To jest tylko wersja do druku, aby zobaczyć pełną wersję tematu, kliknij TUTAJ
Alloszczur
Forum dyskusyjne Alloszczur - forum miłośników szczurów

Odżywianie - Dieta w przypadku dużego spadku wagi lub po chorobie

Gato - Śro Lis 22, 2006 21:56
Temat postu: Dieta w przypadku dużego spadku wagi lub po chorobie
W przypadku większości chorób szczury dość szybko tracą na wadze i wymagają dokarmiania kalorycznymi produktami o wysokiej zawartości substancji odżywczych. W wątku tym znajdują się różnego rodzaju porady, jak pomóc szczurowi lub szczurom odzyskać utraconą wagę w odpowiednim tempie. Trzeba mieć na uwadze to, że zwierzę powinno tyć równomiernie, po około 20 gramów na tydzień, czasem szybciej, jeśli spadek był większy, a wyjściowa waga wyższa.

AD
19.11.2012

---------------------------


falka napisał/a:
a przy tym dość kaloryczny

ja sie chyba nie zgodze - powiedzialabym, ze dobrze "zapycha" brzuch, a przy tym jest dosc dietetyczny (na tyle zeby nie wzbudzac kolejnych sensacji) - moj pies podczas biegunki dostawal marchew z ryzem gotowana (ja z reszta tez, ewentualnie ziemniaki jak lapalam wszelakie choroby przewodu pokarmowego) i pomaga. zatem tez polecam :> .

falka - Śro Lis 22, 2006 22:03

ja jednak uważam, że jest dość kaloryczny bo np. ma podobną ilość kalorii co makaron, więcej niż chleb, a trzy razy więcej niż gotowane mięso z kurczaka. oczywiście nie wliczałam pączków czy pizzy w te kalkulacje :wink:

zrobiłam baaaaardzo luźne zestawienie kaloryczności produktów

kaloryczność od najwyższej na 100 gram:
:arrow: od 700 do 800 kcal: oleje, masło, margaryna, majonez
:arrow: od 600 do 700 kcal: orzechy włoskie, laskowe, wiórki kokosowe
:arrow: od 400 do 600: orzechy pistacjowe, migdały, słonecznik, orzechy arachidowe, pestki dyni, chipsy, czekolada, wafle, batony
:arrow: od 300 do 400 kcal: ser, makaron, płatki owsiane, kukurydziane, pszenne, ryż preparowany, ryż, parówki, sernik, pizza, miód, kiełbasa, żółtko
:arrow: poniżej 300 kcal: rodzynki, mięsa, dżemy, chleb, ryby
:arrow: poniżej 200 kcal: tuńczyk w oleju, śmietana, lody, mięso drobiowe, jajko całe, twaróg
:arrow: poniżej 100kcal: piersi kurczaka gotowane, banan, ziemniaki, ananas/brzoskwinia w syropie, jogurt, fasola, manna na mleku, winogrona,
:arrow: poniżej 50 kcal: warzywa, owoce, mleko, zupy, Coca Cola ;) , sok pomarańczowy

zakładając, że nie karmimy szczurka olejem ;) to ryż plasuje się całkiem nieźle - na równi z pizzą (akurat w tym zestawieniu jest pizza mięsna, warzywna spadnie kategorię niżej) a więc jest kaloryczny :) przecież to same węglowodany, nie sugerujcie się tylko zawartością tłuszczu :)

sechmet - Sob Lis 25, 2006 19:06
Temat postu: Dieta tucząca.
No właśnie, jakie wysokokaloryczne jedzonko polecacie dla zbyt chudych szczurków?
Bo Sidek ma problemy ze zdrowiem i bardzo schudł...
Daję mu ryż, makaron, chleb, ser... Co jeszcze mogę mu dawać?

Sileas - Sob Lis 25, 2006 19:09

Na pewno banany, i takie kaszki mleczno-ryżowe dla dzieci są - bardzo tuczące i energetyzujące.
Co jeszcze.. hum.. dunno.

Azi - Sob Lis 25, 2006 19:48

czekoladę? :twisted: w sumie czekolada zdrowa jest... tylko, że kaloryczna...
AngelsDream - Sob Lis 25, 2006 20:05

Czekolada to bardzo zły pomysł - mozna szczura wysłać na drugi świat.
marhef - Sob Lis 25, 2006 20:13

A ja właśnie podawałam Tuśce od czasu do czasu kawałek czekolady jak ją odkarmiałam po poprzedniej chorobie...
AngelsDream - Sob Lis 25, 2006 20:17

Maleńkimi kawałeczkami można, ale trudno wyczuć granicę, kiedy się przegnie i mozna zaszkodzić.
marhef - Sob Lis 25, 2006 20:22

No właśnie, malutki kawałek, około 1/8 do 1/5 kostki raz, dwa razy na tydzień. Wydaje mi się że taka dawka nie zaszkodzi, a dla wyniszczonego chorobą szczurka to dość duża dawka energii.
AngelsDream - Sob Lis 25, 2006 20:26

marchewa, zgadzam się z Twoimi dawkami. :)
nezu - Nie Lis 26, 2006 00:13

Polecam zageszczone, slodzone (klasyczne lub kakaowe) mleko w tubce, takie wyciskane.

Ma duzo kalorii i jest swietnym zastrzykiem energii.
Prawde mowiac jest nawet skuteczniejsze w kwestii utrzymania szczura w niezlym stanie wagowym niz wszelkie nutridrinki i inne wynalazki.

marhef - Wto Lis 28, 2006 23:25

nezu, spróbowałam dziś Twojej metody z zagęszczonym mlekiem. Tusia zachwycona, ja też bo w końcu być może będzie chciała jeść :)
Polecam z czystym sercem wszystkim mającym pod opieką chorutkie niejadki :)

sechmet - Śro Lis 29, 2006 00:08

nezu, ten pomysł zagęszczonym mlekiem... niesamowite, myslałam że nie będzie chciał, a ten się rzucił na to :D tak się ciesze
AngelsDream - Śro Lis 29, 2006 00:09

nezu, pomysl widzę wart zapamiętania. Proste rozwiązania są najlepsze.
nezu - Śro Lis 29, 2006 20:03

Ciesze sie, ze moglam pomoc :mrgreen:


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group