To jest tylko wersja do druku, aby zobaczyć pełną wersję tematu, kliknij TUTAJ
Alloszczur
Forum dyskusyjne Alloszczur - forum miłośników szczurów

Odżywianie - Warzywa i owoce - temat ogólny

tuśka - Nie Sty 17, 2016 02:49

Dajecie swoim szczurkom kukurydzę? Bardzo przepraszam, jeżeli już taki temat był, szukałam ale nic nie znalazłam. Jeśli się powtarzam, niech moderatorzy dadzą mi w łeb :) We wszystkich zbożowych mieszankach jako dodatek dodają kukurydzę, ja swoim nie daję, ale tak naprawdę nie wiem do końca, czy badania udowodniły jej rakotwórczość. Czytałam sporo tekstów na ten temat i w każdym z nich mądrości są inne. Mówi się że GMO to zło ale ile w tym prawdy?
ema0505 - Nie Sty 17, 2016 13:55

tuśka, moi dostają tyle co w karmie i powiem Ci, że większość jest wyrzucana razem ze wyściółka. Niektóre tylko ziarenka są ponadgryzane. Widziałam, że niektórzy dają gotowana i ma większe zainteresowanie, ale u nas się kukurydzy nie je (no chyba, że konserwowa Ale takiej chłopakom nie daję), to i szczurki nie dostają :P
tuśka - Nie Sty 17, 2016 17:44

Ema, a moje właśnie lubią. Poprzednie panny jak gdzieś przeoczyłam w karmie ziarno kukurydzy, biły się o nie do upadłego. Obecne, wczoraj dorwały się do pudełka z karmą i zaczęły wybierać właśnie kukurydzę. Dlatego zastanawiam się, czy mogę im ją dawać, skoro tak im smakuje. Nie chciałabym im zaszkodzić. Chociaż myślę, że takie znikome ilości nie powinny mieć szkodliwego wpływu. Bo w końcu ile tej kukurydzy musiałyby zjeść, żeby faktycznie zadziałała rakotwórczo. Wszystko jest dla ludzi i wszystko jest dla szczurów, byle z umiarem :P
Naamah - Pon Sty 18, 2016 16:11

Banany! Oj banany! Największy przysmak ;) Z owoców to też Kaki uwielbiają, zresztą to moje ulubione owoce to w sezonie się razem nimi zajadamy :) Gotowana marchewka też pycha, ale i brokułami czy innymi też nie pogardzą. Za to jakoś tak średnio pomidory podchodzą. Póki co poznajemy smaki, jeszcze sporo do odkrycia przed nami ;)
czartoria - Pon Sty 18, 2016 17:51

Naamah, według mnie zimą lepiej pomidorów nie dawać, bo są mocno nawożone
Nevida - Pon Sty 18, 2016 18:11

Gdzieś czytałam, że szczurki cytrusów nie mogą jeść, a jednak na grupie na fb przewinęło mi się pare zdjęć ze szczurkiem i kawałkiem mandarynki, więc jak, mogą czy nie mogą? :p
czartoria - Pon Sty 18, 2016 18:13

Nevida, mi się gdzieś o oczy obiło że samcom nie można cytrusów dawać
Nevida - Pon Sty 18, 2016 18:19

Czartoria, więc dotyczy to tylko samczyków, panienek nie? :p
czartoria - Pon Sty 18, 2016 18:23

Nevida napisał/a:
Czartoria, więc dotyczy to tylko samczyków, panienek nie? :p

Samiczkom można dawać ale nie za dużo. Luknij na tą listę:
http://forum.szczury.biz/viewtopic.php?t=2033

ema0505 - Pon Sty 18, 2016 18:31

Nevida, d-limonen zawarty w cytrusach powoduje raka jąder u samców. Z tego co wiem na dzień dzisiejszy badania pod kątem nowotworowym u samic nie wykazał nic, więc można podawać.
malucia1982 - Wto Sty 19, 2016 11:09

Ja wiem tyle, że wszystkim gryzoniowym samcom nie podajemy cytrusów, nie tylko szczurzym. Samiczkom teoretycznie można, ale ja bym była ostrożna z ilością bo jednak to jest kwas, obawiałabym się sensacji ze strony brzuszka. Ale jako smakołyk, mało można, lepsze chyba mandarynki niż pomarańcze-delikatniejsze.
Karena - Wto Sty 19, 2016 11:34

Warzywa zdrowiej podawać surowe, a wszystko co 'można, ale nie trzeba' lepiej omijać.
Omijamy cytrusy, warzywa wzdymające (kapusty, cebulowate, groch itd).
Jest tyle zdrowych rzeczy, że nie widzę powodu podawania tego co może zaszkodzić.

malucia1982 - Wto Sty 19, 2016 13:56

no właśnie Karena to jest to co chciałam napisać, ja tez nie widzę powodu uszczęśliwiania na silę. Tym bardziej, że nie jest powiedziane, że im to będzie smakować, pamiętam, miałam świnka morskiego i on potwornie żebrał o mandarynkę. Raz mu dałam dosłownie kapkę soku na palcu, bardziej żeby wylizał zapach i się skończyło żebranie-nie posmakowało.
Naamah - Wto Sty 19, 2016 14:52

czartoria, Ogólnie sama też staram się jeść owoce czy warzywa sezonowe lub mrożone, ale i tak wszystko to jest sama chemia... Jak się je najdroższego pomidorka ze sklepu, a potem się spróbuje własnego z ogródka to nie ma mowy, żeby tamten dalej smakował... Ciężko kupić owoce czy warzywka bez tej chemii :( a te bio sa dużo droższe, a tak szczerze to z tego co wiem, to też wcale takie rewelacyjne nie są.
Slabonska - Śro Sty 20, 2016 20:46

Moje nienawidzą bananów, ostatnio im dałam, jedna troszke spróbowała i zostawiła, a druga tylko powąchała :P


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group