Alloszczur Strona Główna Alloszczur
Forum dyskusyjne Alloszczur - forum miłośników szczurów

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Uniwersalne, polecane sposoby na oswajanie szczurów
Autor Wiadomość
hekatomba 


Dołączyła: 05 Sty 2012
Posty: 429
Skąd: Poznań
Wysłany: Czw Lip 17, 2014 17:32   
   Zwierzątka: cztery szczurzyce oraz stawonogi: rybiki cukrowe, kosarze pospolite i kątniki domowe (gościnnie)


guminika, z całym szacunkiem, ale mam wrażenie, że traktujesz forum jak czat, na którym w minutę po zadaniu pytania pojawi się kilka lub kilkanaście odpowiedzi. Być może brak odzewu wynika z faktu, że problem, który poruszasz, był na forum wielokrotnie omawiany i myślę, że się nie obrazisz, jeśli na początek odeślę Cię do tego i tego tematu. Twój problem nie jest czymś niespotykanym i wyjątkowym, więc na pewno znajdziesz odpowiedź w ww. wątkach. Przyjemnej lektury :wink:
 
     
mmarcioszka 



Dołączyła: 24 Cze 2010
Posty: 11559
Skąd: Nieporęt/Warszawa
Wysłany: Czw Lip 17, 2014 17:50   
   Zwierzątka: królinka i szczury


guminika, scaliłam z odpowiednim tematem.
Zapoznaj się z jego treścią, a jeśli mimo wszystko pojawią się wątpliwości pytaj.
_________________
:wavexxs:
Paskudy mmarciochy
Hand made by mmarcioszka
 
     
kapitanchaos 



Dołączyła: 05 Paź 2016
Posty: 10
Wysłany: Śro Wrz 06, 2017 15:07   szczur ze śmietnika
   Zwierzątka: Zuzia i Zosia[*], Szczęściarz


hej, adoptowałam od weta szczura którego ktoś wyrzucił w klatce na śmietnik..jest to samiec,wg mnie odmiana dumbo rex, dośc duży i jakoś hmm staro wygląda? wet ocenił jego wiek na rok przeszło rok,nie wiem czy nie zaniżył wieku,żeby go po prostu zabrać, sierść zmierzwiona, w kilku miejscach widocznie przerzedzona, łyse placki, dziwnie głośno oddycha, dziwne dzwięki wydaje, takie głośne, moje samice w życiu czegos takiego nie robiły, to normalne u samców? mam go od wczoraj, wczoraj dał się głaskać,złapać na ręke, dziś próbował mnie capnąć, siedzi ciągle u dołu klatki, niby przy wyciągnięciu i zawinięciu w ręcznik był zimiasty, ale jakiś taki wyalienowany, nie wiem jak się za to zabrać, w rękawiczkach czy lepiej żeby czuł mój zapach? wyciągać go czy póki co pozwolić zeby się oswoił z klatką? jakieś porady ktoś?
 
     
Senthe 



Dołączyła: 07 Lut 2016
Posty: 796
Skąd: Wrocław
Wysłany: Śro Wrz 06, 2017 15:58   

Ja bym go nie łapała na siłę. Ani rękawicami. Z jednym z moich szczurów tak robiłam, jedyny efekt to uraz do rękawic i do moich rąk w ogóle. Daj mu odpocząći oswoić się z sytuacją. Zawijanie w ręcznik to dobra opcja, jeżeli go uspokaja.

Głośne dźwięki przy oddychaniu nie są normalne, prawdopodobnie jakieś przeziębienie, wet się tym nie zainteresował?
 
     
kapitanchaos 



Dołączyła: 05 Paź 2016
Posty: 10
Wysłany: Śro Wrz 06, 2017 16:18   
   Zwierzątka: Zuzia i Zosia[*], Szczęściarz


wet powiedzia,że nie ma żadnych przeciwskazac zdrowotnych, pytałam o łyse placki i zadrapania na plecach powiedział,że zaleczone i juz nie drapie, faktycznie sie nie drapie, no ale jakiś dziwnie głośny jest w porównaniu to moich poprzednich klusek. ogólnie pytałam o starość choroby itd, to wyszło na to,że zdrowy i nie musi brać zadnych lekarstw
 
