To jest tylko wersja do druku, aby zobaczyć pełną wersję tematu, kliknij TUTAJ
Alloszczur
Forum dyskusyjne Alloszczur - forum miłośników szczurów

O szczurach ogólnie - Kolor oczu - ODD EYE

Anonymous - Sob Sie 11, 2007 02:18

Strasznie dziwnie sie dyskutuje , kiedy prosta odpowiedż na poprzedni post jest jako offtop wycinana. Bo to juz w zasadzie uniemozliwia dyskusję zarówno merytoryczną jak i niemerytoryczną.

[ Komentarz dodany przez: Viss: Sob Sie 11, 2007 10:27 ]
Merch, tematem jest odd eye, nie wróciłaś do tematu, zatem offtop został wycięty.

Ratata - Sob Sie 11, 2007 08:04

Wracając do tematu, w większości artykułów, które udało mi się wygooglać, pada stwierdzenie, że odd eye niesie ze sobą ryzyko megacolonu, ale za każdym razem jest mowa o edd eye pochodzącym z białych znaczeń(split-cap, split cap/stripe, collared, blazed etc.).
Teraz pytanie: czy faktycznie może być edd eye nie powodowany przez high white?
Wydaje mi się, że tak, swego czasu widziałam husky'ego z jednym oczkiem ciemniejszym, a jak wiadomo, husky jest od megecolonu wolny ("Not all blazes come from high-whites or recessive blazing. There is another type of marking that always has a blaze, the desired type of which is a "wedge blaze." This type is megacolon-free, but it is not commonly available in the United States (first imported November of 2004). It isn't really a marking, but more of a pattern. It is called roan, and it originated in the United Kingdom" źródło: http://www.midwestrats.or...hwhitecont.html ). Czy tak samo może być z odd eyeami?

EDIT/
"Najčastěji se odd-eye vyskytuje u blazed znaků, ale odd-eye může být i solid." źródło: http://www.potkani-forum....t=1851&start=15

" Odd-eyes are linked to dominant blazing and are considered a trait of high whites. " źródło: http://www.ratsahoy.com/f...sp?TOPIC_ID=327

No to w końcu jak?

sachma - Sob Sie 11, 2007 17:36

[CIACH]

ja tylko dodam ze Waldo jest wielkim i ZDROWYM odd-eyem ktory nie ma zadnych znaczen na pysku - czyli jednak mozna znalezc odd eye bez blaze ;)
[CIACH]
mi osobiscie odd eye sie podobaja i jesli nie ma dowodow ze sa chorowite nie bede ich unikac - osobiscie nie widze sesu miotu tylko dla odd eye, ale jesli moze sie przy okazji pojawic jestem bardzo za :)

Katie - Sob Sie 11, 2007 18:46

Tak, Waldo faktycznie jest przepiękny i spooory :serducho:
Co odziedziczył po nim synek - Dante waży ponad 700g, ma 9 miesięcy i jak dotąd nie miał choćby kataru.
Jednak to:
Cytat:
Waldo jest (...) odd-eyem ktory nie ma zadnych znaczen na pysku - czyli jednak mozna znalezc odd eye bez blaze ;)

mnie zastanawia...

Bo Dante jest blazedem. Nie jakimś wyjątkowo okazałym, nieco asymetrycznym, ale ślicznym i zawsze.

W linii Walda do 5 pokolenia pojawiają się odd eye, jest też kilka spottedów czy blazedów.
W linii Teenki (mamy Dantego) do 4 pokolenia się takich znaczeń nie dopatrzyłam - tak ona, jak i jej siostry, mają niewielkie i to tylko na brzuszku (irish u Teenki) lub żadne (self u Tamary, Tweety czy Tatranki). Dalej wciąż brak HW, najwyżej hooded czy colourpoint.

Nie potrafię wytłumaczyć, skąd mógłby się w miocie "D" wziąć blazed, gdyby przyjąć, że był recesywny i niezwiązany z odd-eyem.
Dominujący "sam z siebie" też nie jest. Ani Waldo ani Teenka nie mają znaczeń na główkach.
Tak więc blazed po prostu musiał być spowodowany dominującym genem High White u Walda (przypominam, że nie każdy High White = megacolon, żeby nie było niedomówień), w jego przypadku objawiającym się tylko jako odd eye...
Tak, jak napisała wcześniej Ratata.
Zresztą, czego by nie szukać, ten miot i tak nie był specjalnie narażony na megacolon. Linia ojca może idealna nie jest, za to linia matki - dla mnie owszem.

Mogę się mylić, ale dla mnie nasz "rodzimy" odd eye (z linii czeskich, czy też może wcześniej holenderskich) jest więc ściśle powiązany z blazedem.
Zresztą... W 4, 5 czy 6 pokoleniu w wielu polskich rodowodach widnieją te same ogonki.

Gdybym się tym mocniej nie zainteresowała, w życiu bym nie pomyślała, że Dante (Rat`s Troop) i Dracon (of Zirrael Rattery) są ze sobą spokrewnieni.
Daleko, bo w 4 czy 5 pokoleniu (chwilowo nie mam możliwości dokładnie sprawdzić, mój domowy komputer wciąż nie działa), ale zawsze.

Tak więc ja osobiście uważam, że dopóki nie będą sprowadzone nowe szczury niepowiązane z czeskimi, odd eye będzie równoznaczny ze znaczeniami HW... Co nie znaczy, że każde młode po takim osobnik będzie obciążone megacolonem.

