To jest tylko wersja do druku, aby zobaczyć pełną wersję tematu, kliknij TUTAJ
Alloszczur
Forum dyskusyjne Alloszczur - forum miłośników szczurów

Odżywianie - Ile powinien ważyć szczur? Jak powinien być duży?

Niamey - Pią Paź 28, 2011 09:52

Pająk, 450g jest ok, lepiej ich nie tuczyć, bo potem na starość będą mieli większe problemy.
Pająk - Pią Paź 28, 2011 10:50

Ale czy to jest dolna granica prawidłowej szczurzej wagi?
Pyl - Pią Paź 28, 2011 11:19

Pająk, nie ma co definiować dolnej granicy (a już na pewno nie na poziomie 450g) - są szczury mniejsze i większe, drobniejsze i solidniejsze w budowie. Dla jednego samca 450 g będzie za dużo i będzie otłuszczony, a dla drugiego za mało, bo będzie sam (długi) szkielet. Dodatkowo jest różnica czy te n gram to głównie tłuszcz czy mięśnie (mięśnie są cięższe).
450g to całkiem dobra waga, chyba, że to jakiś duży, długi osobnik to wtedy faktycznie będzie ciut mało (ale bez paniki). Popatrz sobie na swoje ogony, pomacaj czy mają mięśnie czy tłuszczyk czy same kostki i sama oceń. Skoro piszesz, że kostek nie czuć i jest za co złapać ogona to bym się tym nie przejmowała.

Sama mam ogony o różnych wagach, z czego 3 dorosłe o podobnej wadze: Kiff 450g, Cza 470g, Qbuś 460g - wszystkie z nich są dość krótkie i nabite (tylko Cza ciut mniej) i zdecydowanie wymagają lekkiego odchudzenia niż tuczenia :wink:

Cerro - Pią Paź 28, 2011 19:49

Fero w wieku 10 miesięcy też ważył koło 450g i moja pani wet oceniła to na prawidłową wagę. On zresztą całe życie był bardzo szczupły jak na samca, dopiero na starość mu się przybrało. Grimciul ważył z kolei koło 650g i był tak tłusty, że miał problemy z myciem, no ale jego zanim trafił do mnie tuczono kiełbasą. :roll:

Także powiedziałabym, że waga twoich jest w porządku, Pająk, tym bardziej jeżeli mają ładne boczki. :mrgreen:

paullla17 - Nie Paź 30, 2011 01:47

moje szczury mają nieco tłuszczu co czuć po tym że zdaje się jak by miały więcej skóry są takie miękkie, zaczynają mnie martwić dopiero kiedy mają twarde brzuchy. rufus np warzy 625 a gruby nie jest ma nie wielką warstwę w niczym nie przeszkadzającą, brzuch też szczupły.

czy szczur jest za gruby to nie ciężko sprawdzić wszystko widać i jeszcze jak się wymaca czy twarde czy miękkie i jak gruba jest warstwa. i czy mu nie przeszkadza w niczym, jak biega...

Kasik - Nie Paź 30, 2011 10:32

Mój Stefan (ma 1 rok) waży 500g i wydaje mi się naprawdę bardzo szczupły, czuć u niego wszystkie kosteczki, a tkanki podskórnej, jak się złapie w palce fałd, ma kilka milimetrów. Je zupełnie normalnie (a nawet mało), nie siedzi non-stop przy misce. Julian na bank jest cięższy, na moje oko dobija do 600g, i o nim już mogę powiedzieć, że ma grubszą tkankę podskórną, ale też niewiele więcej niż Stefan. Pani wet powiedziała, że absolutnie nie wyglądają na otłuszczone czy grube, że są prawidłowo odżywione. Jakby Stefan schudł do 450g to byłby chyba kościotrupkiem, czego bym nie przeżyła :mrgreen:

Hmm... A może by tak przeprowadzić jakieś badania i wprowadzić jakiś wskaźnik otyłości szczurzej, tak jak są wskaźniki otyłości ludzkiej? :P Np. obwód pasa, albo stosunek obwodu klatki piersiowej do brzucha? :wink:

gotica - Śro Cze 13, 2012 21:21
Temat postu: Różnica w wielkości u szczurków
Witam mam pytanie. Posiadam dwa ogonki, jeden "normalny" standard pod każdym względem, a drugi dumbo z pofalowaną sierścią i kręconymi wąsikami:) Dumbo (Pinki) ma jakieś 6 miesięcy a standard (Stasio) jest miesiąc młodszy tyle że jest 2 razy większy i cięższy niż Pinki. Jedzą normalnie i nie wiem czy tak już po prostu mają czy może któryś jest może chory? Jakie duże i ile powinny ważyć mniej więcej szczurki w ich wieku?

Dziękuję z góry za odpowiedź.

Karena - Śro Cze 13, 2012 22:15

gotica, Napisz ile ważą.
Jeśli nie wyczuwasz u nich 'boczków/fałdek" to waga w miarę powinna trzymać się normy.
Szczury są różne ;) Sama mam np. siostry z jednego miotu w stadzie i jedna jest skrajnie szczupła w druga ma dietę bo ma tendencje do tycia.

gotica - Czw Cze 14, 2012 22:49

Ok, postaram się je zważyć i napiszę może zdjęcie im zrobię to chociaż trochę będzie widać.
Martuha - Pią Cze 15, 2012 17:14

Ja miewałam w stadzie szczury w tym samym wieku,a jedno wyglądało jak matka,drugie jak jej dziecko :D Każdy szczur jest inny i nie musi oznaczać chorobę :)
gotica - Czw Cze 21, 2012 21:38

Tak więc zważyłam moje pociechy mniej więcej się udało nie są to jak narazie bardzo dokładne wyniki dumbo waży mniej więcej 360g a drugi 480g. Jak myślicie? to w normie jest?

Dzięki za odpowiedzi

ziew - Sob Lip 14, 2012 13:36

gotica, jeżeli czują się dobrze, to wszystko w porządku. Ja ważę 54 kg, a mój brat ok. 90. Szczury też tak mają :)
Poza tym wagi wydają mi się w normie. Tobie wydaje się to dziwne, bo widzisz kontrast, ale nasze trzy (w podpisie) ważą po 0,5 kg, a Wkrętka jest maluśka i świetnie się z tym czuje, nie licząc bezpośredniego starcia, bo wtedy "masa robi swoje" :wink:

Ewela9838 - Pon Lis 19, 2012 19:25
Temat postu: Mój szczur wgl nie rośnie . ;d
mój szczur w ogóle nie rośnie co mam zrobić .??
Martini - Pon Lis 19, 2012 19:29

Ewela9838 napisał/a:
co mam zrobić .??


Po pierwsze, podawać więcej danych.
Ile szczur ma miesięcy, ile waży i co dostaje do jedzenia? I ile sobie liczył, kiedy go wzięłaś?

Ewela9838 - Pon Lis 19, 2012 19:57

Ma ok 3,5 mies . Daję mu JR farm uczta dla szczurów , marchewke i czasami jakieś owoce . waży 215 gram . wzięłam go niecałe 2 mies temu


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group