     
Senthe 



Dołączyła: 07 Lut 2016
Posty: 796
Skąd: Wrocław
Wysłany: Śro Wrz 06, 2017 17:24   

To jakiś polecany wet czy pierwszy z brzegu? Jak brzmią konkretnie te odgłosy, to jest świszczenie, gruchanie, czy wydaje je cały czas czy np. tylko wtedy kiedy węszy?
 
     
kapitanchaos 



Dołączyła: 05 Paź 2016
Posty: 10
Wysłany: Śro Wrz 06, 2017 17:43   
   Zwierzątka: Zuzia i Zosia[*], Szczęściarz


niedawo otwarty wet,lekarz to jakiś rus lub ukrainiec,ale mówi po polsku, jak na tak krótki okres otwarcia to mają niezłą renomę w naszym miescie, drzwi sie nie zamykają, dodatkowo dzialaja charytatywnie,organizuja zbiorki zywnosci dla zwierząt i lapią przybledy i znajdują im nowe domy,tak jak w przypadku szczurka.. nie jest to cały czas, nie jest to ani gruchanie ani świszczenie, czasem mam wrażenie,ze bardzo głośno węszy lub dyszy,oddycha?, tylko nie cały czas tylko czasem, głownie jak jestem nad klatką, bo wlożeniu ręki do klatki,staje się miziasty i potulny, martwi mnie tylko,że caly czas spi,non stop,w nocy wczoraj troche buszował bo słyszałam jak je, ani razu nie widziałam żeby pił wodę, gerberka na łyżce trochę polizał i pogardził,moje poprzednie dałyby się za taki przysmak zabić, owoc lub warzywo skubnie, ale jakiś taki, no dziwny...
 
     
Senthe 



Dołączyła: 07 Lut 2016
Posty: 796
Skąd: Wrocław
Wysłany: Śro Wrz 06, 2017 20:38   

Z opisu zachowania brzmi trochę jakby był ciągle w szoku i przerażony. Skoro już był, a wręcz przebywał u weta, to chyba pozostaje chyba tylko dać mu trochę spokoju i obserwować.

Inna kwestia, że pewnie przez długi czas był samotny i możliwe, że w związku z tym jest taki zdziczały i smutny. Mam nadzieję, że masz w planach jak najszybsze doadoptowanie mu towarzysza.
 
     
czarownica811 


Dołączyła: 15 Lis 2017
Posty: 1
Wysłany: Śro Lis 15, 2017 18:25   co zrobić
   Zwierzątka: koty, szczury


Cześć jakiś 2,5 tyg temu adoptowałam dwie szczurzyce od znajomej ;) To mój pierwszy raz ze szczurkami i oczywiście popełniłam pewnie 1000 błędów. Chciałam aby były na ręce więc wyciągałam z klatki pojedynczo. Maluszki się bały i biegały po mnie całej chcąc się schować. Teraz chce by same wychodziły ale jak daję rękę do klatki to tylko obwą:cenzura:ą i w ogóle nie wychodzą z klatki już nie wspomnę o ręce ;( a jedna to mnie lekko podgryza ;( mówię do nich cały czas spokojnym tonem ale mam wrazenie , że to nic nie zmienia ;(
Jak mam je oswoić by wchodziły mi na rękę i nie bały opuszczać klatki?
ps. mam 2 koty ale one są w innym pomieszczeniu i w ogóle nie mają styczności ze szczurkami.
POMOCY nie wiem czy ze mną coś jest nie tak ;(
 
     
Albireo 



Dołączyła: 11 Wrz 2014
Posty: 1081
Skąd: Gdańsk
Wysłany: Śro Lis 15, 2017 22:23   

czarownica811, witamy na forum. Przede wszystkim uzbrój się w cierpliwość, oswajanie to nieraz długi proces, ale maluchy powinny szybciej się do Ciebie przekonać niż starsze osobniki. Obawiam się, że mogą wyczuwać koty i to może wpływać na ich nieufność. Może ich nie widzą, ale pewnie czują i słyszą. Po jakimś czasie powinny się przyzwyczaić. Wiele osób poleca branie szczurków pod starą bluzę, która "pachnie" właścicielem. W środku czują się bezpiecznie, będą schowane tak jak chcą, a przy okazji będą się przyzwyczajać do Twojego zapachu i bliskości. Możesz dać im wtedy po małym smakołyku, żeby kojarzyły Cię pozytywnie.
_________________
"Zawsze przy mnie, lecz nie ze mną": Spika, Irina, Akne, Rosika, Spock, Flawia sHS, Flora sHS, Xilesia of ZR, Yldritta od ZR [*]
 
     
Wojtyczko 


Dołączyła: 01 Lut 2018
Posty: 2
Wysłany: Czw Lut 01, 2018 10:39   

Witajcie, czy w ramach oswajania małego szczurka sprawdzą się także smakołyki? Kupiłem coś takiego https://www.krakvet.pl/da...i-pg-16069.html Czy może jednak lepiej zwierzaka nie przyzwyczajać do takich smakołyków ?
 
