To jest tylko wersja do druku, aby zobaczyć pełną wersję tematu, kliknij TUTAJ
Alloszczur
Forum dyskusyjne Alloszczur - forum miłośników szczurów

Zachowanie, psychika i oswajanie - Oswajanie młodego szczura

Martini - Wto Sty 06, 2015 17:56

Hmmmm, a jak by miało wyglądać oswajanie szczura na siłę?

Cytat:
Gdy wkładam rękę do klatki wącha ją po czym (chyba myli z jedzeniem) i zaczyna lekko gryźć a gdy poruszę ucieka w swój bezpieczny kącik.


Dobrze, ze kombinujesz, ale nie w tym kierunku. Przeczytaj sobie ten wątek, myśle, ze rozwieje mnóstwo Twoich wątpliwości, łącznie z tymi, które ewentualnie się pojawią. O ile mnie pamięć nie myli, temat podskubywania był poruszany wielokrotnie.

limomanka - Wto Sty 06, 2015 18:40

LizaR, http://forum.szczury.biz/viewtopic.php?t=16350
LizaR - Wto Sty 06, 2015 20:33

Martini, no czytałem gdzieś temat że są 2 metody, wybiera się jedną i konsekwentnie stosuje; na siłę czyli właśnie biorę go na siebie i "przekonuję" że nic mu nie grozi lub po dobroci czekam aż sam się przekona.
Nevermind.

No nic, spróbuję go złapać w rękawiczce, nosić pod bluzą itp.

Może to pytanie nie do tego tematu, ale czy są różne rasy szczurków które różnią się wielkością czy jak to wygląda ?

Devona - Wto Sty 06, 2015 21:03

LizaR, chwytanie szczura na siłę to przeważnie nie jest najlepszy pomysł (no chyba, że masz doświadczenie), tym bardziej w rękawiczce. Sposobów na oswajanie jest mnóstwo i nie trzeba trzymać się jednego. Możesz zacząć od karmienia łyżeczką, podawanie przysmaku (np. odrobiny jogurtu naturalnego) w ten sposób zmusi szczura do przebywania bliżej Ciebie. Dostałeś link do krótkiego artykułu, tam znajdziesz podstawowe informacje. Polecam przeczytanie innych tematów w tym dziale, znajdziesz mnóstwo rad i opisów doświadczeń różnych osób.
LizaR - Wto Sty 06, 2015 22:15

Devona, no fakt z tego co przed chwilą zauważyłem szczurek traktuje to jako zagrożenie, próbował zakopać się w trocinach i ukryć.
Spróbuję z jogurtem ;)

Mógłby ktoś wytłumaczyć dlaczego gdy wkładam rękę do klatki szczurek ją wącha po czym próbują ją lekko skubać ?

limomanka - Wto Sty 06, 2015 22:59

LizaR napisał/a:
czy są różne rasy szczurków które różnią się wielkością czy jak to wygląda ?

http://forum.szczury.biz/viewtopic.php?t=668

Devona - Śro Sty 07, 2015 18:19

LizaR napisał/a:
Mógłby ktoś wytłumaczyć dlaczego gdy wkładam rękę do klatki szczurek ją wącha po czym próbują ją lekko skubać ?
Może skubać z ciekawości albo ze strachu. Jeżeli nie boli, nie cofaj palców, to powinien się szybko znudzić takimi praktykami, jak zobaczy, że to nie robi na Tobie "wrażenia". Bywa także, że takie poskubywanie to jedno ze stadnych zachowań szczurów - iskanie. Jednak dopóki nie będziesz miał drugiego, trudno będzie Ci odróżnić "zwykłe" skubanie od iskania. Dlatego im szybciej sprawisz kompana szczurkowi, tym lepiej :) .
limomanka - Śro Sty 07, 2015 19:45

Przeniosłam posty dotyczące klatki tutaj i bardzo proszę ewentualną dyskusję na ten temat kontynuować w wątku, który podlinkowałam.
Sabrina - Nie Sty 11, 2015 23:14

Witam jestem tu nowa. Mam szczurka Tuptusia od przedwczoraj ma ok.półtora miesiąca, oraz od dziś jego kolegę szczurka Timona - Timon żywy i wesoły, Tuptuś spokojniejszy z Timonem nie ma póki co problemu, Tuptuś prycha, jakby psikał jutro rano idziemy do weterynarza, dlatego Timon jest w osobnej klatce, bo w razie czego nie mam pewności czy mogą być razem przy tym "chyba katarku", ale problem mam z tym, że dziś wziełam Tuptusia-tego z katarkiem-na łóżko. Początkowo ładnie chodził, obwąchiwał, był przyjazny, jednak za kolejnym razem jak wszedł pod kołdrę, wyskoczył z niej jak oparzony, próbował gryźć palce, delikatnie, nie zrobił krzywdy. Czy początkujący etap taki jest czy ja coś robię źle?? :?

