To jest tylko wersja do druku, aby zobaczyć pełną wersję tematu, kliknij TUTAJ
Alloszczur
Forum dyskusyjne Alloszczur - forum miłośników szczurów

Odżywianie - POLECANE karmy - temat ogólny

mmarcioszka - Czw Cze 13, 2013 13:40

Edyta820917, tylko po co ją dodajesz? Dropsy są podawane zazwyczaj jako nagroda, czy smakołyk(chociaż lepiej zastąpić je np.pestkami dyni), a nie dosypywane do miski.
Cegriiz - Czw Cze 13, 2013 13:42

Edyta820917, tylko dropsy są jak cukierek, nie karmisz codziennie, a Nestora będą miały w codziennej karmie.
Między przysmakiem a podstawową karmą jest jednak różnica.

Ty uważasz, że im się nic nie stanie, ja uważam, ze lepiej dawać zdrową podstawową karmę i mieszać te, o dobrej jakości. Często w w gorszych karmach jest dużo cukru, sztucznych barwników oraz niezdrowych dodatków.

Albo nic nie ma, jak w Animalsie lub podstawowej wersji Vitapolu (Premium podobno nie jest najgorszy).

smeg - Pią Cze 14, 2013 11:55

Zamówiłam ostatnio nową karmę z zooplusa - JR Farm Super dla gryzoni. Wygląda bardzo fajnie, w rzeczywistości jest bogatsza, niż na zdjęciach, ma ładny ziołowy zapach. Sporo w niej "trawy", więc nie wszystkie szczury będą chciały to jeść, moje akurat lubiły ziółka w JR Farm Food Light, więc postanowiłam spróbować. Moim zdaniem jest zbyt uboga jako podstawowa karma i zbilansowana bardziej pod inne gryzonie w związku z ilością błonnika, ale mieszam ją z Vilmie + JR Farm Food Light i wychodzi całkiem porządny mix :) Moim celem jest ograniczenie brzydkiego zapachu i ilości odchodów (masakra po Labofeedzie) oraz utrzymanie stałej wagi szczurów. Zobaczymy, jak się sprawdzi ;)
unicorn - Nie Cze 16, 2013 14:32

Tak przeglądam karmy na zooplusie i 1,5 kg selectiva 50 zł? :shock: A wcześniej nie było więcej w paczce za te pieniądze?
quagmire - Nie Cze 16, 2013 14:45

unicorn, były 2 kg. Na niemieckim wychodzi trochę taniej jednak.
Szczurówka - Pią Cze 28, 2013 17:44

Podobno szczury są wszystko żerne i mogą jeść różne gryzoniowe karmy i inne różne rzeczy :roll:
Cegriiz - Pią Cze 28, 2013 17:53

Szczurówka, nie mogą.

Każda karma ma skład ustalony dla danego gatunku. Każde zwierze ma różne zapotrzebowanie na białko, tłuszcz, włókno czy witaminy. WItamina C w karmie świnki dla szczura nie jest potrzebna.

Stwierdzenie, że szczury są wszystkożerne i mogą różne karmy to ignorancja.

smeg - Pią Cze 28, 2013 19:42

Szczurówka, człowiek też jest wszystkożerny - ale nie każde pożywienie służy jego zdrowiu.
Pyl - Nie Sty 12, 2014 22:10

Chciałabym poruszyć temat tego wątku - zamkniętego dla dyskusji, wiec pozwolę sobie tutaj pisać.

