To jest tylko wersja do druku, aby zobaczyć pełną wersję tematu, kliknij TUTAJ
Alloszczur
Forum dyskusyjne Alloszczur - forum miłośników szczurów

Odżywianie - Wapno - spożycie normalne i nadmierne

karola - Pon Wrz 20, 2010 19:48

Czy sepia naturalna powinna po wyciągnięciu z kartonika mieć taki dość intensywny, średnio przyjemny zapach? (jak dla mnie to wstrętnie śmierdzący :roll: )
polegalu - Śro Wrz 22, 2010 11:33

Nowy chłopak Prec wcina wapno non stop, ma około 6 miesięcy. WIem, że młode gryzą wapno, ale czy to jużnie czas je odstwić?
szaffka - Pon Lut 11, 2013 11:59
Temat postu: Nagłe zainteresowanie wapnem
Witam! Temat będzie o mojej starszej szczurci z dość wyraźnymi objawami starości. Od tygodnia zaczęła nagminnie obgryzać wapno które przez jakieś 2 lata wisiało nietknięte - nadgryzane jedynie młodziakami dołączanymi do stada a i to tylko troszkę i niedługo. Mikomi (ponad 2,5 roku) nagle znalazła swoją życiową misje - zjedzenie wapna do ostatniego gryzka. Czy to normalne w starszym wieku czy może oznaczać jakieś problemy z kośćcem jak np. osteoporozę itp.? Jak Wasze szczurki zachowywały się na starość? Czy warto zawracać tyłek wetowi jeśli nie ma absolutnie żadnych innych objawów czegokolwiek?
Dodam też że na wybiegu zaczęła się interesować gryzieniem rzeczy, które wcześniej olewała jak tapeta, okładki książek. Zwykle pod tym względem była idealna - nic nie gryzła nic nie niszczyła.

AngelsDream - Pon Lut 11, 2013 12:06

szaffka, czasem takie nadmierne obgryzanie (zwłaszcza wapienka) jest wiązane z wczesnymi objawami guza przysadki lub też problemów z równowagą jonową w organizmie (np. nerki).

[ Dodano: Pon Lut 11, 2013 12:08 ]
szaffka, scaliłam Twój wątek z istniejącym.

smeg - Pon Lut 11, 2013 13:13

szaffka, co masz na myśli pisząc "dość wyraźne objawy starości"? Zauważyłaś jakieś niedowłady łapek, problemy z równowagą? Jeśli tak, to w połączeniu z gryzieniem wapienka celowałabym właśnie w problemy z przysadką. http://forum.szczury.biz/...p?t=988&start=0 - tu jest temat o tym, poczytaj i porównaj objawy.
szaffka - Pon Lut 11, 2013 14:42

smeg napisał/a:
szaffka, co masz na myśli pisząc "dość wyraźne objawy starości"? Zauważyłaś jakieś niedowłady łapek, problemy z równowagą? Jeśli tak, to w połączeniu z gryzieniem wapienka celowałabym właśnie w problemy z przysadką. http://forum.szczury.biz/...p?t=988&start=0 - tu jest temat o tym, poczytaj i porównaj objawy.


No to mnie nastraszyłaś. Na szczęście tych objawów u mojej Miko nie ma. Staruszka po prostu już nie biega, nie hasa, łazi sobie powolutku i tak buja tyłkiem na boki. Ciut wagi straciła i apetytu (jak na nią) i na wybiegu już nie wykorzystuje w pełni czasu 10-15 minut i sama wraca do hamaczka. Ale żadnych objawów z tego tematu nie ma. Nie mniej w razie czego dodałam sobie go jako zakładkę i będę obserwować.
Z takich zauważalnych zmian to charakterek jej się trochę zmienil na taki hm.. stetryczały? Wszystko ją wkurza. Jak ją jakiś szczuras czyści, jak szczur obok niej się rusza, jak nie ma odpowiedniego dystansu przy miseczce. Ale to takie pierdołki raczej.

