To jest tylko wersja do druku, aby zobaczyć pełną wersję tematu, kliknij TUTAJ
Alloszczur
Forum dyskusyjne Alloszczur - forum miłośników szczurów

Odżywianie - Granulaty sklepowe i laboratoryjne - temat ogólny

samar - Sob Mar 01, 2008 00:31
Temat postu: Granulaty sklepowe i laboratoryjne - temat ogólny
Dzis mialam zajecia z hodowli i utrzymania zwierzat futerkowych i pani oprowadzala nas po pomieszczeniu gdzie hodowane sa szynszyle i one jedza jakis tajemniczy granulat 8) poniewaz nie mialam w rekach opakowania nie wiem co tam konkretnie sie znajduje..ale nie orientujecie sie moze czym w takich placowkach moga zywic i jaka to ma wartosc odzywcza? bo z tego co sie orientuje istnialaby mozliwosc kupowania u nich tej karmy..zastanawiam sie czy bylaby to dobra karma dla szczurow? troche malo urozmaicona..sam granulat..ale czy takie swietne sa te farbowane kawalki nie-wiadomo-czego ktore spotyka sie najczesciej w ogólnodostępnych karmach? :roll:
sachma - Sob Mar 01, 2008 00:59

samar, karma lab to cos zupelnie innego niz granulaty w karmach ;) podobno dobre i podobno szczury na tych dla szczurow bardzo ladnie rosna i wygladaja swietnie, ja szukalam i jedyny dostawca byl w swietochowicach i wyslalby mi karme tylko gdybym zamowila conajmniej 500kg :P
samar - Sob Mar 01, 2008 09:45

to super :) tylko pytanie w takim razie czy taka dla szynszyli jest odpowiednia dla szczurow?
aha i mowisz ze ten granulat jest zupelnie inny..a czy jest smaczny i szczury jedza go chetnie?

Ewqa - Sob Mar 01, 2008 11:41

Ja przy okazji adopcji szczurka z lab dostałam trochę tej karmy laboratoryjnej i żadna panienka ze stada nie chciała tego jeść, a nowa szczurka rzuciła się jak szalona na mieszankę ziaren dla gryzoni. Najbardziej granulat smakował bezdomnemu pieskowi dokarmianemu na działkach ;)
sachma - Sob Mar 01, 2008 14:45

granulat to zaden przysmak ;) ale jak szczury sa na tym od malucha to jedza ;) nasze trzeba by bylo ostro przeglodzic :P
Ratata - Pon Mar 03, 2008 18:25

Granulat jest monotonny i niesmaczny, wątpię, żeby nasze rozpuszczone szczury chciały go jeść. Ponadto granulat laboratoryjny dla szczurów (w każdym razie ten, z którym ja się spotkałam - takie duże, jasne kołki) zawiera ogromną ilość białka, ponieważ przeznaczony jest przede wszystkim dla samic hodowlanych, czyli takich, które cały czas są w ciąży i/lub odchowują malce. Normalny szczur w momencie by się przebiałczył na takiej karmie.
Pacyfka - Nie Cze 15, 2008 10:59
Temat postu: Granulaty
Wiem, że było już w różnych tematach o granulatach, ale ja nie chcę pisać ani o odchudzaniu, ani o konkretnym granulacie.
Zastanawiam się, czy można całkowicie przejść na granulat nie mając na celu odchudzenie szczura. Bardziej mi chodzi o podawanie pełnowartościowej, zdrowej i sprawdzonej karmy. Moje smrodki uznają tylko megan owocowy, który w cale nie jest najlepszy, a w dodatku tuczący. Próbowałam już z wieloma karmami z wyższej półki, ale wyjadają z nich tylko smakołyki, a 3/4 karmy idzie do śmieci. Natomiast sprawdzaliśmy ostatnio granulat Rat & Mouse Duo i całkiem ładnie go jadzą. Zastanawiam się czy taka dieta jest wystarczająca na dłuższą metę dla młodych, dorastających szczurków.
Myślę, żeby wypróbować jeszcze Versele-Laga Rat Complete. W sumie smrodki dostawałyby:
granulat - Versele Laga Rat & Mouse Duo
granulat - Versele-Laga Rat Complete
- karmę dla psów
- zioła naturę szczura
i co parę dni mokre jedzonko.
Czy taka dieta jest wystarczająca?

Jeżeli ten post podchodzi pod jakiś temat, to przepraszam i proszę o dołączenie go.

