To jest tylko wersja do druku, aby zobaczyć pełną wersję tematu, kliknij TUTAJ
Alloszczur
Forum dyskusyjne Alloszczur - forum miłośników szczurów

Odżywianie - POLECANE karmy - temat ogólny

Oli - Pon Kwi 07, 2014 00:25

czasem też dajemy suchy chleb i gotowane ziemniaki bez soli, ale to nie znaczy, że można to traktować jako pokarm podstawowy. ;) ja osobiście Vitapolowi nie ufam, z różnych względów, głównym jest kiepskiej jakości składniki używane do produkcji karm. jako karma uzupełniające ten premium może i by się nadawał, ale na pewno nie jako karma podstawowa, a już na pewno nie jako jedyna. podkreślę jednak, że takie jest moje zdanie. bazuję na wieloletniej wiedzy opiekuna szczurów, wiedzy z zakresu dietetyki weterynaryjnej i oceny wizualnej własnej samej karmy.
smeg - Pon Kwi 07, 2014 09:29

Nie oszukujmy się, żadna karma dla zwierząt nie jest produkowana z najlepszej jakości składników, bo te idą do produkcji jedzenia dla ludzi. Vitapol Premium Line wygląda naprawdę dobrze, moim zdaniem lepiej niż wiele innych polecanych karm - widać wyraźnie kawałki suszonych warzyw i innych łatwo rozpoznawalnych składników, zamiast zmielonych chrupków z nie wiadomo czego. Rozkład wartości odżywczych też jest odpowiedni, według mnie spokojnie można ją stosować jako karmę podstawową. Jestem jednak zwolenniczką mieszania karm o różnorodnych składnikach, więc żadnej z nich nie podawałabym na stałe jako jedynej.
Oli - Pon Kwi 07, 2014 11:47

smeg napisał/a:
Nie oszukujmy się, żadna karma dla zwierząt nie jest produkowana z najlepszej jakości składników, bo te idą do produkcji jedzenia dla ludzi.
Nie jest to prawdą, ale to rozmowa na inny temat. :wink:
cornflakegirl - Pon Kwi 07, 2014 11:52

Tak na prawdę bez sprawdzenia strawności poszczególnych karm to można sobie tylko gdybać. Tak samo z mieszaniem, nie wiadomo ci tam z nich ten szczurek rzeczywiście przyswoi. No i dochodzi kwestia niedojadów. Na pewno należy unikać barwników, konserwantów, ale to każdy wie.
Antiba - Nie Maj 11, 2014 19:46

Moje szczury drapią się ostatnio trochę częściej i właśnie wyczytałam w podręczniku dla weterynarzy, że karma dla szczurów powinna zawierać 14% białka i nie zawierać w składzie orzechów i pestek słonecznika. Do tej pory dawałam szczurom głównie Versele-Laga Rat Nature, ale widzę, że chyba będę musiała ją zmienić. Sprawdziłam, że nawet Versele-Laga Rat Complete zawiera 20% białka. Czy w takim razie skazana jestem na Beaphar Xtra Vital Complete Food? W wolnej chwili poczytam dokładniej temat, ale może już teraz ktoś może mi polecić na prawdę zbilansowaną karmę, dostępną w większości sklepów i w normalnej cenie?

Ok, sprawdziłam wszystko: na animalii jest tylko Beaphar Xtra Vital, na zooplusie: Reggie Rat, JR Farm (Uczta dla szczura, Gryzoniowa uczta), i jest Labofeed, tylko jeszcze nie doszłam do tego, gdzie, kiedy, co i jak...

wilczek777 - Nie Maj 11, 2014 20:31

Off-Topic:
Własna mieszanka? Vilmie? Warto też brać pod uwagę zapotrzebowanie ogonków - młode potrzebują białka więcej, starszym trzeba ograniczyć białko i bodaj fosfor...

smeg - Nie Maj 11, 2014 20:50

Antiba, to nie jest tak, że karma nie może mieć orzechów i słonecznika - po prostu te składniki w nadmiarze są dość tuczące. Ale prawie każda karma je ma w pewnej ilości i to nie jest nic złego ;)

http://forum.szczury.biz/viewtopic.php?t=11557 - tutaj jest wykaz wartości odżywczych w większości karm na rynku. Sama polecam Vilmie Premium z zooplusa ;) Niestety nie jest dostępna w sklepach stacjonarnych, ale jest jedną z tańszych i lepiej zbilansowanych karm.

