To jest tylko wersja do druku, aby zobaczyć pełną wersję tematu, kliknij TUTAJ
Alloszczur
Forum dyskusyjne Alloszczur - forum miłośników szczurów

Odżywianie - Własna karma - mieszanka

sachma - Pią Lis 17, 2006 14:38
Temat postu: Własna karma - mieszanka
Ja polecam wlasna mieszanke ;) w sumie w polowie wlasna ;) otoz jeden duzy megan owocowy przysmak + XtraVital dla szczurow + suszone warzywa (mozna kupic takie bez soli bez niczego, czesto dodawane do zup i sosow) + Herbal pets (zalezy jakie szczur lubi) + platki kukurydziane + ciasteczka bebe + (mozna dodac to co szczury lubia, slonecznik, kukurydza - surowe badz prazone) :) powiem wam jedno - u mnie znika wszystko ;)

jak wam sie nie chce robic, to polecam sama mieszanke megana (koniecznie owocowy przysmak) i XtraVital dla szczura :)

marhef - Sob Lis 18, 2006 01:35

Ja polecam też karmę własnej roboty, tzn. prawie własnej ;)
Koktajl dla gryzoni Vitapolu (lub jakiś inny) + megan owocowy + herbal pets jakieś + opakowanie bio-kalu + suszona kukurydza (z własnego ogrodu ;) ) + duuuża ilośc suchego makaronu + suchy ryż + suszone warzywa + pestki dyni.

Tak właściwie ten koktajl z Vitapolu można sobie darować, ale ja daję żeby kluchy nie myślały sobie, że zawsze tylko najlepsze i najbardziej ulubione jedzonko będą dostawać ;)

Aha, i jeszcze bardzo bardzo polecam "gerberka" firmy HIPP "Puree jarzynowe z indykiem". W składzie ziemniaki, kukurydza i mięso z indyka. Od kiedy dałam im posmakować tego, innego nie ruszą. Nie ma szans. :)

Layla - Sob Lis 18, 2006 09:23

Ja do megana szczurzego albo jakiegoś żarełka na wagę dodaje pestki dyni, suchy makaron, musli tradycyjne, ziółka (ludzie, polecam Naturę Szczura, u mnie zżarły z prędkością ponaddźwiękową :P ) i co tam mi się jeszcze nasunie. Moje szczury nie są wybredne i nawet jak raz w awaryjnej sytuacji kupiłam im lipne żarcie dla chomików z Lider Prajsa to zżarły :shock: A gerbery jedzą absolutnie wszystkie, najchętniej firmy Bobovita :)
Chesti - Sob Lis 18, 2006 09:50

Mieszanka moich chłopaków:

Megan owocowy na wagę (w zaufanym sklepie, bez żadnych zwierzątek ;) ), musli, chrupy kukurydziane, pszenica preparowana (lub ryż preparowany), popcorn, pestki dyni, słonecznik i coś co moje miśki kochają... suszone rybki (stynka) albo suszone krewetki.

Dodatkowo gotuję im zupki (marchew, brokuły, ziemniaki, mięsko z kurczaka albo soja, ryż, makaron). Z gotowych uwielbiają wszelkie zupki z Bobovity, niektóre dania z Gerbera (np. warzywa z mięsem i kluseczkami), no i ukochany deserek z firmy HiPP - truskawki i maliny z jogurtem (mniam, nawet mnie smakuje :P ).

wanna - Sob Lis 18, 2006 21:40

Ja już nie pamiętam kiedy podawałam szczurkom coś innego niż karma Megan. Są tam podstawowe ziarna, słoneczniki, kukurydza, pestki dyni, płatki kukurydziane, prażony ryż, fasolki, groszek, chrupki witaminowe, i coś brązowego... wygląda to na jakieś suszone pestki czy ogromną fasole... nie mam pojęcia co to jest

Teraz mam zamiar robić im mieszankę własnej produkcji :) , bo kiedyś na spróbowanie kupiłam taką zwykłą bez-cukrową dietetyczną mieszankę różnych płatków (do zupy mlecznej) od kukurydzianych, przez jęczmienne, do ryżowych itp., która bardzo posmakowała szczurkom. Do tego dodam słoneczniki, dynie, jakieś suszone owoce i warzywa, siemie lniane (na piękne futerko) itp.
Najlepsze w tym wszystkim jest to, że można samemu dobrać proporcje składników które zwierzaczki najbardziej lubią i ograniczyć te których powinny spożywać mniej (orzechy, słonecznik) No i płatki można też podawać dla urozmaicenia w różnych formach, np z mlekiem, kefirem czy jogurtem (ale sporadycznie, żeby nie przebiałczyć), czy np papką warzywną itp.