Co do huskych - z tego co rozumiem, to megacolon pojawia się u linii dawniej sprowadzonych z USA czy (tego już nie jestem taka pewna) w niektórych holenderskich. Ale się jednak pojawia... Jak dotąd nie u nas, ale cóż - z tym trzeba uważać.

Zresztą, mnie specjalnie odd eye nie zachwyca. Bardziej już blazedy czy spottedy, ale i tak, jeśli nie byłyby bezpieczne od mc, wolałabym osobiście poświęcić takie efektowne znaczenia na rzecz zdrowia. Nie chodzi mi tu o ogony, które już są, ale o młode, które mogą się pojawić i... cierpieć...

Edit:
Mam nadzieję, że nikogo nie uraziłam tym postem :oops:
Jeśli tak - przepraszam, mogę zedytować i skasować niektóre zdania.

sachma - Sob Sie 11, 2007 20:06

Katie, blazed niesie sie strasznie ;) zreszta podobnie jak inne cechy np odd eye.. czasem cos jest w 8-10 pokoleniu i kiedy zaczynamy odkopywac rodowody wychodzi ze to nie zaden cud a genetyka ;)

tak to prawda, szczury sa strasznie spokrewnione, dlatego nikogo z nas nie powinny dziwic pomysly o wprowadzaniu osobnikow do KW czy sciaganiu ogonow z zagranicy - ale o tym wiecej juz na naszym forum ;)

dlaczego moja wypowiedzi zostala tak powycinana? o ile jeszcze do angels zaznaczylam opcja off topic, o tyle do merch byla wypowiedz w pelni zwiazana z dyskusja.

[ Komentarz dodany przez: marhef: Sob Sie 11, 2007 20:19 ]
Sachmo, było napisane wyraźnie, że offtopy będą cięte. Przypominam o tym po raz ostatni.
Po dalsze wyjaśnienia zapraszam na pw.

Ratata - Nie Sie 12, 2007 14:54

Sachma, ale mnie nie chodziło o to, czy można znaleźć odd eye'a, który nie jest blazed, tylko odd eye, który nie jest efektem posiadania przodków HW. Czy w ogóle jest możliwy odd eye bez takich znaczeń?
zywym_trudniej - Pon Sie 13, 2007 00:19

Nieco wyjaśnień

http://shsrp.pl/forum/vie...98&p=4868#p4868

blueangel28 - Śro Lis 25, 2009 15:21

Mam szczurzycę małą i ma taki pigment czerwony na oczku. To jest mało zauważalne. Zależy od światła. Czy to jest jakaś choroba albo czy to oko może zmienić się na całe czerwone ? A i jeszcze ta szczurzyca jest prawie cała biała ma tylko czarno-szary pasek na pleckach.
L. - Śro Lis 25, 2009 16:54

blueangel28, ona jest husky - jej kolor futerka będzie dążył do białego.
a czerwoną ma źrenice :) to normalne przy tym znaczeniu.
oko czarne i czerwona źrenica widoczna pod światło albo przy fleszu.

blueangel28 - Śro Lis 25, 2009 20:03

Dziękuję za odpowiedź :)

[ Dodano: Czw Lis 26, 2009 10:01 ]
Czy to , że ma czerwoną źrenicę to widzi gorzej ?
Bo słyszałam , że jak ma czerwone oczy to widzi gorzej :|

Mangusta - Czw Lis 26, 2009 20:04

tak, ale szczurom wzrok nie jest do szczęścia potrzebny, czasami ludzie mają kompletnie ślepe szczury i dowiadują się o tym dopiero podczas wizyty u weterynarza, bo ten szczur w niczym nie ustępuje innym.
Anonymous - Czw Lis 26, 2009 20:08

Mazoku, ma racje. Moj jeden mial na jednym oku jaskre i dopiero jak sie sama przyjrzalam dokladnie to zobaczylam. Kompletnie nie zachowywal sie inaczej...
L. - Czw Lis 26, 2009 20:37

Ale czerwona źrenicą, a czerwone oczy to trochę co innego.
Szczury z czerwoną źrenicą widzą o wiele lepiej, niż szczury z całymi czerwonymi oczami.

Bo szczury z czerwonymi oczami widzę black&white
A z czarnymi oczami w jako-takich kolorach i z lepszą ostrością.

Gdzieś na forum są filmiki pozorujące widzenie szczura.

Neffri - Pią Maj 04, 2012 19:37
Temat postu: Oczy mojej samiczki
Witam. Dzisiaj kupiłam samiczkę husky. Jest przepiękna i ma różnookie oczy. Jedno jest czerwone, drugie zaś czerwono-czarne. Nie wiem czy to dobrze czy źle? Sami zobaczcie.
smeg - Pią Maj 04, 2012 19:43

Ani dobrze, ani źle ;) Bywają szczurki odmiany odd-eye, czyli takie właśnie z różnymi oczkami.

Były już takie tematy na forum, zanim założysz nowy, skorzystaj z wyszukiwarki ;) Połączyłam Twój temat z już istniejącym.

Off-Topic:
Twoja samiczka powinna mieć koleżankę tej samej płci, bo szczurki nie powinny żyć pojedynczo, są silnie stadne. Drugiego szczurka możesz przygarnąć za darmo w dziale "Szczury->Oddam".



Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group