To jest tylko wersja do druku, aby zobaczyć pełną wersję tematu, kliknij TUTAJ
Alloszczur
Forum dyskusyjne Alloszczur - forum miłośników szczurów

Zachowanie, psychika i oswajanie - Znaczenie terenu moczem, posikiwanie - zachowanie naturalne

pixxa - Czw Kwi 15, 2010 01:27

Chłopaki swoje bobkowe sprawy załatwiają w klatce. Wracają i jak mają ochotę znowu wychodzą.
BooBoo - Nie Lis 13, 2011 11:14

A to nie jest tak że jak szczur cię obsikuje (znaczy teren ) to nie uważa cię za Teren ?
Asica21 - Nie Lis 13, 2011 11:29

U mnie w pracy na którymś z kolei szkoleniu, dziad mówił, że zostawianie za sobą moczu w przypadku szczura to nie znaczenie terenu tylko to kropelki moczu mówiące o bezpiecznej ścieżce kolejnemu szczurowi który będzie szedł tą samą drogą. Mówił też, że to zwierzęta tak inteligentne, że w momencie kiedy smrodki się skończą ( nie ma dalszego kropelkowania ścieżki ) to szczur zawraca bo z tą drogą jest coś nie tak. Być może ta teoria dotyczy tylko dzikusków choć myślę, że hodowlanych w jakimś stopniu też.
Kasik - Nie Lis 13, 2011 12:36

Asica21, hmm, ciekawe. Ale wtedy nie zgadzałoby się to z teorią, że najwięcej znaczy alfa. Przecież alfa nigdy nie pójdzie pierwszy nieznaną drogą, tylko ostatni. Więc alfa nie musiałby znaczyć... Chyba, że to są dwie odmienne sytuacje i różne rodzaje znaczenia?
Pyl - Nie Lis 13, 2011 15:57

Kasik napisał/a:
Chyba, że to są dwie odmienne sytuacje i różne rodzaje znaczenia?
Przychylałabym się do tego - przecież napalony wkurzony samiec nie oznacza sobie chyba bezpiecznej ścieżki do domu, tylko pokazuje, że całe królestwo jest jego.
Oczywiście oba schematy mogą współistnieć - my wiemy, że to mocz, a one mogą z tego wyczytywać zupełnie różne informacje w zależności od składu, ilości, być może sposobu znaczenia, itp.
Wersja ze ścieżkami zapachowymi "działa" u mrówek, więc i u ogonów pewnie może.

Natomiast nie mam pojęcie czy alfa pójdzie pierwszy czy ostatni - u koni to samica alfa wiedzie stado, wyznacza kierunek i tempo marszu. Pytanie czy można to jakkolwiek mapować na szczury i szczurzą dominację. To odmienne gatunki.

Kasik - Nie Lis 13, 2011 16:15

Pyl, pytanie, czy można to odnieść do szczurów dzikich i szczurów laboratoryjnych w tym samym stopniu ;) W sumie moją wypowiedź trochę zbyt pochopnie napisałam... Bo wiem tylko tyle, że w hierarchii dzikich szczurów alfa jest mocno chroniony, więc nie wiem, czy stado zdecydowałoby się na takie ryzyko, by alfa szedł pierwszy. Może nie idzie ostatni, nie mam pojęcia - rozpędziłam się w sumie z tą wypowiedzią, skrót myślowy i zbyt dalece posunięta dedukcja z mojej strony :P
Pyl - Nie Lis 13, 2011 16:52

Kasik, nie mam bladego pojęcia. W zakresie szczurzej społeczności jestem totalna noga. Może niech się wypowie ktoś kto wie coś więcej?
paullla17 - Pon Lis 14, 2011 00:17

raz że szczur znaczy teren zapachem a dwa że tworzą ścieżki w ultrafiolecie które potem śledzą, z tego co widziałam w tv dokumentalnym to prawda i nie wiem czemu nie miała by nią być
Kasik - Pon Lis 14, 2011 00:42

paullla17, ale nikt nie mówi, że to nieprawda, a na pewno nie ja. Po prostu pada kwestia tego, jaki szczur z hierarchii znaczy, a jaki za tym podąża.
Asica21 - Pon Lis 14, 2011 17:44

Ja tak właściwie nie mam pojęcia jak to jest, przekazałam wam tylko co mówili nam na szkoleniu. Sama zauważyłam, że mocz jest bardzo intensywny wtedy kiedy do stadka dołącza kolejny ogonek i wszystkie szczury ze stada kropelkują tak samo.
Co do szkoleń jeszcze, to to może faktycznie dotyczy tylko dzikusków.

Layla - Pon Lis 14, 2011 17:57

Jak miałam ślepe szczury to szły po ścieżkach moczu kolegów.
paullla17 - Pon Lis 14, 2011 19:19

ja w tv to słyszałam ogólnie o dzikich gryzoniach i nie chodziło o zapach a ultrafiolet
Pyl - Wto Lis 15, 2011 01:35

paullla17, szczerze mówiąc nic nie wiem o tym, aby szczury miały wzrok pozwalający widzieć w ultrafiolecie (choć oczywiście nie świadczy to, że tak nie jest), szczególnie, że jest to dla nich dość marginalny zmysł. Wiem natomiast, że mocz gryzoni jest faktycznie widzialny w ultrafiolecie, ale... dla ptaków drapieżnych (nie pamiętam tylko których), które dzięki takim śladom łatwiej trafiają na swój łup. Więc myślę, że to gryzonie znaczą dla siebie zapachem, a ptaki drapieżne odczytują wzrokiem.
Bel - Wto Lis 15, 2011 10:06

Pyl,
Nisia napisał/a:
Postrzeganie kolorów
Szczury widzą w ultrafiolecie (przykłady jak wygladają kwiaty w świetle UV sa pokazane na stronie http://www.naturfotograf.com/UV_flowers_list.html ), a także są zdolne do rozrózniania światła ultrafioletowego i widzialnego oraz barwy zielonej i niebieskiej, barwa czerwona jest dla nich ciemnym kolorem. Nie są jednakże w stanie rozpoznawać tych kolorów na podstawie odcieni szarości.
Komórki czułe na światło stanowią u szczurów tylko 1% komórek czuciowych na siatkówce (u ludzi 5%). Pozostałe 99% to komórki rozrózniające tylko jasność od ciemności. Dlatego też w życiu szczura ważniejsze jest natężenie światła, a nie barwy.

Wyjatkiem jest światło ultrafioletowe.
Nie zostało to jeszcze zbadane, ale uważa się, że światło ultrafioletowe pełni ważne funkcje rozpoznawcze.
Przykłady:
- mocz świeci w ultrafiolecie. Dlatego szczury WIDZĄ swoje siuśki (również je czują). Niestety, siuśki widzą również drapieżnicy (np. sowy).
- różne fragmenty ciała gryzonia świecą w ultrafiolecie z róznym natężeniem. Przykładem moga być koszatniczki. Ich brzuch świeci słabiej niż reszta ciała. Dlatego, gdy zbliża się wróg, pokazuja brzuch dzięki czemu są słabiej widoczne.
- widzenie w ultrafiolecie o zmroku. W ultrafiolecie widzieć można tylko w ciągu dnia, przy czym największe natężenie jest rankiem i o zmierzchu. Szczury to zwierzęta nocne, ale swą aktywnośc zaczynają jeszcze przed zachodem słońca. Wówczas, o zmroku, widzenie w ultrafiolecie może być szczególnie przydatne.
a więcej w http://forum.szczury.biz/viewtopic.php?t=1086
Pyl - Wto Lis 15, 2011 12:10

O, dzięki Belku :serducho:


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group