Ze smakołyków polecam dropsy jogurtowe, albo marchewkowe jakiejś niemieckiej firmy w granatowym opakowaniu. Są z dodatkiem popiołu co podobno na ząbki dobrze wpływa...
Aha jeszcze kolby Nestor... oprócz tego, że są pakowane w pudełko, to jeszcze dodatkowo w folie... Nie wiem czy nie pomyliłam firmy w każdym razie te w folii są przynajmniej zabezpieczone przed wilgocią i nieproszonymi gośćmi w magazynach. Szkoda tylko, że nie wybijają na nich daty ważności.

Guślarka - Nie Lis 19, 2006 10:21

Moi dostają mieszankę Vitapolu, Megana owocowego i exclusiwe oraz musli z Lidla ;) , do tego codziennie chlebek, jabłuszko, co jakiś czas ryż i ziemniaczek, czasem jogurcik i serek biały. Smakuje :)
Azi - Pon Lis 20, 2006 09:03

Moje wcześniej dostawały mieszanke ewa-poz, według mnie była dobra, lecz ostatnio zrobiłam im własną mieszankę, która składa sie z:
-owies
-żyto
-słonecznik
-dynia
-suszone winogrono
-suszone jabłko
-suszony korzen selera
-suszony korzeń pietruszki
-suszony korzeń marchwi
-suszone buraki czerwone
-suszony banan
-len
-kasza gryczana
-surowy ryż
-szczypta płatków nestle fitness

oprócz tego dostaja smakołyki - jogurt, serek, jajko, czasem mięsko, warzywa świeże, a ostatnio orzechy włoskie w całosci i żołędzie.

falka - Czw Lis 23, 2006 13:13
Temat postu: Własna karma - mieszanka
Moje przykładowe składniki własnej mieszanki:

- pszenica
- jęczmień (owsa i tak nie jedzą)
- płatki owsiane (duże) lub musli np. 6 zbóż (bez owoców kandyzowanych i bez cukru)
- ryż preparowany (gryka i pszenica preparowana do dostania w Lider Price)
- orkisz
- soja (ziarna lub granulat)
- makaron (może być razowy)
- dynia niełuskana
- słonecznik ni ełuskany (niesolony!)
- płatki kukurydziane (w sklepie ze zdrową żywnością dostaniecie bez cukru, także sojowe identyczne jak kukurydziane)
- gryka sucha
- ryż suchy
- proso (takie dla papużek)
- susz warzywny (marchewka, buraczki - patrz warzywniak)
Z zoologa dorzucam do tego Herbal Pets (np. nasionka, brokuły, gruszki lub Natura Szczura są chętnie zjadane) i karmę Prestige lub XtraVital.

Przepis na mieszankę melasową ;)

t - mała łyżeczka
T - łyżka stołowa
lb - funt = 454 gramy

(wystarczy na tydzień dla dwóch szczurów w zależności od ich wielkości - w razie potrzeby można zwiększyć proporcje)

1500 mg wapna z tabletek lub płynnego wapna z witaminą D
2000 mcg pikolinianu chromu
preparat z pikolinianem chromu
250 mcg witamina B12
40 mg manganu (z kapsułek)
3/4 C płatków zbżowych Total (produkt gotowy, chyba niedostępny w Polsce, ale są to po prostu pełnoziarniste płatki śniadaniowe wzbogacone witaminami itp.)
1 lb paczkowanego miękkiego tofu
4 t nasion słonecznika w łupince
1 T nasion lnu
3 T płatków owsianych
4 t jęczmienia (kaszy)
4 t prosa
3 T ugotowanego brązowego ryżu
4 T opiekanych kiełków zbożowych
2 1/4 T płatków drożdżowych (5.6 g)
2 T płynnej melasy

Rozpuścić pkolinian chromu, wapno i witaminę B12 w niewielkiej ilości wody i zmiażdżyć, kiedy wszystko zmięknie. Zmiażdżyć Total w plastikowej torbie. Utłuc tofu w misce. Zmieszać wszystkie składniki z ciepłą melasą. Trzymać zakryte w lodówce lub zamrażarce.