Oli - Nie Cze 15, 2008 11:39

Taka dieta je utuczy. :] To tak jakbyś psu dawała karmę eukanuba, do tego royala, smakołyki i co jakiś czas gotowane.

Wybierz jeden granulat. Akurat oba, które napisałaś są w pełni zbilansowane i pełnowartościowe (także dla młodych). Nie dosypuj im do tego psiej karmy. Zioła są jak najbardziej ok. Co do mokrego to zależy co i co jaki czas.

Natomiast z karmami, których rzekomo nie jedzą. Próbowałaś ich kiedyś przetrzymać? Po prostu zoatswiasz miskę z tym czego nie zjedli, nic dodatkowo nie dajesz jeść i tyle. Szczury nawet najbardziej uparte w końcu kiedyś są głodne. A mnie Twój opis wygląda na rozpieszczenie dzieciarni. :wink:

sachma - Nie Cze 15, 2008 11:48

ja tez mialam ten klopot.. i tu nawet przetrzymanie nic nie dawalo.. bo jak zwierze przy tak szybkim metabolizmie moze nie jesc przez 3 dni? bo one dojadaly tylko to co pochowaly a pozniej glodowaly.. nie ruszaly ziaren..
pozniej byla moja mieszanka.. to tez nie jadly wszystkiego..
teraz jest complite - idzie go na prawde sporo ale nie wyrzucam nic :) one maja granulat VL i vitakraft dla szczurow.. jak im sie nudzi jeden granulat to wyjadaja drugi.. powiem szczerze ze najpierw znika vitakraft, moze dlatego ze jest go o wiele mniej ..

co ciekawe trzymam na tym tez samice w ciazy.. zobaczymy, mysle ze bialka jest wystarczajaco duzo.. nie zauwazylam zeby po granulatach bylo cos nie tak. Ja jestem jak najbardziej za, bo nie oplacalnym dla mnie jest wywalanie 2/3 karmy, zwlaszcza jesli jest z gornej polki, i kosztuje dosc sporo..

Pacyfka - Nie Cze 15, 2008 21:38

no to cieszę się bardzo :)

Tak, próbowałam je przetrzymać, ale nic to nie dawało, szczury głodowały, ale ziarno nie znikało. A ja dodatkowo nie byłam pewna, czy szczury mają wszystko czego potrzebują, bo raczej w dyni, słoneczniku i chrupkach nie ma wszystkich niezbędnych składników pokarmowych.
Wypróbuję jeszcze ten granulat rat complete i zobaczymy, który bardziej posmakuje :)
Psią odstawimy, a mokre oczywiście w odpowiednich ilościach :)

marhef - Pon Cze 16, 2008 12:55

Pacyfka, u mnie na granulacie (rat complete) uzupełnionym ziółkami (natura szczura) jest od jakiegoś miesiąca cale stadko, łącznie z gówniarstwem w wieku niespełna 4 miesięcy.
Nie zauważyłam, żeby gówniarom nie pasował granulat, wręcz przeciwnie - ładnie rosną, ładnie się rozwijają i przybierają na wadze, energii mają jak stąd do Betlejem, Itakowe futerko się błyszczy, ząbki w porządku...
Więc śmiem twierdzić na przykładzie moich dziewczynek, że granulat jest jak najbardziej wskazany nawet u dorastającej szczurzej młodzieży :)

PS. I nic nie zostaje w misce, wszystko jest wyjadane do ostatniej granulki :)

nutaka - Pon Cze 16, 2008 15:25

marhef napisał/a:
PS. I nic nie zostaje w misce


u mnie jeszcze nigdy miska nie była pusta :roll:

Natalia - Pon Cze 16, 2008 20:19

Moje żyły kiedyś na Duo Rat&Mouse i mieszance płatków owsianych, siemienia lnianego itp. oraz ziołach właśnie. To było przez jakiś czas, ale granulat średnio jadły, czasem chowały i sobie leżał. Teraz mam zamiar wypróbować Rat Complete, może bardziej będą jadły.
Layla - Wto Cze 17, 2008 08:56

U mnie rat complete (dostałam próbkę od falki) tknął o dziwo jedynie Lenin :roll: Choć wiem, że to kwestia przyzwyczajenia, zamierzam kupić i przerzucić stado.
marhef - Wto Cze 17, 2008 14:49

Layla napisał/a:
to kwestia przyzwyczajenia

I niczego więcej :)
Moje na początku też nie były zachwycone, ale miały tylko taka alternatywę, że albo rat complete albo nic. Wiadomo, co wybrały ;)



Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group