To jest tylko wersja do druku, aby zobaczyć pełną wersję tematu, kliknij TUTAJ
Alloszczur
Forum dyskusyjne Alloszczur - forum miłośników szczurów

Odżywianie - Dieta dla ciężarnej i karmiącej samicy

Andzia - Pon Lip 02, 2007 16:37
Temat postu: Dieta dla ciężarnej i karmiącej samicy
Witam wszystkich... :wink: Nigdzie nie mogłam znależć informacji na temat karmienia samiczki ciężarnej. Istnieje przypuszczenie że moja malutka została zapłodniona. Mam ją niecały tydzień. Pan w sklepie zapewniał że to samiec a ja uwierzyłam (brak mojego doświadczenia) No cóż w każdym razie w sklepie też była w akwarium z samcami. Nie mam pewności że jest w ciązy ale wole dmuchać na zimne i dowiedzieć się co dokładnie powinnam jej dawać i w jakich ilościach (ma ok 8 tyg.) Do tej pory jadła:
*Karme podstawową z Vitapolu
*Marchewke
*Gotowanego kurczaka
*jabłko
*serek Danio
*gotowane jajko
Hmm do wody dodaje witamine C ale to chyba nie problem, i dwa razy dostała chlebyś z Echinaceą ale już jej nie daje bo to raczej nie wsazane.
Będe bardzo wdzięczna jeśli ktos mógły mi doradzić. Z góry dziękuje :usmiech:

Layla - Pon Lip 02, 2007 16:44

Andzia, przede wszystkim karma podstawowa Vitapol jest akurat karmą z najniższej półki, jest mało wartościowa. Polecam zmianę karmy na np. Xtra vital lub inne polecane na forum (jest o tym temat). Mała powinna dostawać dużo białka, gotowany kurczak to dobry pomysł. Podawaj jej jeszcze gerberki dla dzieci. Serek Danio- uważam, że Danone zawiera dużo chemii, ale to tylko moje zdanie. Dawaj małej lepiej jakieś jogurty. Wit. C nie jest aż tak potrzebna, szczury same ją wytwarzają.
Andzia - Pon Lip 02, 2007 17:03

Dzięki Layla, w takim razie poszukam jakiegoś innego serka albo jogurtu. No i lece do sklepu po inną karme. A czy moge jej dawać do picia mleko np. sojowe? albo jakiś kefirek? :roll:
Layla - Pon Lip 02, 2007 17:07

Andzia, mleko sojowe - jasne. Kefir też, ale trzeba uważać, bo po nim mogą być biegunki.
L. - Pon Lip 02, 2007 18:23

Możesz dać troche mleka dla kociąt :} one je wskazane w stanach nie dozywnia, ale myśle, ze jak troche dostanie to nic sie nie stanie :wink:

Poza tym dużo białka, i jeszcze raz duzo białka ;] w koncu z czegos bedzie musiała wytworzyć mleko :mrgreen:

Layla, nie wspomniała jeszcze o białym twarogu :}

sachma - Pon Lip 02, 2007 19:26

moje ciezarowki dostawaly :
gotowany kurczak (raz w tygodniu)
gotowane warzywa (brokuly, marchew, ziemniaki, groszek, i co tam jeszcze w domu bylo)
swieze owoce i warzywa
jogurty owocowe (ale nie light - nie ufam produktom light, no i nie jak najtansze, tylko takie ktore sama jem.. np jogobella)
twaróg
gotowany kasze, ryz i makaron (jako dodatek do miesa czy warzyw)
kaszke dla dzieci - ale ta bezmleczna (sa takie dla dzieciaczkow uczulonych na mleko)
gerbery - wszelakie ;) i obiadki i musy owocowe (musy mieszalam z ryżem czy kasza, tak jak i obiadki)
odzywke dla psow i kotow convalescent support - royal canin
gotowana rybka (raz w tygodniu jakies 2-3dni odstepu miedzy ryba i kurczakiem)

jako karma podstawowa od zawsze jest karma dla psow (zawierajaca kolo 16-20% bialka) + karma z lepszej polki (zagraniczne w podobie xtravitala - sa wypisane w temacie o polecanych karmach) + suszone banany + fistaszki + susz warzywny (sprzedaja go w malych opakowaniach, jako dodatek do zup i sosow. nie ma zadnych przypraw, same suszone warzywa).
no i zawsze jakas kolba czy sucha bułka...

