To jest tylko wersja do druku, aby zobaczyć pełną wersję tematu, kliknij TUTAJ
Alloszczur
Forum dyskusyjne Alloszczur - forum miłośników szczurów

Ogonowy offtopic - Nieznane dotąd zdolności szczurów

Layla - Nie Lip 22, 2007 16:20
Temat postu: Nieznane dotąd zdolności szczurów
Cytuję za portalem www.o2.pl

Policja kolumbijska ma nowych sprzymierzeńców w walce z terroryzmem - tresowane szczury, które potrafią wykrywać ładunki wybuchowe - podała w sobotę kolumbijska telewizja RCN.

Po trzech latach nauki siedem szczurów potrafi wskazać materiały wybuchowe z dokładnością 98% - powiedział telewizji oficer policji odpowiedzialny za program. Wyjaśnił, że zwierzęta sygnalizują obecność niebezpiecznych przedmiotów, stając na tylnych łapach.

Już wkrótce wyszkolone okazy mają trafić do Meksyku i Hiszpanii, gdzie zaprezentują swe niezwykłe zdolności.

Uczestnicząca w programie biolog Elsa Cifuentes powiedziała, że potomstwo wyszkolonych szczurów prawdopodobnie dużo szybciej niż rodzice posiądzie umiejętności wykrywania ładunków.



Mój dopisek: zwróćcie uwagę, że szczur wskazuje ładunki po TRZECH latach nauki. Ileż one żyją tam? O_o

Eruntale - Nie Lip 22, 2007 16:26

Podejrzewam ze to szczury gambijskie, a nie laboratoryjne ;)
Layla - Nie Lip 22, 2007 16:28

Eruntale, no właśnie lakoniczny ten artykuł, nie mówi, jakie to szczury. Niemniej jednak jestem pod wrażeniem :)
Anonymous - Nie Lip 22, 2007 16:36

Layla napisał/a:
Mój dopisek: zwróćcie uwagę, że szczur wskazuje ładunki po TRZECH latach nauki. Ileż one żyją tam?


To było pierwsze, na co zwróciłem uwagę. Nauczyły się i zaraz pozdychają? :?

BTW - jak długo żyją te gambijskie?

Layla - Nie Lip 22, 2007 16:44

Sztwiara napisał/a:
Nauczyły się i zaraz pozdychają? :?


Nie, ja wywnioskowałam, że uczą się trzy lata i potem "pracują". W międzyczasie uczą się ich dzieci, uczą się szybciej, bo rodzice im też przekazują. Tak ja to zrozumiałam.

Anonymous - Nie Lip 22, 2007 19:13

Layla, czytałam o tym wcześniej już, to są te większe szczury gambijskie. Piękne swoją drogą. Można je chyba znależć na youtube.
PALATINA - Nie Lip 22, 2007 19:19

Więc ile one żyją?

A może chodzi o to, że ogólnie badania i szkolenia trwały 3 lata, nie że konkretny osobnik tyle się uczy, tylko że eksperyment z wykorzystaniem szczurów tyle trwał zanim go zastosowano w praktyce (w między czasie wytresowano już kolejne pokolenia szczurów)? :roll:

Asaurus - Nie Lip 22, 2007 21:58

Ja to zrozumiałem tak samo jak PALATINA, że cały projekt trwa od trzech lat. I to raczej ludzie uczą się jak wytrenować szczury do znajdowania ładunków. Gdyby pojedyńczego szczura trzeba było uczyć 3 lata to nie miałoby większego sensu w zastosowaniu praktycznym. Także bym obstawiał, że chodzi o szczury gambijskie lub jeszcze jakieś inne ale z tych większych [może to jakieś kolumbijskie szczury] bo moim zdaniem dużą przeszkodą w komunikacji jest różnica wielkości człowieka i szczura dużo bardziej niż same możliwości mentalne samych szczurów.

edit:

http://en.wikipedia.org/wiki/Gambian_pouch_rat

Napisali podobną rzecz o trenowaniu metodą klikerową tych szczurów do wykrywania ładunków wybuchowych.

ciacho - Pon Maj 26, 2008 22:13

nawet jak projekt trwał 3 lata to pierwsze szczury długo nie popracowały
littlethings - Pon Maj 26, 2008 23:17

o matko :shock: mogą ważyć do 4 kg :shock:
L. - Wto Maj 27, 2008 14:27

littlethings, ale nie te nasze tylko gambijskie.
Nasze jak ważą kg to często jest to szczur bardzo otyły, a nie ważący tyle sam z siebie.

{VeTeR} - Wto Maj 27, 2008 16:51

http://youtube.com/watch?v=_eAGtAYW6mA

troszke to smiesznie wyglada, juz latwiej/szybciej by bylo z wykrywaczem metali a nie szczurki narazaja na rozryw ;]

littlethings - Wto Maj 27, 2008 20:38

L., no wiem wiem :) właśnie o te mi chodziło :P ale dzięki
TarI - Wto Maj 27, 2008 21:48

te szczury zyja do lat 16. sa bardzo przyjacielskie,dosc terytorialne, bardzo inteligentne. ciekawe czemu u nas ich jeszcze niema? podbno bardzo kiepsko sie rozmnazaja.
Mangusta - Wto Maj 27, 2008 21:52

TarI napisał/a:
ciekawe czemu u nas ich jeszcze niema?
bo oswojenie takiego szczura to nie kwestia kilku tygodni i paru lekkich ugryzień tylko mnóstwo ciężkiej pracy, poważne rany plus świadomość że ten szczur tak naprawdę nigdy nie będzie aż tak oswojony jak nasze "przytulaki". te szczury wymagają naprawdę dobrego, konsekwentnego właściciela i nie każdy się dla nich nadaje.


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group