To jest tylko wersja do druku, aby zobaczyć pełną wersję tematu, kliknij TUTAJ
Alloszczur
Forum dyskusyjne Alloszczur - forum miłośników szczurów

Odżywianie - Mięso w diecie szczurów - temat ogólny

myaku - Nie Mar 02, 2008 22:19
Temat postu: Mięso w diecie szczurów - temat ogólny
Patrzę, że takiego tematu nie ma, więc czemu ja nie mogłabym go założyć, ne? ;) W każdym razie, mam kilka pytań.

U mnie w domu gotowane mięso wołowe [bez soli] jest bardzo często, bo robione jest z myślą o moim psie. Podkradam je prawie zawsze i daję moim szczurom, ale gdzieś spotkałam się z opinią, że nie wolno go za dużo podawać. To prawda?
Jeśli tak, to w jakich ilościach karmić dwójkę [niedługo trójkę, a co ;) ] samców? I czy lepsze jest mięso wołowe czy drobiowe? I dlaczego?

Z góry dziękuję za odp. :)

Anonymous - Nie Mar 02, 2008 23:32

myaku napisał/a:
Podkradam je prawie zawsze i daję moim szczurom, ale gdzieś spotkałam się z opinią, że nie wolno go za dużo podawać. To prawda?
ta opinia oparta jest na fakcie iż czerwone mięso może powodwać agresję u psów. Czytałam ostatnio gdzieś (żałuję, ale nie pamiętam źródła), że nie jest to opinia całkiem bezpodstawna.
Nie wiem natomiast jak to się ma do szczurów. Moje jedzą tylko drób i ryby, ponieważ my tak jadamy.
myaku napisał/a:
I czy lepsze jest mięso wołowe czy drobiowe? I dlaczego?

Osobiście uważam, że drób jest zdrowszy, chudszy i znaczniej łatwiej strawny. No i jeśli coś jednak jest z tym czerownym mięsen, to nie ryzykujesz. ;)
myaku napisał/a:
Jeśli tak, to w jakich ilościach karmić dwójkę [niedługo trójkę, a co ;) ] samców?
Ja nie podaję częściej (a zazwyczaj rzadziej) niż dwa razy w tygodniu i uważam, że nie ma po prostu potrzeby podawania częściej zwierzętom głównie roślinożernym.
Nie wiem jakie są normy, nigdy nie przebiałczyłam szczurów, ale trzeba na to bardzo uważać.

AngelsDream - Nie Mar 02, 2008 23:46

Z doświadczenia właścicielki 3 alergików, w tym skrajnego: mięso uczula na końcu. Zaczyna zwykle nabiał i orzechy.

Co do podawania mięsa czerwonego - to dla szczurów jednak polecałabym białe mięso i właśnie ryby.

Co do samej agresji - spotkałam się już z różnymi i to bardzo skrajnymi opiniami, więc ciężko powiedzieć w co wierzyć.

gam - Śro Mar 05, 2008 12:35

co do agresji, znajomi moich rodziców mieli szczura i karmili go mięsem. Podobno gdy nie dostawał on mięsa, gryzł dotkliwie właścicieli, był agresywny i uspakajał się dopiero gdy otrzymał ulubiony "przysmak". Ale ile w tym prawdy, nie wiem. Może jego właściciele mylnie interpretowali pewne fakty. Ja czasem szczurka karmię mięsem,ale nie zauważyłam żeby był po tym jakiś inny,a tym bardziej agresywny.
AngelsDream - Śro Mar 05, 2008 12:42

gam, nie widziałam sytuacji, ale wydaje mi się, że szczur czuł się panem: skoro nie dostawał tego, czego chciał, gryzł i nie ma to nic wspólnego z mięsem.
gam - Czw Mar 06, 2008 08:05

pewnie tak,i zapewne jego zachcianki były wciąż spełniane dzięki takiemu zachowaniu. Znalazł sobie sposób na życie. Zatem agresja,agresywne zachowanie,które występuje podobno po mięsie jest spowodowane charakterem szczura a nie jego dietą. Dobre wnioski wysnuwam ? :)
AngelsDream - Czw Mar 06, 2008 11:38

gam, nie tyle charakterem, co wychowaniem.
PALATINA - Czw Mar 06, 2008 13:21

Jako że u mnie w domu się mięsa nie je, to baaardzo rzadko kupuję je swoim szczurom (zazwyczaj muszą się zadawalać suchą psią karmą).
Dziś dostały odrobinę. Kupioną specjalnie z myślą o nich, choć psom tez się dostało. :wink:
Baardzo im smakowało (drobiowe)!

