To jest tylko wersja do druku, aby zobaczyć pełną wersję tematu, kliknij TUTAJ
Alloszczur
Forum dyskusyjne Alloszczur - forum miłośników szczurów

Odżywianie - Ile powinien ważyć szczur? Jak powinien być duży?

Layla - Pią Mar 26, 2010 14:15

Chyna napisał/a:
dostaje kilka dropsików dziennie,
Dropsy to sam cukier i tłuszcz, są niezdrowe. Kaloryczna dieta nie musi być niezdrowa. Szczury z wiekiem chudną, zaobserwowałam, że najczęściej po ukończeniu 2 roku życia. Ile ma James? Obserwuuj jego wagę, moim zdaniem jak na samca jest bardzo drobny.
Marcik - Pią Mar 26, 2010 14:30

Dziewczyny, a czy mógłby ktoś załączyć takie porównawcze zdjęcia do tego tematu. Pierwsze szczurka o idealnej budowie, szczura z nadwagą i szczura spasionego?
Bo ciężko tak po samych wagach i opisach określić czy to już czy jeszcze nie.
Moja Chili przykładowo była od początku duuża. Jako dorosła 11 miesięczna szczurzyca waży 410g. A nie uważam jej za spasioną i grubą. Jest po prostu wielka... chociaż czasem jak się położy na "naleśnika" to mam pewne obawy.
Moja Pchełka ma ledwo 8 tygodni a już 240g! :shock: I też piękna duuuża samica z niej jest i będzie. Runa ważyła jako dorosła zaledwie 270g.
Co do chłopców to są leniwe dziady i muszę na nich uważać, bo zapasy zżerają w kilogramach :D i chciałabym wiedzieć, kiedy jest ten moment, da się jakoś radę to określić?

Anonymous - Pią Mar 26, 2010 14:31

Layla napisał/a:
Kaloryczna dieta nie musi być niezdrowa.
na pewno nie powinna być tłusta i słodka (cukier). Stary i chudy to jeszcze nie powód aby zawalac mu tłuszczem arterie. :D
Layla - Pią Mar 26, 2010 14:40

Marcik, bo to wszystko zależy. Akurat Kiko mi schudła przez chorobę, ale ważyła 525 gramów. Mimo to nie wydawała się otyła, bo jest taka zbita i umięśniona. A przecież waga jaką ma równa się wadze niejednego samca. Z kolei są osoby na forum mające np. samce ważące 700 i nabite, aktywne, a mój Omar ważąc tyle był kupą tłuszczu i mu siadły łapki...
Marcik - Pią Mar 26, 2010 14:44

Layla, dlatego fajnie by było jakby jakiś spec dietetyk czarno na białym (albo kolorowym) dał przykład za grubego szczurka... mam nadzieję, że ktoś się pofatyguje, ładnie proszę :)
Anonymous - Pią Mar 26, 2010 14:57

Layla napisał/a:
Chyna napisał/a:
dostaje kilka dropsików dziennie,
Dropsy to sam cukier i tłuszcz, są niezdrowe. Kaloryczna dieta nie musi być niezdrowa. Szczury z wiekiem chudną, zaobserwowałam, że najczęściej po ukończeniu 2 roku życia. Ile ma James? Obserwuuj jego wagę, moim zdaniem jak na samca jest bardzo drobny.


James ma około 1,5 roku.
Dziękuję za odpowiedzi.

cheldorado - Pią Kwi 15, 2011 12:12
Temat postu: Szczurza figura
Korci mnie to już od jakiegoś czasu i poszukiwałam, ale konkretów się nie doszukałam. Chodzi mi o to jak rozpoznać że szczurek waży zbyt dużo/ za mało. Domyślam się, że nie ma uniwersalnej szczurzej wagi- bo szczurki jak ludzie: jedne są mniejsze inne większe, więc odbija się to na ich wadze.
I tu zwracam się do osób obeznanych w ogonkach: w którym momencie należy zareagować jeżeli chodzi o dietę?
Co jest pierwszym objawem jeśli szczurek waży zbyt mało, a jeśli zbliża się do bycia szczurzym grubaskiem. Bo wiadomo, że ani jedno ani drugie nie jest wskazane.

Swoje pytanie opieram na tym, że u kotów są takie objawy, szczególnie w stronę otyłości po kastracji, kiedy należy już zacząć zmieniać dietę, bo kotek robi się zbyt puszysty. Tj. co gdzie powinno być wklęsłe, które elementy szkieletu może być widać, a które już nie.
Jeżeli było a się nie doszukałam: przepraszam- usunę.

aneczka1-13 - Pią Kwi 15, 2011 17:54

Myślę że nadwagę u szczura dość łatwo jest zauważyć. Raczej widzi się kiedy jest gruby. przede wszystkim na brzuszku się to trochę zbiera. I ogólnie wszędzie. U jednego z moich szczurów to widać. A a co do drugiego to nie jestem pewna czy waga jest normalna czy za mała. Później postaram się zrobic zdjęcia i je wrzucić. Zobaczysz wtedy jaka jest różnica.
Bel - Pią Kwi 15, 2011 18:03

jeżeli kości i kręgosłup nie sterczą to waga jest prawidłowa.Natomiast gdy boczki się wylewają i szczurek w dłoniach przelewa to należy mu ograniczyć dodatki i przejść na karmę bardziej light ;) np.granulat rat pro.
aneczka1-13 - Pią Kwi 15, 2011 18:11

Tylko jak jeden jest za chudy a drugi za gruby to co wtedy robić?? Bo właściwie sama nie wiem.Przecież nie mogę ich oddzielić żeby dawać każdemu z osobna inna karmę.Jak można takie coś załatwić??
Bel - Pią Kwi 15, 2011 18:16

aneczka1-13, zawsze da radę ;) jednego dokarmiać np.timmą-dość mocno tuczącą karmą-drugiego w tym czasie wyjmować z klatki i robić mu częstszy wybieg aby zrzucił co nie co ;)
aneczka1-13 - Pią Kwi 15, 2011 19:44

to ja bym tego grubszego bym chyba musiała rano wyjmować z klatki na cały dzień a chudszy musiał by cały dzień w klatce siedzieć. ew. niektóre smakołyki oddzielnie da się dawać.
Oli - Pią Kwi 15, 2011 22:06

believe_86 napisał/a:
jednego dokarmiać np.timmą-dość mocno tuczącą karmą-drugiego w tym czasie wyjmować z klatki
przy karmie light dobrej firmy, np. granulat rat pro o którym wcześniej wspomniałaś dokarmianie nie jest konieczne. Granulat nad wszelkimi mieszankami ma tę przewagę, że szczur nie wybiera sobie smakołyków, więc je tyle ile potrzebuje, a nie napycha się żeby mu koledzy nie zjedli. Te co mają schudnąć to schudną (o ile otyłość wynika z obżarstwa a nie choroby), a normalne utrzymają wagę.
aneczka1-13 - Pią Kwi 15, 2011 23:19

Ja mieszam Timę, VL Rat Nature i selective
cheldorado - Pon Kwi 18, 2011 17:36

Dziękuję za pomoc. Rozwiało to moje wątpliwości. Wygląda na to, że moje dziewczyny są narazie w normie :D


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group