źródło: http://www.ratfanclub.org/diet.html

Elbereth - Czw Lis 23, 2006 18:00

Hm, ten przepis na mieszankę wygląda ciekawie. Będę musiała zaopatrzyć się we wszelkiego rodzaju ziarna i wreszcie zacząć samemu produkować karmę dla szczurów :) .

falka, próbowałaś dać swoim szczurkom mieszankę melasową?

marhef - Czw Lis 23, 2006 18:22

Najnowsza mieszanka made by marheff ;)

:arrow: Litr Megana owocowego (około pół kilo)
:arrow: 100 gram suszonych warzyw
:arrow: Płatki żytnie (na oko ;) )
:arrow: Makaron ryżowy (na oko)
:arrow: Makaron spagetti (bezjajeczny ;) , biedronkowy, na oko, surowy ;) )
:arrow: Makaron falbanki (jak wyżej)
:arrow: 3 kromki chrupkiego pieczywa żytniego (pokruszonego of kors ;) )
:arrow: Surowy ryż (na oko)
:arrow: Pszenica w miodzie (jakieś kangusy, odrobina dla smaku)

Dziewuchy wpierniczają aż im się uszy trzesą :D

falka - Czw Lis 23, 2006 18:52

Nie, melasowej nie próbowałam, ale kiedyś tłumaczyłam więc dałam, może kogoś natchnie :)
Elbereth - Czw Lis 23, 2006 18:58

falka napisał/a:
Nie, melasowej nie próbowałam, ale kiedyś tłumaczyłam więc dałam, może kogoś natchnie


:? , no i wygląda na to, że zamiast się od kogoś dowiedzieć o reakcji szczurów na tą karmę, będę musiała wreszcie sama spróbować (tylko trzeba do jakiegoś miasta pojechać i zaopatrzyć się w tofu i inne składniki niedostępne u mnie). Mam nadzieję, że przeżyją :wink: .

falka - Czw Lis 23, 2006 19:06

Elbereth, ja mam dwa szczurki tylko, a jednak każdego składnika trzeba kupić całą paczkę... tanie to nie będzie.
Elbereth - Nie Lis 26, 2006 17:05

No i wreszcie ja też coś własnoręcznie wymieszałam dla ogonków :D .

Składniki:
płatki 6 zbóż,
płatki sojowe,
pestki dyni,
słonecznik,
ryż preparowany,
płatki kukurydziane,
kasza gryczana nieprażona,
surowy makaron (chętniej rozrzucają po klatce niż jedzą :evil: ),
rodzynki.

Anonymous - Nie Lis 26, 2006 19:00

mataforganowa mieszanka dla ogoniastych, skład najulubieńszy, sprawdzono wielokrotną metodą prób, błedów i obserwacji tego co zazwyczaj miast znikać w wiecznie głodnych paszczach zwykło latać po klatce.

proporcji nie podaję, bo powiem tylko, że dla 5-6 ogonowego stada trzeba wszystkiego dosyć dużo.


- pszenica ( innego zboża nie jadają )
- musli z 5 zbóż bez dodatków ( do kupienia w Rossmanie )
- makaron suchy
- ryż surowy
- płatki ryżowe
- kasza gryczana
- soja
- pestki dyni niełuskane
- słonecznik niełuskany
- pszenica preparowana ( ostatnio dostałam w Tesco )
- płatki kukurydziane
- puff rollsy
- ring ringi
- chrupki kukurydziane
- suszony chleb pokrojony w kostkę
- suszone banany
- fistaszki w łupinach
- orzechy laskowe niełuskane
- orzechy włoskie łuskane
- sucha karma dla kotów
- sucha karma dla psów


taki skład lubią najbardziej, miski są wyżarte do czysta.


EDIT:
co do karmy kociej i psiej - kupuję taką trochę z wyższej półki, zawsze coś dobrej firmy poleca mi znająca się na rzeczy pani w zoologu. różne rodzaje, różne smaki.



Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group