To jest tylko wersja do druku, aby zobaczyć pełną wersję tematu, kliknij TUTAJ
Alloszczur
Forum dyskusyjne Alloszczur - forum miłośników szczurów

Leczenie - Cukrzyca u szczurów . Co i jak?

Anka. - Czw Maj 29, 2008 19:52
Temat postu: Cukrzyca u szczurów . Co i jak?
Jak w temacie, nie znalazłam nic na ten temat.

Czy ktoś ma jakieś doświadczenie, rady?

Meritum /ok.9 ms, 690 gram/ ma cukrzyce.Wyszło przy infekcji dróg moczowych przy badaniu moczu.W przeciągi 2 dni 3 testery wykazały wysoki poziom glukozy w moczu. Od dziś zaczynamy insuline ( pół jednostki/raz dziennie).
Czy ta dawka jest okej? Najlepiej kiedy podawać rano?wieczorem?
Co powinno dominować w diecie?Co zdecydowanie wykluczyć?

Meritum schudł ok.100gram, jest osowiały, apatyczny, zaczął nawet spać w klatce! Dużo i często pije, tak samo wydala. Ogólnie bolesność brzucha, cały jest nie do życia.
Nie tam sam szczur... :cry:

Anka. - Sob Maj 31, 2008 14:58

Pobijam temat!

Czy ktoś mógłby pomóc zrozumieć ten tekst : link ?

Nisia - Pon Cze 02, 2008 09:56

Anka., a co konkretnie Ciebie interesuje z tego artykułu?
AngelsDream - Nie Cze 08, 2008 12:22

Może komuś się przyda:

http://pumpkin.pl/ciekawostki.htm

Anka. - Pon Wrz 29, 2008 16:11

Nisia napisał/a:
Anka., a co konkretnie Ciebie interesuje z tego artykułu?



Czy jest jakas górna granica dawkowania insuliny? Jaka insulina jest polecana? Jakie sa proponowane leki , dieta?

Off-Topic:
Przepraszam,że teraz ,ale nie miałam powiadomień :oops:

Bluebell - Wto Gru 14, 2010 08:50

Mój Nieśmiałek nabawił się cukrzycy. Nie wiemy na razie czy to posterydowo czy na stałe... Z moim chłopakiem nigdy nic nie wiadomo :D .

Pani doktor robiła mu wczoraj "krzywą cukrzycową": zbadała poziom cukru we krwi przed podaniem insuliny, pół godziny po podaniu i potem +/- co godzinę lub dwie.
Dawkowanie insuliny ustala się indywidualnie, żeby było skuteczne, ale nie zabiło szczura (przy zbyt dużej dawce "wymiatamy" mu cały cukier z krwi). Nigdy nie należy zbijać cukru do niskiego poziomu, bo przy nagłych skokach poziomu cukru może to zwierzakowi zaszkodzić, a nie pomóc.

Jeśli chodzi o jedzenie, na razie próbujemy z kocią karmą dla diabetyków i mieszanką ugotowanej włoszczyzny, ryżu i kurczaka (wskazania żywieniowe podobne jak u ludzi).

Ponieważ jesteśmy na wczesnym etapie, ja też powinnam mu jakoś kontrolować cukier. Kłuć go sama nie będę, glukometru nie mam, więc obmyśliłyśmy strategię zastępczą: paski do pomiaru cukru w moczu. Nazywają się Keto-Diastix.

Nieśmiałek sporo schudł przed zdiagnozowaniem i był ospały, osowiały, nie chciał jeść (a dożywiałyśmy go wtedy sinlac-iem i nutri-drinkiem, co tylko zaostrzyło objawy i chudł nadal. Po insulinie jest żywszy, przytomniejszy, śniadanie zjadł w całości "na raz".

Mam nadzieję, że moje informacje okażą się przydatne, choć moja wiedza jest jeszcze świeża, a ja się czuję zielona.

