/EkipaDuszka
 
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0.19 sekundy. Zapytań do SQL: 11