Antiba - Wto Maj 13, 2014 15:27
Temat postu: Dzięki za polecenie
Dzięki, przy następnym zamówienia z zooplusa na pewno spróbujemy tej karmy.

Co do tłustych bakalii to ja wiem jedno- jak wsypię świeżą porcję karmy do miseczki, to pierwszy do pestek i orzechów dorywa się Bibi i już widzę, że urosła mu dupka. Nuka, który zazwyczaj ostatni przychodzi do miski, pewnie nigdy ich nie zjada- nie dość, że nie ma sprawiedliwości, to jeszcze Bibiemu na zdrowie to nie wyjdzie.

quagmire - Wto Maj 13, 2014 16:01

Antiba, polecam sypanie karmy na ściółkę. Rozsypujesz ją na dużym obszarze i odpada problem, że tylko ten, który jest pierwszy dostaje "najlepsze" kąski.
sliwkowapanna - Czw Cze 05, 2014 13:54

Z powodzeniem karmiłam chłopaków Versele Laga Complete, oraz Vilmie. Jednak teraz Wally już ma pół roku, chce odejść z tą karmą, co dodać jeszcze dla zróżnicowania?:)
Oczywiście co jakiś czas dostają warzywa, owoce, czasem ryż preparowany. Polecicie jakąś karmę jeszcze? Z niższą zawartością białka niż w VL. Tak wiem, jest spis ze składem, ale wiadomo spis to jedno a smak to drugie, a same przyznacie, że niektóre karmy trochę kosztują, a czytałam nie raz, że skład niby ok, karma 60zł a szczurki jadły ją może 3 osobom na 8...
może JR Farm Uczta dla szczura ? albo jako uzupełnienie Versele Laga Snack Crispy?
Czytałam tutaj o płatkach owsianych i kukurydzianych. Też będą dobre?:)

+ dla "maluchów" wystarczy Versele Laga Complete? Czy dać im coś jeszcze?:) Harry jak był mały jadł też karmę dla kotów. , tzn firma+forma, bo opakowanie trochę inne, raczej nie było aż tyle białka.. Chłopacy mają trochę ponad 2 miesiące, więc do 4 chciałabym dawać im VL.

smeg - Czw Cze 05, 2014 14:02

Ja polecam JR Farm Food Adult dla szczurów, jako dodatek do bardziej zbożowej karmy, np. Vilmie. Sama w sobie też jest niby karmą podstawową, ale jest dość drobna i droga, ale za to ma mnóstwo suszonych warzyw, owoców, ziół. Karmię swoje szczury mieszanką Vilmie i JRF FA (wymieszanych w stosunku ok. 4:1), mieszanka wygląda i pachnie bardzo ładnie, a szczury chętnie ją jedzą, przynajmniej moje ;)
sliwkowapanna - Pią Cze 06, 2014 14:31

no to się rozejrzę, dzięki:)

A teraz kolejne pytanko, korzystał ktoś kiedyś z tej 'karmy'? Nigdy jej nigdzie nie widziałam w żadnym kakadu, aquaelu itd... Dzisiaj w Złotych Tarasach w Kakadu spotkałam, wzięłam właśnie tę opcję, na spróbowanie, bo inne wydawały mi się zbyt 'zwykłe', wolę dawać świeże owoce/warzywa niż takie kawałeczki suchych i płacić za to 15zł, tak jak z orzechami...orzechy dla mnie dla gryzoni za nawet 8zł, gdzie dla ludzi jest to samo za 3zł to głupota...

karola - Pią Cze 06, 2014 14:35

sliwkowapanna, ja ją kiedyś miałam w ramach "rozpieszczania". Smakowała szczurom, ale doszłam do wniosku, że wolę im świeżych/gotowanych warzyw dać niż taką mieszankę.
sliwkowapanna - Pią Cze 06, 2014 14:50

no właśnie dlatego podstawiłam, bo też właśnie nie widzę sensu kupowania owocowo-orzechowo-warzywnych karm, a że mam maluchy teraz to białko się przyda ;)
karola - Pią Cze 06, 2014 14:58

sliwkowapanna napisał/a:
teraz to białko się przyda ;)
Tylko taka uzupełniająca karma ma też zwykle sporo tłuszczu. Jeśli zależy Ci na białku to polecam domieszać do karmy opakowanie VL Rat Complete albo Beaphar Care+ (w obu zawartość białka około 20%).


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group