To jest tylko wersja do druku, aby zobaczyć pełną wersję tematu, kliknij TUTAJ
Alloszczur
Forum dyskusyjne Alloszczur - forum miłośników szczurów

Odżywianie - Produkty firm Bunny, Tima Rattima i JR Farm - temat ogólny

Andzia - Pon Lis 24, 2008 10:45

O dzięki Oli :D chyba się skuszę.
Anonymous - Sob Sty 03, 2009 14:38

Przejrzałam temat, ale nie znalazłam, żeby ktoś to kupił, więc ponawiam pytanie. Polecacie, nie polecacie?
Reggie Rat

Nisia - Sob Sty 31, 2009 18:07
Temat postu: Kostki z gliny - dodatek do diety?
Zaintrygowały mnie w Planecie Zoo kostki z gliny JR Farm Stone. Kupiłam, zwłaszcza, że mi szczury ściany obgryzają.

Kostka taka to przede wszystkim naturalna glinka, z zatopionym w niej łamanym owsem, topinamburem, ziołami i spiruliną.

A kupiłam ze względu na tę glinę... już tłumaczę czemu. Może ktoś nie wie, może chciałby się dowiedzieć...

Szczury, jak wiemy, nie wymiotują. Wynika to z działania mięśni przełyku u wlotu do żołądka. Działają zupełnie odwrotnie jak u nas - skurcz przepony powoduje ich skurcz i zamknięcie wlotu do żołądka.
Jednocześnie szczury mają inne metody walki z toksycznym pokarmem. Pierwszą "barierą" jest węch - szczury zapach każdej karmy mogą rozdzielić na zapachy jej składników (taki chromatograf gazowy :P ). Owszem, może się zdarzyć, że szczurek zje coś trującego. Wtedy może się zdarzyć biegunka i... coś, czego ludzie nie mają.
Pica. Szczurek zaczyna jeść rzeczy pozornie niejadalne: ziemię, karton, piasek... Celem tego jest rozrzedzenie w żołądku substancji toksycznej oraz związanie jej w formie niegroźnej dla organizmu. Najbardziej efektywnie wiąże glina i dlatego dzikie szczury ponoć najchętniej jedzą glinę, gdy brzuszek boli.
Co ciekawe - podobno badania wykazały, że pierwotnie szczury potrafiły wymiotować, ale w toku ewolucji okazało się, że zapach, pica i biegunki są na tyle wystarczające, że odruch wymiotny zanikł.

Kierując się powyższym postanowiłam kupić tę kostkę. Nie jest najtańsza, ale ogromna. Dałam do klatki panien, bo Iskierka teraz antybiotyki bierze...

Link do produktu w Planecie Zoo: http://www.planeta-zoo.pl...00g-p-5201.html
Link do artykułu o reakcji szczurów w razie zjedzenia czegoś trującego: http://www.ratbehavior.org/vomit.htm

Niamey - Sob Sty 31, 2009 19:42

Czytałam o tym jedzeniu gliny i wydaje mi się, że te kostki mogą być ciekawym rozwiązaniem. Ciekawa jestem czy będą to jadły? Może taka gliniana kostka przy jakichś niestrawnościach itp. pomoże?
ogonowa - Nie Lut 01, 2009 17:13

Moje dostały próbkę JR Farm Wall-coś ,wyrzuciłam opakowanie.. Smakowało strasznie! Wszystko wyjadły, co do ziarenka. Osobiście polecam. Mam zamiar w marcu zamawiać z zooplusa ,byłby ktoś chętny z Wrocławia/Opola?
Anonymous - Nie Lut 01, 2009 21:55

Off-Topic:
ogonowa, daj zarobić pani Kasi. ;) http://www.planeta-zoo.pl...109&sort=1a

Anonymous - Śro Lut 04, 2009 20:54

Potrzebuję wielkiego wora karmy i zastanawiam się nad Timą. Wiem, że helen i Devona ją polecają, ktoś jeszcze ją może miał? :)
Anonymous - Śro Lut 04, 2009 20:59

o wlasnie, ja tez planuje ja kupic.
Wiec przylaczam sie do pytania Ren.

babli - Śro Lut 04, 2009 21:04

Ja już kończę Timmę ;) Teraz trzeba nowe coś zamówić. W każdym bądź razie, timma zawsze znika ekspresowo, i w 100% . Karmę mieszam z ziołami, i innymi dodatkami :)
pin3ska - Śro Lut 04, 2009 23:19

Ja sie chyba za miesiąc tez skusze na Time, bo moje potwory wlasnie zaczynaja ostatni pojemnik mojej wlasnej mieszanki, a chce im dac jakąś odmiane teraz :)
helen.ch - Pią Lut 06, 2009 15:38

katasza napisał/a:
o wlasnie, ja tez planuje ja kupic.
Wiec przylaczam sie do pytania Ren.
Ty to przyjedź i sobie weź ode mnie na spróbowanie :D ... karma nadal u nas znika do końca. NIe nudzi się, pełen luksus dla mnie.
irmina85 - Pon Lut 09, 2009 12:02

w prawdzie w linku nie ma już produktu...
ale na półce w pokoju mam rzeźbę wykonaną z gliny, nie wiem jaki jest skład tej gliny i jak się on ma do takiej w kostce z zoologicznego
ostatnio dziewczyny buszując po półce dorwały się do tej rzeźby, ale jako że nie byłam pewna czy to im nie zaszkodzi to je od niej odganiałam ;>

Nisia - Pon Lut 09, 2009 12:58

irmina85, widocznie się skończyło
Łosoś - Wto Lut 24, 2009 23:00

Nasze dziewczyny rzuciły sie na tą glinkę jak szalone! Smakowała wysmienicie, co było dziwne bo wapienek ani nic w tym stylu baby nie ruszają. Była juz z płatkami kwiatów, teraz kupiłam warzywną i zobaczymy czy też będzie taki entuzjazm.
Katsumi - Sob Mar 07, 2009 12:55

zamówiłam timę, zobaczymy, co powiedzą szczurki jak przyjadą :) mam nadzieję, że obędzie się bez wybrzydzania, w razie czego może skoki zjedzą aby się nie zmarnowało :lol1: i dodatkowo parę produktów JR farm do podzielenia między skoki i szczurki; jak przyjdzie paczka i dzieciaki spróbują, to zdam relację :)


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group