:lapa: Beaphar Care+ - jest polecana, ale nie dla dorosłych szczurów ze względu na wysoką zawartość białka. Brak takiej informacji jest mylący - szczególnie, jeśli jest to pierwsza pozycja na liście.
:lapa: Analogicznie nie polecałabym bezwarunkowo VL RatNature czy Vitapol Premium - za skrajną zawartość tłuszczy.
:lapa: JR Farm Food Light - od dłuższego czasu jest niedostępna w zooplusie (polskim i niemieckim), nie wyszukuje jej ceneo ani nokaut. Jest co prawda nadal na stronie producenta, ale warto by dopisać, że (chwilowo?) jest trudno dostępna.
:lapa: Przydałby się link do tego wątku.
:lapa: Osobiście dodałabym również link do wątku o nadwadze, ale to nie jest krytyczne.

smeg - Pon Sty 20, 2014 14:21

Dodałam linki do wątków zawierających więcej informacji. Usunęłam JR Farm Food Light, bo producent chyba zupełnie wycofał ją ze sprzedaży.

Co do karm niezupełnie prawidłowo zbilansowanych - tu sprawa jest dyskusyjna. Chciałam utrzymać wątek w formie możliwie najprostszego poradnika, aby osoba która właśnie kupiła sobie szczura przeczytała to i kupiła mu lepszą karmę, niż Animals czy Megan. Nie chciałabym zaburzać jego formy (lista dobrych karm) dywagacjami na temat składu, bo nie ma karmy idealnej i do każdej w jakiś sposób można by się przyczepić. Karmy są ułożone alfabetycznie, lista zawiera te "znane i lubiane", mimo że sama nie każdą z nich karmiłabym swoje szczury. Jeśli ktoś zechce głębiej wejść w temat, dotrze do informacji na temat wartości odżywczych i zastanowi się nad karmą odpowiadającą potrzebom jego stada. Początkujące osoby widząc tak dokładne analizy mogłyby uznać to za fanaberię albo zupełnie się zniechęcić do tematu prawidłowego żywienia. A z dwojga złego lepsza Rat Nature, niż jakiś syf z kartonika.

sliwkowapanna - Pon Lut 10, 2014 15:44

Kupiłam dzisiaj Versele Laga Rat Complete , 20zł/500g. Wally wcinał przez chyba pół godziny nonstop, ale fakt faktem na razie wolno je, Harry wciąga z 4 dropsy a Wally jeszcze pierwszego kończy:P Ale z kolei jeśli chodzi o karmę vs Harrego-nie zainteresowała go w ogóle. Nawet nie wziął nie spróbował:( Dawać tylko tę, dopóki nie zacznie jeść? Czy jednak kupić coś innego? Jednak nie chciałabym dawać im obu różnych karm(w sensie całkowicie różnych, bo mieszankę dwóch raczej cóż za problem zrobić)
quagmire - Pon Lut 10, 2014 16:01

sliwkowapanna, a w jakim wieku są Twoi chłopcy?
Bo dla młodych szczurków ta karma jest ok, ale ogólnie zawiera zbyt wiele białka (w ilości, która z wiekiem może prowadzić do chorób nerek. Może lepiej wymieszać im z czymś innym?

sliwkowapanna - Pon Lut 10, 2014 16:06

Wally -3miesiące, Harry z tego co wyliczyłam ostatnio praktycznie roczek
ed. jeśli więc karma dla Harrego jest nieodpowiedna będę wdzięczna za polecenie czegoś:) Niestety nie znam się na składach, zawsze była to dla mnie czarna magia-brak głowy do tego

quagmire - Pon Lut 10, 2014 16:13

sliwkowapanna, http://forum.szczury.biz/viewtopic.php?t=11557
Warto przeczytać i wybrać którąś z karm :)
Dla roczniaka to jednak zbyt dużo białka. Oczywiście wyrzucać nie musisz. Dobrze wymieszać z czymś innym.

sliwkowapanna - Pon Lut 10, 2014 16:18

łoomatko, mówiłam, że ja i składy=nie:P to czym musi się charakteryzować taka karma dla roczniaka? poza tym, że ma mieć mało białka? Chyba, że jest w tym wątku to nie mów, wieczorem będę czytać:P
Ja się sugerowałam tym postem , najlepiej cenowo i ogółem wydawała mi się ta karma stąd mój wybór, a że jeszcze gdzieś czytałam, że dla grubasków dobry jest granulat by zrzucić troszkę to wzięłam;d



Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group