Zizollo - Sob Paź 12, 2013 13:03

ja dla moich dwóch małych osesków nabyłam wczoraj wapno firmy Vitapol i po przyjściu do domu doczytałam zawartość składników analitycznych:popiół surowy 78,5%(on chyba w ogóle nie jest potrzebny i zdrowy?)wapń 20%,fosfor 1,5%...zawiesić je w klatce czy sobie darować i kupić jakieś lepsze?chciałam żeby mieli na czym ścierać ząbki ;)
IHime - Pon Paź 14, 2013 14:47

Popiół surowy to po prostu minerały, które nie ulegają spaleniu. To nie jest śmieciowy dodatek ani nic takiego.
Zizollo - Śro Paź 16, 2013 11:03

IHime napisał/a:
Popiół surowy to po prostu minerały, które nie ulegają spaleniu. To nie jest śmieciowy dodatek ani nic takiego.



IHime, dzięki za inf. :)

wilczek777 - Śro Paź 16, 2013 12:02

Ja zawiesiłam sepię jakieś 2 miesiące temu i to była najlepsza decyzja jaką podjęłam jeśli chodzi o uzupełnienie diety potworów. Wapno mam od pierwszego szczura i NIKT nigdy go nie ruszył. Mała sepia znikła w zastraszającym tempie. Codziennie znikały całe kawałki. Aktualnie od czasu do czasu ktoś wbija się zębami i zeskrobie kawałek. Robią to wszystkie ogony bez względu na wiek - młode obgryzają a staruszki też nie pogardzą kawałkiem. Ciesze się, że spróbowałam z sepią bo wyraźnie widać, że potworki miały braki w organizmie.
Czy nadmiar sepii może jakoś zaszkodzić? Miki podjada je chyba z głodu i irytacji.

quagmire - Śro Paź 16, 2013 12:09

Nie mam pojęcia, czy może zaszkodzić.

U mnie sepia, taka kupiona do zawieszenia jakoś nie szła, a jak kupiłam takie duże kawałki, to sobie ją ładnie podjadają (a niby to samo ;) ).
http://rybyozdobne.pl/sep...zt,103,991.html

wilczek777 - Śro Paź 16, 2013 20:11

My mamy właśnie taką jak w linku. Nasze widocznie mają zapotrzebowanie - zwłaszcza Miętus który rośnie jak na drożdżach jadł sporo w okresie wzrostu. Co się dziwić skoro jest wielkości dorosłego szczura?
vika - Pią Maj 16, 2014 07:31

przy wyborze wapna ostatnio miałam jakąś amnezję i chciałam im wziąć sepię nie było to zdecydowałam się na wapno z jabłkiem którego też nie było i kupiłam wapno z pomarańczą :mur: :mur: :mur: czy do czasu kupienia im nowego kawałka (pewnie jutro) mogę podać im to z pomarańczą?? (wiem jest szkodliwa ale mam samiczki) bo mi ostatnio masakrycznie zaczęły ściany zjadać....
limomanka - Pią Maj 16, 2014 08:50

vika, gdzieś tu (chyba wcześniej w temacie) już padło, że wapno z pomarańczą prawdopodobnie nawet obok tej pomarańczy nie leżało. Zawiera aromaty i ja bym nie podawała ze względu na nie żadnego tzw. smakowego, ale sądzę, że jednorazowo im nie zaszkodzi.
Alicja - Pon Gru 29, 2014 16:06
Temat postu: Wybór kostki wapiennej
Cześć. Od kilku dni jestem posiadaczem 1,5 miesiecznego ogonka- Wandy. Nigdy wczesniej nie mialam szczura, wiec jestem jeszcze troche zielona :-) Chcialam kupic kostke wapienna, jednak w sklepie widzialam jedynie te zadedykowane dla chomikow, krolikow, malych ptakow i swinek morskich. Czym sie roznia i ktora wybrac dla szczura? I czy konieczne jest podawanie jej podopiecznemu? Dziekuje za wszystkie rady :-)

[ Komentarz dodany przez: limomanka: Pon Gru 29, 2014 19:42 ]
Scaliłam z już istniejącym tematem.



Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group