To jest tylko wersja do druku, aby zobaczyć pełną wersję tematu, kliknij TUTAJ
Alloszczur
Forum dyskusyjne Alloszczur - forum miłośników szczurów

W kupie raźniej - szczury są stadne - [STADO] Kilka klatek (stad) - wspólny wybieg

Anonymous - Śro Kwi 15, 2009 13:05
Temat postu: [STADO] Kilka klatek (stad) - wspólny wybieg
Coraz bliżej mi jednak do decyzji oddzielenia dwulatków od smarkaczy.
To co mnie martwi, to ewentualne problemy ze wspólnym wybiegiem.

Plan teoretyczny jest taki, że klatka senioratu będzie w tym samym pokoju co klatka smarkaczy. Wybieg chcę im robić wspólny. Niestety nie mam czasu aby wypuszczać dwa stada, bo to są 4h z życia wyjęte.

Chciałabym poznać opinie i opowieści jak to wygląda u tych, którzy taki patent uskutecznili, jakie są problemy, itd. Będę wdzięczna za wszelkie uwagi. :)

nezu - Śro Kwi 15, 2009 13:13

Ja mam, powiedziałabym, nawet kilka męskich stad... ;)
I nie ma z tym żadnych problemów. Nawet widzę, wspólne wybiegi to lepsze rozwiązanie przy mieszkaniu w jednym pokoju, bo odpada problem niesnasek przez pręty. i pociętych paluchów.

Nie miałam nigdy konfliktów na wspólnych wybiegach. Moje samce stanowiły kilka stad w klatkach, ale jedno na wybiegu. Może na początku było trochę przepychanek, ale przy możliwości wybiegania się ogoniaste bardziej sobie cenią możliwość rozprostowania łap niż kłótnie.
Poza tym u mnie nigdy nie było tak, żeby te szczury się wcale nie znały. W klatkach małam i mam dużą rotację międzyszczurzą, ogon przez pół roku jest w jednej grupie a w następne pół spędza już w innej. Seniorzy oczywiście mieszkają razem w niskosufitowej klateczce.
U ciebie Viss będzie podobnie, więc ogólnie nie przewiduję żebyś miała mieć kłopot z wspólnymi wybiegami chłopców. :)

Layla - Śro Kwi 15, 2009 13:16

Ja wypuszczałam Ludwika z dwoma stadami, czasem także Vadera z dwoma stadami. Nie było problemów. Co prawda nie były to puszczone wspólnie dwie ekipy, ale jednak osobnicy mieszkający na codzień w różnych stadach. Czasem też Ludwik z Vaderem spotykali się we dwóch, bo się lubili :)
Anonymous - Śro Kwi 15, 2009 13:17

Layla, dzięki. A czy któryś z dochodzących do głównego stada był alfą w swoim?
Layla - Śro Kwi 15, 2009 13:20

Tak, Ludwik, nawet po kastracji alfował, nikt mu nie fikał i wszyscy go szanowali, nawet alfa samiczek.
nezu - Śro Kwi 15, 2009 13:21

No ba. ;)
Samuel to alfa od zawsze i teraz alfuje Gismowi z którym mieszka. :)
W młodszych stadach twardą łapę ma Zack w jednym, Ignac w drugim.

Na wybiegu dogadują się bez zgrzytów. :)

Layla - Śro Kwi 15, 2009 13:23

Takiego doświadczenia jak nezu to ja nie mam, bo puszczenie całych moich stad razem oznacza wywalenie mnie z administracji za nieodpowiedzialne rozmnażanie :lol:
Anonymous - Śro Kwi 15, 2009 13:23

O mamo, wlewacie miód na moje serce. :D Dzięki.
Devona - Śro Kwi 15, 2009 13:43

Viss, jak zapewne pamiętasz, dopóki mieszkała u nas Frytka (mama Neski), zajmowała z Iwką osobną klatkę, natomiast Neska mieszkała z Shogunem. Od początku wychodzili na wybieg razem i nie było żadnych zgrzytów nawet. Shogun z Iwką trochę walczyli o najwyższą pozycję, w końcu każde z nich "królowało" w swoim dwuszczurzym stadku ;) . Cały temat skończył się wspólnym mieszkaniem Iwki, Shoguna i Neski po wyjeździe Frytki do nowego domu. Mogłam ich bez łączenia wrzucić do jednej klatki, tacy byli wszyscy zżyci.
Anonymous - Śro Kwi 15, 2009 13:50

