To jest tylko wersja do druku, aby zobaczyć pełną wersję tematu, kliknij TUTAJ
Alloszczur
Forum dyskusyjne Alloszczur - forum miłośników szczurów

Odżywianie - Aspartam - jak uniknąć w diecie szczurów?

Svale - Wto Wrz 28, 2010 14:54
Temat postu: Aspartam - jak uniknąć w diecie szczurów?
czy jest na forum jakiś biochemik, chemik lub biolog?
wszystkie szczurze fora na hasło aspartam reagują w ten sam sposób: "brak postów". zaskakuje mnie to, gdyż wszelkie kontrowersje na temat tego słodzika wywołały badania na szczurach właśnie. o aspartamie czytałam sporo już wieki temu, a poszukiwania zaczęłam znowu, kiedy z niepokojem odkryłam, że vibovit (Junior o smaku truskawkowym), który regularnie podaję swoim ogonom, słodzony jest właśnie aspartamem. wiem, że proszek zawiera niewielkie ilości tego związku, ale myślę, że warto by przedyskutować sprawę, bo, choć rzekomo dowiedziono, że aspartam nie zwiększa ryzyka wystąpienia nowotworów u człowieka, to ze względu na inny profil enzymatyczny szczurów, dla nich pozostaje niebezpieczny.
czekam na odzew.

Cholina - Śro Lut 23, 2011 22:15

Biologiem nie jestem jeszcze ale miałam toksykologię :)
Aspartam jest uznany za kancerogen - czyli powoduje raka niestety być może także u ludzi.
W przeprowadzonych badaniach na szczurach stwierdzono, że powoduje on u tych gryzoni raka nerek i zwiększa ryzyko zachorowania na białaczkę. Dlatego radziłabym odstawić Vibovit.

Ale także należy poszukać czy dany produkt (zagraniczny bo w Polsce nie jest dopuszczona - np jakiś sok z Lidla czy Kauflandu bo to nie Polskie dyskonty spożywcze) na etykietce nie ma w swym składzie wymienionej sacharyny E 954. Mimo że u ludzi nie wykazano żadnych związków z powstawaniem nowotworów przy spożywaniu sacharyny to u szczurów powoduje ona raka pęcherza!!!
To tak na marginesie :)

Svale - Śro Lut 23, 2011 22:27

No wreszcie! Ogromne dzięki! :) Przekopiowuję dalej, ok?
Cholina - Śro Lut 23, 2011 23:21

Jasne :)
aneczka1-13 - Czw Lut 24, 2011 10:15

a w jakim dokładnie vibowicie jest ten aspartam. We wszystkich czy tylko w niektórych??
AngelsDream - Czw Lut 24, 2011 10:36

aneczka1-13, w Vibovicie Bobas aspratamu nie ma w składzie, jest glukoza, wanilia (aromat naturalny) i witaminy. I to jest Vibovit, który zalecamy dla szczurów.

Aspartam jest w Vibovicie Junior i cukierkach witaminowych, których raczej nikt szczurom nie podaje.

Zanim zacznie się siać panikę i radzić, warto sprawdzić wszystko. Dane można sobie sprawdzić na stronie producenta.

furburger - Czw Lut 24, 2011 11:03

uff dobrze że w bobasie nie ma bo już zaczęłam się bać :o
Svale - Czw Lut 24, 2011 11:06

Nikt nie sieje paniki, próbujemy dociec wszystkich zakamarków, żeby naszym ogonom się lepiej żyło.
Vibovit Junior truskawkowy jest słodzony aspartamem, inne smaki już nie.

AngelsDream - Czw Lut 24, 2011 11:14

Svale, to rozumiem, ale pisząc ogólnie Vibovit i odradzając stosowanie go, bez jednoczesnego wyszczególnienia, że chodzi o konkretne produkty, powoduje się jednak internetową panikę.

Inna sprawa, że samo życie jest niezdrowe, niestety.

Smak aspartamu wykręca mi twarz, nie znoszę w związku z tym produktów light.

Cola - Czw Lut 24, 2011 11:34

aspratam nie wywołuje nowotworów od jednego łyka vibovitu. bez przesady..
robiono badania na szczurach podczas których przez x czasu karmiono je taką ilością apsartamu, której nawet człowiek przez całe życie nie je. to co się dziwić że część miała nowotwory. bzdury okropne z tym aspartamem... :/

Svale - Czw Lut 24, 2011 11:39

Ponownie zauważam, że tu nie Biblia, tylko forum dyskusyjne, na którym się właśnie panikę rozładowuje, jej przyczyn docieka, a materię wyjaśnia, what a biggy?
Cola, podajesz komentarz, jaki ktoś umieścił również na Wikipedii, a zdań jest wiele i są podzielone.
No i imho wybitnie nieeleganckie i bardzo nienaukowe jest okrzykiwanie czegoś okropną bzdurą bez merytorycznego poparcia ;)

quagmire - Czw Lut 24, 2011 11:42

Svale, ale dobrze, że o tym napisałaś.
Jednak dziewczyny mają rację, ja się przestraszyłam, że faszeruję czymś ogony, a się okazało, że jednak nie faszeruję.
Wystarczyło w pierwszym poście zaznaczyć, że chodzi o Vibovit junior truskawkowy.

Cola - Czw Lut 24, 2011 11:43

Svale, nie kogoś tylko zdania które są na ten temat. nie czytałam wikipedii, ale to zdanie jest moje osobiste wynikające z rozmowy w pewnym amerykańskim chemikiem (studiowałam na wydziale chemii ug)
Svale - Czw Lut 24, 2011 11:46

quagmire, racja. Pisząc nie wiedziałam jeszcze, że to tylko w truskawkowym. Wyszło to w wymianie postów na innym forum.

Cola: No właśnie, to był jeden chemik, a skoro studiowałaś (czas przeszły) - mówił to dawno. Sama wiesz, że prawda jednego dnia jest bzdurą drugiego.
Przecież nikt tu nie wykrzykuje, że "ojezusmaria, nie podawajcie tego i tamtego, wszystkie umrą i wszyscy umrzemy!", tylko się wymieniamy opiniami.
Fajnie, że zostawiasz swoją, ale nie gnoj przy tym innych (opinii).

Cola - Czw Lut 24, 2011 11:55

Svale, ja pierdziele, kogo ja tu zgnoiłam? :|
uspokój się trochę, też wymieniam się tym co wiem, nie widzę żebym kogokolwiek zgnoiła :|
i nikt nie pisze że o boze poumieramy, ale jak widzisz kilka osób już sra żarem bo ktoś napisał że aspartam jest w vibovicie. chemik ten mówił mi to rok temu. nie pamiętam jego nazwiska, ale on jest fanem aspartamu. uważa że jest zdrowy, no ale tego nie będę popierać, bo nic co sztuczne nie jest zdrowe. znajdzcie sobie (nie mam pojęcia gdzie) opis tego eksperymentu. jak się je przez x czasu jedną rzecz która nie jest pochodzenia naturalnego, to choćby nie wiem co organizm źle na to zareaguje.



Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group