Nisia - Wto Gru 14, 2010 09:56

A to wiem, kogo poznałam w lecznicy ;)

Tak a propos ;) "Krzywą cukrową". Polega ona na zbadaniu poziomu cukru we krwi w różnych porach doby. Albo wersja skrócona, kilkugodzinna.
Gdy będziesz sprawdzała mu cukier w moczu, szczególnie cenne by bylo, gdyby udało Ci się po spaniu, przed jedzeniem, pół godziny po jedzeniu, etc. Albo po prostu badaj co i raz notując, w jakich okolicznościach badałaś (czy to bylo po spaniu, czy na czczo, czy po jedzeniu, czy po wysiłku fizycznym, etc. - to wszystko wpływa na poziom cukru). Oczywiście, pani doktor Ci mówiła, że czasem trzeba będzie oddać mocz na badanie ciał ketonowych, białka, etc.? Czyli standardowe badanie objawów cukrzycy. Sprawdzaj też, czy w oddechu nie wyczujesz acetonu.

Jeśli mały będzie miał gwałtowny spadek cukru (hipoglikemię), miej pod ręką dla niego jabłko, sok owocowy, albo po prostu troszkę osłodzonej glukozą wody. Objawami hipoglikemii są:
1) objawy autonomiczne: silne uczucie głodu, wzmożone pocenie się, lęk, kołatanie serca, drżenie rąk, niepokój, bladość skóry, tachykardia, rozszerzenie źrenic
2) objawy neuroglikopeniczne (wynikające z niedostatecznej ilości glukozy przenikającej do komórek układu nerwowego): osłabienie, ból głowy, splątanie, zaburzenia zachowania, widzenia i mowy, zaburzenia poznawcze, amnezja, utrata przytomności, drgawki, hipotermia, śpiączka.

Z kolei objawami hiperglikemii (zbyt duży poziom cukru) są: nadmierne pragnienie, częstomocz, osłabienie i chudnięcie. W wyniku utrzymującej się hiperglikemii u chorych może wystąpić uszkodzenie naczyń krwionośnych, prowadzące m.in. do retinopatii, zaćmy, choroby wieńcowej, a także uszkodzenia nerek.

Generalnie hipoglikemia wynika z tego, że glukoza zawarta we krwi została zużyta przez komórki, a niedobór/złe funkcjonowanie glukagonu sprawia, że nowe cząsteczki glukozy nie są uwalniane z wątroby z glikogenu. Doraźnie mozna pomóc przez podanie cukru prostego, w cięzkich przypadkach konieczny jest zastrzyk z glukagonu.
Z kolei hiperglikemia polega na tym, że, zwykle po jedzeniu, we krwi znajduje się dużo cukru. Nadmiar powinien być za sprawa insuliny związany w wątrobie w glikogen, ale jej niedomiar powoduje, że ten cukier sie utrzymuje. Ratunkiem jest podanie insuliny - dawka insuliny musi ściśle zależeć od poziomu cukru. Jak sama zauwazyłaś - żeby niechcący chorego zwierzaczka nie wpędzić w hipoglikemię.
Zarówno hipoglikemia jak i hiperglikemia są bardzo niebezpieczne dla organizmu!
Acha, problemy z produkcją przez trzustke glukagonu często występują razem z problemami z insuliną.

Gdybyś chciała, mogłabym Ci podesłać moje opracowanie odnośnie glikemii. Są też książki medyczne o cukrzycy, które możesz sobie kupić w księgarni medycznej na Niepodległości (okolice Stawków). Mam też kilka artykułów, może by Ciebie zaciekawiły. Wszystko o cukrzycy u ludzi, ale jak zrozumiałam, generalnie u szczurów jest podobnie.

W książkach są tez informacje o diecie cukrzycowej, o tym, jak się liczy indeks glikemiczny pokarmów, etc.

