To jest tylko wersja do druku, aby zobaczyć pełną wersję tematu, kliknij TUTAJ
Alloszczur
Forum dyskusyjne Alloszczur - forum miłośników szczurów

Odżywianie - Awokado - trujące czy nie?

Anonymous - Pon Wrz 24, 2007 14:23
Temat postu: Awokado - trujące czy nie?
Awokado – jego wszystkie części nie nadają się do jedzenia dla zwierząt. W owocu tym jest persin - substancja trująca dla zwierząt (udowodniona toksyczność dla ptaków, psów, kotów, koni, krów, królików, szczurów, ryb, owiec ...). Spożycie awokado może u zwierząt prowadzić do wymiotów, biegunki, zapalenia gruczołu mlekowego, uszkodzenia mięśnia sercowego, zaburzeń krążenia i oddychania.

Jest to informacja skopiowana z fretkowego forum. Ale jak widać szkodzi nie tylko fretkom
Cytat:
udowodniona toksyczność dla szczurów
.

Osobiście nie wiedziałam tego. Co prawda awokado kupuje stosunkowo rzadko, a moje szczury nie lubią go, ale nie jestem na świecie sama, zatem przestrzegam.

Oli - Pon Wrz 24, 2007 14:34

Viss napisał/a:
awokado może u zwierząt prowadzić do wymiotów, biegunki

jestem zwierzeciem - mam takie same objawy :lol1:

Viss napisał/a:
a moje szczury nie lubią go

moze jakas czastka instynktu zachowala sie u tych naszych nawet-nie-cwierc-dzikusow?

gijane - Wto Wrz 25, 2007 11:45

o kurcze! moje chlopaki uwielbiaja awokado! nie wiedzialam ze jest trujace. Na szczesciebywa u mnie rzadko....
sachma - Czw Wrz 27, 2007 02:09

a ja nie jadam bo nie lubie ;) wiec w sumie moje kubki smakowe troche podratowaly moje szczury ;)
Asaurus - Pią Wrz 28, 2007 09:59

Ja się w ogóle nie dziwie, jak dla mnie awokado jest po prostu niejadalne. Co do instynktu ogonów to z moich obserwacji wynika, że mają dużo lepiej rozwinięty niż ludzie. Najlepszym przykładem był Cid gdy miał ropnia w pyszczku i nie chciał jeść nic innego poza ogórkiem, który tworzy środowisko zasadowe i zapobiega infekcjom wewnątrz jamy ustnej. Dlatego dajemy ogonom to co im smakuje bo wierzę, że jedzą to co potrzebują.

EDIT:Oczywiście chodziło mi o żywność bez dodatków smakowych, cukru czy soli, bo wtedy ten instynkt jest oszukiwany.

Anonymous - Pią Wrz 28, 2007 23:36

A to ja wiedzialam ze awokado trujace.
I mimo, iz uwielbiam salatke z awokado, pomidorow i czosnku to szczurom nigdy nie dawalam.

błąd poprawiony, falka

Niamey - Sob Sty 23, 2010 15:11

Gwoli ścisłości:
Cytat:
As for Avocados, It is NOT an advisable food to give to rats or any pets for that matter. Avocado leaves, fruit, seeds and bark contain a toxic principle known as Persin which rodents are especially sensitive to. Consumption of avocados can lead to respiratory distress and fluid accumulation around the tissues of the heart. Some rat owners insist it is safe to feed the "pulp" to their rats and have done so without incident. However, the pulp is loaded with fat
cyt. za: http://en.allexperts.com/...1/rats-nuts.htm
i jeszcze
Cytat:
Avocado - small cubes (avoid the area around the seed and just under the skin as it contains toxins)
cyt. za http://www.dapper.com.au/articles.htm
Również amerykański rat&mouse club poleca awokado jako dobry środek na przemycenie antybiotyków lub dożywianie szczurów.
Tu jeszcze trochę o persinie:
Cytat:
The chemistry of persin is not yet understood, but it is similar to a fatty acid, carried in an oil, and it leaches into the body of the fruit from the pits. Negative effects in humans seem to be primarily in allergic individuals.
- wikipedia
Ja awokado nie daję, bo jest za tłuste (choć sama uwielbiam i żadnych sensacji po nim nie mam). Zgadzam się też, że na wszelki wypadek po prostu lepiej nie dawać, bo po co ryzykować, ale poszukałam trochę więcej informacji, żeby zrozumieć o co dokładnie w tym chodzi i żeby wiedzieć, że przy odpowiednich środkach ostrożności można szczurowi choremu lub osłabionemu odrobię awokado podać.



Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group