To jest tylko wersja do druku, aby zobaczyć pełną wersję tematu, kliknij TUTAJ
Alloszczur
Forum dyskusyjne Alloszczur - forum miłośników szczurów

Leczenie - Objawy neurologiczne - zapalenie mózgu, wylew

witch - Śro Sty 21, 2009 00:28

Dobra,sluchajcie,potrzebuje Waszej pomocy mozliwie szybko.
Lunie poprawilo sie bardzo,zaczela biegac i lapki byly sprawne w 90%,tzn.lewa ok a prawa srednio,ale lepiej.Zaczela jesc twardy pokarm,biegac,ale ciagle dla pewnosci byla w izolatce.
A dzis znowu je ze stolu,nie trzyma nic w lapkach,ma tylko je zacisniete w piastki ;( to cholerstwo zaczyna wracac...
kiedy bylysmy na kontroli w sobote wet powiedzial zeby przestac podawac antybiotyk,ale przy tym pogorszeniu chyba nie powinnam?
A juz sie cieszylam ze z tego wyszla ;(

Oli - Śro Sty 21, 2009 00:30

witch, jeśli nie masz weta 24h to jutro biegiem marsz po steryd i antybiotyk oraz wit. z grupy B!
Nisia - Śro Sty 21, 2009 00:35

witch, wybacz, nie śledzę dokładnie, ale...
Zwykle przy takich zapaleniach daje się antybiotyk wraz ze sterydem. Steryd daje szczurowi naprawdę porządnego "kopa" i bywa, zwłaszcza w zapaleniach (przy nowotworach to wygląda różnie), że szczur nagle wydaje się, że, przynajmniej częściowo ozdrowiał, po czym po kilku dniach, kiedy steryd przestaje działać, objawy wracają. Nie jest to nawrót choroby, po prostu steryd przestał działać.
Nalezy się jednakże cieszyć, jeśli steryd działa i efekt jego się utrzymuje długo (minimum 3 dni).

Antybiotyku nie wolno odstawiać przed dokładnym wyleczeniem choroby + jeszcze kilka dni! A zapalenie mózgu u szczura leczy się długo, 2-3 tygodnie....

Tak więc ja bym antybiotyk kontynuowała + podała jeszcze raz steryd (jeśli był podany ostatnio kilka dni temu).
Poza tym, oczywiście, wit. B complex, Nootropil (czy co tam macie do wspomagania wnikania leków do tkanki mózgowej).

witch - Śro Sty 21, 2009 01:00

dzieki
antybiotyk dostaje :baytril,metacam plus ronaxan.Sterydu nie dostala wogole.
Dajemy Jej wit.B complex,znajomy mial przywiezc nootropil z Polski,ale jeszcze sie z nim nie widzialam.Zaraz poszukam,czy mozna tu jeszcze znalezc jakis odpowiednik.
Moge zwiekszyc dawki natybiotykow?
baytril dostaje 0.1 x2
metacam1.5mg-1 kropla raz dziennie
ronaxan w tabletkachj(1/8)tez raz dziennie.
Czytalam tez ze metacamu nie podaje sie ze sterydem

Nisia - Śro Sty 21, 2009 01:16

Nie jestem wetem i lepiej, aby się wypowiedział tutaj ktoś bardziej zorientowany, ale:
- zarówno metacam, jak i steryd (ja bym tu polecała dexamethasone - to substancja aktywna :) ) mają działanie przeciwzapalne, a więc podawanie obu naraz nie ma chyba sensu
- metacam wykazuje również własności przeciwbólowe
- ale na zapalenie mózgu metacam jest za słaby w działaniu, porządny steryd lepszy.

Dawkowania antybiotyków najlepiej sama nie zmieniaj. Zwłaszcza, że w wersji combo (czyli kilka antybiotyków naraz) dawkowanie może być inne niż gdy podajesz tylko jeden z antybiotyków. Pewne wskazówki co do dawkowania możesz znaleźć na ratguide.com, ale trzeba je czasem brać z przymrużeniem oka :) Z tego, co niejasno kojarzę dawkowanie enrofloksacyny tam jest kapkę przegięte. No i na spisie leków widnieje penicylina....
Jesli nie wiesz, substancją aktywną w ronaxanie jest doxycyclinum. Po substancjach aktywnych łatwiej szukać informacji, czy odpowiedników.
U nas przy zapaleniu mózgu stosuje się również czasem Borgal (trimethoprim + sulfadoxine). Przepraszam przy okazji za anglojęzyczne nazwy substancji aktywnych, to tak, żeby Ci było łatwiej szukać :)
W Nootropilu substancją aktywną jest piracetamum.

I najogólniej w tak powaznych stanach dużo lepszy efekt daje podawanie leków w postaci zastrzyków :) Można wówczas ograniczyć ilość dawek (np. Baytril z dwóch do jednej).