[ Komentarz dodany przez: falka: Czw Mar 06, 2008 13:34 ]
przypominam, że o suchej karmie istnieje osobny temat

Oleńka - Pią Mar 07, 2008 01:06

A moje maluch dostają tylko mięso drobiowe. Raz na dwa tygodnie kupuję skrzydełko kurczaka na łebka, gotuję w nieosolonej wodzie i daję im na noc. Rano znajduję same kości i nigdy nie zauważyłam, żeby im to w jakiś sposób szkodziło :)
lunatyk1 - Sob Mar 08, 2008 19:09

Witam Wszystkich.
Kiedyś przeczytałam, że podawanie surowego mięska ręką (nie w miseczce) wywołuje u szczurków agresję i gryzienie palców - bo niby pachną mięsem to nim są...
Z własnego doświadczenia wiem, że nie jest to prawda. Podaję moim szczuraskom surowe mięsko palcami i łapią tylko mięso, a jak podsuwam im palec pachnący mięsem to tylko go oblizują.
:twisted: A co do agresji to niestety JA sama osobiście nauczyłam jednego szczuraska Maksia [*] "bawiąc" się z nim udawałam ręką atakującego go agresorka a on nauczył się skutecznie bronić przy użyciu zębów. I już nie było zbyt zabawnie...dla mnie. <-<

myaku - Sob Mar 08, 2008 21:25

lunatyk1, dajesz szczurom surowe mięso? o.O Nie uważam, żeby podawanie takiego mięsa było dobre... Wiesz, gotowane jest o wiele bezpieczniej podawać, ja bym np. bała się różnych chorób :P
lunatyk1 - Wto Mar 11, 2008 21:40

Tak, daję moim szczuraskom surowe mięso bo:
1) takie najlepiej im smakuje,
2) przy gotowanym reagują jak wegetarianki, czyli nawet do pyszczka tego nie biorą,
3) ja też jem mięso w stanie surowym i na 100% nic nieświeżego by nie dostały,
4) a co do chorób to zawsze kupuję z tzw. pewnych źródeł czyli sklepów.

A tak na marginesie Maksio [*] nie dostawał surowego mięsa a umarł z powodu nowotworów, wniosek: NIGDY NIE WIADOMO CO KOMU JEST ZAPISANE. :lol:

Layla - Śro Mar 12, 2008 06:42

lunatyk1, ja bym się bała np. pasożytów, uważam, że jedzenie surowego mięsa nie jest dobre, ani dla ludzi, ani dla szczurów. Nawet mięso ze sklepów może być beznadziejne.
gam - Śro Mar 12, 2008 09:18

Oleńka napisał/a:
A moje maluch dostają tylko mięso drobiowe. Raz na dwa tygodnie kupuję skrzydełko kurczaka na łebka, gotuję w nieosolonej wodzie i daję im na noc. Rano znajduję same kości i nigdy nie zauważyłam, żeby im to w jakiś sposób szkodziło :)


dobry pomysł, gotowane mięso a do tego skrzydełko - zdrowe i chude bez zbędnego tłuszczu :)

Nisia - Czw Mar 13, 2008 09:39

Layla napisał/a:
ja bym się bała np. pasożytów, uważam, że jedzenie surowego mięsa nie jest dobre, ani dla ludzi, ani dla szczurów

Chyba, że ma się mięso ze znanego źródła i ma się pewność, że było przebadane.

A sklep do pewnych źródeł nie należy.



Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group