Devona, dzięki, bardzo to wszystko brzmi pocieszająco. Mam nadzieję, że i u mnie tak będzie, specjalnie w jednym pokoju ich zostawię zresztą. :)
Devona - Śro Kwi 15, 2009 13:58

Viss, mam znów w domu trzecie stado, tzn. Brica i jego synka. Zamierzam "praktykować" wspólne wychodzenie z chłopakam po oddaniu wszystkich tymczasowiczów, bo wypuszczanie trzech stad to jest dopiero dramat :/ . Tym bardziej, że muszę przynajmniej na część tego czasu zamykać kota. Jeśli nie zapomnę, to zdam relację z efektów :) .
Anonymous - Śro Kwi 15, 2009 14:00

Devona napisał/a:
bo wypuszczanie trzech stad to jest dopiero dramat :/
wyobrażam sobie.. a raczej nie wyobrażam, bo to jest masa czasu. Ja zwierząt samych sobie nie zostawiam, siedzę z nimi, część rzeczy mogę zrobić, ale jednak niewiele.
Devona napisał/a:
Jeśli nie zapomnę, to zdam relację z efektów :) .
będe wdzięczna bardzo i przypomne sie. ;)
Devona - Śro Kwi 15, 2009 14:09

Viss napisał/a:
Ja zwierząt samych sobie nie zostawiam, siedzę z nimi, część rzeczy mogę zrobić, ale jednak niewiele.
Ja też mogę część rzeczy zrobić, ale żal mi kota, on też ma prawo do normalnego życia, a układ mieszkania uniemożliwia mi pozostawienie go "luzem".
Justka1 - Śro Kwi 15, 2009 18:23

U mnie wypuszczanie na wybieg(pokój) to tylko 2 panny,gdzie nie mogą być wypuszczone np z samicami z 2 innych stad(jedna jest stadem sama dla siebie,mieszka sama ze wzgl. na agresję wobec innych szczurów).
Panny wolierowe mają tyle do hasania,bo prócz woliery mają ok metrową komodę jako wybieg i mieszkanie oraz półkę nad wolierą zawieszoną.Nie próbują schodzić na dół,nie biją się z powodu braku wylatania się ;) .
Biegają jedynie Hanka i Baya,gdzie Bayi nie puszczam gdy biega stado czarnuchów po sofie.Ostatnio tak zrobiłam i Baya przez swoją bojowość dostała drapy po "twarzy" od Bambi co skończyło się oburzeniem z jej strony i większą chęcią walki.
Jedynie Hanka może do czarnuchów przyłazić,jako samica z innego stada,bo ona jest total łagodna no i czarnuchy ją znają nie tyle przez kraty klatki co i z wypadu do nich na wybieg(sofę).
Baszta jest puszczana sama,nie może mieć kontaktu z innymi samicami,bo jest bojowo nastawiona.Aż dziwne,bo mieszkała przez jakiś czas w stadzie :roll: ale ona jest z niewiadomego źródła,po przejściach ;) .
Mam sporą ilość bab bojowo nastawionych do siebie(mowa o nastawieniu wobec szczurów nie z ich stada) i niejedna już próba puszczania razem skończyła się niepowodzeniem,ranami,lejącą się krwią.
Chłopcy mogą zostawać na wybiegu sami,mogę iść do kuchni na paręnaście min i zajmować się swoimi sprawami,bo prócz tego,że Chochliko po pewnym czasie może zleźć na podłogę,nic nikomu nie grozi :-P .
Mój pies żyje ze szczurami normalnie,nawet jak Baya śmiga jej przed pyskiem z prędkością światła 8) .
Emisia ze względu na swoją starość i rozchorowanie biega sama ,ew Hanka może jej potowarzyszyć ;) .Tak wygląda to u nas :) .Trochę skomplikowane :mrgreen: .

Oli - Śro Kwi 15, 2009 23:13

Ja wypuszczałam swego czasu stado Ojeja (Ojej, Elton i Narsil) ze stadem młodych. Problemy były tylko ze strony Ojeja, ale wiesz, że to oddzielny temat i wyjątek poza krzywą Gaussa. :] Ani Elton, ani Narsil nie robili problemów i było ok. Teraz ich nie puszczam razem, bo nie mam tyle miejsca żeby się 8 szczurów spokojnie wybiegało. Poza tym Kaspian nie zna stada młodych i jakoś nie spieszy mi się go zapoznawać, choć nie wykluczam, że w przyszłości jak, np. Narsil zostanie sam to wróci do stada młodych. Podsumowując - u mnie problemó w relacjach normalny szczur z normalnym szczurem nie było.


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group