To jest tylko wersja do druku, aby zobaczyć pełną wersję tematu, kliknij TUTAJ
Alloszczur
Forum dyskusyjne Alloszczur - forum miłośników szczurów

Odżywianie - Imbir, cynamon i inne zioła - czy podawać?

ewela9 - Pon Sie 16, 2010 11:20
Temat postu: Imbir, cynamon i inne zioła - czy podawać?
Mam pytanie. Szczury mogą na ogół jeść duzo owoców i warzyw które mają dużo witamin. I ciekawi mnie czy mogę dać mojej szczurce trochę imbiru. Ale trochę się boję bo w smaku jest ostry i nie wiem czy jej nie zaszkodzi.

Zmodyfikowałam temat wątku, by go rozszerzyć.

Mangusta - Pon Sie 16, 2010 13:27

imbir jest za ostry, to przyprawa a przypraw nie podajemy. tak jak soli, pieprzu i innych tego typu.
Oli - Pon Sie 16, 2010 13:31

no i owy imbir nie zalicza się ani do owoców, ani do warzyw, bo to co się je i używa do przyprawiania potraw to korzeń :wink: a sama roślina należy do bylin
ewela9 - Pon Sie 16, 2010 21:51

Bardzo dziekuję za odpowiedź. Teraz już będę wiedzieć
LuxTorpeda - Pon Lut 13, 2012 14:11
Temat postu: Cynamon
Dzisiaj moje szczurasy dorwały laskę cynamonu. Zaczęły obgryzać namiętnie a nawet się o nią "pobiły":)
Mam w domu sporo tego smakołyku i chętnie się podzielę ze szczurami, ale nie mam pewności czy powinnam. Myślicie że im nie zaszkodzi? :-P

Kasik - Pon Lut 13, 2012 14:28

No ja bym radziła nie dawać, a już na pewno nie jako przysmak do chrupania. Cynamon zawiera kumarynę, która u szczurów laboratoryjnych (szczególnie na nią wrażliwych) wywoływała uszkodzenia narządów wewnętrznych i krwotoki wewnętrzne.
LuxTorpeda - Pon Lut 13, 2012 14:34

czyli muszę im znaleźć coś równie smacznego ale bezpiecznego :wink:
Dzięki:)

Martini - Pon Lut 13, 2012 17:11

Do chrupania na pewno nie, ale nie sadze, zeby odrobina cynamonu zaszkodziła. Cynamon bardzo intensywnie pachnie, a szczury maja lepszy węchu niż my i skusi je znikoma ilosc. Moje szczury cynamon dostają- oczywiscie, nie laski do chrupanie czy pol torebki do miski, ale czasem przyprawiam im to i owo. Platki owsiane z odrobina cynamonu byly swego czasu hitem
W badaniach, o których czytałam, cynamon miał w wiekszosci bardzo pozytywny wpływ na szczury. Biorę pod uwagę, ze zaden nadmiar nie jest zdrowy.

Karena - Pon Lut 13, 2012 17:24

TUTAJ jest troszkę informacji na temat szkodliwości cynamonu.
Ja bym generalnie nie ryzykowała przy większych ilościach.

Martini - Pon Lut 13, 2012 17:41

Dziewczyny, większa ilosc dla szczura to jest nie wiem ile:) a zeby szczurowi zapachnialo, to wystarczy na przysłowiowy czubek noża.
Jak przyjde do domu, to powklejam linki do niektórych badan, bo teraz pisze z telefonu i mi niewygodnie. Są to niestety w większości streszczenia, bo za dostęp do pełnych artykułów trzeba płacić - ale w bibliotekach uniwersyteckich można je często odczytać.

Kasik - Pon Lut 13, 2012 19:51

Martini, mi wystarczy, że kumaryna może być potencjalnie środkiem gryzoniobójczym (nie wyssane z palca stwierdzenie, tylko z badania naukowego znalezionego na pubmedzie). I to, że tani cynamon (czyli większość cynamonu na polskim rynku) = ilość kumaryny nawet przekraczająca normy (dla człowieka, nie dla szczura). Nie wiem, po co dawać coś, co nie ma ŻADNEJ wartości odżywczej, a szkodzi.
Martini - Pon Lut 13, 2012 20:44

Zanim rzuciłam się w wir poszukiwań, zajrzałam na niemieckie forum i tam znalazłam info, że szczur musiałby zjeść 30-60g cynamonu, żeby zafundować sobie toksyczną ilość kumaryny. Jest to spora ilość, zważywszy na to, że cynamon w większych ilościach jest przyprawą bardzo gorzką i szczur musiałby być wyjątkowym smakoszem, żeby się połakomić na 30g :shock: .
Link jest tu , ale chyba trzeba się zalogować, żeby przeczytać.

Karmić szczurów przecież nikomu cynamonem nie każę, jeno informuję. Moim zdaniem, jeśli ktoś chce dostarczać szczurowi wrażeń smakowych, to lepiej mu dosypać do czegoś odrobinę cynamonu niż poić soczkami o podejrzanym składzie:)

Kasik - Pon Lut 13, 2012 23:21

Martini napisał/a:
szczur musiałby zjeść 30-60g cynamonu

Tu Cię trochę poprawię. Znalazłam, że w mielonym cynamonie jest około 2500mg/kg kumaryny (od 2200 do grubo ponad 3000). Dawka toksyczna dla szczura to 125mg/kg kumaryny. Z prostych działań wynika, że dawka toksyczna cynamonu to 5g/100g szczura. Czyli jakieś 2x mniej niż napisałaś. Laska cynamonu waży - nie wiem - 5-10g? Poza tym działanie cynamonu to nie od razu śmierć, tylko poważne uszkodzenia wątroby - a do tego wystarczy kilkukrotnie mniejsza dawka.

Ja nie widzę potrzeby w dostarczaniu moim szczurom wątpliwie zdrowych wrażeń smakowych, dodając substancji wyjątkowo toksycznej akurat dla gryzoni. Wystarczająco cieszą się z gerberków, czy nawet ze świeżych warzyw. Zadane było pytanie, padła odpowiedź o szkodliwej kumarynie, a co kto z tym zrobi, to już jego sprawa.

Martynka - Wto Kwi 17, 2012 10:10

Ja uważam że nie zaszkodzi. Ale z umiarem. Kupiłam 'przekąski z gałązki' dla gryzoni i jest tam cynamon. Ale w niewielkich ilościach i kawałkach ;) więc myślę że jest ok :)
hekatomba - Pon Cze 16, 2014 19:42

Maggajwer napisał/a:
Oraz czy, i w jakich ilościach mogę podawać im świeżą bazylię? Szaleją za nią, i myślę że to może być dobra karta przetargowa na oswojenie.

Podawać jak najbardziej możesz. W jakich ilościach? Jak wszystko inne, czyli z umiarem.

Scaliłam z wątku zbiorczego.



Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group