To jest tylko wersja do druku, aby zobaczyć pełną wersję tematu, kliknij TUTAJ
Alloszczur
Forum dyskusyjne Alloszczur - forum miłośników szczurów

O szczurach ogólnie - Jak długo żył Twój szczurek?

Pyl - Sob Cze 06, 2015 09:27

Off-Topic:
nimka, są jakieś badania, że wczesna kastracja i samcom pomaga - nie znam jeszcze szczegółów i nie wiem na jakiej zasadzie mogła by pomagać (rak jąder nie występuje tak często, aby było to istotne - może kwestia stresu u jajecznych? Może guzy przysadki?). Jak coś mi się uda wyciągnąć o tych badaniach to dam znać, bo może to zmienić podejście do jajcięcia.

valhalla - Sob Cze 06, 2015 09:49

To może być zarówno dołujące, jak i pocieszające, ale ja uważam, że to wszystko loteria. Tyle, że z hodowli nie będzie chowu wsobnego, znasz pochodzenie szczura. Co do zdrowia szczurków - większość niestety na coś zachoruje, część z nich te choroby zabiorą.

Miałam prawie same "kundelki". Poza dwoma, które były odebrane hodowcy po tym, jak stał się pseudohodowcą. Żaden nie dożył 2 lat, miały standardowe szczurze problemy (jeden - guza przysadki, drugi - rozwalone płuca, antybiotyki nie działały). Chociaż pozostałe trzy szczury odebrane stamtąd (u innych ludzi) miały więcej szczęścia i żyły średnio 2 i 8 miesięcy.

Pozostałe moje szczury miały różnie. Z 15 szczurów mogłabym określić 4 jako w miarę długowieczne i bezproblemowe. Jeden ze sklepu - 2 lata i 5 miesięcy, choroba serca, wcześniej tylko jedno przeziębienie i wszoły. Dwa śmietnikowce - pewnie blisko 3 lat, jednemu też serce wysiadło, drugiego dopadł nagły galopujący nowotwór - oni już trochę chorowali wcześniej, ale te choroby były opanowane. Mój ostatni, Klusek, był też szczurem ze śmietnika. Nie chorował nigdy. Ostatnie 2 miesiące leczyliśmy go na serce, miał 3 lata, miesiąc i tydzień. Większość rodzeństwa odeszła dużo wcześniej, ostatnia z sióstr 2 miesiące po nim. Czyli miot nie był silny, po prostu Klusek z siostrą wzięli najlepsze geny ;) A odnosząc się do ostatnich postów powyżej - w sumie zarówno Klusek był wykastrowany, jak i jego siostra, więc może coś w tym jest.

W każdym razie, moim zdaniem zdrowie i długość życia to nie jest wyznacznik, którym trzeba się kierować przy decyzji, czy bierzesz szczury z hodowli, czy adoptujesz. Możesz przecież robić jedno i drugie :)

Ninek - Nie Cze 07, 2015 09:25

Miałam dwa szczury rodowodowe, dwa szczury od Merch (prawnuki dzikuski), reszta to były kundelki. Rodowodowe żyły 1 rok i 8 miesięcy i 2 lata i 10 miesięcy (więc różnica ogromna). Szczurki od Merch były zdecydowanie najzdrowszymi moimi szczurami - zdrowe przez całe życie, do starości. Żyły 2 lata i 5 miesięcy i 2 lata i 8 miesięcy.

Moja pierwsza szczura, zoologowa Solisia żyła 2 lata i niespełna 9 miesięcy. Pozostałe bardzo różnie, od roku do około 2,5 roku.
Tutaj jest większość wypisana (z wyjątkiem ostatniego stada, powinnam zaktualizować):
http://szczury.dzs.pl/tupot-malych-stop/aniolki/

limomanka - Nie Cze 07, 2015 21:11

Czyżby chodziło o ten wątek?
cane - Nie Cze 07, 2015 23:02

Limomanka nie wiem czy o ten wątek chodziło, ale mi zdecydowanie odpowiada... lecę się zagłębiać w temacie :twisted: .
Pyl - Nie Cze 07, 2015 23:11

limomanka, tak, dziękuję, dokładnie o ten. Ma tę samą wartość - dane deklaratywne, ale większość danych na forum ma tę cechę. Wadą jest "wiek" wątku - wiele mogło się zmienić, ale na bieżące potrzeby jest ok.
limomanka - Pon Cze 08, 2015 08:54

Zawsze można go ponownie otworzyć. Gdybyście potrzebowały, dajcie znać.
Pyl - Pon Cze 08, 2015 13:52

To może połączyć? Straty na ankiecie i tak nie będzie, bo jak widać narzędziowo słabo wspiera.
Karena - Pon Cze 08, 2015 18:24

Scaliłam ;)
waskisongo - Śro Cze 10, 2015 18:14

moja pierwsza szczurzyca żyła u mnie około 4-5 lat nie pamiętam dokładnie ile ...

możecie wierzyć lub nie , wasza decyzja

Layla - Śro Cze 10, 2015 18:52

waskisongo, nie wierzymy :] Szczególnie w te 5 lat.
waskisongo - Śro Cze 10, 2015 21:05

Layla napisał/a:
waskisongo, nie wierzymy Szczególnie w te 5 lat.


:shock: czemu mnie to nie dziwi ??

to był rok przed 2000 :D

SzczurLOVE - Czw Cze 11, 2015 01:35

Ja tam w 4 lata jestem skłonna uwierzyć :) No niewiele więcej niż udokumentowany Yankees of Anahata (3 lata i 10 miesięcy) :)
Pyl - Czw Cze 11, 2015 03:06

A ja wierzę w bajki o 5-cio letnich szczurach - większość szczurów kupowanych dla dzieci dożywa 5-ciu a nawet 6-ciu lat poprzez cudowne ozdrowienia i reinkarnacje. Dziwnym trafem takie przypadki nie zdarzają się nam potem w dorosłym życiu i średnia życia ogonów wynosi niestety kole 2 lat, a nie 3 czy 4. Nawet jak stajemy na głowie.

Dlatego też mówiłam, że wartość tego wątku jest wyłącznie deklaratywna - każdy ma prawo napisać to w co wierzy.

Z danych, które posiadam (niestety nadal nieobrobionych, ale kiedyś mam nadzieję, że do tego wrócę) na opisane na forum 771 udokumentowanych przypadków szczurów o znanym/oszacowanym wieku mamy:
0 szczurów żyjących powyżej 5 lat
1 szczura żyjącego powyżej 4 lat (i jest to wiek 4 lata i 1 miesiąc)
11 szczurów żyjących powyżej 3 lat a poniżej 4 lat (to jest niecałe 1,5%!)

Dane te nie pochodzą z tego wątku (na szczęście) i niestety nie obejmują danych z ostatnich dwóch? lat (m.in. Janeczki), ale oddają kilka lat szczurzych historii z tego forum. To nie wyklucza oczywiście wystąpienia przypadków 5-cio letnich ogonów, ale oddaje prawdopodobieństwo takiej sytuacji.

waskisongo - Czw Cze 11, 2015 06:27

:hyhy: :hyhy: Pyl


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group