Madzial98 - Wto Sty 25, 2011 17:46

:?: Słuchajcie, mam pytanie: Ile około powinien ważyć szczur, który ma prawie 9 miesięcy? Proszę o odpowiedź.
quagmire - Śro Sty 26, 2011 11:10

Madzial98, nie ma takich reguł. Zależy od jego wielkości i budowy. Jeden będzie ważył 350, inny 400, a jeszcze inny 600 lub więcej.
tyszka07 - Wto Mar 22, 2011 18:54
Temat postu: Cukrzyca
U mojego szura też zdiagnozowano cukrzycę.zaczęła chudnąć i już gorzej wygląda. Ma jakiś guzek nawet ale nie wiem czy to powiązane. Chciałabym się dowiedzieć czym karmić można zanim nie dostanie insuliny? Co w takim wypadku robić?? Dodam że ostatnio przyjmowała antybiotyk ze sterydem i zastrzyk przeciwzapalny. Nie wiem czy to może wpłynąć na cukrzycę. Proszę o poradę.
Pyl - Wto Mar 22, 2011 19:14

Myślę, że w miarę tym samym samym co przy szczurze z podawaną insuliną, bo celem tego żywienia jest minimalizacja pików cukru w organizmie:
Bluebell napisał/a:
Jeśli chodzi o jedzenie, na razie próbujemy z kocią karmą dla diabetyków i mieszanką ugotowanej włoszczyzny, ryżu i kurczaka (wskazania żywieniowe podobne jak u ludzi).

Dodam tylko, że Bluebell gotowała takie mieszanki i mroziła w porcjach. Tylko z niewielką ilością marchwi, bo zawiera cukier.
Różnica może być taka, że przy podawaniu insuliny posiłki mają być rzadko i "tylko razem z insuliną", a bez insuliny nie ryzykowałabym jednorazowo dużego posiłku i wynikającego z tego skoku cukru.
A czemu pytasz o okres przed podawaniem insuliny - czemu nie planujesz ustalenia dawki i podawania insuliny jak najszybciej? Czy są jakieś przeciwwskazania?

I pewnie najwięcej powie Ci wet. Napisz co Ci zaleci.

tyszka07 - Śro Mar 23, 2011 12:01

Rozmawiałam z weterynarzem i kobieta powiedziała, że insulinę daje się 1 jednostkę na 1kg. Moja szczura waży 250g bo schudła więc 1/4 jednostki nabrać graniczy z cudem a rozcieńczona może utracić swoje właściwości. Poza tym łatwo podać za dużo insuliny więc co teraz z tym fantem zrobić?? Możliwe jest też że to po sterydach które dostawała więc jeśli tak to nie wiem dieta odpowiednia może?? co zrobić żeby mojej Mice gorzej nie było??
Pyl - Śro Mar 23, 2011 13:10

tyszka07, dawkowanie insuliny ustala się indywidualnie biorąc pod uwagę reakcję szczura - i nie robisz tego na podstawie swojego widzimisię tylko na podstawie badania poziomu cukru po podaniu insuliny. Nieśmiałek dostawał dużo, bo po 2V (dwie miarki insulinówki) dwa razy dziennie - znacznie więcej niż mówi Twoja wetka. A ważył poniżej 500g.
Na przedawkowanie insuliny musisz mieć pod ręką glukozę lub przynajmniej mód. No i musisz wiedzieć kiedy szczur ma za wysoki poziom cukru a kiedy za niski - przynajmniej musisz badać poziom cukru w moczu (paski keto-diastix kupisz w aptece, nie są drogie).

Nie sądzę, aby ktoś odpowiedział Ci dużo więcej, bo co mamy Ci powiedzieć? "Podaj więcej, nie zaszkodzisz" - nikt Ci tego nie napisze. Jeśli chcesz możesz skonsultować się z dr Kasią Kamińską z Medicavetu - to ona leczyła Nieśmiałka. Skąd jesteś?

Jeśli będziesz rozcieńczać insulinę (jeśli można) to polecam uwadze ten temat - przy takich ilościach leku jest to bardzo istotne.

Tatyka - Śro Mar 23, 2011 14:53

Ja nie miałam styczności bliższej z cukrzycą u szczurów czy ludzi, ale wiem, że koszatniczki są dość wrażliwe na to. Może podawać szczurkowi karmę dla koszaków? Jest ona bardzo uboga w cukry.
tyszka07 - Śro Mar 23, 2011 15:11

Ja jestem z Białegostoku. Tu nie ma zbytnio nikogo kto zna się dobrze na gryzoniach :( niestety. Dzwoniłam do weta dziś to powiedziała kobieta żeby kupić paski i badać. U mojej może byc cukrzyca posterydowa ale trzeba sprawdzać stan jak na razie.


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group