     
Hanami 


Dołączyła: 22 Sty 2011
Posty: 3694
Skąd: Warszawa
Wysłany: Czw Lut 01, 2018 11:09   
   Zwierzątka: ... Kawunia, Ukkinia, Lavinia, Totunia


Wojtyczko dyskretne zapytanie - piszesz "oswajanie małego szczurka" - czy on jest pojedynczo? Czy ma towarzysza tej samej płci i w podobnym wieku. Szczurki są stadne poczytaj o tym. Bardziej go uszczęśliwisz dając mu towarzystwo tego samego gatunku.

Ja raczej nie stosuję żadnych kupnych smakołyczków. Stosuję w tym celu np. pestki z dyni, którą jadłam jesienią. Pestki zostawiłam dla szczurków. Można też używać tzw. dropsy owocowe, warzywne, jogurtowe. Mniejszy kawałek na raz i szczur się nie przyzwyczai, że to jego główny pokarm. Można też podawać kawalątko świeżego banana, jabłka, gruszki lub czegoś innego, co szczurek lubi.[/b]
_________________
449955886677
 
     
Senthe 



Dołączyła: 07 Lut 2016
Posty: 796
Skąd: Wrocław
Wysłany: Czw Lut 01, 2018 11:48   

Tak jak wyżej, nie ma sensu kupować smakołyków w sensie ciastek, kolb itd. Znacznie lepiej sprawdzą się zwykłe pestki (dyni, słonecznika), orzechy, warzywa i owoce. Jeśli już kupować, to najlepiej suszone owoce i warzywa - ale tylko ze sklepów zoologicznych, nie dosładzane. Spróbuj przejrzeć asortyment firmy Herbal Pets (ale z wyłączeniem ziół i kwiatów, szczury raczej się nimi nie interesują tak jak np. króliki). Podawaj smakołyki w małych kawałeczkach.

Małe szczury zwykle są mniej zainteresowane jedzeniem, a bardziej bieganiem, więc na początek ja bym takiemu szczurowi umożliwiła eksplorowanie np. stołu albo łóżka, z opcją wejścia człowiekowi na kolana.

No i jak napisała Hanami wyżej, każdy szczur MUSI mieć szczurze towarzystwo, inaczej będzie tylko przerażony i zdołowany. Tylko zanim adoptujesz drugiego szczura, upewnij się co do płci ich obu, żeby nie wyprodukować sobie nagle całej gromadki.
 
     
Wojtyczko 


Dołączyła: 01 Lut 2018
Posty: 2
Wysłany: Pią Lut 02, 2018 13:46   

Senthe, Hanami bardzo dziękuje Wam za odpowiedź ! Pomyślę zatem jednak o bardziej "naturalnych" smakołykach dla niego :) a co do towarzystwa to sama decyzja adopcji szczurka była bardzo nagła i nie do końca przeanalizowana. Dopiero zaczynam zgłębiać temat tych zwierząt----> wiem późno. Natomiast mam warunki na przyjęcie kolejnego szczurka więc jak najbardziej stanie się to niebawem :)
 
     
Preet 


Dołączyła: 02 Lut 2018
Posty: 38
Wysłany: Śro Lut 07, 2018 22:37   Jak oswoić szczura ?

siemanko
mam szczurka ma on może z kilka miesięcy , codziennie wypuszczam go żeby sobie pobiegał po domu , daję mu rękę żeby powąchał wszystko git tylko jak już go biorę na ręce lub chce się z nim bawić to ucieka , nie wiem czy był taki temat bo dużo postów jest na ten temat jak już był to przepraszam jestem nowa dopiero od miesiąca mam szczurka ( tak wiem szczury to zwierzęta stadne , w piątek będę mieć drugiego spokojnie ), macie jakies fajne sposoby aby go bardziej oswoić
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0.25 sekundy. Zapytań do SQL: 11