To jest tylko wersja do druku, aby zobaczyć pełną wersję tematu, kliknij TUTAJ
Alloszczur
Forum dyskusyjne Alloszczur - forum miłośników szczurów

Zachowanie, psychika i oswajanie - Zjadanie odchodów - koprofagia

Kaśka - Śro Maj 05, 2010 21:52
Temat postu: Zjadanie odchodów - koprofagia
AD:

Koprofagia (gr. kópros = gnój + phagein = jeść[1]) – odżywianie się odchodami (kałem).

U niektórych organizmów (np. krowieńczak[1][2], żuk gnojowy[2], poświętnik[3]) żerowanie na odchodach innych zwierząt jest naturalnym sposobem odżywiania się, ponieważ kał zawiera dużo częściowo tylko strawionego pożywienia. Kał może mieć też znaczenie pomocnicze, jak to się dzieje u hipopotamów i młodych słoni[4], gdyż zwiększa wykorzystanie pokarmu, oraz u psów i świń[4], u których umożliwia zaspokojenie niedoborów pokarmowych.

Zwiększają w ten sposób wykorzystanie pokarmu roślinożercy mający prostszy układ pokarmowy od przeżuwaczy (komora fermentacyjna znajduje się w tylnej części przewodu pokarmowego[5]), np. lemingi[5], świnka morska, goryl, chomik[potrzebne źródło] lub wszystkożercy, np. szczury[5].


Z: http://pl.wikipedia.org/wiki/Koprofag

-------------------------

Błagam pomóżcie, zauważyłam, że jedna z moich szczurek (mają niecałe dwa miesiące zjada odchody...Pierwszy raz z takim czymś się spotykam, a szczurki już wcześniej miałam. Czym to jest spowodowane i czy jej to minie?

Cola - Śro Maj 05, 2010 22:25

byłoooooooooooo...
H. - Śro Maj 05, 2010 22:31

Cola, to poszukaj proszę i podaj linka, bo ja zupełnie nie mogę go znaleźć ;)
Marca - Śro Maj 05, 2010 22:38

Jak wyżej... przekopałam kilka działów i natknęłam się jedynie na wzmiankę w temacie "kanibalizm u szczurów hodowlanych"(czy jakoś tak). Chociaż tak na prawdę nic konkretnego.
Chociaż pamiętam, że gdzieś tu o tym czytałam :?
Ale wracając do odpowiedzi, to chyba ma to związek z tym, że szczurek odczuwa braki jakichś minerałów. Czy się mylę?

Layla - Śro Maj 05, 2010 22:42

Kupy były, ale albo gdzieś zostały scalone albo wyparowały :P

Jedzenie odchodów jest częste u młodych szczurów, najczęściej mija, chyba, że brakuje im czegoś w diecie.

Kaśka - Śro Maj 05, 2010 22:53
Temat postu: re
Mam nadzieję, że minie jej to, tymczasem postaram się zapewnić wszelkie witaminy i zobaczymy:)
Bel - Śro Maj 05, 2010 22:58

Layla, albo pomylą z jedzeniem :D a później z wielkim obrzydzeniem rzucają kupą w kąt :D
Anonymous - Czw Maj 06, 2010 10:19

Szczury to koprofagi -> http://pl.wikipedia.org/wiki/Koprofag
Zizollo - Czw Kwi 12, 2012 23:06

a feee... właśnie czegoś na ten temat szukałam i znalazła :/

bo moje malce też podjadają swoje bobki więc mam się nie schizować bo już zaczęłam to robić :evil:

oby im to przeszło...

Szczurówka - Śro Mar 19, 2014 10:20

Czy to normalne że szczur zjada swoje kupy? :oops:
Cegriiz - Śro Mar 19, 2014 10:25

Szczurówka, szczury mają taki układ pokarmowy, ze wytwarzają dwa rodzaje stolców
- jeden luźny, który zjadają od razu,
- drugi stały, który jest ostateczną formą.

Jeśli zjadają stały to znaczy, ze czegoś brakuje w ich pokarmie lub szczur jest chory.

Helcia - Śro Mar 19, 2014 10:26

Szczurówka, normalne :wink: . Przejrzyj posty wyżej.
Szczurówka - Śro Mar 19, 2014 10:48

stałe już zjadają, raczej nie są chore bo nie są ospałe ani nic i jak zawsze wariują... co prawda nie zjadają cały czas tych bobków tylko raz na jakiś czas i dzisiaj zauważyłam że Stefan zjadał jednego.
Cegriiz - Śro Mar 19, 2014 10:49

Szczurówka, to możliwe, ze czegoś w karmie im brakuje... albo tak mają ;)
metalowa - Pon Wrz 22, 2014 19:36

Dzisiaj zauważyłam, że Murzynek zamiast pić wodę z poidełka(świeżą, nalaną 5 minut wcześniej) zlizuje ,,pamiątkę'' zostawioną na półeczce... brak mu jakichś składników odżywczych, czy co ? o.O

[ Komentarz dodany przez: limomanka: Śro Lut 11, 2015 15:27 ]
Scaliłam z wątku zbiorczego.



Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group