do picia woda mineralna w poidle a do miseczki kubus :)

codziennie dostawaly cos mokrego - przewaznie wieczorem - jedzenie takie mialy w ciagu calej ciazy i w okresie odchowywania malcow oraz tydzien dwa po odstawieniu kluch od cyca ;)

przez caly czas mialy dostep do suchej karmy i wody, kubus byl co drugi dzien w oddzielnej miseczce.

nie dawaj w zbyt duzych ilosciach, jak zostanie na drugi dzien duzo, to o taka porcje zmniejsz ilosc, jesli na drugi dzien wszystko szybko zniknie to mozesz dac odrobine wiecej - najlepiej jak odrobina zostanie, bo oznacza to ze szczurzyca chodzi najedzona no i duzo dobrego jedzonka sie nie marnuje ;) ja gotowalam w ilosciach przemyslowych, bo wszystkie dostawaly takie jedzenie - oczywiscie 1/3 tego co samica w ciazy, ale zawsze cos - nie mialam serca patrzec jak one sie oblizuja kiedy kolezanka w klatce obok dostaje takie smakolyki ;)

[ Komentarz dodany przez: Juni: Pon Lip 02, 2007 19:32 ]
błędy i literówki poprawione mod. Juni

Oli - Pon Lip 02, 2007 21:19

Ja bym nie dawala produktow sojowych - u doroslych/starszych zwierzat/ludzi jak najbardziej, ale u mlodych nie jest wskazana bo opóznia rozwoj i przez to mlode rosnace organizmy zle sie rozwijaja. Mleko dla kociat jest o niebo lepsze. :wink:
Andzia - Pon Lip 02, 2007 22:04

Zastanawiam się jeszcze czy kandyzowane owoce taż mogą być? Banany, ananas, papaja...itp.?A jeśli chodzi o Kubusia to nie ma znaczenia jaki? Kupiłam ten pokarm z Vitakraftu mam nadzieje że będzie ok. :usmiech: Dzięki wszystkim, to moje pierwsze maluchy(o ile będą) więc chce żeby się mamusia zdrowo odżywiała :mrgreen:
Anonymous - Pon Lip 02, 2007 22:05

Andzia, Kandyzowane owoce? Ja bym nie przesadzała. Kandyzowane to konserwanty [?] ale za to suszone jak najbardziej :)

Kubuś nie ma znaczenia :)

Andzia - Pon Lip 02, 2007 22:09

Dzięki Juni :lol1:
L. - Pon Lip 02, 2007 22:10

Andzia, pierwsze i ostatnie :wink:
falka - Pon Lip 02, 2007 22:15

Juni, kandyzowane to mocno nasączone cukrem, ale konserwanty zapewne też dają (widziałam bodajże mieszankę ananas, papaja etc. z konserwantem, chyba bakalland). suszone też są czasem z konserwantem np. morele, warto przed zjedzeniem wymoczyć we wrzątku :)

kubuś obojętnie jaki, ale chyba lepsze są gerberki, bo nie zawierają cukru ani przypraw (rety, kubuś też oczywiście nie zawiera przypraw, ale zawiera cukier lub syrop glukozowo-fruktozowy) :)

nowy pokarm możesz pomieszać z tym co dajesz teraz, żeby przystosować szczurcię do zmiany :)

majka - Nie Maj 11, 2008 11:18

hej słuchajcie mam właściwie ten sam problem, czyli kupiłam samice (jak się okazało) a w zoologicznym była w klatce z samcem. tylko, że moja mela(tak ją nazwałam) ma 3-4 miesiące. od kąd ją kupiłam coraz więcej śpi lub odpoczywa. robi sobie tylko przerwy na jedzenie. mam pytanie mam jej dawać to samo co dawała swojej samiczce Andzia (ta która stworzyła ten temat)? czy w przypadku starszej samiczki mam dawać coś innego :?: :?:
L. - Nie Maj 11, 2008 13:49

majka, ale to, ze spi czy robi przerwy na jedzenie nie swiadczy o tym, ze jest w ciązy.

Od kiedy masz samiczke ?

Jesli jest w ciązy to powinna regularnie tyć , a ok. 17 dnia ciąży będzie miała widoczne cycuszki , takie nabrzmiałe.

majka - Nie Maj 11, 2008 16:12

mam ją od trzech dni. poza tym ja nie mówię, że ona na pewno jest w ciąży, ale nie mam pewności, że nie jest, więc chcę być ubezpieczona na wszelki wypadek. gdyby jednak była. więc pytam jak ją karmić.


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group