Sabrina, poprawiłam błędy i zwiększyłam czytelność tekstu. Lepiej pisać krótsze zdania i robić spację po przecinkach i kropkach, bo bardzo trudno zrozumieć taki "zbity", zwłaszcza, jeżeli brakuje znaków interpunkcyjnych.

[ Dodano: Pon Sty 12, 2015 11:45 ]
No tak,moje szybkie pisanie ,Przepraszam za błędy ,ortografia nigdy nie była moją domeną jestem "antyortograficzna "od kiedy pamiętam.

Po wizycie u lekarza ,wspomnę tylko że wizyta przebiegła świetnie,a szczurki są w doskonałej formie,nie będę się rozpisywać o wizycie bo ,już ją opisałam w innym temacie,jedynie co do zachowanie wet.stwierdził ,że początki mogą być raz z górki raz pod górkę ,zależy od dnia i ich nastroju:) tak ,że póki co jest ok :)

Sabrina, poprawiłam to "puki" tutaj i w Twoim podpisie, bo nie zareagowałaś na wpis, który umieściłam na kolejnej stronie tematu. Nie edytuj tyle razy jednego postu, tylko napisz nowy pod moim.

Scaliłam z wątku zbiorczego.

Devona - Pon Sty 12, 2015 13:09

Sabrina, szczurek jest u Ciebie bardzo krótko, daj mu czas na oswojenie się z Tobą. Początkowo nowe ogonki mogą być nieufne i płochliwe, z czasem będzie coraz lepiej. Jeżeli szczurek tylko delikatnie łapie zębami palce, to raczej z ciekawości niż chęci ugryzienia. Poczytaj tutaj o metodach oswajania i historiach innych użytkowników z ich podpiecznymi.

A, i popraw proszę to "puki" w podpisie ;) .

LizaR - Wto Sty 13, 2015 19:46

Hej, jak to jest z tym wkładaniem szczurka pod bluzę bo nie mam o tym zielonego pojęcia a widzę że praktyka ta jest bardzo popularna w pomocy z oswajaniem. Proszę o dokładny opis gdzie umieścić szczurka i co zrobić żeby tam siedział :)
Sabrina - Wto Sty 13, 2015 20:47
Temat postu: Małe walki
Od ostatniej wizyty,chyba zaczynam się powoli łapać co gdzie tutaj szukać, teraz jedynie widzę ,że chłopaki od czasu -do czasu się między sobą,jakby "kłócą",ale czytałam ,że to akurat jest normalne,jeśli sobie nie robią krzywdy. To takie ich zaczepki,jak im przechodzi to znowu ,się tulą .
Tuptuś chodzi się,głaskać,Timon raczej woli świrować .

Sajena - Wto Sty 20, 2015 16:31
Temat postu: Dziwne zachowanie?
Moja 1,5 miesięczna szczurka(jest u mnie od 4 dni) nie chce jeść poza klatką, strasznie się wszystkiego boi i chowa się jak biorę ją na ręce. Dodatkowa jak jest w klatce to czasami podskakuje i śpi na pięterku zamiast w swojej skarpecie.
To normalne? Robię coś źle?

[ Komentarz dodany przez: smeg: Wto Sty 20, 2015 17:21 ]
Połączyłam z istniejącym tematem.

angelus - Śro Sty 21, 2015 19:56

Sajena, Jest w nowym miejscu więc ma prawo się bać. Czy jest sama? Szczurki powinny być co najmniej 2, bardzo potrzebują towarzystwa ze swojego gatunku (oczywiście tej samej płci)
Moje czasami śpią w bardzo dziwnych miejscach mimo, że maja pełno wygodnych miękkich legowisk i hamaków.
Takie podskakiwanie jest całkowicie normalne u maluchów, one mają sprężynki w dupkach to skaczą :)

Sajena - Czw Sty 22, 2015 16:32

angelus, Niestety jest sama, rodzice i tak ledwo się na nią zgodzili, ale cały czas staram się pokazać im jakie to cudowne zwierzaki i gdy tylko będę mogła dokupię jej koleżankę ;)
Staram się spęczać z nią dużo czasu żeby się nie nudziła :serducho:



Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group