To jest tylko wersja do druku, aby zobaczyć pełną wersję tematu, kliknij TUTAJ
Alloszczur
Forum dyskusyjne Alloszczur - forum miłośników szczurów

Odżywianie - Rośliny szkodliwe, trujące, niebezpieczne

zuuzuushii - Śro Lis 18, 2009 10:14

odświeżam temat aby mieć pewność, Ja mam Crassula ovata (grubosz jajowaty)- rozumiem, że jest bezpieczna ponieważ w wykazie roślin trujących jej nie znalazłam ?
Rilaa - Nie Gru 06, 2009 19:39

Moja Majka, gdy wyszłam z pokoju, w którym zazwyczaj biegają postanowiła spenetrować parapet. A, że nigdy ich tam nie dopuszczałam i starałam się, aby nie miały żadnego dojścia, w postaci krzesła czy szafki, była po prostu spragniona wiedzy, co tam się znajduje. Wykopała sporą dziurę w ziemi i martwię się, iż mogła podgryź kwiatka, tylko za Chiny nie potrafię odgadnąć, co to za kwiatek :? . Jeśli ktoś wie, co to jest, to czy mógłby mnie oświecić? Gdyż martwię się, że roślina jest na liście trujących :( .



RAYA - Sob Lut 27, 2010 17:39

zawsze u siebie w pokoju mam jakieś kiełki w doniczce, sama je lubię jeść... mam mieszankę : fasola mung rzodkiew soczewica i rzeżucha.... pytanie tylko czy szczury mogą raz na jakiś czas schrupać takiego kiełka? co prawda widziałam że rzodkiew jak i rzeżucha są na liście trujących i szkodliwych... czy roślina a kiełki t to samo ? chyba nie...mam nadzieję, że mogę im trochę dać ... ?
Oli - Sob Lut 27, 2010 18:18

RAYA napisał/a:
rzodkiew jak i rzeżucha są na liście trujących i szkodliwych... czy roślina a kiełki t to samo
obie formy tych warzyw powodują wzdęcia, a to jest niebezpieczne dla szczurów
kameliowa - Pon Mar 01, 2010 00:20

A jak sprawa wygląda z owocami tropikalnymi trzymanymi w domu ? Nie znalazłam na liście raczej nic z tych rzeczy, a ja uwielbiam hodować zwłaszcza tropikalne drzewka owocowe. Stąd: czy np daktylowiec, bananowiec, awokado i ich liście mogą stanowić jakieś zagrożenie?
Niamey - Pon Mar 01, 2010 00:29

obawiam się, że liście awokado mogą być szkodliwe
Oli - Pon Mar 01, 2010 00:41

kameliowa napisał/a:
awokado
trzeba bardzo uważać przy wszystkich pestkowcach (morela, śliwa, czereśnia, brzoskwinia, palma kokosowa, orzech włoski, kawowiec, pistacja), gdyż ich pestki zawierają kwas pruski (cyjanidy), który jest śmiertelny, dlatego nie powinny szczury ich dostawać. to tyczy się także awokado jako pestkowca. no i awokado jest bardzo tłuste, a tym samym tuczące.

co do liści to ja w ogóle bym ich nie dawała, bo po co?

kameliowa - Pon Mar 01, 2010 03:06

nie nie nie, chodzi mi o to, że hoduję w domu te rośliny. Czyli mam m.in drzewo awokado, bananowca itp. Nie chcę ogonom dawać liści do jedzenia :D Zastanawiam się tylko czy nie stanowią dla nich potencjalnego zagrożenia w razie, gdyby sobie wszamały liście. Co prawda staram się, żeby nie iały kontaktu z sadzonkami, ale wiadomo, różnie bywa.
Niamey - Pon Mar 01, 2010 08:05

kameliowa napisał/a:
Zastanawiam się tylko czy nie stanowią dla nich potencjalnego zagrożenia w razie, gdyby sobie wszamały liście.
No tak właśnie zrozumiałam :) Nie wiem jak to dokładnie jest, ale przyszło mi do głowy, że akurat liście awokado mogą być potencjalnie szkodliwe. Cała reszta nie brzmi jakoś szczególnie toksycznie, zwłaszcza, że w liściach bananowca coś tam się je, więc nie powinien być trujący.
kameliowa - Pon Mar 01, 2010 13:50

Ty tak, ale Oli chyba mnie nie zrozumiała do końca? Ja najbardziej obawiałam się, że mangowiec jest zagrożeniem większym właśnie.. Ale dzięki i tak ;)
Oli - Pon Mar 01, 2010 13:53

kameliowa napisał/a:
Oli chyba mnie nie zrozumiała do końca?
faktycznie, zrozumiałam, że chcesz im dawać liście. :oops: ogólnie jeśli chodzi o domowe roślinki to powinno się uważać, by zwierzaki ich nie jadły.
kameliowa - Pon Mar 01, 2010 15:36

:D
Uważam,rośliny są zabezpieczone i stoją poza zasięgiem mojej bandy, ale tak się zastanawiałam czy właśnie nie są jakimś większym zagrożeniem, gdyby (odpukać!) któryś z moich samców dorwał się do liścia/ pnia. Na liście roślin trujących czy będących jakimś zagrożeniem nie udało mi zlokalizować właśnie drzew owocowych nieco bardziej tropikalnych :)

greenfreak - Nie Lip 11, 2010 22:17

Fikus to w domysle fikus benjamin? Dzisiaj szczura zabrala sie do uschnietego liscia tejze roslinki, zabralam jej go i wyczytalam, ze zawiera trujacy sok. Mozna by uscislic, ze benjamin jest trujacy, bo gdyby nie google, w zyciu nie dowiedzialabym sie, ze to fikus ;)
Mika29 - Wto Lip 13, 2010 08:25

Czy można dawać szczurkom koniczynke?
Anonymous - Wto Lip 13, 2010 09:10

Mika29, szczur to nie królik. Po co mu koniczyna, przecież jej nie zje. :roll:


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group