EDIT. Na ratguide.com NIE MA opisanego zapalenia mózgu. Może szczury amerykańskie na to nie chorują?

witch - Śro Sty 21, 2009 01:20

Dzieki wielkie za pomoc!
dzwonilam na 24 hr vet helpline-faktycznie kazali odstawic metacam i isc do weta.
Tak zrobie.

Nisia - Śro Sty 21, 2009 01:24

Oczywiście, poinformuj weta o której godzinie szczurek dostał leki :) Metacam na przykład działa do 24 godzin.
witch - Śro Sty 21, 2009 02:13

jasne,jasne.
Wszystko z Mloda git oprocz tych lapek..kurde spac nie moge.

Layla - Śro Sty 21, 2009 09:45

Nisia napisał/a:
Na ratguide.com NIE MA opisanego zapalenia mózgu. Może szczury amerykańskie na to nie chorują?
A są ogólnie jakieś neurologiczne opisane? W zasadzie my też tylko gdybamy w przypadku chorób mózgu, to troszkę jak chodzenie po ciemnym parku :(

A co do nootropilu to nie jest chyba tak łatwo przedawkować, ja dawałam na oko zawsze... Tylko że u mnie wyzdrowiała tylko Bianca. Po 3 miesiącach całkowitego spokoju i wyzdrowienia nastąpił nawrót i w 3 dni niestety było po szczurze pomimo tego, że zareagowałam jak tylko zrobiła się smutna, leki zostały jej podane natychmiast po zmianie nastroju, zanim wystąpiły typowe objawy. To beznadziejne choróbsko. Ale bywa różnie, np. Vissowa Gucianka przeszła i zapalenie, i nawrót.

Nisia - Śro Sty 21, 2009 09:50

Layla napisał/a:
A są ogólnie jakieś neurologiczne opisane?

Szukałyśmy kiedyś z koleżanką używając różnych słów kluczowych. Znalazłyśmy tylko padaczkę i wodogłowie. No i gruczolaka przysadki.

witch - Śro Sty 21, 2009 20:12

Wracamy wlasnie od weta-dostala ten steryd i czekamy.
Jutro mam zaczac znowu z baytrilem,ale zapomnialam zapytac lekarza,czy ciagle mam podawac ronaxan?

Anonymous - Czw Sty 22, 2009 11:56

To zadzwoń do weta i zapytaj, nikt z nas ci tego nie powie.
witch - Czw Sty 22, 2009 21:06

Wiem ze powinnam zadzwonic do weta i tak wlasnie zrobilam.
Dzieki.

Martuha - Czw Sty 29, 2009 12:53

Hmmm a powiedzcie mi jak wyglada zapalenie opon mozgowych bo moj pierwszy szczurasek ladne pare lat temu mial poszlam do weta i mi powiedzial ze ma zapalenie opon mozgowych teraz sie zastanawiam czy dobrze zdiagnozowal chorobe.Objawy mojej szczurci to: praktycznie byla nieprzytomna niereagowala na nic a krew lala sie jej z uszu,oczu,nosa widok straszny!Uspilam moja kochana ale teraz po przeczytaniu tego zastanawiam sie czy faktycznie byla na to chora wet nawet niepozwolil byc przy eutanazji,mimo moich protestow twierdzac ze choroba jest zarazliwa dla ludzi i innych zwierzat.
Anonymous - Czw Sty 29, 2009 13:00

Martek napisał/a:
Hmmm a powiedzcie mi jak wyglada zapalenie opon mozgowych
zapalenie opon mózgowy i zapalenie mózgu ciężko rozpoznać na 100%, dlatego najczęsciej mówi sie o jednym lub drugim. Leczenie jest bardzo podobne lub takie samo. Mnie wetki mówiły, że leczy sie objawowo i w zależności od tego co pomaga stawia sie diagnozę "do końca".
Martek napisał/a:
a krew lala sie jej z uszu,oczu,nosa
to nie jest krew. Te płyn nazywa sie porfiryną. Przeczytaj o niej w dziale leki, leczenie.
Martek napisał/a:
twierdzac ze choroba jest zarazliwa dla ludzi i innych zwierzat.
ja mam bardzo mieszane uczucia co do tego, ponieważ zarażenie człowiek-szczur i szczur-człowiek sa niezwykle rzadkie. Nie wiem czy ktos na forum zaraził sie czyms od swojego szczura lub na odwrót, ale wydaje mi sie, że nie.

Gdyby wet sie faktycznie znał, to podjął by leczenie szczura. Nasze sa leczone i często z tego wychodzą.

[ Komentarz dodany przez: babyduck: Czw Sty 29, 2009 13:09 ]
błąd poprawiony



Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group