To jest tylko wersja do druku, aby zobaczyć pełną wersję tematu, kliknij TUTAJ
Alloszczur
Forum dyskusyjne Alloszczur - forum miłośników szczurów

Odżywianie - Rośliny szkodliwe, trujące, niebezpieczne

Kaola - Śro Cze 19, 2013 12:15

Szczury właśnie obżarły mi parę listków bazylii. Nic im nie będzie prawda?
L. - Śro Cze 19, 2013 12:17

Kaola, masz spis wszystkich roślin na pierwszej stronie ;]
Kaola - Śro Cze 19, 2013 12:21

Wiem :) Nie znalazłam tam co prawda bazylii ale wolałam się upewnić , to w końcu przyprawa, ludzie ją jedzą ale szczurom ponoć przyprawy szkodzą
smeg - Śro Cze 19, 2013 12:52

W tym stwierdzeniu chodzi o przyprawy w stylu sól, cukier, glutaminian sodu (jest w wielu mieszankach przypraw) - szkodzą też ludziom ;) Bazylia jest naturalna.
Kaola - Śro Cze 19, 2013 13:22

Jestem tępa, że na to nie wpadłam sama :? Dziękuję
1Netka1 - Pią Cze 21, 2013 21:27

A mam pytanie. Widze ze miety im dac nie mozna a co z melisa i szalwia ? ( przepraszam ze bez znakow polskich pisze ) czy jest ryzyko ? Dzis wlasnie kupilam swierze ziola do doniczki i zastanawiam sie czy moge im od czasu do czasu dac po pol listka . Mieta juz wiem ze nie
limomanka - Pią Cze 21, 2013 21:36

1Netka1, w wykazie nie ma zwykłej mięty pieprzowej (tylko długolistna i polej), a taką pewnie kupiłaś i ja nie widzę przeciwwskazań w podawaniu jej (jest prawie zawsze w składzie mieszanek suchych ziół dla gryzoni). Meliskę moim szczurom podawałam (przecież poleca się podawać ogonom napar z tejże na uspokojenie).
1Netka1 - Pią Cze 21, 2013 21:45

Hym szczerze to nie woem co to byla za mietaa bo nie byla oposana na opakowaniu. A w sprzedazy byly dwie. Moze lepiej nie bede ryzykowac z mieta. Czyli moge podac melise surowa :-) . Zobaczymy to dla nich bedzie cos nowego a ma przyjemny lekko cytrynowy zapach
Edyta820917 - Pią Cze 21, 2013 22:43

a herbatek np.melisy nie podaje się? oczywiście zaparzonej :lol1: wlaśnie coś szukam na uspokojenie dla mojej starszej śmierdziuchy :roll:
Kasia_89 - Pią Cze 21, 2013 22:49

Można melisę tylko ostudzoną.
Edyta820917 - Pią Cze 21, 2013 23:04

Kasia_89 no tak tak wrzątkiem ich nie poleje :lol: :wink: czyli można to spróbuje w weekend zaparzyć moze jej hormony przestana buzować :lol: :)
Kaye - Czw Lis 28, 2013 21:33

Witam.

Chciała bym sie dowiedzieć czy trzykrotka jest trująca dla szczurów, czy może można im ją podawać.
Bo nie chcę im podawać nic co mogło by im zaszkodzić.

Karena - Czw Lis 28, 2013 22:00

Kaye, Gatunków trzykrotek (Tradescantia) jest sporo. Jako jadalna podawana jest tylko T. virginiana.
Reszta to gatunki trujące lub mogące zaszkodzić ( T, andersoniana, T. chinensis, T. bracteata, T. occidentalis, T. spathacea itd.)
T. albiflora, najczęściej uprawiana, może powodować kontaktowe zapalenie i podrażnienie skóry, a w przypadku tak małych organizmów jakimi są szczury - w przypadku spożycia - co najmniej podrażnienie śluzówki przewodu pokarmowego. Nie zabije prawdopodobnie przy jednorazowym niewielkim podaniu ale po co ryzykować zaszkodzenie zwierzęciu ;)
Nie wiem, czy wśród uprawianych i powszechnie dostępnych roślin nie ma krzyżówek międzygatunkowych i wiem, że ja bym nie ryzykowała podania zwierzęciu.

Jak ktoś się zna na trzykrotkach i potrafi odróżnić te niebezpieczne od tej którą ewentualnie można podać, to może próbować znaleźć jadalną, ale ja się bym nie podjęła. Zwłaszcza, że nie widzę specjalnie sensu podawania takiej rośliny.
Za duże ryzyko. Na pewno nie włączałabym nawet tej jadalnej na stałe do jadłospisu szczura. Za duże ryzyko.

Kaye - Czw Lis 28, 2013 22:28

Dziękuję za wyjaśnienie. Chciałam sie dowiedzieć, bo w domu rosną mi 3 gatunki trzykrotki. Ale skoro jest tak duże ryzyko to wolę wcale nie ryzykować.
Karena - Czw Lis 28, 2013 22:30

Kaye, Tak byłoby najbezpieczniej :wink:


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group